|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
citrique
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 03.10.2014 19:25 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
|
Jos rengaspaineanturit ois olleet aktivoituna olisin säästänyt useita satoja, nyt 300m tyhjenevällä renkaalla riitti tuhoamaan misukan rungon ja eikun uutta tilaamaan a 250,-...eli oishan näistä ihan hyötyäkin!
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
|
anmae
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 04.10.2014 12:42 |
Viestit: 54
|
|
Miksi sulla ei olleet aktivoituna ?
|
|
|
|
 |
|
citrique
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 04.10.2014 13:34 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
|
Ostaessa ne oli kytketty pois, kun heti laitettiin uudet renkaat alle unohtui katsoa koodit tunnistimista. Eli renkaat pitäisi käsittääkseni ottaa vanteilta uudelleen, jotta saisi koodit ja olen pitänyt sitä liian työläänä. Aktivointi onnistuu sitä paitsi vaan merkkiliikkeessä eikä sinne oikein ole ollut asiaa...nyt tosin tuli mieleen että hoitaisin homman.
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
|
anmae
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 05.10.2014 16:54 |
Viestit: 54
|
|
Siis ostitko uudet tunnistimet vai uudet renkaat vanhoille vanteille, joissa vanhat tunnistimet on ? Jos jälkimmäinen, niin Diagboxilla voi tunnistimet aktivoida päälle ja pois ihan itsekin. Uudet tunnistimet täytyy aktivoida kyllä erillisellä laitteella ja ottaa numerot ylös.
|
|
|
|
 |
|
citrique
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 05.10.2014 17:29 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
|
ei, kyllä ne alkuperäiset tunnistimet oli noissa alkup. vanteissa joihin uudet renkaat laitettiin päälle. Muistaakseni sitä yritettiin aktivoida mutta olikohan niin että olis pitänyt aktivoida jotenkin koritietokoneen kautta johon olisi tarvittu merkkiliikkeen apuja. Täytyypä vielä kysellä asiasta jos sen pitäisikin olla noin helppoa. Edit: Niin siis tieto oli Veholta että kumit otettava pois vanteilta .
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
|
Natero
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 05.10.2014 18:09 |
|
citrique kirjoitti: ei, kyllä ne alkuperäiset tunnistimet oli noissa alkup. vanteissa joihin uudet renkaat laitettiin päälle. Muistaakseni sitä yritettiin aktivoida mutta olikohan niin että olis pitänyt aktivoida jotenkin koritietokoneen kautta johon olisi tarvittu merkkiliikkeen apuja. Täytyypä vielä kysellä asiasta jos sen pitäisikin olla noin helppoa. Edit: Niin siis tieto oli Veholta että kumit otettava pois vanteilta . Renkaan venttiilin puoleinen reuna on painettava vanteelta alas, että saa esiin anturissa olevan numerosarjan, joka pitää vielä muuttaa hexadesimaali-muotoon ja syöttää ne auton BSI:lle tai sitten rengaspaineenvalvontatietokoneelle. En muista minne, mutta neljä vuotta sitten oli helppo juttu. Ei tarvita merkkitesteriä, vaan oikea. Halpiksilla on turhaa yrittää. Joka tapauksessa järjestelmä on hyvä ja toimiva lisäten liikenneturvallisuutta ja vähentäen ylimääräistä vajaapaineisista renkaista aiheutuvaa renkaiden ja polttoaineen kulumista.
|
|
|
|
|
 |
|
r_a_n_u
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 05.10.2014 19:34 |
Viestit: 2699
|
Natero kirjoitti: ...Joka tapauksessa järjestelmä on hyvä ja toimiva lisäten liikenneturvallisuutta ja vähentäen ylimääräistä vajaapaineisista renkaista aiheutuvaa renkaiden ja polttoaineen kulumista. Joo. On se kumma, miten ennen kun näin hienoa ja yksinkertaista ja halpaa järjestelmää ei ollut, lainkaan tultiin toimeen.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
|
|
|
|
 |
|
anmae
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 06.10.2014 08:51 |
Viestit: 54
|
Natero kirjoitti: Renkaan venttiilin puoleinen reuna on painettava vanteelta alas, että saa esiin anturissa olevan numerosarjan, joka pitää vielä muuttaa hexadesimaali-muotoon ja syöttää ne auton BSI:lle tai sitten rengaspaineenvalvontatietokoneelle. En muista minne, mutta neljä vuotta sitten oli helppo juttu. Ei tarvita merkkitesteriä, vaan oikea. Halpiksilla on turhaa yrittää.
Jos tunnistimet on kerran vanteilla olleet ja joskus aktivoituna, niin nuo numerot on jo BSI:lle syötetty. Ei tarvitse muuta kuin aktivoida ne tunnistimet 2 paikassa, eli BSI:ssä ja siinä ECU:ssa, joka valvoo tunnistimia. Onnistuu helposti Leksalla/Diagboxilla, mitä tarkoitat oikealla testerillä ?
|
|
|
|
 |
|
Natero
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 06.10.2014 21:24 |
|
anmae kirjoitti: Natero kirjoitti: Renkaan venttiilin puoleinen reuna on painettava vanteelta alas, että saa esiin anturissa olevan numerosarjan, joka pitää vielä muuttaa hexadesimaali-muotoon ja syöttää ne auton BSI:lle tai sitten rengaspaineenvalvontatietokoneelle. En muista minne, mutta neljä vuotta sitten oli helppo juttu. Ei tarvita merkkitesteriä, vaan oikea. Halpiksilla on turhaa yrittää.
Jos tunnistimet on kerran vanteilla olleet ja joskus aktivoituna, niin nuo numerot on jo BSI:lle syötetty. Ei tarvitse muuta kuin aktivoida ne tunnistimet 2 paikassa, eli BSI:ssä ja siinä ECU:ssa, joka valvoo tunnistimia. Onnistuu helposti Leksalla/Diagboxilla, mitä tarkoitat oikealla testerillä ? Texa, Launch tms.
|
|
|
|
|
 |
|
Natero
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 06.10.2014 21:39 |
|
r_a_n_u kirjoitti: Natero kirjoitti: ...Joka tapauksessa järjestelmä on hyvä ja toimiva lisäten liikenneturvallisuutta ja vähentäen ylimääräistä vajaapaineisista renkaista aiheutuvaa renkaiden ja polttoaineen kulumista. Joo. On se kumma, miten ennen kun näin hienoa ja yksinkertaista ja halpaa järjestelmää ei ollut, lainkaan tultiin toimeen. On se kummaa... Yksi tuhoutunut laadukas rengas maksaa tunnistimien hinnan. Entäpä vajaapaineisesta renkaasta johtuva auton hallinnan menetys ja kuolonkolari. Mikä sen hinta on? Turvatyynyt, ABS-jarrut ja ESP ovat siis ihan turhia tuolla logiikalla. Pärjättin ennenkin ilman. Pärjättiin ennen ihan hyvin ilman sisävessaa, keskuslämmitystä, autoa,tietokonetta, junaa ja lentokonetta. Ihan törkeää tämä internettikin. Kyllä kusti polkee ja jos ei polje, voi käydä kävellen viemässä viestin kohteeseen. Sama poru, paskanjauhanta ja valitus oli aikoinaan katalysaattorin tullessa Suomessakin pakolliseksi. Kauko-ohjattu keskuslukitus se kaikkein turhin keksintö on. Kunnon autoissa on vähintään kolme eri avainta eri luukkujen lukituksen avaamiseen ja vakionopeussäädin on suorastaan paholaisen keksintö.
|
|
|
|
|
 |
|
2cv-Olli
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 06.10.2014 22:49 |
Viestit: 497
|
Natero kirjoitti: ...Entäpä vajaapaineisesta renkaasta johtuva auton hallinnan menetys ja kuolonkolari. Pärjättiin ennen ihan hyvin ilman sisävessaa, keskuslämmitystä, autoa,tietokonetta, junaa ja lentokonetta... Olen lueskellut vuosia Moottori-lehden kokoamia onnettomuustutkintalautakunnan katsauksia kuolonkolarien aiheuttajista. Ei ole vuosikymmentenen saatossa sattunut silmiin yhtäkään kuolonkolaria, joka olisi ollut seurausta virheellisestä rengaspaineesta...
|
|
|
|
 |
|
Natero
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 06.10.2014 23:09 |
|
2cv-Olli kirjoitti: Natero kirjoitti: ...Entäpä vajaapaineisesta renkaasta johtuva auton hallinnan menetys ja kuolonkolari. Pärjättiin ennen ihan hyvin ilman sisävessaa, keskuslämmitystä, autoa,tietokonetta, junaa ja lentokonetta... Olen lueskellut vuosia Moottori-lehden kokoamia onnettomuustutkintalautakunnan katsauksia kuolonkolarien aiheuttajista. Ei ole vuosikymmentenen saatossa sattunut silmiin yhtäkään kuolonkolaria, joka olisi ollut seurausta virheellisestä rengaspaineesta... "tutkijat" ovat olleet varsin hyvin ajan tasalla. Heh heh. moottorilehti. Se oli silloin nyt on nyt.
|
|
|
|
|
 |
|
Xari
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 07.10.2014 08:09 |
Viestit: 5941 Paikkakunta: Lahti
|
|
Ei se rengaspaineanturi sitä autoa pysäytä vaikka tyhjää rengasta näyttäisikin, meinaan jos nää nykysuharit laskee moottorinsa paskaksi vaikka valot vilkkuu ja summerit huutaa, nykyautoissa kun on niin paljon sähkövikoja ettei öljynpainevarotusta kannata uskoa, antaa mennä vaan.
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
|
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 07.10.2014 09:16 |
Viestit: 5158
|
Natero kirjoitti: ... "tutkijat" ovat olleet varsin hyvin ajan tasalla. Heh heh. moottorilehti. Se oli silloin nyt on nyt. Taitaa olla kyse Autoliiton lehdestä, joka juuri viime vuonna teki historiansa levikkiennätyksen, eli kyllä sitä ihan tuoreenakin voi lukea ja ja vaikka netissä tai Padillä. Vieläkin kai Suomessa kaikki kuolonkolarit tutkitaan tutkijalautakuntien toimesta? Tekniset viat ovat perinteisesti pääsyynä kai kovin harvinaisia, mutta osasyynä varmaan yleisempiä "liian kovaa kuluneilla renkailla vesisateessa/loskassa" "kaahaa tyhjillä renkailla"-voisi olla myös... Autojen turvallisuus on silti jonkun verran toki parantunut erilaisten säännösten myötä vaikka jos vertaa aikaa ennen turvavöita ja airbaggejä... Tutkijalautakuntien näkemys lienee tosin se että rengaspaineilla on merkitystä?: Lainaa: Liikennevahinkojen tutkijalautakunnan mukaan vuosien 1991--2003 välisenä aikana tapahtuneissa lähes 3 000:ssa kuolemaan johtaneessa onnettomuudessa väärien rengaspaineiden todettiin olleen osasyynä 125 henkilön menehtymiseen.
|
|
|
|
 |
|
Aakku
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 07.10.2014 20:53 |
Viestit: 1199
|
olli__o kirjoitti: Natero kirjoitti: ... "tutkijat" ovat olleet varsin hyvin ajan tasalla. Heh heh. moottorilehti. Se oli silloin nyt on nyt. Taitaa olla kyse Autoliiton lehdestä, joka juuri viime vuonna teki historiansa levikkiennätyksen, eli kyllä sitä ihan tuoreenakin voi lukea ja ja vaikka netissä tai Padillä. Vieläkin kai Suomessa kaikki kuolonkolarit tutkitaan tutkijalautakuntien toimesta? Tekniset viat ovat perinteisesti pääsyynä kai kovin harvinaisia, mutta osasyynä varmaan yleisempiä "liian kovaa kuluneilla renkailla vesisateessa/loskassa" "kaahaa tyhjillä renkailla"-voisi olla myös... Autojen turvallisuus on silti jonkun verran toki parantunut erilaisten säännösten myötä vaikka jos vertaa aikaa ennen turvavöita ja airbaggejä... Tutkijalautakuntien näkemys lienee tosin se että rengaspaineilla on merkitystä?: Lainaa: Liikennevahinkojen tutkijalautakunnan mukaan vuosien 1991--2003 välisenä aikana tapahtuneissa lähes 3 000:ssa kuolemaan johtaneessa onnettomuudessa väärien rengaspaineiden todettiin olleen osasyynä 125 henkilön menehtymiseen. Nuo tutkimukset nyt saa näyttämään miltä vain. Voisi olettaa, että kuluneet renkaat kolleroi myös huolimatonta ajotapaa. Onkohan kukaan myöskään tutkinut, miten monta on selvinnyt kuluneilla renkailla ja vajaapaineisilla renkailla ilman onnettomuuksia.
Citroën 2CV AZ Berline -56
|
|
|
|
 |
|
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 07.10.2014 21:41 |
Viestit: 5158
|
Aakku kirjoitti: ... Nuo tutkimukset nyt saa näyttämään miltä vain. Voisi olettaa, että kuluneet renkaat kolleroi myös huolimatonta ajotapaa. Onkohan kukaan myöskään tutkinut, miten monta on selvinnyt kuluneilla renkailla ja vajaapaineisilla renkailla ilman onnettomuuksia. Ei ehkä ihan suoraan noin, mutta on mitattu kaikista autoista paineet, oliskohan ollut noin viidesosa renkaista alipaineisia -> eli päivittäin 20 % selviää alipaineisilla. Mutta en tiedä voiko siitä mitään johtopäätöstä vetää, kaupunkinopeuksissa tuskin helposti auto karkaa käsistä, ja vaikka -60 luvulla moni myös selvisi hengissä autoillessa vaikka ei ollut turvavöitä -> siitä ei voi vetää johtopäätöstä että turvvyöt olisi turhia. Mutuna heittäisin että tuskin rangaspaineet paljon suoraan vaikuttaa kuin vauhdikkaampiin hallinnan menetyksiin (ja vesiliirto+jarrutusmatka) eli jotain muutakin on jo ollut silloin pielessä, mutta ehkä oikeat paineet olisi pelastanut osan noilta muilta ongelmilta. Tuskin mistään tutkimuksesta absoluuttia totuuksia irtoaa, mutta ihan hyvä että noita kuolonkolareita tutkitaan pitkäjänteisesti.
|
|
|
|
 |
|
citrique
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 07.10.2014 23:33 |
Viestit: 624 Paikkakunta: espoo
|
Natero kirjoitti: ...anturissa olevan numerosarjan, joka pitää vielä muuttaa hexadesimaali-muotoon... no niin tässä kuvassa on siis tää osittain suuria tuntemuksiakin herättävä mötikkä  . Mikäs noista on sit se koodi joka muutetaan..? Onko niin että C6:ssa kin anturin paikkaa ei saa vaihtaa, eli renkaita ei pysty kierrättämään esim eturenkaat taakse tai päinvastoin vaan tällöin näyttö antaa väärää infoa renkaan sijainnista? Miten olette hoitaneet renkaanvaihdossa koodaukset, talvirenkaat kun menee alle pitää Leksalla nollata kesärenkaiden koodit ja syöttää uudet, vai? sorry kun pitää nää perusjutut vielä kysellä 
| Liitteet: |

rengaspaineanturi.jpg [ 27.78 KiB | Katsottu 12479 kertaa ]
|
GS break 1015 Convertisseur 1972 Jaune Primevere CX25TRI break serie1 1985 Bleu Romantique C6 3.0HDi exclusive 2010 Gris Thorium MB C43 AMG Touring 2017 Volvo Amazon P220 Herrgårdsvagn 1969
|
|
|
|
 |
|
anmae
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 08.10.2014 16:08 |
Viestit: 54
|
|
Mulla on käytössä rengaspainetunnistimet kesärenkaissa, talvirenkaissa ei ole. Kun keväällä vaihdan kesärenkaat alle, aktivoin leksalla/diagboxilla tunnistimet päälle (2 paikkaa ohjelmassa, eli BSI ja ECU). Kesärenkaat voi laittaa alle missä järjestyksessä vain, ne tunnistuvat kyllä. Syksyllä sitten talvirenkaiden vaihdon jälkeen samalla tavalla tunnistimet aktivoidaan pois päältä leksalla/diagboxilla. Jos hankin talvirenkaisiin uudet tunnistimet, täytyy ne ensin 'herätellä' eri laitteella ja sitten syöttää nuo numerokoodit leksalla/diagboxilla BSI:lle/ECUlle (en muista kumpaan) ja aktivoida sitten tunnistimet päälle. Autolle voi syöttää muistaakseni 9 tunnistimen tiedot, eli kesä- ja talvirenkaat ja vararengas. Mutta tuo numerokoodi täytyy syötttää käsittääkseni vain yhden kerra uusille tunnistimille. Eli jos sinulla on vanteissa olleet tunnistimet ja ne ovat joskus olleet käytössä, ei noita numerosarjoja tarvitse mihinkään syöttää.
Näin olen itse asian ymmärtänyt.
|
|
|
|
 |
|
Natero
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 08.10.2014 19:29 |
|
citrique kirjoitti: Natero kirjoitti: ...anturissa olevan numerosarjan, joka pitää vielä muuttaa hexadesimaali-muotoon... no niin tässä kuvassa on siis tää osittain suuria tuntemuksiakin herättävä mötikkä  . Mikäs noista on sit se koodi joka muutetaan..? Onko niin että C6:ssa kin anturin paikkaa ei saa vaihtaa, eli renkaita ei pysty kierrättämään esim eturenkaat taakse tai päinvastoin vaan tällöin näyttö antaa väärää infoa renkaan sijainnista? Miten olette hoitaneet renkaanvaihdossa koodaukset, talvirenkaat kun menee alle pitää Leksalla nollata kesärenkaiden koodit ja syöttää uudet, vai? sorry kun pitää nää perusjutut vielä kysellä  Selvästi epäselvä kuva. Ei saa tolkkua. Jos en väärin muista, niin kolmen rengassarjan paineantureiden koodit voi syöttää järjestelmään ja renkaiden paikalla autossa ei ole mitään merkitystä, koska sen typerän ABS/ ESP-järjestelmän (täysin turha juttu, pärjättiin ennenkin ilman, kuoltiin kylläkin useammin kolarissa, kuin luonnollisesti, kuin nykyisin), vuoksi järjestelmä pystyy pyörintänopeuksien ja kääntökulmatietojen perusteella päättelemään, missä nurkassa anturit ovat. Opetus vaatii muutaman ajokilometrin. Viisitoista vuotta sitten valmistettu ensimmäinen rengaspaineen valvontajärjestelmällä varustettu autoni vaati aina saman anturin samaan nurkkaan. Se oli silloin, nyt on nyt.
|
|
|
|
|
 |
|
Natero
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 20.01.2015 21:44 |
|
|
Jouduin tänään omakohtaisesti toteamaan rengaspainevalvonnan turhuuden ja typeryyden. Ajelin kymmenkunta kilometriä töistä kotia kohti, toinen mokoma oli vielä jäljellä ja jopa rupesi auto vittuilemaan rengaspaineen alenemisesta oikeasta takarenkaasta. Pakkasta vaatimattomat 25 celsiusta miinuksella. Pysäytin auton ja totesin ko. kumin olevan hiukan litussa, mutta ei aivan tyhjä. Kiireesti käännyin takaisin tulosuuntaan ja ajoin auton työpaikan pihaan, missä kumi oli jo melko tyhjä, mutta onneksi ei vielä rikki. Otin alle Hujasen myymän vähän ajetun (alle 600000 tkm) C5 HDI:n, jolla ajelin kotiin. Siinä onneksi ei ole rengaspainevaroittimia, joten sillä voi ajaa renkaat päreiksi ja vaarantaa muidenkin turvallisuuden liikenteessä vaivattomasti. Lopputulema: paska systeemi on tuo rengaspainevalvonta. Ilman sitä voisin mennä huomenna myöhässä töihin vaikkapa taksilla tai juosten. Auto rönöttäisi pilalle ajettu pirun kallis rengas allaan kotipihalla. Toivottasti Hujanen ei huijannut, vaan C5 käynnistyy aamulla. Pakkasta on kai silloin lähes kolmekymmentä raatia...
|
|
|
|
|
 |
|
P51
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 21.01.2015 01:20 |
Viestit: 239
|
|
Hyvä systeemi minunkin mielestä,ja aika hyvin ne anturit kestää.Minun autoon (C5 -02)vaihdettu kertaalleen uudet,pari alkoi vuotamaan ja akut loppu.Erilliset anturithan mahdollistaa uudemmissa autoissa myös renkaan lämpötilan valvonnan,ja akut kestävät pitempään kun lähetin menee lepotilaan auton seistessä.Yksi asia joka muuten hämmästyttää,kun nykyään on jos jonkunlaista kaistavahtia ,kameraa ja tutkaa,niin eräs varuste pitäisi saada autoihin pakolliseksi,eli toiminto että auto ei käynnisty ilman että turvavyö kiinnitetty.Jenkit muuten kokeili järjestelmää -70 alun m.m cadillacissa mutta joutuivat luopumaan järjestelmästä kun "loukkasi yksilönvapautta"...Tosin samoihin aikoihin kokeilivat airbagiäkin luopuivat samoista syistä siitäkin..
|
|
|
|
 |
|
Pasis
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 21.01.2015 12:41 |
Viestit: 909
|
P51 kirjoitti: eräs varuste pitäisi saada autoihin pakolliseksi,eli toiminto että auto ei käynnisty ilman että turvavyö kiinnitetty.Jenkit muuten kokeili järjestelmää -70 alun m.m cadillacissa mutta joutuivat luopumaan järjestelmästä kun "loukkasi yksilönvapautta"...Tosin samoihin aikoihin kokeilivat airbagiäkin luopuivat samoista syistä siitäkin.. Tuostakin voi olla eri mieltä. Ne jotka eivät käytä turvavyötä keksivät kyllä tavan kiertää tuon ja ne jotka käyttävät muistavat sen muutenkin.
|
|
|
|
 |
|
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 21.01.2015 13:59 |
Viestit: 1962 Paikkakunta: Helsinki
|
Pasis kirjoitti: Ne jotka eivät käytä turvavyötä keksivät kyllä tavan kiertää tuon ja ne jotka käyttävät muistavat sen muutenkin. Onhan noita jo nykyisten hälyttimienkin aikana tavattu tapauksia kun on joko laitettu se vyö siihen tuolille jo valmiiksi ja istutaan vyön päällä tai sitten on ihan hommattu "vaimennin" siihen turvavyön lukkoon, eli käytännössä turvavyösoljen irtokappale joka olla möllöttää siinä lukossa jatkuvasti 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24
|
|
|
|
 |
|
Pasis
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 21.01.2015 14:08 |
Viestit: 909
|
|
Jep ja pitäähän se tietyissä huoltotoimissa olla kuitenkin ohitettavissa.
|
|
|
|
 |
|
Aakku
|
Viestin otsikko: Re: EU:n rengasasetuksesta satojen eurojen lisälasku Lähetetty: 21.01.2015 22:14 |
Viestit: 1199
|
Natero kirjoitti: Jouduin tänään omakohtaisesti toteamaan rengaspainevalvonnan turhuuden ja typeryyden. Ajelin kymmenkunta kilometriä töistä kotia kohti, toinen mokoma oli vielä jäljellä ja jopa rupesi auto vittuilemaan rengaspaineen alenemisesta oikeasta takarenkaasta. Pakkasta vaatimattomat 25 celsiusta miinuksella. Pysäytin auton ja totesin ko. kumin olevan hiukan litussa, mutta ei aivan tyhjä. Kiireesti käännyin takaisin tulosuuntaan ja ajoin auton työpaikan pihaan, missä kumi oli jo melko tyhjä, mutta onneksi ei vielä rikki. Otin alle Hujasen myymän vähän ajetun (alle 600000 tkm) C5 HDI:n, jolla ajelin kotiin. Siinä onneksi ei ole rengaspainevaroittimia, joten sillä voi ajaa renkaat päreiksi ja vaarantaa muidenkin turvallisuuden liikenteessä vaivattomasti. Lopputulema: paska systeemi on tuo rengaspainevalvonta. Ilman sitä voisin mennä huomenna myöhässä töihin vaikkapa taksilla tai juosten. Auto rönöttäisi pilalle ajettu pirun kallis rengas allaan kotipihalla. Toivottasti Hujanen ei huijannut, vaan C5 käynnistyy aamulla. Pakkasta on kai silloin lähes kolmekymmentä raatia... Tuossa mielessä kyllä hyvä, vaikka aika harvinaista tuo renkaan hajoaminen onkin. Minulla räjähti rengas viime kesänä. Oli kai joku raudankappale napsahtanut kylkeen valtatiellä, koska oli sormen kokoinen reikä. Siinä olis rengasvahtikin varmaan lentänyt taivaan tuuliin. Mulla oli ainoastaan kaksi vaihtoehtoa. Tilata hinuri Autoliiton piikkiin, tai tuoda varapyörä, koska paikkapullolla ei paljoa korjailla. Jos aikaa olisi ja vararengas, niin soittaisin tiepalvelun ja pyytäisin vaihtamaan varapyörän. Turhuuttahan sekin olisi, mutta kohtuullisen mukava vaihtoehto pakkasella, tai vesisateessa.
Citroën 2CV AZ Berline -56
|
|
|
|
 |
|
|