|
Kirjoittaja |
Viesti |
Soundi
|
Viestin otsikko: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 07:36 |
Viestit: 157
|
Eli reissussa ollaan ja lämppari rupes vuotaan xantusta. Mikä on paras tiivistysaine? Vai riittääkö että pitää lämmön kylmän puolella. Ei kai silloin pitäis vuotaa.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 08:12 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Soundi kirjoitti: Vai riittääkö että pitää lämmön kylmän puolella. Ei kai silloin pitäis vuotaa. Ei kai se ilmavirta sitä vuotoa niin tee, vaan sen veden paine - eli kai se vuotaa kun moottori käy, jos on vuotaakseen?
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 08:31 |
Viestit: 4695 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
CRC Radiator Seal. hyvin ravistettuna
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 09:21 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Näitä tökymenttejä ei suositella paisuntäsäiliöön kaadettaviksi. Pitäisi ehkä laskea nesteet pois, siihen sitten aineet ja takaisin täyttöön.?
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 09:30 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
ealab kirjoitti: Näitä tökymenttejä ei suositella paisuntäsäiliöön kaadettaviksi. Pitäisi ehkä laskea nesteet pois, siihen sitten aineet ja takaisin täyttöön.? Joku Bar's taisi kyllä olla sellaista, että ohje neuvoo kippaamaan vaan suoraan sekaan. Paisuntasäiliöstä voi toki huonosti kulkeutua ympäriinsä. Kanelipurkin kyljessä ei ole taidettu kertoa, kuinka sitä käytetään tuohon tarkoitukseen...
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Soundi
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 10:09 |
Viestit: 157
|
laakeri kirjoitti: Soundi kirjoitti: Vai riittääkö että pitää lämmön kylmän puolella. Ei kai silloin pitäis vuotaa. Ei kai se ilmavirta sitä vuotoa niin tee, vaan sen veden paine - eli kai se vuotaa kun moottori käy, jos on vuotaakseen? kiertääkö nesteet lämmityslohkon kautta,jos lämmönsäädin on kylmän puolella? Vai ohjataako se silloin lämmityslohkon ohitse? Bxssä meni muistaakseni niin. Koska moottorin lämpö tippui nopeasti kun lämmön laittoi täysille. xantussa samaa tosin ei näytä tapahtuvan. Eli kai se kiertää siellä koko ajan. Järkyttävä operaatio tuo lämppärin vaihto. Onko kukaan ajanut pitempään noilla tiivistetöhnillä?
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 10:33 |
Viestit: 1496
|
Soundi kirjoitti: Onko kukaan ajanut pitempään noilla tiivistetöhnillä? Tuo kokemjnen mainitsema aine toimii todistetusti: http://www.sitruunapatonki.fi/forum/viewtopic.php?f=9&t=3922&Auto johon tökötin vuonna 2010 laitoin on nykyään Tapsalla. Ainakaan keväällä 2012 ei ole ollut ongelmia. Miten on Tapsa, vieläkö kestää höyryt pois? Aineen kaadoin paisuntasäiliöön.
|
|
|
|
 |
Ilmari
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 12:54 |
Viestit: 133
|
Jos olet matkan päällä, etkä lämpöä tarvitse, purista letkut lyttyyn vaikka jarruletkupuristimella tms. moottorin takaa. Silloin ei vesi kierrä kennossa, eikä vuoda.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 16:57 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Soundi kirjoitti: kiertääkö nesteet lämmityslohkon kautta,jos lämmönsäädin on kylmän puolella? Ei. Ei Xantia sentään niin wanhaa suunnittelua ole 
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 17:13 |
Viestit: 4695 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
tuolla soundi kyselee ajomatkoja aineet systeemissä. minulla ne on olleen jo useemman vuoden ja nykyisillä kilometreillä suunnilleen 30000 ainakin. ei mitään ongelmaa , ei huurru lasit ,ei kesällä eikä talvella. ite käytän just tuota CRC Radiator Sealia suoraan järjestelmään kaadettuna ja sitten vain kone käyntiin muutamaksi tunniksi tai sitten just ennen reissuun lähtöä. myöhemmin taas paineet pois systeemistä ,niin jatkossakaan ei vuoda mistään. eikä haittaa jäähdytystä näillä korkeuksilla.
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 17:30 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Ja jos muita paikka-aineita ei löydy, niin wanha konsti on hakea lähimmästä ruokakaupasta pussillinen jauhettua kanelia nesteen sekaan. Kanelihan on itseasiassa jauhettua puun kuorta, joka kostuessaan turpoaa halkeamiin.
Paikka aineen jatkuvasta käytöstä ei pitäisi olla muuta haittaa, kuin että ainakaan Calix ja Defa eivät korvaa takuuna kärähtänyttä lämmityselementtiä, jonka pinnassa on kovettunut paikka-aineen kerros.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 21:43 |
Viestit: 1729 Paikkakunta: Nousiainen
|
Kaneli on edullisin! ZX:n glygolin tuoksut lämmetessä häipyivät kun lisäsin syylarin kautta kaksi ruokalusikallista kanelia. Ehdin minä sillä vielä ajelemaan sen jälkeen muutama tuhat kilsaa ennenkuin katkes jakohihna... ja sit kansirempan jälkeen ajelin taas muutama tuhat kunnes meni yhdestä pytystä paineet... Mut ei haissut glykolit eikä huurtuneet lasit. Ei haissut kanelikaan 
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 22:21 |
Viestit: 2644 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
laakeri kirjoitti: Soundi kirjoitti: kiertääkö nesteet lämmityslohkon kautta,jos lämmönsäädin on kylmän puolella? Ei. Ei Xantia sentään niin wanhaa suunnittelua ole  Öö, siis. Xantiassahan ei ole hanaa, eli kyllä kiertää neste lämppärin kennossa vaikka olis pyydetty säätimellä kylmää. Toisin kuin hanallisessa beksissä, eli Xanttuun ohitusleikkaus putkenpätkällä konetilan puolelta tai sitten letkut litistäen kuten ohje annettin jo.
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 08.06.2012 22:43 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Kaapelimies kirjoitti: Ei. Ei Xantia sentään niin wanhaa suunnittelua ole  Öö, siis. Xantiassahan ei ole hanaa, eli kyllä kiertää neste lämppärin kennossa vaikka olis pyydetty säätimellä kylmää.[/quote]Ohops, tulipa lainattua huonosti. Eli ei siis ole niin wanhaa suunnittelua, että olisi hanaa piti sanoa toki.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 09.06.2012 00:42 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
Mutta kyllä glykolin haju häipyy kun säätimen kääntää kylmälle, eli pikkupikku vuoto ei tunnu kun ei ilma pääse läpi
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
JKiiski
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 10.06.2012 13:04 |
Viestit: 235 Paikkakunta: Lempäälä
|
Ääni kanelille täältäkin. Vielä tammikuussa XM hävitti vettä niin, että kun aamulla laittoi nestettä ylärajaan asti, oli se seuraavana aamuna taas alarajassa. Pari ruokalusikallista kanelia (määrä oli ihan puhtaasti hatusta vedetty) paisuntasäiliöön ja menoksi. Parin viikon päästä piti kerran laittaa vielä vettä, vuotohan oli tosi massiivinen, mutta sen jälkeen ei enää ole tarvinnut. Ihan suotta tuli kuukausia kärvisteltyä vuodon kanssa, oli vain niin vaikea uskoa että ylipäätään mikään kykenisi sen vuodon paikkaamaan.
-07 C4 Picasso -04 Xsara Picasso "Moottorimuna" Ex: -02 C5 Break 2.0 -02 Xsara Picasso 2.0 HDI -92 XM V6 Break -96 XM 2,5 td Break -89 XM 2.0i Berline -00 Xantia Break Exclusive -98 Xantia Break Business
|
|
|
|
 |
Peltipailakka
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 11.06.2012 00:23 |
Viestit: 123 Paikkakunta: Espoo
|
Monet vannoo ton Cinemonin nimeen, mulla se ei kyllä toiminut vaikka puolet pussista laitoin. Laitankin jatkossa kanelit edelleen pullaan. Sen sijaan ostin Motonetista Holtsin pienen sinisen pullon ja valmistajan ohjeen mukaisesti toimin. Ja glykolit kuten myös kohtuupaineet pysyvät jäähdytysjärjestelmässä. Myös lämpöä on edelleen piisannut. Sinänsä olis mielenkiintoinen proggis vaihtaa Xantiaan joku päivä se kenno 
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 11.06.2012 07:51 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Kaneli on halvinta. Monilla on hyviä kokemuksia myös Bar'sin, CRC:n ja Forten aineista. Ei noista mikään ketään konkurssiin vie. Jonkun isomman valmistajan paikka-ainepurkistakin löytyy tehoaineena juurikin kanelia. En muista kenen.
Olennaisinta on saada se aine moottoriin niin, että se lähtee nopeasti kiertoon. Xantiassa neste kyllä kiertää paisuntasäiliössä, mutta aika hitaasti. Lämmityslaitteen letku olisi parempi paikka kaataa aine sisään.
Toinen wanha konsti maamoottoriaikaan oli muuten ruisjauho, mutta sillä tukkii nykyautoista helposti lämppärin ja jäähdyttäjän kennon.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
Hessu
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 11.06.2012 10:11 |
Viestit: 1526 Paikkakunta: The City of Häijää
|
Jos meinaa tehdä "kunnolla" ja vaihtaa kennon, niin täällä olisi yksi uusi ylimääräisenä. Alle Motonetin hinnan 
Have more than you show, speak less than you know.
|
|
|
|
 |
Soundi
|
Viestin otsikko: Re: xantian lämppäri vuotaa,ikkunat huurtuu Lähetetty: 14.06.2012 15:27 |
Viestit: 157
|
Hangon kautta lappiin on päästy. Matkalta löytyi Bars´in tiivisteainetta. Tuntuu nyt toimivan normaalisti. Toivottavasti pitkään. Kiitos avusta kaikille.
|
|
|
|
 |
|
|