Mistä kannattaa alkaa tutkia kun bx öljynläpötilanmittari muistuttaa nyt lähinnä kierroslukumittaria tietysti yksi vaihtoehto liimata viisari tauluun kiinni
SitikkaSimo
Viestin otsikko: Re: bx öljynläpötilan mittari
Lähetetty: 13.06.2014 22:35
Viestit: 272 Paikkakunta: Punkalaidun
ON kyllä varmaan p. homma, useimmin ne ei toimi, vaan muistuttaa lähinnä kierroslukumittaria, myös ö. korkeusmittari sama homma.
avbx
Viestin otsikko: Re: bx öljynläpötilan mittari
Lähetetty: 13.06.2014 22:49
Viestit: 1128
Anturiille menee yksi piuha ja maadoitus hoituu öljypohjan kautta. Minä ottaisin anturin irti, putsaisin kierteet ja anturin rungon ja koettaisin uudestaan.
Kumpi nyt on kyseessä. Öljynlämpötila-anturi on öljypohjan takareunassa. Öljynpaineanturi on imusarjan alla öljynsuodattimen vieressä. Jälkimmäinen on hankalampi tapaus, kun se on integroitu öljynmääräanturin kanssa mittaristossa. Öljynpaineenhan pitäisikin nousta kierrosten mukana.
Et voi kirjoittaa uusia viestejä Et voi vastata viestiketjuihin Et voi muokata omia viestejäsi Et voi poistaa omia vestejäsi Et voi lähettää liitetiedostoja.