Sivu 1/1
Xantian jarrut
Lähetetty: 08.04.2009 20:43
Kirjoittaja xaara
xantian jarrut alkaneet jyskyttää. Onko kellään ilmennyt samanlaista ongelmaa? Vaihdoin levyt ja palat eikä ongelma hävinnyt .
Re: Xantian jarrut
Lähetetty: 08.04.2009 20:53
Kirjoittaja RPekka
xaara kirjoitti:xantian jarrut alkaneet jyskyttää.
Tarkoittaako jyskyttäminen nykimistä vai jonkinlaisen jaksottaisen äänen pitämistä? Yleensä jarrujen nykiminen johtuu kieroista levyistä mutta jos ne kerran on vaihdettu niin sitten onkin jo vaikeampi pala. Tuliko napa (pyörän) puhdistettua ennen levyjen asennusta?
Re: Xantian jarrut
Lähetetty: 08.04.2009 21:01
Kirjoittaja Jouko
Onko pyöränlaakeri vaihdettu? Jos on niin ettei nyt vaan olisi napa kiero. Siihen ei auta levyjen vaihto. Uusi napa tilalle niin lakkaa jarrut täristämästä.
Re: Xantian jarrut
Lähetetty: 08.04.2009 21:11
Kirjoittaja Kaapelimies
Jyskyttääkö etu- vai takajarruista? Samanlaista vikaa oli kaverin Beksissä, takanapoihin oli vian paikallistanut vaihtelemalla renkaita ja käsijarruttelemalla jne. Toisen puolen vaihdolla väheni kuulemma huomattavasti, en ole kysynytkään joko koko ongelma on historiaa.. Loppuunkulunut jarruventtiilihän potkii myös takaisin ja aiheuttaa samanlaisen efektin, kuultavissa olevan supsutuksen kera.
Re: Xantian jarrut
Lähetetty: 08.04.2009 21:13
Kirjoittaja RPekka
quai_de_javel kirjoitti:ettei nyt vaan olisi napa kiero. Siihen ei auta levyjen vaihto. Uusi napa tilalle niin lakkaa jarrut täristämästä.
Muistelen ettei sitä pelkkää napaa kannata ostaa koska laakerin kera hintaero kokonaiseen olkakappaleeseen ei enää kata työn hintaa ja uudessa olkakappaleessa tulee sitten uusi alapallokin mukana.