potilas c5 02 bensa aut. pulmana on jäähdyttäjän flektin toimimattomuus. -ei lähde pyörimää millään nopeudella,vaikka moottorin lämmöt nousee. -eikä ilmastointilaitetta käytettäessä. -moottori pyöri, suoraan kytkemällä.
olettaisin että on jokin korjauskeino ?
GSAX3
Viestin otsikko: Re: c5 flekti
Lähetetty: 14.05.2013 18:53
Viestit: 130
Konehuoneen sulakerasian alta maxi sulakkeet tsek. Sitten itse flektin vastukset tsek. Jos ei auta, johtosarjan kimppuun.
Xantia Activa V6 -98 Dsuper5-74 C5 V6 by Carlsson -06
mätky44
Viestin otsikko: Re: c5 flekti
Lähetetty: 14.05.2013 19:33
Viestit: 15
kiitos. sieltähän se vika löytyi. reunimmainen 50 mörkö,polttanut päreensä. vaihdetaa uuteen asukkiin,jolla toivottavasti enempi malttia.
XmTd94
Viestin otsikko: Re: c5 flekti
Lähetetty: 15.05.2013 08:04
Viestit: 126 Paikkakunta: Pirkanmaa
Kannattaa tarkastaa ettei flekti jumita jollain kohtaa. Omassani paloi myös sulake ja syyksi paljastui ruostunut flektin moottori. Käsin pyörittämällä pyöri suht kevyesti mutta yhdessä kohtaa oli "jumi" ja kun flekti sattui siihen pysähtymään niin ei jaksanut lähteä pyörimään. Käsin pyörittelemällä se jumi tuntui aika mitättömältä vastukselta mutta eipä vain siltä kohtaa lähtenyt liikkeelle. Purkaamolta löytyi korvaava osa. Tätä kirjoittaessani rupesin muistelemaan oliko potilas C5 vai Xm mutta syy ja seuraus kumminkin sama.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.