Xantippa kirjoitti:
Tuntuu olevan joidenkin mielestä rakettitiedettä näiden HDi-koneiden polttoainejärjestelmä, mm. brittiläisillä keskustelupalstoilla näytettiin suositeltavan suodattimen vaihtoa koteloineen päivineen hygieniaseikkoihin ja kotelon rikkoutumisherkkyyteen vedoten.

Ei se rakettitiedettä ole, jos vaan LH-Jetronic on yhtään tuttu. Korkeapainepumpun ja suuttimien välykset ovat vaan pienemmät kuin perinteisellä VE-pumpulla, joten puhtausvaatimuskin on tiukempi.
Suodattimen pitäisi pystyä poistamaan yli 3 mikronin (0,003 mm), eli paljon sen suurempaa hiukkasta ei saa jäädä suodattimen puhtaalle puolelle vaihdon yhteydessä. PSA ohjeistaa käyttämään suodatinkotelon puhdistamiseen jotain tiettyä puhdistusliinaa, josta ei irtoa nukkaa. Kotelon vaihto on kyllä liioittelua.