Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 9 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 30.12.2014 00:47 
Käyttäjän avatar

Viestit: 176
Paikkakunta: Helsinki / Käpylä
Ostettiin viime talven loppupuolella C4 talviautoksi, ja pakko myöntää että kesälläkin tuli ajeltua. Muutamia havaintoja: Ei kannata pesettää automaattikoneessa pakkasilla. Parkkitutka sekoaa sekä etu- että takapäästä. Korjaantui pitämällä duuniin lämpimässä parkkihallissa työpäivän ajan, josta pääseekin sitten mukavasti seuraavaan ongelmaan eli ilmeisesti ajoneston aktivoitumiseen. Jätin luonnollisesti valvotussa hallissa ikkunat auki, ja kun piti lähteä kotiin, mitään ei tapahtunut virta-avaimen käännöllä. Hansikaslokerossa kuitenkin paloi valo kirkkaasti, ja kännykkälaturin merkkivalo paloi, joten akussa siis oli virtaa. Aloitin yksinkertaisimmasta, eli irroitin akunkengän, laitoin takaisin ja käynnistin auton. Mielenkiintoisena ilmiönä tupakansytyttimen pistoke johon virta normaalisti tulee vain auton käydessä, oli jännitteellinen vaikkei virta ollut päällä. Joku viisaampi varmaan tietää mikä oli vialla.
Automaattilaatikkokin alkoi vihdoin toimimaan kunnolla öljynvaihdon jälkeen. Jäi vielä ongelmaksi tuo kakkoselta ykköselle vaihto joka on ala-arvoinen. Joku viisas varmaan senkin ongelman tuntee. Tämä siis sillä viimeisellä nelivaihteisella oppivalla momentinmuunninlatikolla.
Onko tuohon ykköskoppaseen (?) -06 mallin tehty viimasuojaa? On vähän hankalaa kun nuo parkkitutkan anturit ym. Jos jollakin jouten niin ostan pois. Ilma sitä kone ei yksinkertaisesti lämpiä. Joulun paluumatka Treelta mittariin syttyi motarilla ensimmäinen palkki, kun normaalisti kai pitäisi kolme näkyä. Palella ei sentään tarvinnut.
Muuten kiva rassi. Ihan vähän CX:n muotojaja ja muutenkin melko sitikkamainen olemus. Tuohon kun vielä saisi hydrauliikkajousituksen.

Hyvät uudet vuodet kaikille jotka jaksoivat lukea loppuun :)

M



2CV AZU -64, 2CV4/6 -74, C4 -06, Royal Enfield Bullet
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 30.12.2014 01:19 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1179
Pistä testeri kiinni ajoajaksi ja seuraa siitä termostaatin avautumista. Noissa tuppaa se sähköisesti ohjattu termostaatti jäämään ilmeisesti auki. Mulla oli se ongelma, joka korjaantui termostaatin vaihdolla.

Tuosta viimasuojasta en tiedä, oliko sitä vakiona jo -06. Omassani -05 bensamallisessa ei ollut uutena saatavana, joten ostin sen sitten myöhemmin erikseen. Nykyisessä -07 diesel 1 koppaisessa on samanlainen viimasuoja, joten kyllä se siihen -06 malliseenkin varmasti sopii.
Mullakin sellainen viimasuoja on tallessa ylimääräisenä jossain vintin ylisillä.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 30.12.2014 14:10 
Käyttäjän avatar

Viestit: 176
Paikkakunta: Helsinki / Käpylä
:D Eihän minulla mitään testereitä ole, vasta opettelen näiden tietokoneohjattujen kanssa elämistä. Seuraava huoltokin on minun kilometreillä vasta vuoden kuluttua, joten täytyy jossakin vaiheessa tuo termari tarkistuttaa ja maski hankkia. Osaako joku kertoa syyn tuohon virtojen häviämiseen, ja oikeaoppisen tavan kuitata ongelma?



2CV AZU -64, 2CV4/6 -74, C4 -06, Royal Enfield Bullet
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 30.12.2014 15:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1179
Ohjekirjassa ainakin sanotaan, että painepesura ei saa suunnata tutkan anturoihin, eikä valoumpioihin. Ainakin anturit ovat kuulemma kosteusherkkiä. Niitä kaiketi on lisätiivistettykin massalla.

Tuo startti hiukan mietityttää. Lähinnä tulee mieleen nuo automaatin edellyttämät manööverit käynnistyksen yhteydessä. En tunne oikeaa automaattia, mutta ainakin robotissa pitää olla vaihde vapaalla ja jarru pohjassa. Monesti käynnistys ei aktivoidu vaikka näin tekeekin, vaan vaihde pitää uudestaan kytkeä vapaalle ja jarrun painalluskin uudistaa. Sitten vasta starttaa. Oliskohan siellä tällainen jippo, tai sitten pesun jälkeistä kosteutta.

