Ei oo tullut viisasteltua vähään aikaan. Tähän säikeeseen voisi sitten iskeä ...

Pari juttua junttureista:
- jarruputken pää, varsinkin omatekoiset, on monesti hieman väärässa kulmassa juntturin paikkaan nähden ja lyhyet juntturit saa helposti lähtemään väärälle kierteelle.
- PSA:n jarruosat on monesti alumiinia, mikä ei anna armoa, jos kierre on tyssääntynyt syystä tai toisesta.
- Jos tekee väärän nousun päälle jengaleuoilla uuden kierteen, uusi slaavijenga on hyvä leikkaamaan loputkin alumiinit.
- (lento)koneenrakennuksessa on jonkinlainen nyrkkisääntö, että 11 kierrosta kierettä on luja kierreliitos.
- Moni auton pyöränpulttiohje (aluvanne) puhuu 10+ kierteestä.
- Edellisen kohdan "tuplajenga" - olisko 22 tai peräti 33 kierrettä/kierrosta silloin hyvä...?
- Kun mittaa kierteiden nousuja, voi laskea työntömitan väliin useita kierteitä. 4 kierrettä 1,25 on tasan 5mm. 5 kierrettä 1,0 on 5mm jne.
- tällä konstilla löytää myös 28TPI ja 32TPI tuumakierteet, kun mauseri ei näytä milliasteikolla millään tasan, mutta siinä ylemmällä tuumanoniuksella tasan.
Kuva; Biltema. Tyypilliset autotallitönärin asteikot näkyy selvästi, siksi nämä muovikikkareet valittu kuvaksi.