Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C5 2,2 HDI MkI ja MkII FAP erot?
ViestiLähetetty: 02.07.2013 10:59 

Viestit: 21
Auto on C5 2,2 HDI '05 (100kW automaatti) alkoi herjailla moottorinohjausviasta, joka paljastui fap-nesteen vähyydestä johtuvaksi. Haulla löysin FAP-huolto ketjun:

viewtopic.php?f=9&t=8237&hilit=2.2+fap

ja päätin että nyt moinen mokkula saa lähteä. Täyttö maksaa aina muutaman satasen ja eiköhän tuo kohta laukea koko suodatin kuitenkin (400 000 lasissa). Auto on 2006 ja laki on vaatinut laitteen vasta 2007 alkaen, ei siis ongelmaa senkään suhteen.

Mekaaninen "huolto" onnistuu varmasti kotikonstein, eli kysymys kuuluukin saako tässäkin autossa edelleen testerillä pois päältä vai joutuuko ropaamaan moottorinohjausta?

Fap-poistoja tekevä firma ei löytäny k.o. konetta Mk2 luettelosta ja elättelen toivetta että olisi helppo operaatio. Uusi 2,2 HDI kone tuli aika pian tämän jälkeen eli olisiko edelleen vanha kone uudessa kopassa?


edit: väärä vuosimalli


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 2,2 HDI MkI ja MkII FAP erot?
ViestiLähetetty: 02.07.2013 20:48 
Käyttäjän avatar

Viestit: 699
Paikkakunta: Keuruu
Ei onnistu (lexialla) kakkoskoppaisesta FAPin poisto.



C5 Aircross Hybrid, C6 3.0 Exclusive, Jumper 1.9TD, BX 16 Soupapes, B11 Normale
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5 2,2 HDI MkI ja MkII FAP erot?
ViestiLähetetty: 02.07.2013 21:09 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1525
Paikkakunta: The City of Häijää
Jos saat luettua moottorin softan ulos jollain piuhalla (Galletto, KWP 2000, BDM) niin on olemassa enemmän ja vähemmän virallisia foorumeita joiden kautta onnistuu softamuutos fap:ittomaksi "etänä" eli saat fileen takaisin muunnettuna. On ilmeisesti myös olemassa keino rakentaa jonkinlainen emulaattori vastuksista tms. joka simuloi kunnossa olevaa suodatinta ja lisäainejärjestelmää.



Have more than you show,
speak less than you know.
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: