Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Citroen Jumper 2008 omituiset ongelmat
ViestiLähetetty: 27.03.2022 14:10 

Viestit: 1
Oon suhteellisen tuore Jumpperin käyttäjä..vm 2008 ostettu puolitoista vuotta sitten ja pakulla ajettu vain 125tkm. Koneena 2.2 Hdi. Nyt kaivattaisiin neuvoja ja tottakai omistuisten/omistuisen vikojen kanssa. En tiedä, liittyvätkö kaikki viat toisiinsa, mutta tapahtumaketju eteni suunnilleen näin: Viime kesänä autoon syttyi keltainen moottorivalo. No, se ei haitannut menoa mitenkään ja sammui aina välillä joko ajossa tai sitten seuraavan käynnistyksen jälkeen. Viime talvena kostealla kelillä auto ssammui kesken ajon.. eikä sitten millään käyntiin, mutta startti pyöri täysin normaalisti. Lopulta käynnistyi yllättäen kun yritin siirtää autoa tien sivuun starttimoottorin avulla. Eli lähti käyntiin. Auto ajettu taas normisti kotipihaan. Sitten jossakin vaiheessa autolla ajettiin taas parisataa kilometriä ongelmitta ja ajettiin pihaan parkkiin. Muutaman päivän päästä ei taaskaan käynnistynyt. Muutaman tunnin odottelun jälkeen käynnistyi taas normaalisti. Kun auto ei käynnisty, jää vaihtelevasti palamaan moottorihäiriövalo ja luistonesto sekä ABS-valo, jota ei saa kuitettua pois napista. Omalla testerillä luettaessa pukkaa usein koodia..muistaakseni P0363 tms., mutta joka tapauksessa KAM-koodi..myös välillä muita koodeja, mutta yleensä tämä KAM. Netistä olen yrittänyt etsiä vinkkejä. Yksi vinkki oli sulakerasian tarkistus ja siihen vievien johtojen tarkistus. Niinpä aloin tuumasta toimeen ja käynnistin auton (tällä kertaa käynnistyi ;) ) ja avasin sulakekoten kannen. Sulakkeet ovat kaikki ehjiä. Avasin myös sulakekotelon kiinnityksen siten, että sulakerasiaa pystyi kallistamaan sivuun.. Ja silloin auto sammui! Laitoin rasian taas alas paikalleen ja käynnistin uudelleen auton. Kallistin sulakerasiaa ja käpistelin alla olevia johtonippuja..Auto sammui! Eli maalaisjärkeä käyttäen epäilen sulakekoteloon vievissä johtonipuissa vikaa. Mutta missä siellä?? Nippuja menee paljon ja ahtaasti. Onko kenelläkään esim. näistä johdotuksista jotakin kaaviota, mikä johto sieltä vaikuttaa mihin ja mitä kannattaa ensin testata? Nyt en saa skannerilla enää edes yhteyttä auton tietokoneeseen vaan ilmoittaa yhteysvikaa ja CAN-vikaa.. Johdot näyttävät päällisin puolin olevan kiinni liittimissään eikä vaurioita näy. Akku on täynnä. Onko tuossa vuosimallissa vaarallista, jos tietokone on välillä ilman virtaa? Hyviä vinkkejä ja perusteluja vinkeille kaivataan. Onko kellään ollut samoja vikoja?

Voihan tuo vika olla aivan jossakin muuallakin, mutta vaikutti niin selkeältä yhteydeltä tuo sulakerasian kaivelu ja auton sammuminen..