Tuo testeri on mulla niin yksinkertainen, että siinä on vain BT palikka pistokkeessa ja softa on Garminin navissa. Yhtälailla niitä ohjelmia voi ladata kaiketi älykännykkäänkin. Sen verran fiksu se on, että sillä saa kuitattua tavanomaiset vikakooditkin.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 30.12.2014 16:03 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3199
Paikkakunta: Tampere
Aikanaan olin ostamassa uutena ykköskoppaista. Silloin oli koeajoyksilöissä kaikissa viimasuoja paikallaan talvella ja yhdessäkään ei ollut kylmä.



DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 30.12.2014 16:44 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1179
Huikko kirjoitti:
Aikanaan olin ostamassa uutena ykköskoppaista. Silloin oli koeajoyksilöissä kaikissa viimasuoja paikallaan talvella ja yhdessäkään ei ollut kylmä.
Kyllä 1 koppainen diesel on paljon kylmempi, kuin 2 koppainen. Varsinkin jalkatilaan ei saa lämpöä, vaikka kaikki yrittää suunnata alas. Tämä uudempi korimalli on huomattavasti lämpöisempi.

Mitä tulee tuohon viimasuojaan, niin sen tarkoitus lienee vain estää lumen kulku puhaltimeen. Varsinaisesti se ei lämpöä lisää. Sen teho on parhaimmillaan siinä, että sillä päästään tavoitelämpöön hiukan nopeammin. Säästänee moottoria ja energiaa. Varsinaisen lämmön määrää toimiva termostaatti.

Se miksi mulla ei ollut ekassa -05 mallisessa viimasuojaa johtui siitä, että C4 oli juuri tullut myyntiin, eikä sellaista yksinkertaisesti oltu tehty, tai maahantuoja ei ollut muistanut ruksata sitä.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 31.12.2014 00:43 
Käyttäjän avatar

Viestit: 176
Paikkakunta: Helsinki / Käpylä
Tänään kaupunkiajossa mittari näytti jo parhaimmillaan kahta tolppaa. Kyllä termari varmaan on joes ei kokonaan auki, niin ainakaan ei sulkeudu kunnolla. Kyllähän viimasuoja nopeuttaa koneen lämpenemistä sekä estää paikkojen jäätymisen konehuoneessa. C4:n huohottimesta en tiedä, ei taida olla kovinkaan jäätymisaltis. BX:ssä oli ihan vakiojuttu että jäätyi pari kertaa talvessa.
Kyllä nuo automaatin metkut on tuttuja, vika ei ollut niihin liittyvä. Virtaa ei näkyvästi ollut kun hansikaslokeron valossa ja tupakansytyttimessä jossa normaalisti ei kuulu olla virtaa ilman avainmen kääntöä. Mihinkään ei reagoinut. Ei sytyttänyt valoja mittaritauluun, ei vastannut avaimen kääntöön. Kaukosäädin ei toiminut etc. Olisi loogista että ajonesto kytkeytyy päälle jos ikkunat unohtuu auki. Hansikaslokerosta löytyy ohjekirja josta voi oppia miten kuitata ajonesto ( no en löytänyt :) ).



2CV AZU -64, 2CV4/6 -74, C4 -06, Royal Enfield Bullet
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 31.12.2014 12:32 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1654
Paikkakunta: Lappeenranta
miki kirjoitti:
Tänään kaupunkiajossa mittari näytti jo parhaimmillaan kahta tolppaa. Kyllä termari varmaan on joes ei kokonaan auki, niin ainakaan ei sulkeudu kunnolla. Kyllähän viimasuoja nopeuttaa koneen lämpenemistä sekä estää paikkojen jäätymisen konehuoneessa.

Kyllä. Se on jännä että se moottori ei jäähdy pelkästään sen jäähdyttimen kautta vaan ihan suoraan lohkon ja kannen kyljestä se ajoviimakin sitä jäähdyttelee. Kaverin Focuksessa oli talvella ongelmaa moottorin lämpöjen kanssa, mittari ei päässyt lähellekään puoliväliä edes kaupunkiajossa. Termostaattia epäiltiin mutta jostain syystä kuitenkin tuli visio teipata ylävesiletkuun ulkolämpömittarin anturi. Se näytti selvästi ettei termostaatti vuoda tai lähde edes raottumaan vaan ylävesiletku pysyy tukevasti pakkasen puolella. Pahvia keulalle niin mittari näytti pakkaslukemia kunnes pomppasi sinne 80 tienoille kerrasta kun termari lähti aukeamaan. Sen jälkeen olikin sitten vuorossa katu-uskottavamman viimasuojan tekeminen.



Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 talviautoilua
ViestiLähetetty: 31.12.2014 18:05 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1179
Tällä viisiin joskus tutkiskelin C4 Hdi -07 lämpötilapalkkia ja termostaattia.
Kyseessä vanha ja uusi termostaatti.

"Empiirisiä tutkimuksia..
OBD:n kautta mitattuna 1 palkki 66, 2 palkkia 71. Kolmatta palkkia ei vielä ilmennyt.
Termostaatti aukoo 82 asteessa. Termostaatti on tuliterä. Edellinen viallinen aukoi 71 asteessa ja piti matkalämmön 67 asteessa."



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 9 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: