Aloitetaanpa tälle iidurojektille oma kettinki, jos se vaikka edesauttaisi pirssin pääsemistä taas tien päälle. Tästä oli kyse:
Liitteet:
Idee2.jpg [ 103.3 KiB | Katsottu 5409 kertaa ]
Auton keula on saanut pusun joskus 80-luvun alussa ja korjaus on tehty tuoreemmilla keulan osilla. Lokarit, konepelti, puskuri ja hiekkapelti menee vaihtoon, kunhan kaikki palikat on kasassa.
Rungon sarvet vaihtuu myös oikean malliseen. Oikeita osia onkin löytynyt jo aika läjä, mistä kiitoksia lähtee ainakin Virttaalle, Mäntyharjulle, Laukaaseen ja Paattisten Paronille

.
Kinkkisin osa hankkia taitaa olla hiekkapelti mutta ei vaivuta epätoivoon, se löytyy, kun on sen aika. Sitä odotellessa voi askarrella muuta.
Aiemmin tällä viikolla huuhtelin polttoainepuolen ja pyörittelin konetta ilman tulppia loraus öljyä
sylintereissä. Laitoin tulpat takaisin ja kaadoin kaasariin reilun desin bensaa. Kuudes starttinapin
painallus höräytti koneen tulille ja se kävi muutaman sekunnin ja riemu oli rajaton.
Tänään kaadoin tankkiin uutta bensaa ja täytin syylärin. Virrat päälle ja kone käyntiin. Hauliputket
ampui tallin lattialle ties monenko vuoden karstat
:
Liitteet:
Karstaa.jpg [ 92.37 KiB | Katsottu 5409 kertaa ]
Kone käydä hörpötti muutaman minuutin ja sitten alkoi nousta perä ja keula peesasi hetken
viiveellä. Käytin konetta vielä hetken ja sammutettuani konttasin lattialle katsomaan, mitä
kaikkea lattialle valuu. Ainoa vuoto oli vesipumpun akselitiivisteessä, joka tiputteli tipan muutaman
sekunnin välein. Kaivelin korjausopusta vesipumpun osalta ja pumpusta löytyi öljyttävä tiiviste
oikein omalla öljykupilla, joten ei stressata siitä sen enempää.
Kohdistin seuraavaksi tarmoni jarruihin. Sillipurkki oli aivan tyhjä ja poljin kolisi lattiaan.
Liitteet:
Lockheed silliä.jpg [ 69.26 KiB | Katsottu 5409 kertaa ]
Täytin purkin, ei sillillä, vaan lhs:llä ja aloitin ilmauksen. Etujarrut saa ilmattua yhdestä nipasta
hanttarinpuolen satulasta, koska satulat on koplattu sarjaan. Eikä siihen kuskin puolen satulaan
olisi hevillä päässytkään käsiksi. Takajarruissa sentään omat nipat molemmin puolin ja kun takalokarit oli pois paikoiltaan, sai ilmauksen tehtyä auton vierestä sen enempiä konttailematta.
Polkimeen tuli ihan oikea tuntuma ja paineltuani poljinta aikani, tarkastin mahdolliset vuodot.
Kuskinpuolen takavanteessa oli havaittavissa kosteutta. Jatkamme siitä, kun aikaa taas järjestyy.