Sivu 1/2

Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 11.04.2009 22:27
Kirjoittaja IsoD
Sattuipa lähikaupan pihassa hassu juttu tänä aamuna. 8-)

Olin juuri saanut ostokset Iidun takapenkille kun tämä kaveri tuli kurkkimaan autoa. Juttu alkoi kysymyksellä "pysyyks sulla hydrauliikka nesteet hyvin sisällä?"
Keskusteltuamme lyhyesti Ison kissan yleisestä paremmuudesta ja mukavuudesta sekä erinäisistä tyyliseikoista, sanoi tämä kaveri että hänellä on tällainen tuossa tallissa, tosin avomallina.
Minä tietysti ihmettelin ja kysymään väriä, koska täällä päin olen joitain vuosia sitten nähnyt yhden ID/DS:stä tehdyn valkoisen 4-ovisen (?) laikka-cabrion, jossa oli tosi huisin näköinen rantakirppu-turvakaari.
"Ei, tää on punainen", "Haluutsä nähdä sen, se on ihan tuossa kivenheiton päässä?". No tottahan uteliaisuuteni heräsi, jätin ostokset autoon ja lompsin kaverin perässä läheisen kerrostalon autotallille.

Ison oven takaa paljastui aivan upea punainen avo citikka valkosivurenkain ja valkoisella nahkasisustuksella. "Toihan näyttää ihan Chapronilta!" äimistelin ja kaveri kehaisi että niin näyttää. Sen on kuulemma rakentanut joku hemmo jostain kotka-karhula -akselilta, ihan tavallisesta 70 mallisesta 4-vaihteisesta ID kanta-autosta.

Siis pikkutarkka kopio chapron takavilkkuja ja rättikattoa myöten... Takapenkkikin on sen avomallin näköinen. Ainakin chapronin kuvia nähneenä. En nyt muistakaan minkä mallinen takaluukku oli. Oli sen verran leuassa pitelemistä etten tajunnut ottaa edes kuvia. :shock:

Kiesi oli todella ammattimaisesti rakennettu ja jopa se pakollinen turvakaarikin oli mahdottoman asiallisesti toteutettu. Sisustus on tosiaan valkoista nahkaa ja etupenkkeinä on jotkut kummallisen näköiset, ihan kuin jonkun saab sonetin tai vastaavan.
On jäänyt kaverilta seisomaan jo vuosiksi pahahkon LHM vuodon ja laturirikon takia... :(

Voi rukkaa. Lupasin olla avuksi jos vaan kykenen, vaikka itsekin vasta opettelen tekniikkaa omassani. Yhteystietoja en hoksannut edes kysyä mutta hän tietää kyllä missä asun jos korjaushomma alkaa kiinnostaa.

Että tietääkö joku tästä autosta? Tämä on ihan uniikki yksilö ja vielä made in finland :!:
Ihan mahdottoman hieno kapistus. Sääli jos jää iäksi tallin asumaan. :cry:

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 11.04.2009 22:55
Kirjoittaja Sitikkapuoskari
Jep
Tuosta oli joskus AC:n Citikka-lehdessä juttua ja oli ihan kesätapahtumassa Vehkalahdella näytillä. Kovan työn oli silloin nuori kaveri tehnyt auton kanssa. Enempää en tässä nyt yhtä-äkkiä osaa asiaa valaista. Jatkakaa te jotka muistatte...

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 11.04.2009 23:32
Kirjoittaja Putkimies22
Kuullosti ihan märältä päiväunelta :D Puuttui vain että kaveri olis ollu valmis luopumaan siitä arvoa ymmärtämättä ;)

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 11.04.2009 23:57
Kirjoittaja IsoD
Noooh, lievä likviditeettibrobleema vaivasi tätäkin omistajaa...
Hieman kalliitakin osia kaipaa tuo yksilö.
Melkein kysyinkin että mitäs jos möisit sen :lol:
Onneksi en kysynyt, ehkä :?

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 18.04.2009 17:46
Kirjoittaja Kenguru
Juu tulipa tätä ihmettä itsekkin tänään tutkailtua.
Komeahan se on vaikka ei väriyhdistelmä oikein silmään satukkaan :) Sen verran voin jo tässä vaiheessa kertoa että tämä avokas tulee (jos ei mitään katastrofaalista tule vastaan) tänä kesänä liikkumaan jälleen Suomen kaduilla keräämässä sille kuuluvaa ihailua. Eli hieman kelien lämmetessä haen tuon kotitalliin korjattavaksi..

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 18.04.2009 19:43
Kirjoittaja Putkimies22
Kenguru kirjoitti:Juu tulipa tätä ihmettä itsekkin tänään tutkailtua.
Komeahan se on vaikka ei väriyhdistelmä oikein silmään satukkaan :) Sen verran voin jo tässä vaiheessa kertoa että tämä avokas tulee (jos ei mitään katastrofaalista tule vastaan) tänä kesänä liikkumaan jälleen Suomen kaduilla keräämässä sille kuuluvaa ihailua. Eli hieman kelien lämmetessä haen tuon kotitalliin korjattavaksi..


Mitäh? Ostiskä sen vai lupasiks vaan korjata? Palkkiona muutama pitkänpuoleinen koeajolenkki ? ;)

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 18.04.2009 21:32
Kirjoittaja Kenguru
Putkimies22 kirjoitti:Mitäh? Ostiskä sen vai lupasiks vaan korjata? Palkkiona muutama pitkänpuoleinen koeajolenkki ? ;)


Ei ole vielä kaupoista mitään sovittu, mutta mahdollista kyllä.. Tai siis enhän mä sitä pysty ostamaan mutta ei tosta isästä koskaan tiedä :shock:
Mutta siis laittelen sen kuntoon ja katsellaan sitten jatkoa.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 19.04.2009 00:00
Kirjoittaja Cikatti
Kun puhutaan replicasta niin se ei oikeasti ole "minkään arvoinen". Onko se siis ns oikea replica vai vanhasta DS:stä rakennettu avo-malli?
Replica kuitenkin sanana tarkoittaa sitä että parhaimmillaan mitään likikään orkkista ei ole ollut olemassakaan. Mut oletan tän olevan Ds:stä viännetty, vai?

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 19.04.2009 00:12
Kirjoittaja Kenguru
Cikatti kirjoitti:Kun puhutaan replicasta niin se ei oikeasti ole "minkään arvoinen". Onko se siis ns oikea replica vai vanhasta DS:stä rakennettu avo-malli?
Replica kuitenkin sanana tarkoittaa sitä että parhaimmillaan mitään likikään orkkista ei ole ollut olemassakaan. Mut oletan tän olevan Ds:stä viännetty, vai?


Joo ID:stä tehty.. Sen suurempaa tietoa minulla ei ole mutta jollakulla on varmaan tiedossa kyseisen auton historia paremmin :) Laitan kyllä kuvan näkyviin kunhan varmistan omistajalta että se on OK.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 19.04.2009 00:48
Kirjoittaja Putkimies22
On se kopiokin arvokas jos se on hyvin tehty. Muttei tietenkään sama asia kuin orkkisauto. Omissa sarjoissaan painivat.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 20.04.2009 08:29
Kirjoittaja psjääkäri
Kyllä, Kotkan poika sen teki ja kova duuni olikin. Taisi olla vielä ulkotila, muovikatos missä hän ajoneuvonsa värkkäsi. Kohtalainen selostus löytyy Citikka-lehdestä takavuosien numerosta.
Olen kyseistä ajoneuvo "käpistellyt" ja koeistunut, ihaillut mm. hyvin tehtyä nahkasisustaa. Muistaakseni myös koelauta oli uudelleen "muokattu". Taisivat katsastukseen vaatia melkoisen jämerää turvakaarta. En enää tarkkaan muista, mutta oliko ne tässä laikkacapriossa levennetyt etuovet, 12 cm muistaakseni. Alkuperäisissä avoissa on leveämmät etuovet kuin normaaleissa korimalleissa. Pari kerataa näin pirssin liikenteessä myöhemmin ja mielestäni siitä puuttui edelleen takaa "vajoamisen rajoittimet". Vaikka työ oli osaavaa, ei minusta kaikki olleet niin kuin minä näkisin D-mallin tyyliin sopivalta.
Muuten, milloinkahan taas tupsahtaa näkyviin valkoinen B-mallin laikkacaprio. Aikoinaan Vietnamista tuotu "aito", kaikkea muuta, mutta ei aito, päivänvaloon.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 20.04.2009 10:39
Kirjoittaja IsoD
Kyllä tuossa on tosiaan jatketut etuovet. Oven ja ikkunoiden tiivisteitä on simppelisti jatkettu.
Muuten oven jatko on tehty varsin taiten.
Takaluukku on lasikuitua kuten alkuperäisessäkin (?) ja siten oikean mallinen. Takavaloja en edes nähnyt kun oli tallin perälle päin. Varmaan ihan iidun omat.
Se turvakaari on tosiaan aika jämerää tekon mutta kovasti nätin näköinen, vaikka ei varsinaisesti "kuvaan kuulukaan"... Kojetaulu on ihan orkkis ID:n.
Auto kun on maalattu ihan läpeensä. Et ehkä hieman reilun puoleisesti punaista, konehuonekin kauttaaltaan.
Mutta jos tuota lähtisi "jatkojalostamaan" niin siitä saisi kyllä semmoisen jolla "hitaan hämää" :lol:
Jahka saadaan kuvia julkisuuteen niin niistä näkee sitten jotain.
Mutta hattua pitää kyllä nostaa tekijälle. "Ulkona" on kypsää vaihtaa edes renkaita saati sitten rakentaa noin mittavaa projektia... Siinä on vaadittu taidon lisäksi rutkasti innostusta asiaan...
Kyllähän hyvin tehty "replika" on sen oman arvonsa ansainnut.
Tietysti kun oikeita ei ole tehty kuin jotain 1400 yksilöä niin nehän on talon hintaisia...
Kuulemma vihoviimeinen Chaprooni tehtii vuonna 78 vuoden 74 autosta Chaproonin toimesta,
et oisko se nyt sitten "aito replika" ;)

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 20.04.2009 11:29
Kirjoittaja psjääkäri
Niin ne takavalot, muistasin että volkkarista ne olisi, olisiko..?
Kyllä, kaveri oli hyvin innokas rakentamaan ja osaava ja varmaan vieläkin osaava. Pojalla ei tainnut vielä olla ajolupaakaan kun tuon suurisuuntaisen projektin aloitti. Arvostettava suoritus, nostakaa vaan pipoa miehelle.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 12.05.2009 21:43
Kirjoittaja Kenguru
Dodii.. Lähipäivinä pitäisi sitten olla sellainen tilanne että tämä avokas pääsee työn alle. Sittenhän sitä pääsee tarkemmin tutkailemaan mitä sille on tehty ja miten.

Tuolta löytyy nyt pari kuvaa tämänhetkisestä tilanteesta: http://sitruuna.unk.fi/gallery/users/Kenguru/Avo+D/

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 12.05.2009 21:58
Kirjoittaja Putkimies22
Ai saamari, kyllä kelpais!

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 12.05.2009 22:03
Kirjoittaja Lemon
Voi hitsi, tosi kaunis! Ja mikä loistava väri :D

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 13.05.2009 00:34
Kirjoittaja Cikatti
Juu, hemmetin hyvän näköinen, miinusta ainoastaan väri ja ihan oksettavat penkit.... muuuut kyll tosta hyvän saa.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 13.05.2009 09:56
Kirjoittaja jasu
Niin, ja turvakaarestahan ei ole sanottu tieliikennelain rakentelupykälissä että sen pitäisi olla selkänojan takana, vaan se saa olla myös sen etupuolella eli jos vain pystyy sen integroimaan esim tuulilasiin niin tuollaista erillistä turvakaarta ei tällöin tarvittaisi..!

Turvakaaren paikalle oli kyllä määritelmät, mitta istuimen selkänojan pinnasta eteen- tai taaksepäin, en vaan nyt muista sitä mittaa paljonko... Monissa ratkaisuissa etäisyys penkistä lasinkehykseen kyllä riittää hyvinkin...

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 13.05.2009 10:04
Kirjoittaja dieselflosse
Yksi kupla-VW menetti käsittelyssäni katon ja silloin laitoin kaaren tuulilasin kehykseen.

Toinen vaihtoehto voisi olla erilliset pikkukaaret molemmille etupenkeille. Ne eivät pilaa cabrion linjoja niin pahasti kuin tuollainen riemukaari.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 13.05.2009 13:53
Kirjoittaja IsoD
Tuollaiset pikkukaaret voi olla ihan jees, mut mites "takapenkille" sitten pääsee?
No joo, sehän on statistin paikka ja ainahan voi hypätä reelingin yli.

Niin, ja tuo "riemukaari" korvaa mainiosti takapenkkiläisten turvavyöt... On vielä noin hienosti pehmustettu "hammasrauta"...

=)

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 14.05.2009 01:17
Kirjoittaja KtG1
Kuka tekee Cx:stä vastaavanlaisen laitteen? Olen joskus huvitellut ajatuksella että soveltais esim. D-mallin takapeltejä Cx:ään,eteenhän niitä jo onkin soviteltu,ilmeisesti huumorin ja keskioluen voimalla. Deehän on kiitollinen mukailtava sikäli kun ulkopellit ovat vähemmän kovasti kiinni korissa.
Otetaanko kisa kuka rakentaa toivottomasta D-raadosta innovatiivisimman laitteen hyvää makua unohtamatta? Simcakerhon Tom Fabriciusta mukaillen lupaan antaa aihion ilmaiseksi sille joka esittää sen parin vuoden kuluessa taideteokseksi rakennettuna citroenkansan iloksi.

KtG

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 14.05.2009 10:23
Kirjoittaja IsoD
Näitähän on nähtävästi jo askaroitukin,
tosin Suuri Googlekaan ei löytänyt kuin ihan nämä pari.

http://www.flickr.com/photos/acciarini/2076005155/
Liekö helpomman kautta tehty laikkacabriolet?
- Miksiköhän kaveri työntää kaunistustaan? -

Ja sitten hieman kauniimpi kaksiovinen versio...
Sivulla http://web.telia.com/~u84003985/CITRCX.HTM hieman alempana.

Siitä mallia ja saha käteen!

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 14.05.2009 20:56
Kirjoittaja kokemjne
:) ja kukas tai kenen tuntema naispuolinen ( nopeesti vilkaistuna ) ajeli klo 18.00 aikoihin Tsadin kaupungin osassa jota sanotaan Maunulaksi. Maunulan ostarilta tuonne saunalle. siihen sitten parkkeerasi saunan eteen. kuljin oli CX ruisku automaatti ja suunnilleen musta. ja vanhempi kuin 1986 koska oli peltipuskureilla. lueskelin tekstejä sinisen bussin tuulilasin läpi kun seisoskelin sen CX:n takan ostarin pysäkillä oottelemassa valojen vaihtumista. kilvissä oli teksti UNO-xxx. kuka tunnustaa. ? :mrgreen:

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 14.05.2009 20:57
Kirjoittaja Kenguru
Joo o.. Nyt se olisi sitten tallissa. Menihän siinä hetki että saatiin bensa nousemaan kaaserille asti ja kun se puoli saatiin kuntoon niin alettiin etsimään jo kerran löydettyä kipinää :D No kiinnitettyämme yhden liittimestä irronneen johdon alkoi näyttää jo hyvältä. Sitten vain katseltiin käyvää D:tä ja valuvaa bensaa.. Parin klemmarin kiristämisen jälkeen uskalsikin jo käytellä enemmän. Jousituskin heräsi henkiin pienellä ilmauksella ja kissa nousi jaloilleen.

Tästä se sitten lähtee ja pääsee etsimään syytä maahan valuvalle LHM:lle :)

Kuva

Kiitokset kaikille herättelyyn osallistuneille.

Re: Bongattu hieno Chapron replika.

Lähetetty: 14.05.2009 21:02
Kirjoittaja Putkimies22
Mä jo aattelin että missä kohtaa se lehmävuoto on mutta tulihan se siinä tarinan lopussa :D Mutta on se hieno!