Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 2/2 [ 50 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 18:05 

Viestit: 509
Paikkakunta: NAKKILA
Melkoinen toisinajattelija taisi Luther aikanaan olla. Kuten hänen vaimonsakin, joka rikkoi nunnalupauksensa Maran
sängyssä. Tuleekin tästä mieleen esimerkkilause äidinkielen oppikirjasta:"Martti Luther meni naimisiin, kuten ihmiset
yleensä, Katharina von Boran kanssa".


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 19:32 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4695
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
;) xarin kanssa ihan samaa mieltä


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 20:01 

Viestit: 624
Niin Paavin pappeineen eli roomalaiskatolisen kirkon mielestä Luther oli toisinajattelija jopa niin et Paavi olisi tapattanut Lutherin mutta se ei onnistunut, mutta satavuotta aikaisemmin Johan Huss ennusti Lutherista kuvaamalla sadan vuoden päästä tulevasta "joutsenesta jolle te ette mahda mitään", sillä Hussin aikana oli samanlaisia uskonnollisia mutta kuitenkin eri oppia julistavia ihmisiä jotka uskoivat olevan se ainoa oikea ja Huss joka löi Jumalan-sanalla väärät opit ja joutuikin mestattavaksi juuri opin tähden.
Aivan samoin kuin meidänkin aikanamme roomalaiskatolinen kirkko uskoo olevansa ainoa oikea ja paavi on nimittänyt itsensä kristuksen sijaiseksi jolla on valta sulkea taivaaseen pääsy ihmisiltä tai päästää taivaaseen, tahtonsa mukaisesti.
Nämä sidonta ja päästöavaimet ovat toki ihmisellä mutta se on kytköksissä Pyhään-henkeen eikä niinkuin paavi uskoo ja näistä Luther saarnasi paljon aikanansa.

SVC kirjoitti jotakin viitaten yhteen uskoon niin se usko joka on oikea maanpäällä on sama usko johon raamatussa kuvatut opetuslapset uskoivat ja siihen uskoon tullaan aivan samalla tavalla kuin opetuslapset tulivat ja tästä uskosta saarnataan aivan samaa oppia kuin opetuslapsetkin helluntain jälkeen kun he saivat Pyhän-hengen, eikä se ole mitenkään sidoksissa ihmisten mielenmukaiseen oppiin vaan Jumala se oppinsa julistaa ihmisen kautta joka on hänen omansa sillä tästä nämä ihmiset todistavat ja siksi heitä kutsutaan kristityiksi, mutta kuten on helppoa ymmärtää miten niiden ihmisten tulee käymään jotka vihaavat Jumalan julistamaa oppia ja vieläpä ovat tappaneet niitä joissa oli Herran henki saarnaamassa, ei käy kateeksi niitä ihmisiä jotka eivät tätä opi täällä ajassa tuntemaan.

Ei ole kukaan vanhurskautettu rukoillut ihmisiä säästämään heidän henkeää kun heitä on opin tähden vihattu vaan he ovat surkutelleet näitä vihaajia sen tähden kun vihaajat eivät tiedä ketä he oikeasti vihaavat, vaan ovat ilolla lähteneet kuoleman kautta pois, koska heillä itsellään on ollut varma vakuutus itsestään jota ei vihaajat tuntenut.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 20:14 

Viestit: 624
xanpoke kirjoitti tuosta nunnalupauksen rikkomisesta niin tulee ottaa huomioon ettei Luther ja hänen tuleva vaimo olleet silloin vielä kristityitä kun he viettivät pidättyväistä elämää ja siihen roomalaiskatolinen kirkko tänäkin päivänä ihmisiä neuvoo sillä paavi pappeineen itsekin viettävät selipaattielämää ansaitaakseen sillä pyhyyttä ja kuitenkin uutiset tuovat julki sitten näitä pappien lapsiin sekoamisia sillä eivät he ole vielä kristityitä, teot sen osoittaa sillä kukaan ihminen ei voi omalla voimallaan olla Jumalalle kuuliainen ja Jumala on säätänyt avioliiton jossa ihminen sukuansa jatkaa, eikä suvunjatkaminen lisääntymismielessä ole syntiä.

Avioliiton ulkopuolisen yhdynnän Jumalan-sana tuomitsee huorinteoksi eli saastaiseksi toiminnaksi ja tätä synnillistä elämää ihmiset yleisesti ihannoivat ja rakastavat ja mitä he sitten rakastavat, toista ihmistä, ei suinkaan vaan itsensä tyydyttämistä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 20:32 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3199
Paikkakunta: Tampere
Kristillistä pogoamista on sittenkin olemassa. Mikä näistä on polkupyörän osa? Masturbo, itsetyydo vai runko?



DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 20:52 

Viestit: 555
Paikkakunta: potsLojo
citax kirjoitti:
Jumala on säätänyt avioliiton jossa ihminen sukuansa jatkaa, eikä suvunjatkaminen lisääntymismielessä ole syntiä.


Siis mitäh!?
Meinaatkos et kun meillä on lapset hankittuna, ettei me panna? Ai niin, tämähän on sitä "syntiä".
Citaksi varmasti noudattaa pyhää ohjeistusta pilkulleen.....
Ai, sori oli pakko. :twisted:

Ahaa, eiku sitähän panemista ilman lisääntymistarkoitusta pitää sitten synninpäästössä pyytää anteeksi, niin voi taas kolmenkymmenen ave marian ja sadan hallelujan jälkeen tehdä huorin.
Näinhän se menee, samat sävelet koskee myös papistoa joka pojista tykkää, koska jumala armahtaa, niinkö?
Huh, olipas paksua tuubaa tämä.



Ajelussa: Citroën C6 Exclusive 2.7 Hdi -06
Exiä: 2x Bx, Xantia, Xsara, C5 break, -02 ja -03, 2x ID20 vm. -70 ja DS21 M5 vm. -75
Kortin saamisesta lähtien sitikalla menty ja ehkä jo aikasemminkin....
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 21:19 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3199
Paikkakunta: Tampere
http://blogbook.fi/henriheikkinen/koiran-perseeseen-ilmestyi-jeesus/



DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 21:30 

Viestit: 1219
Paikkakunta: Ulvila
Onko tää meidän tuntema Martin Luther King jottai sukkuu tälle kingille 8-)
http://www.corndancer.com/fritze/reform ... katie.html


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 21:43 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
citax kirjoitti:
SVC kirjoitti jotakin viitaten yhteen uskoon niin se usko joka on oikea maanpäällä on sama usko johon raamatussa kuvatut opetuslapset uskoivat ja siihen uskoon tullaan aivan samalla tavalla kuin opetuslapset tulivat...
Raamatun Heprealaiskirje 11:1 määrittelee uskon: "Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy."

Tämä pitää varsin paikkansa. Uskominen vaatii luottamusta johonkin ei-fyysiseen.

Uskon määrää ei voi tieteellisessä mielessä mitata, sillä se on hyvin henkilökohtainen kokemus. Jossain tutkimuksessa oli jopa löydetty aivoista kohta, jossa uskonnollinen kokemus syntyy. (Sitä, aiheuttaako kyseisen kokemuksen jokin ulkopuolinen voima vai pelkkä aivokemiallinen häiriö, ei saatu selville)

Mutta entä se muslimi, joka luettuaan Koraania saa saman kokemuksen, ja vakuuttuu siitä, että ei ole muuta jumalaa, kuin Allah.

Tämän kokemuksen saaminen tuntuu määräytyvän sangen sattumanvaraisesti: Joku jumalan armosta seurakunnan kesäleirillä lauluja laulaen, joku taas koulutusleirillä Syyriassa vakuuttuessaan imaamin opetuksen oikeellisuudesta. Ja kummankin mielestä tämä toinen leiriläinen uskoo väärällä tavalla. Päättääkö tämän kokemuksen saamisesta Jumala, Saatana vai pelkkä sattuma?

Jos itse uskoisin vaikkapa Russelin teekannuun, tai Lentävään spagettihirviöön, niin tämä kokemus olisi aivan yhtä subjektiivinen kuin vakaumuksellisen kristityn tai muslimin kokemus omasta uskostaan. Miten tämä kokemus olisi sen enempää oikea tai väärä, kuin kenelläkään muulla, joka sydämessään uskoo uskovansa oikeaan jumalaan?



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 21:58 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2764
Paikkakunta: Koria
Xari kirjoitti:
Ukko ylijumala on suomalaiselle se oikea, kristinusko ja muut hömpötykset on tänne tuotu väkisin, verellä ja miekalla, köyhällä kansalla on väkisin ja palottamalla rakennetettu kirkot ja kielletty omat vanhat luonnonuskonnot.


Koin kerran -90 luvun alussa lähes uskonnollisen herätyksen, tähän vanhaan luonnonuskontoon.

Vietin yhden lämpimän loppukesän yön yksin autioituneen maalaistalon aitan "terassilla", vai miksi sitä lankkukäytävää alaovien edessä pitäisi kutsua. Yö pimeni pimenemistään, ja ajattelin nukkua kovalla alustalla muutaman tunnin. Kuukaan ei enää loistanut, vai tähdet valaisivat elokuun yötä. Nukkumisesta ei kuitenkaan tullut mitään, sillä vähän väliä kuului rapsahduksia, kahahdus, milloin lähempää, milloin kauempaa. Yritin tietenkin nähdä, mikä äänet aiheuttaa. Elukoita en nähnyt, mutta saunan kulmalla katseeni tavoitti n. 30 cm korkean hahmon. Tuijotin sitä pitkän aikaa, siis lähes täydellisessä pimeydessä. Suomalainenhan ei usko, ennen kuin itse näkee, ajattelin. Ja vaikken juuri mitään nahnytkään, voin väittää tuon kerran nähneeni saunatontun :roll: . Taas, kun rapsahti jollain muulla suunnalla, talon kulmalla, tai marjapensaan alla, mielikuvitus piirsi nähtäväkseni jos jonkunlaisia maahisia tai menninkäisiä.

Pimeyshän ei vielä elokuun yössä kauaa kestänyt, ja aamulla saunatonttu osoittautui rikkaruohotupsuksi. Silloin kuitenkin ymmärsini, miksi joskus muinoin, kauan ennen sähkövaloa ja sisävessoja, suomalaiset ovat uskoneet tonttuihin, maahisiin ja menninkäisiin, joilla kaikilla oli oma tehtävänsä. Kun piti säkkipimeässä käydä pihanperällä, silloinhan niitä kaikkia nähtiin, pelättiin, tai niihin luotettiin, ainakin uskottiin. Useimmat niistä kai selitettiin erilaisiksi suojelijoiksi ja vartijoiksi, en tunne näitä vanhoja uskomuksia sen tarkemmin. Mutta sen huomasin, että pimeässä mielikuvitus saa siivet. :lol:

Ps. Uskoni Citroeniin ei kuitenkaan horjunut, BX oli paras auto tuolloin :roll: kun en vielä osannut XM:n suomaa autuutta haaveillakaan :oops: :roll:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 22:12 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2764
Paikkakunta: Koria
Dsharrastelija kirjoitti:
Meinaatkos et kun meillä on lapset hankittuna, ettei me panna? Ai niin, tämähän on sitä "syntiä".


Loirinuotiolla-ohjelmassa Loirilta kysyttiin jotenkin tähän tapaan (en muista sanatarkasti, sori) : Jos voisit palata iässä taaksepäin, niin minkä ikäinen haluaisit olla?

Loiri: Kyllä nelikymppisenä oli parasta aikaa, silloin jaksoi vielä naida, sillai innostuneesti...

Siispä nelikymppiset ja sitä nuoremmat, eläkää elämäänne innostuneesti, eläkää parasta aikaanne! :lol:

Itse olen kyllä sitä mieltä, että jokainen ikä on ihmisen paras ikä. 8-) Eläkää siis kaikki parasta aikaanne!


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 16.01.2015 23:55 

Viestit: 5859
Paikkakunta: Lahti
Elämä on ihmisen parasta aikaa, M.Nykänen :mrgreen:



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 17.01.2015 00:18 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1723
Paikkakunta: Parainen
Huikko kirjoitti:
Kristillistä pogoamista on sittenkin olemassa. Mikä näistä on polkupyörän osa? Masturbo, itsetyydo vai runko?