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen Jumper 2008 omituiset ongelmat
ViestiLähetetty: 27.09.2022 09:08 

Viestit: 6
Aika huonosti löytyy tietoa sähkökaavioista. Itekki taistellu ajovalojen kanssa, mitkä välillä toimii ja välillä ei. Samaa vikaa alkanut olemaan lasinpyyhkijöiden kanssa. Auton kun ajaa kunnolla lämpimäksi, niin sitten alkaa yleensä toimimaan valot ja pyyhkijät.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen Jumper 2008 omituiset ongelmat
ViestiLähetetty: 27.09.2022 09:20 

Viestit: 1209
Paikkakunta: Turku
No tuossa ei varmaan kannata kytkentäkaavioita katsella, jos vika löytyi jo noin paikallisesti. Eli jos sulakeboksia liikuttamalla sammuu kone, niin jokin johto siellä jossain nipussa (tai pinni jossain liittimessä) on hinkkautunut siten, että se pystyy saamaan oikosulun joko toiseen johtoon tai maahan. Kannattaa koittaa haarukoida vielä vikapaikkaa ja sitten purkamaan johtosarjaa riittävän läheltä, kun on varmistunut, että siitä kohtaa auton saa aina sammumaan.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen Jumper 2008 omituiset ongelmat
ViestiLähetetty: 27.09.2022 12:17 

Viestit: 5065
Voi olla myös joku huono liitos joka katkeaa satunnaisesti, vaikka sulakerasian sisälläkin - onko tuossa sellaiset sulakkeet, jotka saa mitattua päältä irroittamatta, jos on, niin voisi kannattaa kokeilla kaikki käyntiin vaikuttavat valokynällä läpi, mutta ei sekään aina todista paljoa, minulla oli joskus MP:ssä kaksi harvoin esiintyvää sähkövikaa, molemmat aiheutti pykimistä käynnissä, toinen huono liitos ja toinen kulunut johdon eriste, jolloin maadoitti runkoon - esiintyi oikein harvoin ja kun liikutti melkein mitä tahansa johtonippua, melko kaukanakin, heilahti taas toimivaan asentoon - eli voi olla että sinullakin juuri mittaushetkellä olisi käynnistynytkin vaikka juuri hetki sitten kokeiltu ettei käynnisty. Ilmeisesti ei ole mitään selkeää valoa tai muuta indikaattoria, josta voisi havaita vian olevan "päällä"? Sulakkeen kannoissakin esiintyy välillä huonoja liitoksia, usein ne pahenevat ja liitoskohta lämpenee (töissä on lämpökamera, jolla löytää joskus kivasti huonoja liitoksiakin).


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen Jumper 2008 omituiset ongelmat
ViestiLähetetty: 29.09.2022 19:09 

Viestit: 122
Paikkakunta: Vorssan vieressä
Olen moisiin mystisiin johtoihin liittyviin vikoihin käyttänyt 60/40-menestyksellä kontaktisprayta (CR.)

Avannut liittimen ja ruiskuttanut spraytä reippaasti molempiin puoliin ja liittänyt ja avannut muutaman kerran. Jopa yli 20 vuotta käyttämättä olleen keskuslukiutksen avaimen sain toimimaan siten muutamassa päivässä, naksutellen mikrokytkintä. Samaisen 20 vuotta seisseen auton sammuminen johtosarjaa liikuttamalla loppui.

Aika halpa ja helppo kokeilla.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Citroen Jumper 2008 omituiset ongelmat
ViestiLähetetty: 13.10.2022 14:06 
Käyttäjän avatar

Viestit: 35
Paikkakunta: Tampere
Jumpperi08 kirjoitti:
Hyviä vinkkejä ja perusteluja vinkeille kaivataan. Onko kellään ollut samoja vikoja?
Voihan tuo vika olla aivan jossakin muuallakin, mutta vaikutti niin selkeältä yhteydeltä tuo sulakerasian kaivelu ja auton sammuminen..



On ollut samoja vikoja. Pitkään haeskeltua ja paljon turhia korjauksia maksettua löytyi paja, joka oikeasti jaksoi käydä johtoniput läpi. Ehjien eristeiden sisältä löytyi johtoja, jotka olivat käytännössä vihreää jauhoa. Nämä sitten hyvänä päivänä johtivat virtaa, huonona ei. Sitkeyttä vaati korjaamolta ja asiakkaalta. Kiitos KS - Tampereelta itäkaakkoon.

T.M



C5 Break 2.0 -02 & Jumper 2.2 -09. Taloudessa myös 308 1.6 CNG
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: