laakeri kirjoitti:
Les Excentriques kirjoitti:
Xantia Break 1.8i 16V yllä kuvassa olevan trailerin ja kuorman (kuorma tietenkin vain puolet matkasta) kanssa vei noin 300 km matkalla 10,6 l/ 100 km. Noin neljännes matkasta taajamaluonteista ja loput mäkistä maantietä. Missään vaiheessa kiihdytyksiä lukuunottamatta nopeus ei alittanut rajoitusta.
On varmaan ollut jo kohtlaisen kauheaa nykiä 1.8 16V:llä tuollaista kuormaa? Tuollainenkin kuorma nimittäin tuntui ihan riittävältä:

Kauheudesta kaukana, onhan moottorissa kuitenkin enemmän tehoa, kuin monessa HDi:ssä
Ylämäet toki vaativat vaihteiden vaihtamista, kun ei ole "riittävästi vääntöä pienemmillä kierroksilla"
Onnekseni vuosien tehokkaalla automaattivaihteisella autolla ajaminen ei ole kuitenkaan täysin surkastuttanut oikeata kättäni ja vasenta jalkaani, enkä turhaudu suunnattomasi, vaikkei 3 tonnin yhdistelmä alle 20 sekunnissa 400 metrin kiihdytyksestä suoriudukaan.