|
Kirjoittaja |
Viesti |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 02:21 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Otsikko on lähinnä Fingerpori-tyyppinen mutta väitän että se on sitä jota eräs vähän (hyvin vähän) täällä kirjoittanut harrastaja (taisi olla dsjekkeri) maalaili noin 3 vuotta sitten. Suomi on menossa syvään lantakasaan, pää edellä ja vakuuttavasti ja se alkaa nyt näkyä, ikävän konkreettisesti. Miten tästä edetään? Suomen taloudellista tilaa verrataan nyt sotakorvausten maksamiseen. Näin kommentoi uutisankkuri la-iltana.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 02:44 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Ei mitään huolta niin kauan kuin kasvukeskusten kiinteistöjen arvonnousu on vakaalla pohjalla.  Jos ei, viimeinen sammuttaa valot. 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 10:00 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
"Nalle" tuossa jo ounasteli jotain, ainakin eläkeläisille. Pää on pensaassa, kansakunnalla. Mitäs muuta, kun oikeastaan kaikki merkittävä teollisuus..... ????
|
|
|
|
 |
sitikkaporo
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 12:10 |
Viestit: 1114
|
Suomesta tulee tätä vauhtia kuin Pieksämäki, isommassa mittakaavassa vain. Kaveri oli siellä joskus elinkeinoasiamiehenä, ja totesi vain että "ihmiset elää siellä leikkaamalla toistensa hiuksia". Palvelusektorin kasvuunhan nuo poliitikot laskee paljon, mutta eihän se tuo juurikaan ulkomaista rahaa maahan, jos sitä verrataan esim. metalli- ja paperiteollisuuteen. Nokian verotuotto Suomeen on olematonta verrattuna takavuosiin. Innovaatioita pitäisi mahdollistaa mutta toimiiko nykyhallinto riittävästi siihen suuntaan? Ei helppo pieti purtavaksi kelleen, en kahdehdi päättäjiä yhtään.
C4 e-HDi 115 Premium ETG6 -15, Dyane -68 (ikurojekti), Mitsu Outlander PHEV 2016
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 12:22 |
Viestit: 3655
|
Älä ny, helmikuun alusta mun töissä tuli pieni palkankorotus. Ja kun helmikuun alussa tuli myös veronkorotus, saan nyt 17 senttiä vähemmän kuin ennen korotusta  . Alvin korotus tietenkin vähentää pikkusen ostovoimaa, mutta eikö se ole vaan hyvä, että ostetaan vähemmän kaikkea turhaa tarpeetonta ja lihottavaa  . Näin meistä pidetään huolta.
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 12:41 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
Sen verran monta eu-jättiä on totaalisen kusessa ettei usko oikein riitä nousuun. Toisaalta tätä kansa halusi kun äänestettiin eu asioista. Rahaliittoonhan liityttiin samalla kun suomesta tuli eu-jäsen,päästiin oikein suoraan rahaliiton kakkosvaiheeseen,no mikä siinä,suomen taloudellinen tilanne on vakaa joten tervetuloa vaan maksajaksi näille euroopan "kehitysvaltioille" Ruotsi ja Tanska toimivat liittyessään paljon fiksummin,suomen on oltava pioneeri joka hiton asiassa,vaikka turpiin tulee aina.
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 14:57 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
Saa nähdä minkälaisia uunoja tällä kertaa löytyy riveistä, kun vekseli napsahtaa ja tulee takkiin oikein olan takaa. Muutenhan tällä talouspelleilyllä ei juuri olisi merkitystä, mutta historia on jo niin monta kertaa näyttänyt mitä hyperinflaatio ja pula tekee ihmiselle.
