|
Kirjoittaja |
Viesti |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 18.07.2014 12:20 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
ds-jekkeri kirjoitti: Tässä keskustelussa tahallaan monet sekoittavat puurot ja vellit. Lounasviinimestari on aivan eri kategorian ihminen, sanoisinkin sivistysolento, kuin kaatokännissä ajavat, tilastoja kaunistavat, mistään rajoista piittaamattomat "parta ajamatta, perse pyyhkimättä" - perussuomalaiset.
Lounasviinin nauttiminen sallitakoon kohtuullisessa määrissä autoilijoille! Puolikas, laadukas punaviinilekkeri on lounaalla sivistyneisyyden huippu ja innovatiivisuuden ehto.
Sinä itse olet tuonut keskusteluun myös lääkkeissä/huumeissa ajavat, joten miten syytät muita puurojen ja vellien sekoitteluista? Jos kerta lounasviiniherrat ovat niin hyviä kuskeja niin eihän tässä keskustelussa pitäisi verrata lainkaan huonompaan vaihtoehtoon, eli huumeisiin? Voin jossain määrin kuvitella, että rauhallisesti lounasviineissään ajeleva herrasmies voi ihan hyvin olla asiallinen onnettomuuksia aiheuttamaton kuski, mutta et ota mitään kantaa siihen miten se raja oikein vedettäisiin? Kuka on "oikeutettu" ajelemaan viinimaistissa? Pitääkö olla vähintään 50 000e vuositulot vai saako ajella lounaalta kotiin, jos on nauttinut "vain" Jorma-viiniä? Saako lounasviinin nauttia pullosta, vai hyväksytäänkö hanapakkaukset, jos aine on muuten laadukasta? Entäpä nuo autot; pitääkö olla ranskalaisvalmisteinen vai saako Micralla ajaa maistissa? Viisastelen sen vuoksi, että Suomen kaltaisessa maassa rajanveto tuon asian kanssa on lähes mahdotonta, mikäli sitä ei jonkunlaisella promillerajalla kontrolloida. Suomalainen humalahakuinen juomakulttuuri ei tule koskaan "sivistymään" holhoamis- tai pakotekulttuurilla, mutta apuvälineen ojentaminen (tässä tapauksessa auto) itsetuhoiselle kansalle on hulluutta. Yksin juomalla tuhoaa monesti perheensä ja itsensä, mutta rattijuoppoudella aikaansaadaan helposti sivullisia uhreja runsaslukuisesti. Kolmanneksi ihmettelen, että miksi sinä parahin Jekkeri edes välität promillerajoista rajan tällä puolen? Pitäisikö Suomen muuttaa promillerajojaan vain sen vuoksi, että saataisiin ennakko/esimerkkitapaus virolaisille lainsäätäjille?
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 18.07.2014 15:37 |
Viestit: 2666
|
Akaile kirjoitti: Sinä itse olet tuonut keskusteluun myös lääkkeissä/huumeissa ajavat, joten miten syytät muita puurojen ja vellien sekoitteluista? Jos kerta lounasviiniherrat ovat niin hyviä kuskeja niin eihän tässä keskustelussa pitäisi verrata lainkaan huonompaan vaihtoehtoon, eli huumeisiin?
Taas väärin, aina täällä joutuu perusasioita selittämään. Puurojen ja vellien sekoittaminen tarkoittaa kahden keskenään eri asian sotkemista tahallisesti tai tahattomasti samaan laariin. Tyyliin "ei ole väliä oletko lounasviininjuoja vai rapajuoppo, olet samanlainen riski liikenteessä." Minä nimenomaan erotan eri luokkiin luonasviini-mestarit ja ne lääkehörhöt/huumejormat/rapajuopot. Minulla nimenomaan ei mene puurot ja vellit sekaisin, vaan pysyvät omissa astioissaan. Nimenomaan.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 18.07.2014 15:50 |
Viestit: 5776 Paikkakunta: Lahti
|
Kannattaa kumminkin muistaa että tuollainen pieni humalatila johtaa helposti voittajaoloon ja ylimääräiseen riskinottoon, kyseinen autoilu tapahtuu vielä yleensä tiheään asetulla alueella kun se persettä pyyhkimätön rapajuoppo laskee jossain korpitiellä kylässä jossa ei enään asu kuin muutama vanha mummo joiden poistuminen muonavahvuudesta ei juuri kehitystä hidasta 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Ralle
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 18.07.2014 18:24 |
Viestit: 2817
|
ds-jekkeri kirjoitti: Lounasviinin nauttiminen sallitakoon kohtuullisessa määrissä autoilijoille! Puolikas, laadukas punaviinilekkeri on lounaalla sivistyneisyyden huippu ja innovatiivisuuden ehto. 80kg mies kun juo tuollaisen puolikkaan mietoaviiniä hän puhaltaa sellaisen 0.6 promillea, ja jos viini onkin vähän tujumpaa se heilahtaa 0.9-1.0 promilleen joten miten ihmeessä tuo sivistynyt maistelia olis millään tavalla sivistynyt? Avaappas nyt vähän tätä sallikaa rattijuoppous aihetta kun se ei vaan aukea. Ei ole ikinä ollut tarvetta tollasen puolikkaan pullon oli se sitten mitä vain lähteä rattiin......
