Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Xantia starttaa vaan ei jää käyntiin
ViestiLähetetty: 30.09.2014 21:26 

Viestit: 36
Johan se viisi päivää ehtikin toimia ihan hienosti. Kyseessä '96 Xantia 2.0i Break automaattivaihteistolla. Starttaa normaalisti, mutta ei jää käyntiin eli tyhjäkäynti on kateissa. Kaasupolkimella avustettaessa ottaa kyllä kierroksia, mutta heti kun polkimesta päästää niin tenho katoaa ja ilmassa tuoksuu erotiikka sangen voimakkaasti. Mikäs siitä nyt on mennyt? Bensaa on tankissa kyllä tosi vähän, mutta ei kai se nyt siitä ole kiinni. Kierrosten otto onnistui kuitenkin ihan hyvin. Tällä erää en ehtinyt äkkiseltään tutkimaan sen enempää kun oli kiirus yövuoroon. SDI Polon rattoisalla kyydillä mentiin sitten.
Mistähän tuota lähtisi selvittelemään? Bensalinjat? Laturi?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia starttaa vaan ei jää käyntiin
ViestiLähetetty: 30.09.2014 22:31 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3199
Paikkakunta: Tampere
Minulla aiheutti 1.8 8v koneessa tyhjäkäyntimoottori samankaltaisia ongelmia. Sammui esim. heti jos polkaisi kytkimen pohjaan.



DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia starttaa vaan ei jää käyntiin
ViestiLähetetty: 30.09.2014 23:37 

Viestit: 982
Tyhjäkäyntimoottori, tai lisäilmaluistinakin taitaa olla tunnettu, aiheutti samat oireet 2.0 8V 1996 automaattixantiassa muutama vuosi sitten ja vielä useampaan kertaan, kun motonetin kiinalainen pulikka toimi vain pari viikkoa ja toinen samanlainen vajaan vuoden. Eka alkuperäinen hajosi karan jengoista, kiinalainen ja toinen kiinalainen moottorinsa puolelta. Joka kerta oireet tuli aamustartin jälkeen omassa pihassa. Ei vaan pysynyt käynnissä kun pedaalista päästi irti, muuten kävi kyllä. Hyvä näin koska luulen että niillä oireilla ja automaatilla olis ollut varsin hankala kotiutua taajamaliikenteessä.
On helppo vaihtaa 8V-koneessa, siinä se on imukurkun kupeessa kahdella ruuvilla kiinni. Siihen tuleva letku voi myös olla tosi hauras ellei ole vielä vaihdettu, ja yksi mahdollisuus onkin että letku on murentunut sisältä ja muruset tukkineet ilmakanavan. Vuotava letku ei sinänsä pitäis haitata.
Viimoisella kerralla kun olin jo tullut sinuiksi aparaatin kanssa, kiersin yhdeksi ajoreissuksi ongelman niin että nyppäsin liittimen siitä irti ja kampesin sitä vähän raolleen, ja siihen prikkojen varaan kiinni niin että sai sopivasti ilmaa laipan rakosesta.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Xantia starttaa vaan ei jää käyntiin
ViestiLähetetty: 01.10.2014 17:30 

Viestit: 36
Juu, tyhjäkäyntimoottorihan se. Näyttäs siltä, että tuohon on jo vaihdettu joku noname-varaosa, mutta tällä erää riitti, että sen putsasi ja öljysi. Pitää varmaan jatkon varalta laittaa kunnollinen varaosa tilaukseen, mistäs sitä tietää kauanko tuo nyt sitten kestää. Kiitos!


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 4 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: