|
Kirjoittaja |
Viesti |
sakke.lehtonen
|
Viestin otsikko: citroen xanttia break -98 1,8 i 16v sähköongelma! Lähetetty: 07.02.2009 13:32 |
Viestit: 2
|
eli autossa oli mittaristo, jarruvalot, peruutusvalot, lämmityslaitteenmoottori pimeenä..
kun sulakkeelle 12 antoi virtaa niin rupes toimimaan, tilasin uuden sulakerasian, ja nyt nuo edellä mainitut viat korjaantusivat, mutta nyt ilmeni toinen vika..
eli nyt on takasumuvalo ja takalasinlämmitin päällä koko ajan.. eli mahtaakos noissa pohjissa olla vikaa vai onkos vika mahdollisesti jossain muualla?
|
|
|
|
 |
Xanttu
|
Viestin otsikko: Re: citroen xanttia break -98 1,8 i 16v sähköongelma! Lähetetty: 12.02.2009 22:16 |
Viestit: 41
|
Enpä nyt ulkomuistista muista mitä sen sulakkeen 12 takana on. Mutta ei kai kuitenkaan nuo kaikki mainitsemasi jutut?
Kaikesta päätellen voisi olettaa, että se uusi sulakerasia ei ole ihan sitä mitä sen pitäisi olla. Todennäköisesti jonkin toiseen vuosimalliin tms.
Taikka sitten joku pikkunäppärä on tehnyt jo aikaisemmin jotain virityksiä mistä et ole kuullut???
Muuten minulla samanlainen vehje ja toiminut aika hyvin mitä nyt noita takaluukkuongelmia, joista tuolla oli jotain juttua.
|
|
|
|
 |
Kenguru
|
Viestin otsikko: Re: citroen xanttia break -98 1,8 i 16v sähköongelma! Lähetetty: 13.02.2009 09:33 |
Viestit: 471 Paikkakunta: Kouvostoliitto
|
Niin kannattaa varmaan tarkistaa ne luukun haitarikumien sisällä kulkevat johdot. Ettei nyt olis hiertynyt / sulanut pari johtoa yhteen vaikka parkkien johdon kanssa ja ylimääräiset laitteet pysyy päällä?
C5 HDi, XM Turbo C.T. Automaagi -94
|
|
|
|
 |
|
|