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 18.07.2014 19:04 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
Rattijuoppous on rattijuoppous vaikka perustelee sen kuinka ja aina yhtä tuomittavaa,riippumatta saavuttaako sen humalan pullolla punaviiniä vai puolikkaalla kossulla.
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 20.07.2014 21:19 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
ds-jekkeri kirjoitti: Minä nimenomaan erotan eri luokkiin luonasviini-mestarit ja ne lääkehörhöt/huumejormat/rapajuopot. Minulla nimenomaan ei mene puurot ja vellit sekaisin, vaan pysyvät omissa astioissaan. Nimenomaan. Voisitko valottaa tuota rajanvetoa kuinka tämä toteutettaisiin käytännössä? Eli kuka saa nauttia lounasviiniä ja kuinka määrää kontrolloitaisiin, jos promellirajat ovat niin hanurista?
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 20.07.2014 22:11 |
Viestit: 5776 Paikkakunta: Lahti
|
Joskus teneriffalla annettiin ohjeeksi että punaviiniä voi juoda vapaasti, se kun on punaista niin eihän sitä erota verestä, samalla yks paikallinen joka oli ainakin omien puheiden mukaan ex-poliisi sanoi että koko saarella on 2 promillemittaria ja niistäkin toinen on rikki, sakkia tuolla on kumminkin koko paljon. Todellisuudesta taas kun en tiedä mitään mut huvittavaa kun katsoo noita englantilaisia poliisisarjoja niin kuppilassa ne istuu työajalla kaljalla ja jatkaa autolla matkaa 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
2cv-Olli
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 22.07.2014 21:45 |
Viestit: 497
|
black_van kirjoitti: Rattijuoppous on rattijuoppous vaikka perustelee sen kuinka ja aina yhtä tuomittavaa,riippumatta saavuttaako sen humalan pullolla punaviiniä vai puolikkaalla kossulla. Ugh - todella viisaasti puhuttu. Vaan entä nuo uutisissa mainitut tiedot, että puolet rattijuoppoustapauksista onkin huumeissa ajajia, ja että arviolta jopa 20 tuhatta suomalaista ajaa aamuisin unilääketokkurassa, joka vastaa rattijuopumusta? Tai että jo kahden tunnin univaje heikentää ajokykyä yhtä paljon kuin rangaistava rattijuopumus? Kun punkulla tai kossulla päänsä sekaisin saaneet ovat vähemmistö kemiallisesti tai psykofyysisesti vajaa-ajokykyisistä, mutta he kaikki menevät nimikkeen rattijuoppo alle, olisiko selvyyden vuoksi aika keksiä jokin uusi nimike tälle ilmiölle? Uutisissa voitaisiin nykyisen sanamuodon rattijuoppo törmäili liikenteessä, sijasta kirjoittaa vaikkapa että liikenteessä törmäilijällä eivät olleet kaikki muumit laaksossa? Tai lepakot vintillä?
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 22.07.2014 22:44 |
Viestit: 5065
|
2cv-Olli kirjoitti: ... Ugh - todella viisaasti puhuttu. Vaan entä nuo uutisissa mainitut tiedot, että puolet rattijuoppoustapauksista onkin huumeissa ajajia, ja ... Enpäs ole vielä tuollaiseen uutiseen törmännyt, ei kai sentään yleisesti ja keskimäärin kuitenkaan? Sen sijaan sellainen löytyy että pelkkiä törkeitäkin rattijuoppoja jää kiinni melkein kolminkertainen määrä huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena ajaviin verrattuna http://www.paihdelinkki.fi/tietoiskut/1 ... ikenteessahttp://fi.wikipedia.org/wiki/Rattijuopumus(Toki tietysti huumeiden vaikutuksen alaisenakin ajava voidaan tuomita törkeästä rattijuopumuksesta, eli eivät ole kai nuokaan toisistaan riippumattomia lukuja...) Huonoja ja riskialttiita selviäkin kuskeja löytyy, mutta minusta ei mitään syytä tai järkeä keksiä systeemiä joka pyrkii siihen että kaikki muutkin olisivat tasaisesti sen kaikkein huonoimman minimitasolla?
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 26.07.2014 02:59 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
"Sen sijaan sellainen löytyy että pelkkiä törkeitäkin rattijuoppoja jää kiinni melkein kolminkertainen määrä huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena ajaviin verrattuna"
Tekopyhä veto koska eihän huumejengille ja sekakäyttäjille ole mitään mittaria tien päällä jolla ponstaakeli tulkitsee mitään eikä siinä lyhyessä pysäytystilanteessa todellakaan voi havaita että kaveri on ottanut lääkkeitä ja essoa hepon kanssa sekaisin tms.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 26.07.2014 23:13 |
Viestit: 2666
|
Cikatti kirjoitti: "Sen sijaan sellainen löytyy että pelkkiä törkeitäkin rattijuoppoja jää kiinni melkein kolminkertainen määrä huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena ajaviin verrattuna"
Tekopyhä veto koska eihän huumejengille ja sekakäyttäjille ole mitään mittaria tien päällä jolla ponstaakeli tulkitsee mitään eikä siinä lyhyessä pysäytystilanteessa todellakaan voi havaita että kaveri on ottanut lääkkeitä ja essoa hepon kanssa sekaisin tms. Näin on. Mutta suomalainen lammas luottaa virkamiesten tilastoihin kuin totuuteen. Pitää aina muistaa, että mitä voidaan mitata ja sakottaa helpoiten, siitä myös kohistaan. Olihan tuolla arvioita että joka aamu 200.000 suomalaista ajaa ajokykyyn vaikuttavien lääkkeiden alaisena töihin. Ei siellä aamuseltaan 200.000 rattijuoppoa kyllä liikenteessä ole, vastaavasti! Ja toki vielä erikseen tämä lounasviini-issukka. Pitäisihän nyt jokaisen ymmärtää, että lääketokkurassa micralla ajeleva yliväsynyt ja neuroosista kärsivä nainen on liikenteessä monin kerroin vaarallisempi kuin 0.79 promillen lounasviinimies prestige-luokan autossaan, joka jo melkein ajaa itseään. Mutta silti vain viimeistä rangaistaan (aiheetta), ja raskaimman päälle. Onko tämä oikeutta? Ei, tämä on mielivaltaa, rankaisua rankaisun ilon vuoksi. On niin kiva pilata muiden ilo sellaisesta, mitä itse ei saavuta.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 01:02 |
Viestit: 5065
|
En tuossa muuta yrittänyt kommentoida kuin että olli__o kirjoitti: puolet rattijuoppoustapauksista onkin huumeissa ajajia, ei voi mielestänä millään pitää paikkaansa, noita lukuja kun julkistetaan ja tutkitaan aika huolella ja erikseen vielä tutkitaan alkoholirattijuopumuksiakin säännöllisesti. Suomessahan on silti terminä "rattijuopumus" myös muiden huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena tuomittu Ja vaikka 200000 neuroottista ajaisi *365 päivänä, näitä ei silti lasketa rattijuopumustapauksiin, jos eivät kerran ole jääneet kiinni, muutenhan tuosta tulisi jo 200000*365=73 miljoonaa rattijuopumustapausta, joka olisi noin 72,98 miljoonaa tapausta enemmän kuin tilastot kertovat Suomessa tapahtuvan - mutta ehkä tilastot ovat aina väärässä ja mutu on oikeassa? Huumeissahan on vielä nollatoleranssasi, mutta lääkärinmääräämissä lääkkeissä ei, eli ei taida tulla pelkän käytön ja testin perusteella rattijuopumustapaustakaan... Minun mutu-totuus sanoo myös että kevyellä pehmeäpeltisellä Micralla koheltava on enemmän vaaraksi itselleen kuin muille jos tätä verrataan vaikka "prestige auto", "minun ajotaidot vain paranee promillien kasvaessa" -autoilijaan. Vakuutusyhtiöiden onnettomuusherkkyystilastojakin automalleista tehdään vakuutusten hinnan laskemista varten, mutta nekin on varmaan väärässä -Bää...
|
|
|
|
 |
Akaile
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 08:52 |
Viestit: 1977 Paikkakunta: Espoo
|
Minä, minä, minä, saavutettu status ja naiset, kele NAISET! On se vaikeaa vastata esitettyihin kysymyksiin paremman järjestelmän käytännön toteutuksesta 
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
|
|
|
|
 |
2cv-Olli
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 11:37 |
Viestit: 497
|
olli__o kirjoitti: 2cv-Olli kirjoitti: ... Ugh - todella viisaasti puhuttu. Vaan entä nuo uutisissa mainitut tiedot, että puolet rattijuoppoustapauksista onkin huumeissa ajajia, ja ... Enpäs ole vielä tuollaiseen uutiseen törmännyt.. Törmää täällä: http://yle.fi/uutiset/rattijuopoista_jo ... ja/7357795Hesari taas kirjoitti taannoin: "Rattijuoppoja jäi viime vuonna kiinni liikenteessä ennätyksellisen vähän, vaikka poliisi puhallutti kuljettajia aiempaa enemmän." Yle kertoi hiljattain myös, että: "Lapin poliisilaitoksen komisario Juha Ahonen vahvistaa, että yleensä vain onnettomuudessa mukana olleen selvästi tokkurainen käytös aiheuttaa lääkeaine-epäilyn. Mutta rutiininomaisesti lääkityksiä ei lähdetä tarkastamaan" Oudolta kyllä tuntuu, että huume/lääketokkurassa olevia jää noinkin paljon kiinni, kun aihetta ei valvota samaan tapaan kuin tehdään puhallutuksia. Itsekin olen tämän vuoden aikana puhaltanut jo neljästi. Eikä poliisi siinä yhteydessä mitenkään ole arvioinut sitä, onko kuljettaja narkoosissa tai muuten ajokelvottomassa tilassa. Ja Yle kertoi myös merkillisyyden, että: "Periaate on se, että vaikka käyttäisit morfiinijohdoksia, niin jos käytät niitä lääkärin reseptin mukaisina annoksina, se ei ole rattijuopumus. Mutta jos käytät morfiinia huumeena, se on aina rattijuopumus, liikennelääketieteen professori Timo Tervo summaa." Joskus kauan sitten ainakin maalla kunnanlääkärit ihan yleisesti määräsivät lääkkeeksi pirtua tai lääkekonjakkia. Lääkekonjakkia vaimonikin sai pikkutyttönä lusikallisen päivässä joskus kauan sitten. Lääkärin määräämässä konjakissa ajelu ei sitten varmaan ole rattijuopumus, kunnei ole morfiinitokkurassakaan ajaminen?
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 12:27 |
Viestit: 5065
|
2cv-Olli kirjoitti: olli__o kirjoitti: Enpäs ole vielä tuollaiseen uutiseen törmännyt..
Törmää täällä: http://yle.fi/uutiset/rattijuopoista_jo ... ja/7357795No niinpä näkyy olevan, seison korjattuna. Mutta siltikin minun on vielä vaikea uskoa että huumekuskeja keskimäärin olisi noin paljon - toki maailma muuttuu, mutta olisi kiva tietää jutun taustoista, eli oliko poliisin tiedote valvonnan ja vaikka huumepikatestin perusteella, kun jutussakin siitä puhutaan vai vasta verikokeen ja tuomioiden tuloksista(oikeusasiamieskin varoitti tuon pikatestin luotettavuudesta http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.p ... htx?id=694)
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 15:05 |
Viestit: 2666
|
Akaile kirjoitti: Minä, minä, minä, saavutettu status ja naiset, kele NAISET! On se vaikeaa vastata esitettyihin kysymyksiin paremman järjestelmän käytännön toteutuksesta  Anteeksi Akaile, sivuutin aikaisemman kysymyksesi. Nyt vastaan siihen - tietoni ja mielipiteeni ovat tasapuolisesti kaikkien käytettävissä. Jätän tarkoituksella lääkkeet ja huumeet tästä analyysistä pois, vaikka aihe sivuaa niitäkin. Keskustellaan niistä ja niiden tunnistamisesta sitten erikseen, jos ja kun tarve siihen kasvaa. Niin, Suomessahan nykytilanne on se, että alkometrin viisarinäyttämää seurataan orjallisesti ajokunnosta riippumatta. Jos Herra X puhaltaa tarkkuus-alkometriin 0.6, asia on selvä, kortti pois ja käräjille. Vaikka mitään ajovirheitä ei olisi tehty. Tarkastellaanpas sitten miten sivistysmaissa asia toimii. Otan esimerkiksi maailman pisimpään autoilleen kansan, USA:n. Seuraavassa luennoitsemani ei ole mitään nettitietoa, vaan ensimmäisen käden faktaa naapuriltani, joka sattuu olemaan eläkkeellä oleva Montanalainen tuomari, ollut tuollaisessa Kajaanin kokoisessa kaupungissa kansan valitsema Tuomari 30 vuotta ammatikseen (Usassa tuomari valitaan kansanäänestyksellä, onhan kyseessä Common Law -tyyppinen lakisovellus). Niin, ensinnäkin poliisin pysäytysoikeudesta. Poliisilla EI OLE OIKEUTTA PYSÄYTTÄÄ TAI TUTKIA KULJETTAJAA, joka ei ole tehnyt jotain ajovirhettä, joka poliisiauton kameralta näkyy. Toisin sanoen, vaikka virallinen promilleraja on Montanassa 0.5 (jossain osavaltioissa tosin 0.8, kuulemma Alaskassa jopa 1.0), käytännössä promilleja mitataan vasta kun ajovirhe on tehty (samanlainen käytäntö on muuten Saksassakin tietyissä osavaltiossa, esim. Berliini). Ja miten "rattijuopumus" mitataan, onhan olemassa promilleraja kuten meilläkin? Ei suinkaan mittarilla, jota poliiseilla ei yleensä edes ole, vaan kuljettajan ajokuntoa kysymyksin ja fyysisillä testeillä kokeillen. Juuri niin, kuten elokuvissa: nouse seisomaan, kosketa sormella nenäkärkeäsi, kävelä suoraa linjaa. Jos se onnistuu, ei rattijuoppoudesta puhettakaan vaikka henki haisisi kuinka Bourbonille. Ja haiseehan se, sivistysmaassa. Vasta jos fyysinen "ajokuntotesti" menee pieleen, aletaan puhua verikokeesta. Mutta silloinhan kuskin ajokunto on jo heikentynyt, kun ei pysty kävelemään suoraan jne. Eli aivan oikeellisesti tuossa tapauksessa laki lähtee painamaan kuskia. Mutta todella, jos fyysinen ajokuntotesti onnistuu (kuten lounasviini- jaguar xj-miehellä onnistuu vielä 0.79 promillen sievässä), poliisi toivottaa hyvää matkaa ja matka jatkuu! Tämä on se tiukin tulkinta (nimenomaan, joissakin osavaltioissa on löysemmätkin säännökset). Minusta tämä toimii, ja toisaalta tuossa selviää ajokunto myös huumeiden ja lääkkeiden osalta, jos kuski kompuroi fyysisessä testissä. Asiaa! Mittarilukemia ei tuijotella, sellainen kuuluu kommunistisiin maihin jossa ihmisen ajokunnon määrää viisari, heh heh. Kerron loppuun vielä esimerkin elävästä elämästä, naapurin Tuomarin kertomana. Siinä pikkukaupungissa oli mies, joka oli tapajuoppo, mutta erittäin hyväkuntoinen ja tapainen sellainen. Lähes joka viikonloppu hän vietti pitkän illan paikallisessa saluunassa ja autoili sitten omalla autollaan kotiin. Seriffi tiesi tämän, mutta ei voinut koskaan pysäyttää miestä, koska hän ajoi päissään erittäin siististi eikä tehnyt yhtään ajovirhettä. Ja toisaalta kun Bill oli tuomarina siinä kaupungissa, Seriffi tiesi myös että lavastettu liikennerikkomus tms ei menisi oikeudessa läpi, vaan paremminkin saattaisi tähti lähteä ja seriffi vaihtua. Amerikassa kun Seriffikin valitaan äänestyksellä. Seriffi tunsi tuon juoppo-autoilijan henkilökohtaisesti, tietysti koska pikkukaupungista on kysymys. Häntä alkoi kiinnostaa, millaisessa humalassa tuo mies oikein autoilee. Hän pysäytti miehen hänen ajellessaan taas kerran saluunasta päissään kotiin. Seriffi: "Terve Mac. Kuule, minä tiedän että minulla ei ole mitään oikeuttaa puhalluttaa sinua, mutta olisin kiinnostunut tietämään millaisessa humalassa sinä ajat noin hyvin. Haluatko puhaltaa?" Mac puhalsi, tulos oli 1.55 promillea. Seriffi: "Kiitos, aika kova tulos, olet erittäin hyvä kuski vielä tuossa kunnossa, parempi kuin monet naisautoilijat. Ajelehan varovasti kotiin, hyvää illan jatkoa". Että näin sivistysmaissa. Täytyy muistaa, että kaikissa maailman maissa virkamies ei ole kuningas joka määrää miten kansan pitäisi elää. Tietyissä maissa virkamies on kansan palvelija, ja virkamies vaihtuu jos kansa ei hänen komennostaan tykkää. Toisaalta suomessa kansa toivoo toisilleen pahaa, kateus vie kalatkin vedestä, joten tuskin se täällä toimisi. Suomi tarvisi hyväntahtoisen diktaattorin, uuden kekkosen, joka panisi käsittämättömän suureksi ja vallalliseksi pullistuneen virkamieskunnon kuriin, ja ainakin 4/5 heistä ojaa kaivamaan tai Jyväskylä - Oulu 6-kaistaista moottoritietä rakentamaan lapiojatalla. Muuten ei asiat siellä oikene, enää. Siellä on menty liian pitkälle, teillä siellä Suomessa, puolet on jo valtion töissä. No, mutta eipä mennä off topicciin, se on jo eri aihepiiri täysin. Nyt Lounasviiniä juomaan!