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
2cvkimmo
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 15:56 |
Viestit: 3465 Paikkakunta: Vallis Gratiae
|
sitikkaporo kirjoitti: Suomesta tulee tätä vauhtia kuin Pieksämäki, isommassa mittakaavassa vain. Suomesta tulee Euroopan luonnonsuojelualue, jossa kaikki ihmiset asuvat muutamassa etelän suurimmassa kasvukeskuksessa. Sitten kun väkimäärä parinkymmenen vuoden kuluessa laskee pienehkön eurooppalaisen kaupungin kokoiseksi, voidaan pestä toistemme paitoja ja viettää BB-viihde-hauskaa vapaa-aikaa. Connecting People! Tilat ja tontit myydään kiinalaisille, venäläisille ja saksalaisille jotka hankkivat kesämökin puhtaan luonnon ja veden ääreltä. Turismi tulee olemaan monelle elinkeinon lähde erävaellusten ja talviurheilun merkeissä Lapissa. Toisaalta lentäminen turistikohtaisiin lakkaa, joten brititkään eivät enää tule halvalla katsomaan joulupukkia. Ja sitten kun ilmastonmuutos menee riittävän pitkälle, on eteläisessa Suomessa vielä alueita joissa voidaan viljellä ja kasvattaa ruokaa - suurtilat ja teollinen tuotanto kaappaa peltoalan ja karjatilat. Mielenkiintoisia ajatuksia myös linkissä http://www.hs.fi/kuukausiliite/Promille ... 5644198991vaikkei politiikasta puhuttaisi sanaakaan. Joten: nyt kannattaa hankkia se punainen tupa ja perunamaa ja muistella erätaitoja sen verran, että pysyy hengissä.
Liitteet: |

empty.jpg [ 52.36 KiB | Katsottu 12372 kertaa ]
|
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81 Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
|
|
|
|
 |
Pete H
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 03.02.2013 16:22 |
Viestit: 923 Paikkakunta: Etelä-Savo
|
Turismi käy, varsinkin venäläiset, jotka ovat jo kustantaneet muutaman läänin täällä.  Olen nääs suorittanut joskus 80-luvulla eräopaskurssin ja pokkaa riittää pyytää ulkokuntalaisilta rahaa siitä, että vie heidät metsään ja keksii tarinoita. 
Muista hymyillä, Pete 040-7334478
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 11:22 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
Aamun iltalehden pääotsikko oli amerikkalaisen jalkapallon finaalista. Ei siis mitään hätää jos tuo on päivän pääuutinen..
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
Nickroen
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 11:34 |
Viestit: 330
|
Säälittävää kautta linjan tämä amerikanmaan ihannointi...kansa joka katsoo maailmanpoliisin tehtävän asiakseen ja samalla siviilikansalaisia tapetaan surutta maailman joka kolkassa, kun jenkit tunkevat nenänsä monien mielestä asioihin, jotka eivät heille kuulu... Maa joka on 20v muodista ja kehityksestä jäljessä on muka suunnannäyttäjä muulle maailmalle..totuushan on, että kiinalaiset omistavat kohta koko USA:n....kun siis ovat ostaneet ja pääomittaneet velkaloukussa olevaa kansakuntaa... "united states of China"
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 14:03 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Pete H kirjoitti: Turismi käy, varsinkin venäläiset, jotka ovat jo kustantaneet muutaman läänin täällä.  Olen nääs suorittanut joskus 80-luvulla eräopaskurssin ja pokkaa riittää pyytää ulkokuntalaisilta rahaa siitä, että vie heidät metsään ja keksii tarinoita.  Tämä alkaa olla enää ainoa valopilkku Suomeen tulevassa rahassa ja "onneksi" ehkä tuo Viisumivapaus poistuu niin Suomeen virtaa seuravien vuosien aikana kymmeniä miljoonia turisteja idästä. Sieltä raha vyöryy Suomeen mutta kaikki muu taitaakin olla nappikauppaa.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
^KARI^
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 14:36 |
|
Putkimies22 kirjoitti: Aamun iltalehden pääotsikko oli amerikkalaisen jalkapallon finaalista. Ei siis mitään hätää jos tuo on päivän pääuutinen.. Juu, ei ole hätää...Ameriikan meininkiä katseli aika moni ympäri maailmaa, vaikka kellonaikakin oli mitä sattui kenellekin olemaan. Oli vauhtia pelissä, puoliajan viihdepakettikaan ei ollut ihan säälittävää katseltavaa mielestäni  tuolla video siitä. http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art ... 39599.htmlJuu, olis varmaan ranskalaiset saaneet vielä enempi sähköistä latausta siihen 
|
|
|
|
 |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 20:00 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
En jaksa enää edes lukea näitä uutisia otsa rypyssä. Tällekin nauroin ääneen yksin olohuoneessa. http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art- ... 56829.html
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
Les Excentriques
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 20:23 |
Viestit: 1557 Paikkakunta: Tampere
|
Akaile kirjoitti: En jaksa enää edes lukea näitä uutisia otsa rypyssä. Tällekin nauroin ääneen yksin olohuoneessa. http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art- ... 56829.htmlLainaa: Aamulehdelle Cronberg ehdottaa, että suomalaiset perheet voisivat ryhtyä kummeiksi köyhille eteläeurooppalaisille. Mun mielestä verovarojen käyttö pitäisi rajoittaa tiettyjen yhteiskunnan palvelujen kustantamiseen ja tämänkaltaiset loistavat ideat voisi sitten rahoittaa ihan kansalaiskeräyksillä. Sitten kun niille rahankerääjille maksettaisiin kunnon palkkaa, niin työllisyyskin paranisi. 
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
|
|
|
|
 |
Odyssee
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 21:52 |
Viestit: 60 Paikkakunta: akaa
|
Hallituksemme on aulis tukemaan etelä-euroopan kriisimaita välittämättä kotimaan teollisuuden tukemisesta. Lisäksi vihreiden Tarja Cronberg on pehminnyt täysin esittäessään kiintiötyöpaikkoja Suomeen etelä-euroopan työttömille, pitää muistaa myös hänen edustaman tahonsa myönteisyyden elintasopakolaisten vastaanottamiseen. EU:ssa on lisäksi esitykset eu-valtioiden valtiovelkojen ja pakolaisvastaanoton yhteisvastuullistamisesta. Rahaliiton ulkopuolelle jääneessä Ruotsissa on muuten asuntolainojen keskimääräinen korko n. 3,5%. Suomalaisille kävi kuin intiaaneille aikanaan, houkuteltiin mukaan halvalla, vapaasti myytävällä viinalla ja helmillä ts. halvoilla autoilla.
xantia break hdi -00, bfg 1300 -83
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 22:06 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
Voisi hallitus tehdä kerrankin jotain fiksua ja turvata kantaväestön työnsaantia,eli rajoittaisi ulkomailta tulevan halpistyövoiman tuloa työmarkkinoille. Ensin katsottaisi riittääkö kantaväestöä tekemään avoinna olevat työt,sen jälkeen työlupavaraisesti virosta halpismiehiä hommiin.
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 04.02.2013 23:05 |
Viestit: 3655
|
Sitä tässä on odoteltu jo vuosia, mutta taitaa vaan käydä ihan päinvastoin...
|
|
|
|
 |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 09:31 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
Kannattaa muistaa myös, että tietyt työt eivät suomessa enää kelpaa muille kuin halpatyöläisille. Esimerkiksi ulkoistetut siivouspalvelut pyörivät pääkaupunkiseudulla pääasiassa ulkomaalaisten voimin, kun suomalaiset eivät yksinkertaisesti tee samaa tuntimäärää samaan hintaan. Tästä nyt joku heittää, että "ei tietenkään, kun halpatyöläiset ovat polkeneet palkkatason niin alas, ettei ole järkeä tehdä". Kyllä, kyllä, mutta juuri viime viikolla oli uutisissa, että siivoojan työ on niin aliarvostettua nykyisin, että sitä ei kertakaikkiaan haluta tehdä. Ihan sama mitä maksettaisiin, se on suurempi inhokki kuin roska-auton kuljettaja.
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 09:34 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Ai niin, meneehän täällä yhdellä alalla lujaa ja kasvaa hyvin eli konepajateollisuus.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
Nickroen
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 10:01 |
Viestit: 330
|
Työnantajat kyllä määräävät matalapalkka-alojen hinnat...ja kun tulee "muualta" työntekijöitä, ovat järjestäytymättömiä tai muuten ovat oppineet, ettei kannata vaatia mitään(pelko potkuista yms.). Kun on myyty ulkomaisille kasvottomille sijoittajaryhmille suomalaisia yrityksiä, moraali ja vastuu puuttuu uusilta omistajilta. Saadaan revittyä maksimaallinen voitto, kun veloitetaan asiakkailta sama tai jopa enemmän kuin ennen, mutta maksetaan työntekijöille vähemmän kuin aiemmin. Ei siinä ole paljoa työntekijöillä mahdollista vaikuttaa palkkaansa, kun voi vain valita, tehdäkö kuten työnantaja sanoo tai mennä muualle töihin. En sinänsä kannata tai pidä SAK-henkisestä liittotoiminnasta, mutta sillä sentään on saatu jollain tapaa pidettyä palkkataso siedettävänä. Kustannuksethan ne suurin ongelma on Suomessa, kaikki on paljon kalliimpaa kuin muualla. Toisaalta sillä taas ylläpidetään sosiaali-ja terveyspalveluita, mutta ei kauaa, jos järjestelmää ei kyetä uudistamaan.
|
|
|
|
 |
Palloidiootti
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 11:35 |
Viestit: 644 Paikkakunta: Vaasa
|
Akaile kirjoitti: Kannattaa muistaa myös, että tietyt työt eivät suomessa enää kelpaa muille kuin halpatyöläisille. Esimerkiksi ulkoistetut siivouspalvelut pyörivät pääkaupunkiseudulla pääasiassa ulkomaalaisten voimin, kun suomalaiset eivät yksinkertaisesti tee samaa tuntimäärää samaan hintaan. Tästä nyt joku heittää, että "ei tietenkään, kun halpatyöläiset ovat polkeneet palkkatason niin alas, ettei ole järkeä tehdä". Kyllä, kyllä, mutta juuri viime viikolla oli uutisissa, että siivoojan työ on niin aliarvostettua nykyisin, että sitä ei kertakaikkiaan haluta tehdä. Ihan sama mitä maksettaisiin, se on suurempi inhokki kuin roska-auton kuljettaja. Lähden siivoojaksi vaikka heti, jos palkkaus vastaa työtä ja työ annetaan tehdä hyvin. Eiköhän arvostuskin korjaantuisi tuossa tuokiossa. Ongelman ydin tässä on vain se, että nykyään vaaditaan paskaa jälkeä jotta voitot saadaan kotiin, ja jos yrität tehdä hyvää jälkeä, lennät hitaana pellolle. Ulkomaalaisia on valitettavasti helppo koijata koska eivät osaa periä oikeuksiaan, suomalaisten keskuudessa maine on jo mennyttä, mutta älä hyvä ihminen syytä tästä suomalaisia siivoojia tai työttömiä. Siis kertakaikkiaan ketuttaa tämä EK:n pajunköysi joka tuntuu menevän suodattamatta läpi.
1991 XM 24V, 1964 Peugeot 404 SL
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 13:33 |
Viestit: 3655
|
Ja en edelleenkään suostu uskomaan, että - suomalaiset eivät suostu tekemään esim. lähihoitajan työtä - on kannattavampaa tuoda tänne kiinalaisia ja opettaa kieli, eräissä tapauksissa jopa antaa lisäksi koulutus lähihoitajaksi kuin kouluttaa suomalaisia tähän.
Muutama vuosi sitten työkkäri järjesti lähihoitajakoulutuksen, johon oli reippaasti yli 100 hakijaa, muutama kymmenen valittiin aloittamaan ja suppilovaiheen jälkeen puolet aloittaneista pudotettiin pois, huolimatta siitä miten motivoituneita he olivat, ihan vaan siksi että puolet täytyi karsia pois. Mutta kuitenkin näitä täytyy tuoda Kiinasta, Espanjasta ja ties mistä koska suomalaisille ei muka kelpaa...
|
|
|
|
 |
Sphere
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 14:03 |
Viestit: 7
|
Nickroen kirjoitti: Säälittävää kautta linjan tämä amerikanmaan ihannointi...kansa joka katsoo maailmanpoliisin tehtävän asiakseen ja samalla siviilikansalaisia tapetaan surutta maailman joka kolkassa, kun jenkit tunkevat nenänsä monien mielestä asioihin, jotka eivät heille kuulu... Maa joka on 20v muodista ja kehityksestä jäljessä on muka suunnannäyttäjä muulle maailmalle..totuushan on, että kiinalaiset omistavat kohta koko USA:n....kun siis ovat ostaneet ja pääomittaneet velkaloukussa olevaa kansakuntaa... "united states of China" Taitaa varsinainen ihannointi olla aika harvinaista, mutta suoranaine antipatia ei niinkään. Joissakin piireissä neutraali suhtautuminenkin tulkitaan ihannoimiseksi, kun asiaan kuuluu, että tietyssä kontektissa asioita voi nähdä myös myönteisessä valossa. Mitä Kiinaan sitten tulee, niin en tiedä onko se tulevana "maailmanpoliisina" yhtään Yhdysvaltoja parempi vaihtoehto. Amerikka tuntuu olevan länsimaissa jokin omantunnon kysymys, johonka suhtaudutaan korostetun kriittisesti.
|
|
|
|
 |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Tähän on tultu... Lähetetty: 05.02.2013 14:24 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
Palloidiootti kirjoitti: Akaile kirjoitti: Kannattaa muistaa myös, että tietyt työt eivät suomessa enää kelpaa muille kuin halpatyöläisille. Esimerkiksi ulkoistetut siivouspalvelut pyörivät pääkaupunkiseudulla pääasiassa ulkomaalaisten voimin, kun suomalaiset eivät yksinkertaisesti tee samaa tuntimäärää samaan hintaan. Tästä nyt joku heittää, että "ei tietenkään, kun halpatyöläiset ovat polkeneet palkkatason niin alas, ettei ole järkeä tehdä". Kyllä, kyllä, mutta juuri viime viikolla oli uutisissa, että siivoojan työ on niin aliarvostettua nykyisin, että sitä ei kertakaikkiaan haluta tehdä. Ihan sama mitä maksettaisiin, se on suurempi inhokki kuin roska-auton kuljettaja. Lähden siivoojaksi vaikka heti, jos palkkaus vastaa työtä ja työ annetaan tehdä hyvin. Eiköhän arvostuskin korjaantuisi tuossa tuokiossa. Ongelman ydin tässä on vain se, että nykyään vaaditaan paskaa jälkeä jotta voitot saadaan kotiin, ja jos yrität tehdä hyvää jälkeä, lennät hitaana pellolle. Ulkomaalaisia on valitettavasti helppo koijata koska eivät osaa periä oikeuksiaan, suomalaisten keskuudessa maine on jo mennyttä, mutta älä hyvä ihminen syytä tästä suomalaisia siivoojia tai työttömiä. Siis kertakaikkiaan ketuttaa tämä EK:n pajunköysi joka tuntuu menevän suodattamatta läpi. http://www.mtv3.fi/45minuuttia/uutiset. ... 01/1699386
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
|
|