Sivu 1/1
Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 12:23
Kirjoittaja kaseva
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 12:28
Kirjoittaja Lemon
mitenkähän 2CV sijoittuu?
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 12:32
Kirjoittaja Slow Man
Olen ollut lukevinani täällä ettei Xantiallakaan kannata mällätä, liekö olemassa Citroenia jolla se kannattaa tehdä?

Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 12:48
Kirjoittaja laakeri
Joskus talvella 2004-2005 oli muistaakseni Tuulilasissa (jossain kotimaisessa autolehdessä kuitenkin) artikkeli kolariturvallisuudesta tapahtuneiden onnettomuuksien perusteella. Kaikista tutkituista autoista C5 oli turvallisin. AX taisi olla turvattomin. Xantia oli muistaakseni lähellä sijaa kymmenen.
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 14:49
Kirjoittaja eskere
Kuikas Ds pärjäis kolaritestissä
Ainakin hirvikolarissa siitä tulis avoauto hetkessä ja kuljettaja ja matkustajat olisivat päättömiä. Sen verran ohuet A ja B pilarit ds:ssä on.
Eihän mikään auto aina anna suojaa hirvikolarissa, vaikka olis kuinka kolariturvallinen. Jos hirvi tunkeutuu auton sisätiloihin, kuten tässä Suomen Metsästysmuseon kuvassa Mitsu-Coltissa on käynyt, tulee matkustajallekin noutaja kun 3-500 kg lihaa sukeltaa nopeasti syliin.

Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 19:28
Kirjoittaja 2cv-Olli
Ajoin 30 vuotta sitten hirven kylkeen 8-tiellä Mynämäeltä kymmenisen kilometriä pohjoiseen. Osuin elukkaan noin 110 kmt nopeudella aivan keskelle, eli se tarjosi kylkeään tuulilasiin. Jälkien mukaan olin aloittanut lukkojarrutuksen törmäyshetkellä. Ojaan auto suistui kohta jarrutusjälkien alkamisen jälkeen.
Rytäkässä naama tuli täyteen lasinsiruja ja hirvenkarvaa, ja muutama tikki neulottiin rystysiin, mutta muuten ei kai käynyt kummenmmin. Päähän kuitenkin tuli tuttujen mielestä jotain vikaa, kun vakuutusyhtiön lunastaman kolariauton tilalle ostin rättisitikan.
Autoni oli tuolloin Volvo 242 vm 1975. Se kesti hirvikolaria uskomattoman hyvin.
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 20:01
Kirjoittaja laakeri
eskere kirjoitti:Eihän mikään auto aina anna suojaa hirvikolarissa, vaikka olis kuinka kolariturvallinen.
Pitkänokkainen kuorma-auto on kohtalaisen turvallinen hirvikolareissa. Ei silti idioottivarma sekään. Baassin hirvikolarisuojakin jotain auttanee?
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 20:30
Kirjoittaja backtomono
mitenkähän 2CV sijoittuu?
2CV on aktiivisen turvallisuuden esimerkki, kolari on yleensä jo tehty, kun 2CV on vasta tulossa paikalle.
Eihän mikään auto aina anna suojaa hirvikolarissa, vaikka olis kuinka kolariturvallinen.
Hirvikanta tulisi palauttaa 1920-luvun tasolle, jolloin Suomenniemellä koikkelehti pari sataa hirveä. Nykyään valtio laiduntaa satatuhatpäistä karjalaumaa maanteillä, pystyttelee hirviaitoja ja varoitusmerkkejä, ja siirtää vastuun onnettomuuksista tienkäyttäjille.
http://www.liikenneturva.fi/www/fi/tilastot/liitetiedostot/Hirvionnettomuudet.pdf
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 20:41
Kirjoittaja Sitikkapuoskari
Mites tuon linkin saa auki? Pitääkö rekisteröityä?
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 21:00
Kirjoittaja Bumper
Ei tarvitse rekisteröityä. Chromella ei auennut muuten kuin IE Tabilla. Eli ilmeisesti sivut tehty jotenkin päin mäntyä.
Eipä tuossa artikkelissa mitään sisältöä tosin ollut, ainoastaan kuva AX:stä ja lista seitsemästä turvattomimmasta autosta.
Citroën AX (1987–93)
Citroën BX (1983–93)
Renault 5 (1985–90)
Honda Civic (1992–96)
Fiat Punto (1994–99)
Renault Clio (1991–98)
Hyundai Accent (1999–06)
Tuossapa nuo jos haluatte säästää klikkaamisen vaivan.
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 02.10.2011 21:03
Kirjoittaja citromes
Eipä tälläkään saksalaismerkillä kannata tuohon "kolarikisaan" osallistua.
(ei varmaan tosin enää europaassa tehdäkään)
http://www.youtube.com/watch?v=uykStESm3vw
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 03.10.2011 21:49
Kirjoittaja Slow Man
Heh, isku vyön alle - melkein tuollainen seisoo pihassa tavarankuljettimena, Syncro Tölkki siis kyseessä

Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 03.10.2011 22:26
Kirjoittaja Cikatti
On hyvin vitsikästä puhua mälläämisestä 20 vuotiaalla AX:llä tai BX:llä. Se on itseasiassa hengenvaarallista pahempaa mällätä millä tahansa vanhalla kulkineella. Siinä kuolemisen lisäksi voi jopa halvaantua.
Tässä taannoin purin yhdestä 18 vuotiaasta, päällepäin täysin ruostettomasta Citikasta, pelkurin puolen kynnyksen irti ja kas, B-pilarin alapää oli ruostunut korin runkopalkista irti.
Olipa se rakkine minkä tahansa merkkinen niin todennäköisesti koteloiden sisäinen kuppa on tehnyt aikas pahaa jälkeä. Notta ei olis yhtään tyhmää tarkastaa ne koteloiden sisukset.... Niin, silmä ei sinne näe, ilman apulaitteita

Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 03.10.2011 22:38
Kirjoittaja jasu
Hmmm...
Siinä viteossa sanotaan vähän jotain muuta kuin tarinointia kolaritestistä..:
"this is not a crashtest of T3"
"this is test of capabilities of a newly installed crashtest facility"
"weight is added to the T3..."
Niin, ja sit lopuks siellä on kyllä ihan oikeitakin kolaritestejä, ja vähän vertailuja esim turvallisena pidettyyn aikalaiseen Volvoon, joka kyllä meni aika rumasti nippuun...

Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 03.10.2011 22:44
Kirjoittaja eskere
Slow Man kirjoitti:Heh, isku vyön alle - melkein tuollainen seisoo pihassa tavarankuljettimena, Syncro Tölkki siis kyseessä

Tarkemmin videota katsoessa 37 sek. kohdalla NOUSEE TUKKA PYSTYYN, siinähän Transporterilla tuhotaan harvinainen VW K70
Sentään vuoden autoksi valittu v. 1971, jonka turvallisuutta Tuulilasinkin kehui.
Tuohon aikaa alettiin ottaa kantaa myös autojen turvallisuustekijöihin:
- Pyrkimys turvallisuuteen näkyy selvästi. Aktiiviset, ajon helppouteen vaikuttavat tekijät ovat hyvät. Ne ovat ennalta ehkäiseviä tekijöitä. Passiiviset, kolarissa suojaavat turvallisuustekijät ovat myös todennäköisesti korkeata tasoa. Oikeastaan ne on pakko ottaa nykyään huomioon autossa, jota myydään pitkään lähivuosina jatkuvasti kiristyvien turvallisuusmääräysten aikana.
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/volk ... linta-1971K70 kesti sentään aika hyvin tuossa videossa pakettiTransporterilla päälle ajon

oli aikansa turvallisimpia euroopalaisia autoja. Muistaakseni Tapani Kansa kehui K70:stä aikoinaan selvitessään sillä kovavauhtisesta kolarista, ja taisi Eino Grönkin käydä samisella mallilla katollaan joskus 70-luvulla.
Re: Älä mällää AX tai BX:llä...
Lähetetty: 04.10.2011 09:01
Kirjoittaja Igor
backtomono kirjoitti:2CV on aktiivisen turvallisuuden esimerkki, kolari on yleensä jo tehty, kun 2CV on vasta tulossa paikalle.
Ja Activalla sen hirven pystyy tarvittaessa väistämään, ja pysymään vielä tielläkin sen jälkeen
http://www.teknikensvarld.se/2011/06/12/14314/algtestet--resultat-bil-for-bil/BTW, Xantia sai faceliftin yhteydessä turvallisuuspäivityksiä, mutta NCAP-testejähän sille ei ikuna tehty, joten vaikutuksista on paha sanoa... ykköskoppainen xanttuhan sai NCAP:ltä täydet 2½ tähteä
http://www.youtube.com/watch?v=SkCOp2hDmIo