|
Kirjoittaja |
Viesti |
jarsi80
|
Viestin otsikko: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 17.04.2013 17:23 |
Viestit: 40
|
Olisiko kenelläkään kokemusta esim. saksasta tilaamisesta ebay:n kautta. Tarvitsis vaihtaa ruiskusuutin xsaraan....Hinta suomessa fixuksella 173e ja saksassa olisi 87e. Mitä muita kuluja mahtaa tulla?
|
|
|
|
 |
amikutoseeni
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 17.04.2013 17:30 |
Viestit: 265 Paikkakunta: Lapinlahti
|
Toimituskulut Suomeen, jotka pitäisi näkyä eBay:ssa kohteen tiedoissa. EU:n alueella ei muita lisäkuluja.
Ami 6 1962 * 2CV6 Spécial 1986 * Saxo 1.4i SX automatic 2000 * Berlingo 2.0 HDi Spacelight 2002 * C6 3.0 HDi Exclusive 2012
|
|
|
|
 |
Janne L
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 17.04.2013 18:26 |
Viestit: 725
|
Ebay on ehdoton paikka jos meinaa hiemankaan vanhempaa auto harrastaa. Ostan noin puolet tarvitsemistani autonosista ebayn kautta. Jos et ole vielä tutustunut E-kauppaan tarkemmin, huomionarvoista on attä esimerkiksi http://www.ebay.co.uk/, http://www.ebay.de/ ja http://www.ebay.com/ ovat eri kauppapaikkoja mikäli myyjä on rajannut myytävien tuotteiden näkyvyyttä. Mutta tämä ei tietenkään tarkoita että myyjä ei lähettäisi Suomeen. Monesti - käytännössä aina, myyjä on erikseen kysyttäessä luvannut lähettää tuotteen myös Suomeen vaikkei se listassa olisikaan. Omalta osaltani ebay:n kokemukset monelta vuodelta useiden kymmenien ostosten jälkeen on pelkästään plussaa. Ei ainuttakaan negatiivistä kokemusta tähän asti. Mielenkiintoisimpia myyntiartikkeleita ovat ehdottomasti nos-tuotteet (new old stock), jota on välillä todella paljon. Viimeisimpänä vanhemman XU7JP4 -moottorin alkuperäinen uusi puolapaketti 91€ jonka sovittelin Xantiaan.
|
|
|
|
 |
jiipee62
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 17.04.2013 21:17 |
Viestit: 202 Paikkakunta: Nummela
|
Juu, jo vuosia tilannut ebaysta kaikenlaista einiin kiireellistä. Nytkin tulossa opeliin pyöränlaakeri saksasta (motonet n. 90, tuolta n.45 kuluineen), jokin aika sitten HDI:n käytetyt n. 130000 ajetut suuttimet englannista, 100€ sarja. Kaikenlaista krääsää kiinastakin on ilmestynyt, viimeksi kyllä aliexpressin kautta tuo PSA:n testeripiuha. Homma on pelannut hyvin, kunhan katsoo myyjän palautteet. Maksan aina paypalilla, siihen tarvii luottokortin tai visaelectronkin käy.
Jyrki C5 X7 sedan 2.0 HDI 136, C8 2.0 HDI ja jaguar ja Kia ja punto ja yaris ja aygo Exiä:Pöso 407 2,7 HDI, Berlingo 1,4 Multispace -99, C5 2.0 HDI Break -02, 406 HDI pösö -03, Xantia 2.0 16V Break -96, BX 19 GTI, Visa GT, BX 16 Break
|
|
|
|
 |
amikutoseeni
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 18.04.2013 00:44 |
Viestit: 265 Paikkakunta: Lapinlahti
|
eBay:ssa ostajan turvana on myös Buyer Protection -palvelu. Yhden kerran olen turvautunut siihen, kun saksalaisen myyjän (yksityishenkilö) tuotekuvauksessa oli virhe, joka vaikutti ostoksen käyttökelpoisuuteen. Kyseessä oli polkupyörän vaihdenapa. Myyjä oli ilmoittanut puolanreikien määrän väärin, joten osa ei sopinutkaan sille vanteelle jota varten olin osan ostanut. Siis selkeä virhe tuotekuvauksessa. Jouduin hankkimaan uuden vanteen. Kaupasta oli kulunut jo useampi viikko, kun huomasin asian. Myyjä ei suostunut hinnanalennukseen tai kaupan purkuun, joten reklamoin asian Buyer Protectioniin. Sieltä tuli päätös että valitus on aiheellinen ja kauppa pitää purkaa, tai vaihtoehtoisesti ostaja ja myyjä voivat päätyä muuhun yhteisesti sopimaansa ratkaisuun. Tämän jälkeen myyjä oli erittäin halukas hinnanalennukseen ja sain häneltä hyvityksen PayPalin kautta. Ilmeisesti Buyer Protectionin ratkaistua asian ostajan eduksi myyjän kaikki kaupanteko on pysähdyksissä, kunnes ostaja kuittaa että asia on lopuunkäsitelty.
Ami 6 1962 * 2CV6 Spécial 1986 * Saxo 1.4i SX automatic 2000 * Berlingo 2.0 HDi Spacelight 2002 * C6 3.0 HDi Exclusive 2012
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 18.04.2013 09:46 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Ebaysta myös II-koppaisen Xantian koiranluut. Paketissa oli kuitenkin I-koppaisen. Seurasi pientä kirjeenvaihtoa ystävällisine kommentteineen, olisi palautusmenettelynä pitänyt täyttää "hävittäjäkoneen kokoamisohje". Näin siis sinänsä asiallisesti tehtiin systeemi hankalaksi. Myös laskutussekoilua, kun ABS-hammaskehän postimaksuna esitettiin isompaa "ei EU-maan" postimaksua. Mutta myös yksi onnistunut autotarvikeostos, lämppärin hiilet. Sen sijaan pienoisrautatiepuolella kymmenittäin hyviä ostoksia, kuten hammasrattaita, -vaihteistoja, vetäviä veturitelejä, erilaisia pieniä ledejä, Ms-valu-pienosia, ym.. OT: Kuvassa eräät Ebay-ostokset, Weinert- niittokone Ms-valua ja haravakone valu-/syövytesarjoista juottaen koottuina. Mitat muutaman sentin luokkaa, mittakaava 1:87. Pyörät näissä ovat toimivia.
Liitteet: |

P3110530a.jpg [ 118.14 KiB | Katsottu 7078 kertaa ]
|
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 22.04.2013 15:23 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Briteistä on tullut tilattua varaosia ihan varaosakaupoista suoraan, ei ebayn kautta. Nopeasti ovat osat tulleet (Itella ei saisi länsirannikolta tänne Lappeenrantaan samassa ajassa) ja toimituskulut ovat olleet järkeviä. Ei siinä mitään erikoista ole ollut. Siltäkin suunnalta on saanut tiettyjä osia paljon halvemmalla kuin kotimaasta.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
TRD Turbo
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 24.04.2013 00:15 |
Viestit: 260 Paikkakunta: Tohmajärvi
|
Tilasin jakopään osat Xantiaan www.mister-auto.fi/ paikasta. Hammashihnasarja halvin versio ja sieltä tuli contitechin sarja eli kalliimpi sarja samalla hinnalla. Moniurahihhnan, vesipumpun ja sytytystulpat. Rahti oli 3,9€(tarjous koska nyt 9,95€)kaikki 117€ yhteensä ja viikko sitten ilmoittivat vielä että hyvittävät tuon rahdin tekstiviestillä. Toivat kotiin asti Transpointilla eilen. Kyllä tuolta ebaysta voi tilata huoletta kokemuksesta kaikki mitä olen tilannut on tullut perille. esim.Saksasta tulostimeen mustepatruunoita, Kiinasta androidpuhelin ja Englannista tuulilasin korjaus sarjan.
Citroen C5 2,0 2007 Xantia 2,0 16v exclusive berline
|
|
|
|
 |
Huikko
|
Viestin otsikko: Re: varaosien tilaaminen ulkomailta... Lähetetty: 24.04.2013 00:48 |
Viestit: 3199 Paikkakunta: Tampere
|
Ebayta olen käyttänyt vuosia ja erittäin tyytyväinen olen ollut. Suosittelen paypal-tilin tekoa maksua varten. Sen voi nykyään sitoa pankkitiliinkin, eikä luottokortti ole pakollinen.
DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
|
|
|
|
 |
|
|