|
Kirjoittaja |
Viesti |
hans
|
Viestin otsikko: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 23.11.2012 19:53 |
Viestit: 299 Paikkakunta: Kokkola
|
Valistuneet arvaukset viasta seuraavin tiedoin. Vuosimalli -99 1,8. Oireita laatikon toiminnassa. Vain pakki toimii. Kojelaudan kaikki toimintovalot toimivat normaalisti. Vaihteiston ollessa kytkettynä eteenpäin S ja 1 valintavalot vilkkuvat tasatahtiin.Siis ne valot jotka sijaitsevat vaihteenvalitsimen vasemmalla puolella.
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 23.11.2012 21:21 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Aika paljon on vikavaihtoehtoja. Sujuuko englanti?
FAULT WARNINGS The appearance of certain faults in the system causes the SPORT and SNOW warning lights to flash.
The sport and snow warning lights flash in the following cases: · when the transmission oil is too hot (extinguish when oil has cooled), · when the transmission oil is old (oil counter value at calibrated maximum value), · when there is a break in the serial link between the transmission ECU and the control panel.
The "SPORT" and "SNOW" warning lights flash if there is a fault on the following components or information: · transmission ECU, · ECU supply, · oil pressure sensor, · supply to sequence electrovalves (EVS1 to EV6), · regulation fault in main hydraulic pressure, · multifunction switch, · sequence electrovalves (EVS1 to EV6), · main pressure modulating electrovalve (pressure EVM), · converter lock-up modulating electrovalve (lock-up EVM), · oil flow electrovalve in heat exchanger, · main hydraulic pressure electrovalve, · accelerator pedal not programmed, · input speed and output speed, · input speed and engine speed, · output speed and engine speed, · engine speed information, · pedal position, · supply to analogue sensors.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 23.11.2012 22:04 |
Viestit: 4693 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
eli , kun ostatte kuljinta automaattina , niin katsokaa ETTEI se ole AL4 . ostakaa mieluummin joku perinteinen ....vaikka ZF ilman mitään sähköhömpötyksiä. perinteinen hydraulinen toimii taatusti luotettavammin. 
|
|
|
|
 |
Natero
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 23.11.2012 23:27 |
|
Testerissä käyttö valaisee asiaa. AL4:sen ongelmat ovat pääsääntöisesti seuraavat: paineensäätösolenoidi, turbiinilukon solenoidi, hydrauliyksikkö, johtimet/ liittimet ja kepin asentotunnistin. Koko vaihteiston avaamista vaativat viat ovat harvinaisia, mutta tässä tapauksessa mahdollista.
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 24.11.2012 00:37 |
Viestit: 2201 Paikkakunta: Laukaa
|
kokemjne kirjoitti: eli , kun ostatte kuljinta automaattina , niin katsokaa ETTEI se ole AL4 . ostakaa mieluummin joku perinteinen ....vaikka ZF ilman mitään sähköhömpötyksiä. perinteinen hydraulinen toimii taatusti luotettavammin.  Kokelle sanoisin, että ei ne ZF:n tekeleetkään kovin hääppösiä olleet. Ainakaan 4hp14 lootat. 150tkm ne yleensä kesti avaamatta. Al4 laatikko kestää mekaanista kulutusta huomattavasti paremmin, viat ovat pääasiassa sähköpuolella, jolloin laatikon irrottamista ei tarvitse kovin usein tehdä. Omassa c5:ssa on ajettu Al4 lootalla nyt 375 tkm, ja ainoastaan magneettiventtiilit on kerran vaihdettu. Suurin syy automaatin oireisiin on yleensä liian pitkä öljynvaihtoväli. Kaikenlaiset kokkareet pääsevät kiertämään öljyn seassa venttiileihin ja jumittavat ne. Sitten alkaaa ongelmat kummassakin lootassa. 
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
Ajomies
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 24.11.2012 21:57 |
Viestit: 203 Paikkakunta: Asuinpaikka ja ammatti sama
|
AL4:een ei tarvitse huolto-ohjeidn mukaan vaihtaa milloinkaan öljyjä. Maalaisjärjellä ajateltuna kuitenkin voisi vaihdon tehdä. Pystyykö vaihteisto-öljyä vaihtamaan kaikkea kerralla vai pitääkö tyytyä siihen huuhaa osavaihtoon . Osavaihdossa puolet paskoista jää kiertoon. Mitä sen vaihdettavan öljyn tulisi olla jos siellä loodassa on jo sitikan oma, kallis alkuperäinen auttomaatti-öljy?
