Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Oudot häiriöt ja akku
ViestiLähetetty: 01.11.2013 16:46 

Viestit: 497
Täällä on useassa ketjussa ollut puhetta oudoista käyntihäiriöistä ja virheilmoituksista. Niistä on minullakin muutama kokemus.

2000 HDI 2.0 Picasso näytti ajoittain keltaista moottorihäiriövaloa. Ei vaikuttanut kulkuun mitenkään ja kaikki muu toimi ihan normaalisti. Eräänä päivänä ajoin aamulla kotoa töihin n. 30 km. Käynnistyi lähtiessä ihan normaalisti, mutta jättäessäni autoa työpaikan parkkipaikalle, oli akun (8v vanha) jännite tippunut niin, ettei edes keskuslukitus toiminut. Laitoin uuden akun ja kaikki toimi taas normaalisti, eikä häiriövalokaan sen jälkeen koskaan palanut.

2008 C5 2.0 sammutti itsensä kesken ajon useita kertoja ja varoitti samalla vaihtelevasti antipollution faulty tai oil pressure too low. Käytin auton sitikkapajalla tutkittavana, eivätkä löytäneet ongelman aiheuttajaa. Sammuilu jatkui, kunnes Picasso-kokemuksen johdosta ostin tähänkin uuden akun 4,5 vuotta vanhan tilalle. Sen jälkeen ei enää sammuillut eikä antanut varoituksia.

Voiko olla niin, että akku vanhetessaan tekee ajoittain sisäisiä oikosulkuja, ja jännitteen heitteleminen saa tietokoneen tekemään outoja?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Oudot häiriöt ja akku
ViestiLähetetty: 02.11.2013 12:08 
Käyttäjän avatar

Viestit: 349
Paikkakunta: Lempäälä
Ei sen akun tarvitse edes oikosulkuilla, riittää että jännite tipahtaa käynnistyksessä liian alas ja nykyauto on ihan ihmeissään. Tai ei tarvi olla edes nykyauto, ainakin Xsara&Xantia 16v koneilla ovat myös ihmeissään huonosta akusta. Eivät jää käyntiin ilman kaasun pumppaamista.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Oudot häiriöt ja akku
ViestiLähetetty: 02.11.2013 13:52 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Tuskin oikosulkuja, mutta ehkä sisäistä vuotovirtaa. Jos oikein oikkari, varsinkin keskenkaiken, varattuun akkuun, niin siinä hapot lentäisi. Vanhemmiten akun sisäinen vastus* kasvaa, se pudottaa akun jännitettä kuormitustilanteissa. Tätä jännitepudotusta,- heilahteluja auton "henki" sitten noteeraa. *Kouriintuntuva, suuresti liioiteltu esimerkki: Akun Rs 12Ohm ja ulkoinen kuormitus myös 12 Ohm. Nyt jännitteet jakautuvat tasan vastusten suhteessa, Akun jännite 6V ja kuormitukselle 6V. Ja virta olisi 0,5 Amperia, vain. Kaivakaapa muisteistanne kouluissa opittu Ohmin laki, se pätee. Ja antaa hyvän ajatusmallin, kun pitäisi funtsia vastaavia asioita.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: