Naapurifoorumilta ei tuntunut löytyvän vastausta

. olisikos täällä vinkkejä asiaan?
Eräänä kauniina pääsiäspäivänä vaimo lähti tallista ja Xantiasta (break 1999 2.0i) oli perä alhaalla ja keula ylhäällä, kun illalla auto oli ajettu normaali ajoasennossa talliin. Vaimo ajoi huomaamatta auton pois tallista ja tietenkin sen pohja otti jostain kohden kiinni autotallin kynnykseen. Sen jälkeen tutkin auton ja LHM:t oli vähissä. Lisäsin tavaraa säiliöön, mutta mitään ei tapahtunut. Ei perä noussut eikä keula laskeutunut.
No auton perä pukin päälle ja linnunluu mekanismin tsekkaus. Kaikki näytti olevan kunnossa. Hieman säätöä ja perä nousi haluttuun lentokorkeuteen. Sisällä olevasta nostovivusta perä käytäytyy ihan hyvin - nousee ja laskee kuten pitääkin. MUTTA keula ei liikahdakkaan.
Keula pukeille ja alle. Linnunluu-mekanismi edessäkin kunnossa. Kun 11 mm aukaiseen ja säätää lentokorkeutta ääriasennosta ääriasentoon käynnissä tai ilman, mitään ei tapahdu.
Missähän voisi vika piileskellä? Olen selaillut tätä ja naapurifoorumia, mutta ratkaisua en ole keksinyt.