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 24.11.2012 22:23 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Ajomies kirjoitti: Mitä sen vaihdettavan öljyn tulisi olla jos siellä loodassa on jo sitikan oma, kallis alkuperäinen auttomaatti-öljy? Automaattivaihteistoissa öljylaatujen sekoittaminen ei ole suositeltavaa, eli sen vaihdettavankin öljyn pitää olla sitä sitikan omaa, kallista alkuperäistä automaatti-öljyä. Siis Citroen 97 36 22. Samaa Esso LT 71141-öljyä käyttää myös mm. Peugeot, Renault, Jaguar, BMW, jne. Nykyään sama öljy on Mobil LT 71141Tuolla on pohdittu myös Valvolinen sopivuutta: viewtopic.php?f=9&t=2403. Tässä kohtaa joku alkaa varmaan suosittelemaan muitakin öljyjä, mutta tuo LT 71141 on siis laatikon valmistajan siihen suunnittelema ja tarkoittama öljy.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
Huikko
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 24.11.2012 22:55 |
Viestit: 3199 Paikkakunta: Tampere
|
Kun tuossa taannoin omistin vielä AL4-laatikkoisen auton, niin huoltoväliksi oli ilmoitettu merkkihuollossa 30 000km, jolloin vaihdetaan öljyt ja magneettivenat. Se on alunperin ollut huoltovapaan papereilla, mutta nyt tuo ohje on kai tämä?
DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 24.11.2012 23:22 |
Viestit: 2201 Paikkakunta: Laukaa
|
Minä oon ajanut Castrolin Transmax Z:lla kymmeniä tuhansia kilometrejä ilman ongelmaa. Aikoinaan siinä oli tuo LT 71141 luokitus, muta nyt se on tainnut poistua. Öljyt olen vaihtanut laatikkoon samalla kuin moottoriinkin, eli 20tkm välein. Ajomies kirjoitti: AL4:een ei tarvitse huolto-ohjeidn mukaan vaihtaa milloinkaan öljyjä. Ei tarvitsekaan. Kun tulee vaihteisto-oireita, niin vaihdetaan laatikko. Helppoa, muttei kovin halpaa 
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
hans
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 00:34 |
Viestit: 299 Paikkakunta: Kokkola
|
Nytpä alettiin lähestyä aihetta, elikkä öljyä. Avasin tänään öljypropun ja tilkka sieltä valuikin.Siispä määrä on oikein ja vaikutti aika terveeltäkin, ei erikoisia hajuja tms. Mutta kuuluuko laatikon öljy olla punertavaa? Tästä väristä tulee mieleen Dexron tai jokin muu ns. normi öljy? Onko havaintoja oikean öljyn väristä?
|
|
|
|
 |
eskere
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 01:02 |
Viestit: 2201 Paikkakunta: Laukaa
|
hans kirjoitti: Nytpä alettiin lähestyä aihetta, elikkä öljyä. Avasin tänään öljypropun ja tilkka sieltä valuikin.Siispä määrä on oikein ja vaikutti aika terveeltäkin, ei erikoisia hajuja tms. Mutta kuuluuko laatikon öljy olla punertavaa? Tästä väristä tulee mieleen Dexron tai jokin muu ns. normi öljy? Onko havaintoja oikean öljyn väristä? Kai se "tilkka on n. 3 litaa", sillä likimain sellainen määrä siellä on vaihdettavaa öljyä. Öljyn väri on moottoriöljyn kanssa samanlaista, siis lievästi rusehtavaa. Ainakin minun vaihtamani öljyt ovat olleet. Kerran eräs kauppias antoi Mobilin öljyt ja kehui niiden olevan sopivat. Kun öljynvaihtoa tehdessäni aukaisin pullon ja huomasin punavärisen öljyn, en kaatanut sitä laatikkon, vaan vaihdoin ne liikkeessä Castrolin Transmax Z:aan, jota olin käyttänyt aiemminkin.
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92. Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
|
|
|
|
 |
Hessu
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 10:36 |
Viestit: 1526 Paikkakunta: The City of Häijää
|
Jotkut LT71141 hyväksytyt öljyt ovat punaisia, mm. Petro Canada Duradrive MV. Tuota olen joskus käyttänyt AL4 askissa hyvällä menestyksellä. Ei silti tietenkään voi olla varma, etteikö olisi lurautettu normaalia Dexron 3 litkua jossain vaiheessa.
Have more than you show, speak less than you know.
|
|
|
|
 |
hans
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 12:09 |
Viestit: 299 Paikkakunta: Kokkola
|
Taisin olla vähän epätarkka aikaisemmin.Aukaisin öljypinnan tarkistuspropun jolloin sieltä käsittääkseni pitää vähän valahtaa öljyä jos määrä on oikea.Jos ei valu mitään ,ohjeen mukaan lisätään 0,5 l , annetaan liikojen valua pois ja proppu kiinni. Tyhjennyspropun kautta tulee ulos puolet laatikon öljymäärästä ,noin 3 l. Oikaiskaa jos olen käsittänyt väärin. Kyseinen Xantia on tullut minulle laatikkovikaisena,varaosiksi.Joten sen historia on hyvin epäselvä,entinen omistaja kertoi tosin että laatikkoon olisi vaihdettu öljyt viimeaikoina? Sylettää vähän laittaa muuten hyvin toimivaa ja siistiä Xanttua lihoiksi,taitaa olla vielä leimaakin jäljellä,jos vaikka laatikon saisi toimimaan?
|
|
|
|
 |
Huikko
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 13:10 |
Viestit: 3199 Paikkakunta: Tampere
|
Kävikö moottori?
DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
|
|
|
|
 |
Benoit
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 19:11 |
Viestit: 107
|
Oletko harkinnut muuttamista manuaaliksi? Asiallisia ja kohtuuhintaisia vaihteistoja löytynee kyllä.
Pegeot 607 2.2 HDI -01 Ex: 2x 407 V6 autom -04, Alfa Romeo 159 -09 1,9 JtdmA, Xantia V6-97 ja 2.0 HDI -00, XM 2,1 TD-97 sekä lukuisia muita Peugeoteja
|
|
|
|
 |
hans
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 25.11.2012 23:03 |
Viestit: 299 Paikkakunta: Kokkola
|
Kaikki muu Xantussa toimii ihan kiitettävästi,pakkikin. Puuttuu vain eteenpäin liikkuminen! Kilometrejä mittarissa vain 250 000. Toistaiseksi halvin ja helpoin tapa kokeilla korjaamista lienee ostaa oikeat öljyt , vaihtaa ne muutaman kerran ja toivoa ihmeparantumista!
|
|
|
|
 |
Huikko
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 26.11.2012 18:03 |
Viestit: 3199 Paikkakunta: Tampere
|
hans kirjoitti: Kaikki muu Xantussa toimii ihan kiitettävästi,pakkikin. Puuttuu vain eteenpäin liikkuminen! Kilometrejä mittarissa vain 250 000. Toistaiseksi halvin ja helpoin tapa kokeilla korjaamista lienee ostaa oikeat öljyt , vaihtaa ne muutaman kerran ja toivoa ihmeparantumista! Älä hukkaa rahaa. Jos se ei enää kulje minnekään niin ei se pelkillä öljyillä liikkeelle lähde.
DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 26.11.2012 18:24 |
Viestit: 4693 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
tulipahan vain mieleen nuo sähkökytkennät kepin ja lootan välillä...........
|
|
|
|
 |
hans
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 26.11.2012 20:45 |
Viestit: 299 Paikkakunta: Kokkola
|
Huikko ja kokemnje olette luultavasti oikeassa molemmat! Laitan ns. jäitä hattuun, luvassa on kaveriapua ja lootan vikalistan luenta!! Ongelmien ratkominen jo tähänkin pisteeseen poiki sen että huomasin käyttö Xantun AL4 laatikon olevan huollon tarpeessa 
|
|
|
|
 |
hans
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 30.11.2012 22:55 |
Viestit: 299 Paikkakunta: Kokkola
|
Nyt ei tarvi enää tehdä valistuneita arvailuja lootan vioista.Vikalistan mukaan olisi kyse yhteysvioista valitsimissa ja jotensakin kierrostenlukupuolella?Ihmeellistä tämä nykytekniikka,piuha kiinni ja tietoa läppäriltä! Vanhalla mallilla olisi otettu laatikko alas, tutkittu ja arvottu vika. Jos tästä joskus tulee vähän mukavampi keli niin täytyy palata asiaan ihan toimenpitein.Nyt työnnellään vain lumia läjään!
|
|
|
|
 |
uffa
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 03.05.2013 11:13 |
Viestit: 13
|
Mitenkäs nopeasti veto pitäisi kytkeytyä päälle kun D:lle laitetaan?
|
|
|
|
 |
Janne L
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 03.05.2013 11:17 |
Viestit: 725
|
|
|
|
 |
uffa
|
Viestin otsikko: Re: Kysymys Xantian AL4 laatikosta Lähetetty: 03.05.2013 12:05 |
Viestit: 13
|
No viive on ehkä sekunnin luokkaa, ajettukin autolla on 250tkm, muuten lodju toimii ok.
|
|
|
|
 |
|
|