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 17:46 |
Viestit: 4682 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
LÄHES kaikista asioista olen jekkerin kanssa samaa mieltä . toisaalta tämä nykyinen rajanveto 0,5 on paikallaan , mutta sen lisäksi olisi hyvä pyrkiä toteamaan sen kuskin todellinen kunto , eikä tuijottaa pelkästään lukemaan.
|
|
|
|
 |
rmattila
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 17:55 |
Viestit: 852 Paikkakunta: VT 2
|
Ei kuulosta kovin järkevälle resurssien käytölle lähteä monimutkaistamaan hyvin toimivaa ja ongelmatonta systeemiä pelkästään siitä syystä että pienellä joukolla keskimääräistä parempia kuljettajia on kova tarve ulosmitata kohonneen alkoholinsietokykynsä tuoma turvallisuusparannus viimeiseen promillen kymmenykseen asti.
Viime kädessä selvien kriteerien puute vain lisää mielivallan ja korruption riskiä.
Mitä pahempi paikka, sitä pitempi jenka. http://mattila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/ http://alstuttu.org/
|
|
|
|
 |
Säxä77
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 18:22 |
Viestit: 469
|
2cv-Olli kirjoitti: Ja Yle kertoi myös merkillisyyden, että: "Periaate on se, että vaikka käyttäisit morfiinijohdoksia, niin jos käytät niitä lääkärin reseptin mukaisina annoksina, se ei ole rattijuopumus. Mutta jos käytät morfiinia huumeena, se on aina rattijuopumus, liikennelääketieteen professori Timo Tervo summaa."
Eivätköhän huume- ja lääkekäytön annokset ole eri luokkaa. Tai jos lääke on vahva tai sitä tarvitaan niin iso annos että se selvästi vaikuttaa ajokykyyn niin lääkärillä on velvollisuus kieltää ajaminen.
|
|
|
|
 |
xanpoke
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 18:37 |
Viestit: 509 Paikkakunta: NAKKILA
|
Helle teettää näköjään kaikenlaista. Dsjekkerin tarinat alkavat olla melko lapsellisia, toivottavasti edes hän itse uskoo niihin. Allekirjoitan täysin rmattilan punnitun ja asian ytimen oivaltavan mielipiteen.
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 19:05 |
Viestit: 2666
|
rmattila kirjoitti: Ei kuulosta kovin järkevälle resurssien käytölle lähteä monimutkaistamaan hyvin toimivaa ja ongelmatonta systeemiä... Uskomaton kanta muuten älykkäältä mieheltä. Onko systeemi hyvin toimiva siksi että viranomaiset niin väittävät? Älkää nyt hyvät ystävät aivan kaikkea propagandaa uskoko. Liikenteessä ilman valvontaa ja lääketokkurassa töppäilevät kuskit? EI SEURANTAA, EI SANKTIOITA. Tämäkö hyvä? Liikenteessä tietoisesti huumeissaan ajavat kuskit? EI LUOTETTAVAA TESTIÄ, EI SANKTIOITA KUN EI OLE NÄYTTÖÄ. Tämäkö hyvä? Liikenteessä yliväsyneenä ajavat kuskit? EI SEURANTAA, EI MITTAUSMENETELMÄÄ, EI SANKTIOITA. Todelliset 2+ promillen kännissä olevat ajavat kymmenettä kertaa samalla autolla tieltä ulos? JOS JÄÄVÄT KIINNI EI LINNAA, EI AUTOA VALTIOLLE, EI MUUTA KUIN YHDETTÄTOISTA KERTAA KAATOKÄNNISSÄ RATTIIN Poliisin resurssien massiivinen allokointi turvallisten tiepätkien ylinopeus"rysiin" ja puhallutuksiin, joilla ylläolevat "narkkarit" ja "insomnit" eivät löydy? TURVALLISUUSVASTE LÄHES NOLLA, MUTTA RESURSSIEN AIKAA PALAA AIVAN HURJASTI. POLIISILLE EI JÄÄ AIKAA TUTKIA OMAISUUSVARKAUKSIA TAI MIESTAPPOJA. RESURSSIT KÄYTETÄÄN ASIOIHIN JOISSA PALAA SINUN VERORAHOJASI, JA LIIKENTEEN TODELLISIA VAARANTAJIA EI LÖYDY.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
svc
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 27.07.2014 19:10 |
Viestit: 4073 Paikkakunta: Eteläkärki
|
Pistetäänpäs pöytään vähän faktoja USA:sta naapurin miehen tarinoiden sijasta. Suomessa kuoli samana vuonna 41 henkeä rattijuopumuksen seurauksena. Siis 16% liikenneonnettomuuksissa kaikissa kuolleista (1). Vuonna 2012 tuossa "autoilun suuressa sivistysmaassa" kuoli 10 322 henkeä rattijuoppojen aiheuttamissa onnettomuuksissa. Tämä oli 31% kaikista liikenneonnettomuuksissa kuolleista. USA:n väkiluku tuolloin oli reilut 316 000 000. (2) Suomen väkilukuun verrattuna tämä tekisi 163 henkeä / 5 000 000 asukasta. Siinäpä sitä sivistynyttä autoilua. Promillerajat, rangaistukset ja käytännöt vaihtelevat myös osavaltioittain. Puhallutusratsiat ovat nykyään USA:n korkeimman oikeuden päätöksellä laillisia vuodesta 1990 alkaen. (Michigan Dept. of State Police v. Sitz, 496 U.S. 444 (1990) Ja nimenomaan Montana järjestää niitä säännöllisesti. Montanassakin rattijuopoksi lasketaan vasta yli 0,8 promillen kumarassa ajelleet (Ei siis 0,5). Taitaville ammattikuskeille sallitaan vain 0,4 promillea ja alle 21 vuotiaille raja on 0,0. Suomessa kännikuskien rangaistuksetkin ovat lieviä, joskin sakot kovempia. Montanassa vietetään automaattisesti vähintään vuorokausi putkassa ja ajokieltoa 6 kk. Jos kymmenen  vuoden sisään kärähtää toisen kerran, seurauksena on vähintään viikko putkassa ja 12 kk ajokielto, jonka jälkeen autoon vaaditaan automaattisesti alkolukko. Kolmannesta kerrasta vähintään kuukausi häkkiä ja auton takavarikointi. Neljännestä pääsee jo ihan oikeaan vankilaan jopa viideksi vuodeksi vaikka kukaan ei olisi kuollut (4). Rattijuopumus näkyy myös rikosrekisterissä hautaan asti, ja koska jenkkilässä rikosrekisterit ovat julkisia, niitä myös luetaan työnhaun yms yhteydessä. Tuomio nostaa myös liikennevakuutuksen hinnan vähintään 2-3 kertaiseksi. PS. Tuon autoilun sivistysmaan onnettomuustilastot ovat aika karua luettavaa. Samassa suhteessa kuolisi suomessa liikenneonnettomuuksissa reilusti yli 500 henkeä vuodessa. Väkilukuun tai autojen määrään suhteutettuna Virossakin on tien päällä turvallisempaa, kuin USA:ssa.
"Pitäähän miehellä leluja olla..." C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
|
|
|
|
 |
ds-jekkeri
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 28.07.2014 01:17 |
Viestit: 2666
|
svc kirjoitti: Pistetäänpäs pöytään vähän faktoja USA:sta naapurin miehen tarinoiden sijasta. Suomessa kuoli samana vuonna 41 henkeä rattijuopumuksen seurauksena. Siis 16% liikenneonnettomuuksissa kaikissa kuolleista (1). Vuonna 2012 tuossa "autoilun suuressa sivistysmaassa" kuoli 10 322 henkeä rattijuoppojen aiheuttamissa onnettomuuksissa. Tämä oli 31% kaikista liikenneonnettomuuksissa kuolleista. USA:n väkiluku tuolloin oli reilut 316 000 000. (2) Suomen väkilukuun verrattuna tämä tekisi 163 henkeä / 5 000 000 asukasta. Siinäpä sitä sivistynyttä autoilua. Promillerajat, rangaistukset ja käytännöt vaihtelevat myös osavaltioittain. Puhallutusratsiat ovat nykyään USA:n korkeimman oikeuden päätöksellä laillisia vuodesta 1990 alkaen. (Michigan Dept. of State Police v. Sitz, 496 U.S. 444 (1990) Ja nimenomaan Montana järjestää niitä säännöllisesti. Montanassakin rattijuopoksi lasketaan vasta yli 0,8 promillen kumarassa ajelleet (Ei siis 0,5). Taitaville ammattikuskeille sallitaan vain 0,4 promillea ja alle 21 vuotiaille raja on 0,0. Suomessa kännikuskien rangaistuksetkin ovat lieviä, joskin sakot kovempia. Montanassa vietetään automaattisesti vähintään vuorokausi putkassa ja ajokieltoa 6 kk. Jos kymmenen  vuoden sisään kärähtää toisen kerran, seurauksena on vähintään viikko putkassa ja 12 kk ajokielto, jonka jälkeen autoon vaaditaan automaattisesti alkolukko. Kolmannesta kerrasta vähintään kuukausi häkkiä ja auton takavarikointi. Neljännestä pääsee jo ihan oikeaan vankilaan jopa viideksi vuodeksi vaikka kukaan ei olisi kuollut (4). Rattijuopumus näkyy myös rikosrekisterissä hautaan asti, ja koska jenkkilässä rikosrekisterit ovat julkisia, niitä myös luetaan työnhaun yms yhteydessä. Tuomio nostaa myös liikennevakuutuksen hinnan vähintään 2-3 kertaiseksi. PS. Tuon autoilun sivistysmaan onnettomuustilastot ovat aika karua luettavaa. Samassa suhteessa kuolisi suomessa liikenneonnettomuuksissa reilusti yli 500 henkeä vuodessa. Väkilukuun tai autojen määrään suhteutettuna Virossakin on tien päällä turvallisempaa, kuin USA:ssa. "Faktaa" netistä, joo. Siellähän se totuus on. Kannattaisi hieman tutustua yhdysvaltojen käytännön oikeuskäytäntöön, sekä siihen mitä tarkoittaa federal law ja state law, ennenkuin julistaa totuudeksi tällaista. Samaten siihen, millainen valta on state-tason oikeudella asiassa joka ei mene federal offence-nimikkeen alle, ja tämähän ei mene. Amerikassa hanakasti julkaistaan pelotteluksi monenlaista propagandaa, mutta käytännössä poliisit ja tuomioistuimet ovat merkkimiehille paljonkin kevyempiä lounasviiniasioissa kuin jollekin tuntemattomalla jalta-kuskille. No, joka tapauksessa esimerkiksi Montanan osalta jos "raja" on todella 0.8 promillea, sehän on jo valmiiksi oikealla tasolla oli mittausprosessi mikä tahansa. Puolikkaan viinipullon kestää vetää lounaalla, ja eikun rattiin. Sivistystä! Ja tuon linkin mukaanhan jokaisessa osavaltiossa raja olisi 0.8, vaikka esimerkiksi hippi-kaliforniassa se on 0.5 ollut jo pitkään. Että näin... Joka tapauksessa, 0.8 on kohtuullinen lounasviinit kestävä raja, se tulisi ottaa käytöön suomessakin.
Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 28.07.2014 02:11 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Olli_o kirjoitti: "Suomessahan on silti terminä "rattijuopumus" myös muiden huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena tuomittu"
Kauhiaa naurua tähän kohtaan. Millä ponstaakeli mittaa kuskin kun hän on vetänyt pari tonnista Panacodia?! Monille tuo 1000 mg särkypaukku ei todellakaan tunnu missään ja sitten sen lisäksi vedetään vähän muutakin.
Voi pyhä sinisilmäisyys... Mistään maailmassa ei tulla koskaan kiskomaan lääkkeiden väärinkäyttöä pois.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Alkoholi ja autoilu sivistys-Euroopassa Lähetetty: 28.07.2014 02:48 |
Viestit: 5065
|
Cikatti kirjoitti: Olli_o kirjoitti: "Suomessahan on silti terminä "rattijuopumus" myös muiden huumaavien aineiden vaikutuksen alaisena tuomittu"
Kauhiaa naurua tähän kohtaan. Millä ponstaakeli mittaa kuskin kun hän on vetänyt pari tonnista Panacodia?!
käytöksen ja ajosuorituksen perusteella kenties huumepikatesti ja sitten verikokeen perusteella tuomio, reilu kymmenkunta päivässä keskimäärin tuomitaan huumeista liikenteessä, kaikkia ei varmasti saada kiinni, mutta eipä sitten puhalluttamallakaan kaikkia rattijuoppoja poisteta, eli jonkun arvion mukaan rattijuoppo ajaa 220 kertaa kännissä ennen kuin jää kiinni http://www4.thl.fi/fi_FI/web/fi/tiedote?id=24107?
|
|
|
|
 |
|
|