Huikko hyvä, runkko kirjoitetaan kahdella koolla, pienellä ja pienellä. Itse kysymykseen en osaa
vastata, pyörä on niin tekninen väline.



Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 17.01.2015 01:32 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1687
Paikkakunta: Helsinki
Mä niin tuohon Lentävään spagettihirviöön ihastuin.
"Helvetti on kuten taivas, mutta olut on lämmintä ja strippareilla on sukupuolitauteja." :mrgreen:
Pysykäämme tajuissamme. :)

Onneksi citax:n jutut ei näy mulle, on ne vaan niin raskaita luettavia.
Anteeksi c.



-05 Citroen C5 2.0i 16V Break Aut
-89 C25 Matkailuvehje
-82 MB 500SEC
-92 MB SL500
-63 VW Karmann Ghia
-97 Honda VF 750 Magna

Entiset
-98 Citroen Xantia 2.0i 16V Break Aut
-93 Citroën Xantia 2.0i VSX Aut
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 23.01.2015 20:42 

Viestit: 884
Paikkakunta: Naantali
https://www.youtube.com/watch?v=wxKLAxUzozY

Linkissä on Tikker(kello).


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 24.01.2015 20:08 
Käyttäjän avatar

Viestit: 683
Paikkakunta: KUOPIO
Liitteet:
religion-is-like-a-penis-bw-480x357.jpg
religion-is-like-a-penis-bw-480x357.jpg [ 47.71 KiB | Katsottu 10622 kertaa ]
Tämä pyörii netissä vähän siellä sun täällä, joten käynee tähänkin ketjuun.



Volvot V70/V50
exät: Xantia, Xsara, Xsara Picasso, C4, C5
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 26.01.2015 01:33 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1557
Paikkakunta: Tampere
Onko joku havainnut Citax:n osallistumishalukkuuden keskusteluihin teknisistä asioista tuottaneen yhtään kirjoitusta, joka ei sisältäisi virheellisiä olettamuksiin perustuvia väitteitä?
Kaikki asiat ei parane jeesuksella pyyhkäsemällä, mutta aina kannattaa yrittää? :shock:



Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 26.01.2015 03:44 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3199
Paikkakunta: Tampere
On. Citax tiesi että AX 10/11 -malleissa polttoainetankki on 36 litraa tilavuudeltaan. Minkä niminen mitali siitä jaetaan?



DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 26.01.2015 17:58 

Viestit: 555
Paikkakunta: potsLojo
Huikko kirjoitti:
On. Citax tiesi että AX 10/11 -malleissa polttoainetankki on 36 litraa tilavuudeltaan. Minkä niminen mitali siitä jaetaan?


Osaa lukea omistajan käsikirjasta kohdan: "Polttoainesäiliön tilavuus".



Ajelussa: Citroën C6 Exclusive 2.7 Hdi -06
Exiä: 2x Bx, Xantia, Xsara, C5 break, -02 ja -03, 2x ID20 vm. -70 ja DS21 M5 vm. -75
Kortin saamisesta lähtien sitikalla menty ja ehkä jo aikasemminkin....
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 26.01.2015 18:01 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3199
Paikkakunta: Tampere
Dsharrastelija kirjoitti:
Huikko kirjoitti:
On. Citax tiesi että AX 10/11 -malleissa polttoainetankki on 36 litraa tilavuudeltaan. Minkä niminen mitali siitä jaetaan?


Osaa lukea omistajan käsikirjasta kohdan: "Polttoainesäiliön tilavuus".


On niitä ehkä huonompiakin mitaleja jaettu.



DS 9 E-Tense 4x4 360 Rivoli+ 2022, ZX Br -97 C5 Ber -17 C5 Ber -04 Xa V6 -98 C5 V6 -01 ZX Vlc -93 ZX -94 C5 Brk -02 C5 HDi -10 ZX -95 Cact -14 Xs VTS -00 ZX SP3 94 AX 10E -89 Xa Bk -96 BX -90 C5 -08 Xsa HDi -03 ZX Br -97
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 26.01.2015 21:38 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1557
Paikkakunta: Tampere
Huikko kirjoitti:
On. Citax tiesi että AX 10/11 -malleissa polttoainetankki on 36 litraa tilavuudeltaan. Minkä niminen mitali siitä jaetaan?
Tästä voin tarjota valmiiksi keitetyn kahvin.
Vaikka skeptisenä epäilen tuonkin tiedon tarkkuutta, se on kuitenkin luultavasti 10 prosentin tarkkuudella oikein.
Mutta vaikeusasteen kasvaessa täytyy palkintojenkin parantua, joten löytyykö lisää?



Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 23.03.2015 12:43 

Viestit: 884
Paikkakunta: Naantali
Juhlitaanpa tätäkin,


Apinaa ja ihmistä yritettiin risteyttää 100 vuotta sitten Neuvostoliitossa
Kotimaa 22.3.2015,

Ihminen on 99-prosenttisesti simpanssi, mitä dna:han tulee. Ilmeissä, eleissä ja käyttäytymisessäkin meillä on yhtäläisyyksiä.

Ihminen ja apina voisivat nykytekniikalla jopa risteytyä keinotekoisesti, mutta siinä ei olisi mitään järkeä. Silti biologi Ilja Ivanov yritti sitä tosissaan 1920-luvulla.

Neuvostojohtaja Josif Stalinin tavoitteena näet oli vahva uusi ihmislaji, jota olisi voitu käyttää sotilaallisiin tarkoituksiin. Ivanovin keinohedelmöitysyritykset eivät kuitenkaan onnistuneet ja hän päätyi Siperiaan.

Lähisukulaisuutta simpanssin kanssa ei voida hyödyntää elinsiirroissa, mutta kudossiirroissa kenties.

- Ehkä joitain sellaisia kudoksia voisi käyttää, jotka eivät liity verenkiertoon. Todennäköisimmin siirtoja varten kasvatettaisiin kudoksia, ihmiskudosten kantasoluja tai kokonaisia elimiä, pohtii biologi, tietokirjailija Juha Valste.

Uusin tieto apina-ihminen-tutkimuksessa on, että simpanssit ja orangit pystyvät ymmärtämään ja jopa muodostamaan puhetta, kunhan kuuntelevat sitä riittävästi.

- Aiemmin sitä pidettiin täysin mahdottomana.

Valste täräyttää simpanssin lisäksi korkeita dna-prosentteja muidenkin eläimien ja ihmisen välillä: kissa 90, lehmä 80, hiiri 75 ja banaanikärpänen 60 prosenttia.

- On kuitenkin muistettava, että ihmisen toiminnat ovat täysin irrallaan dna:sta, hän huomauttaa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 23.03.2015 15:43 

Viestit: 725
Näyttävät kuitenkin onnistuneensa noissa kokeissaan kun miettii viimeaikaisia tapahtuneita.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 23.03.2015 17:47 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4695
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
:o no miten hitossa niitä sitten täällä Suomessa vaikuttaa esiintyvän , ilmiö tulee parhaiten esiin noissa inokkaissa natottajissa :twisted:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Uskmukset ja uskonnot- ohita, jos ei kiinnosta
ViestiLähetetty: 23.03.2015 18:13 

Viestit: 982
Janne L kirjoitti:
Näyttävät kuitenkin onnistuneensa noissa kokeissaan kun miettii viimeaikaisia tapahtuneita.


Venäläiset onnistuivat jo 1920-luvullakin, ainakin melkein. Biologien hyvin tuntema tapaus on kaalin ja retiisin risteytys uudeksi lajiksi "retiisikaaliksi". Taisi olla jopa kaikkien aikojen ensimmäinen ihmisen tekemä lajiristeytys. Se tuotti myös siemeniä, mutta hyötykasviksi siitä ei ollut, koska se kasvatti yrityksistä huolimatta aina retiisin varren ja kaalin juuret :D

http://fi.wikipedia.org/wiki/Evoluution_todisteet
http://en.wikipedia.org/wiki/Raphanobrassica


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 2/2 [ 50 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 9 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: