Sivu 1/1

xsara break '99, takaluukun sähköt

Lähetetty: 18.10.2011 14:25
Kirjoittaja kaasujeesus
Hyvää ja reipasta päivää!

Takaluukussa ei sähköt toimi --- keskijarruvalo ei pala (silloinkaan kun jarruttaa) eikä näköjään toimi toi pyyhinkään. Kokeilin hieman vemputtaa sitä johtonippua mikä menee takaluukkuun siitä ovenkarmista, ja sillä oli jotain vaikutusta. Päättelin tästä että se johtonippu on jostain rikki. Kilven valot muistaakseni palaa kyllä kuitenkin.

Ajattelin kysellä onko joku korjannut takaluukkunsa sähköt onnistuneesti ja mikä olisi toimiva menetelmä siihen?

Re: xsara break '99, takaluukun sähköt

Lähetetty: 18.10.2011 16:17
Kirjoittaja JUKE
Pelaako kuskinpuoleinen normi jarruvalo jos ei niin silloin epäilen,että sulake on palanut kun keski ja kuskinpuoleinen jarruvalo on ainakin samassa sulakkeessa tuota sulakkeen numeroa en jaksa muistaa.Vinkkari ei kyllä taida olla samassa sulakkeessa joten kannattaa katsoa sen sulake myös jos vinkkari on joskus vaikka jäätynyt lasiin kiinni niin on voinut polttaa kyllä myös vinkkarin moottorin.Sitten jos ei sillä puolen ole vikaa kannattaa katsoa ne johdot sillä nekin ajan kanssa voi murtua poikki.

Re: xsara break '99, takaluukun sähköt

Lähetetty: 18.10.2011 16:20
Kirjoittaja JUKE
Jos ovat poikki niin tinaus ja kutistesukka vaan päälle.

Re: xsara break '99, takaluukun sähköt

Lähetetty: 18.10.2011 16:29
Kirjoittaja kaasujeesus
Moi, takavalot toimii kyllä muuten, joten ei varmaan sulakevika.

Toki katkennen johdon saa tinalla (ja lisää johdolla) korjattua, kunhan tässä pohdin että millä sitä nippua saa yhtään esille korjausta varten. Ehkä pitäis mennä kerholle purkamaan sitä citikkaa kokeeksi.