Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Evasion reistaa
ViestiLähetetty: 18.03.2015 18:02 

Viestit: 29
Tuollainen 2000 vm Evasion 2,016v Automaagi alkoikin temppuilemaan. Sammuttaa moottorin ja alkaa vilkuttaa vaihteiston häiriötä ja häiriö ei poistu tai poistuu jonkun ajan kuluttua.
Sellaisen asian huomasin myös että polttoainepumppu ei lähde käyntiin kun on häiriö tilassa. Onkohan tuo joku suojaus-systeemi vai joku muu v****mainen sähköoire.
Auto kävi jo paikallisessa merkkihuollossa ja siihen vaihdettiin joku "päärele" ja releen liitin. oli saanut vettä ja oli melko hapero, ongelma ei korjautunut. Häiriö tilassa vaihdevalitsin lukkiutuu P asentoon eikä lähde pois ennen kun häiriö poistuu?????



C 5 C8
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Kääntyykö brittisanasto?
ViestiLähetetty: 18.03.2015 19:21 

Viestit: 1242
http://www.autoworld.com.my/forum/index ... opic=31958



Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Evasion reistaa
ViestiLähetetty: 18.03.2015 20:26 

Viestit: 5125
En lukenut tosin kuin tuon ^linkin ekan sivun, mutta minusta siellä ei puhuttu kuin AL4 laatikon normivioista, eli solenoidiventtiileistä yms, oliko siellä jollain jotain yhtäläisyyttä tähän tapaukseen?

Eipä silti minullakaan tuohon ole apuja...

Mikäköhän tuota P-lukitusta ohjaa, onko siinä mitään älyä takana, vai onko vain kytkimiä jarrupolkimessa ja vaihteenvalitsimessa, jos näin niin joku sähkökatkos lienee todennäköinen syy. Jos bensapumpun sähköt puuttuu, kannattaa ehkä mitata releeltä, puuttuuko syöttöplussa, käämin plussa vai ECU:n maadoitusohjaus tai useampia. Se ainakin rajaisi mihin piiriin vika jää. Puuttuuko myös jostain muualta sähköjä tuolloin (puola, kipinä...)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Evasion reistaa
ViestiLähetetty: 19.03.2015 08:00 

Viestit: 693
Kannattaa varmaankin tarkastella kuljettajan puolella moottoritilassa, akun takana sijaitsevaa
moottorin / vaihteiston johtosarjan pyöreää liitintä.Omassani liittimessä oli hapettumia, tosin se aiheutti vain manuaalivaihteisen sammumisen.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Evasion reistaa
ViestiLähetetty: 19.03.2015 20:49 

Viestit: 1242
Kun lueskelin säiettä pidemmälle, kaverit kirjoitti jopa heikon akun herättäneen vikasignaaleja. Ehkäpä täysin sopimaton tähän ongelmaan, mutta; liitinongelma edellisessä viestissä olisi tätä alhaisen jännitteen aiheuttamaa vikaryhmää, hyvä vinkki kenties?



Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: