|
Kirjoittaja |
Viesti |
£orenzo
|
Viestin otsikko: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 14:26 |
Viestit: 166 Paikkakunta: Helsinki / Jämsä
|
Kyllästyttyäni Cognac Renaultin hintaan haluaisin tilalle Calvados Citroenia. Haluaisin perustaa osuuskunnan, johon tarvitaan: - kuparia työstämään kykenevä metallimies - teknisiä neuvonantajia (yksi olisi jo) - runsaasti omenantuottajia. Osuuskunta on voittoa tuottamaton yhdistys, joka jakaa mahdollisen hyödyn keskenään. Tämän syksyn omenoiden ensimmäinen calvados-erä olisi valmista maistettavaksi arviolta 2012. Ei siis sovellu kärsimättömille, humalahakuisille ihmisille.
£orenzo Pamfletti il Artisto rheumatismo, erotomanimo i Darra Catastrofala Citroen C3, Renault Megane Cabrio, Sunbeam Alpine Series 4 Roadster, AJS 18S, Norton Commando
|
|
|
|
 |
ealab
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 14:34 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
Mainituilla ehdot hyväksyen ja ilman niitäkin kannatan lämpimästi hyvää ajatusta. Siis mahdollinen humalahakuisuus olisi hyvin pitkäjänteistä. Osuuskuntaan liittyminen kuitenkin harkinnan-/ öö-tuota, luvanvaraista.
|
|
|
|
 |
Jouko
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 17:29 |
|
Calvados du Boulard Pays d'Auge juuri maistelleena kannatettava ajatus tuo.
|
|
|
|
 |
2cvkimmo
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 17:37 |
Viestit: 3465 Paikkakunta: Vallis Gratiae
|
£orenzo kirjoitti: Haluaisin perustaa osuuskunnan Hyvä. Perustatko myös? Mitä kustantaa jäsenyys? Ja lisäksi: jos ei oma osuuskunta natsaa, voisi tietty selvittää tekisivätkö Åålannissa Ålvadosin lisäksi Calvados Citroënia? http://www.visitaland.com/fi/tjudovingardLemon hoitanee tämän ohikulkumatkallaan?
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81 Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
|
|
|
|
 |
Kenguru
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 19:55 |
Viestit: 471 Paikkakunta: Kouvostoliitto
|
Kyllä.. Liikaa on ainakin tänä vuonna omenoita. Pitääkös viinin valmistamiseen olla priima omenoita vai käykös siihen pudonneet ja hieman jo tummuneet? Nimimerkillä: Juuri eilen roudasin taas kottikärryllisen kompostiin 
C5 HDi, XM Turbo C.T. Automaagi -94
|
|
|
|
 |
r_a_n_u
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 20:22 |
Viestit: 2699
|
Kenguru kirjoitti: Pitääkös viinin valmistamiseen olla priima omenoita vai käykös siihen pudonneet ja hieman jo tummuneet? Priimaa ehdottomasti ja mieluimmin sellaista puolivilliä. Hapanta. Ja jos vaan mahdollista, eli on tullut edelliseltä vuodelta säilöttyä, siis pakastettua pihlajanmarjaa, niin sitä vähän kaveriksi. Kuten ohjeissa kerrotaan "voi, mutta ei pidä jättää pois". Mustamarja-aroniasta saa myös mainiota viiniä. Soveltuu muuten moneen muuhunkin, kuten vaikkapa mehun valmistukseen. Puhtaus on viininvalmistuksessa a ja o. Jos sitä ei noudata läpi prosessin, niin laatu kärsii.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 22.08.2009 23:11 |
Viestit: 4695 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
|
|
|
 |
Lemon
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 23.08.2009 01:41 |
|
2cvkimmo kirjoitti: Ja lisäksi: jos ei oma osuuskunta natsaa, voisi tietty selvittää tekisivätkö Åålannissa Ålvadosin lisäksi Calvados Citroënia? http://www.visitaland.com/fi/tjudovingardLemon hoitanee tämän ohikulkumatkallaan? Joo syyskuussa menossa sadonkorjuujuhlille, Tjudovingård on yleensä kuulunut kierrokseen 
|
|
|
|
 |
£orenzo
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 23.08.2009 12:02 |
Viestit: 166 Paikkakunta: Helsinki / Jämsä
|
Viiniä tehtäessä siemenkodat ja tummuneet kohdat pois. Calvadoksen aineksena ei niin nöpön nuukaa.
Viinissä omena kirkastuu huonosti, ja maun puolesta kaipaa esim. pihlajanmarjaa tai puolukkaa kaverikseen. Puolukka & mustikka sisältävät tosin säilöntäaine bentsoehappoa, joten starttihiivaa saa olla reilusti tai sitten nämä väriaineet lisätään vasta, kun omenen kuohukäyminen on jo startannut.
Osuuskunta ei vaatisi kuin työtä, sopivan kuparisepän ja hieman raaka-ainetta. Ja jos jossakin olisi pesukoneen rumpu, että saisi lingon - ei tarvitsisi kiintoainetta keitellä...
£orenzo Pamfletti il Artisto rheumatismo, erotomanimo i Darra Catastrofala Citroen C3, Renault Megane Cabrio, Sunbeam Alpine Series 4 Roadster, AJS 18S, Norton Commando
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 23.08.2009 13:37 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
No eipä ole omena viinin aineksena mistään kotoisin, tosiaan mestarikaan ei saa siitä kirkasta, toisekseen omanaviineihin tuppaa syntymään harmillisen pieni määrä metanolia joka saa pään kipeeksi, kunnolla. Nojoo, tässä mitään vinkkua olla kait tekemäsä vaan Calvadosta tuota närästyksen peruslääkettä. Minusta hyväkin Calvados maistuu aivan huonolle konjakille. Mutta, makusasioitahan nämä ovat 
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
r_a_n_u
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 15.03.2010 20:35 |
Viestit: 2699
|
kokemjne kirjoitti: ...ja sitten joskus ilmoitus milloin pääsee maistelemaan... Just äsken pari pyttyä degantoin (neljänteen kertaan) ja yhdistin. Siitä tuli 26 litraa, mielestäni ihan sopuisaa ruokaviiniä. Joten, kunhan se Millesimen haku toteutuu, niin silloin.  Tai, ainakin hyvän putelin saat kaupantekijäisiä kotiinviemisiksi. Mutta katsotaan oletko Millesime-mielellä edelleen? 
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
|
|
|
|
 |
Kami
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 15.03.2010 22:14 |
Viestit: 1729 Paikkakunta: Nousiainen
|
Enpä ollut moista linkkiä aiemmin noteerannut... kyllä meidän puista sais sit runsaasti Calvadosta... Noita taitaa pihassa olla joku 24 kpl ja kaikki on enemmän tai vähemmän villejä ja happamia. Ei niistä syömäomenia oikein ole kuin pari kolme puuta. Joka syksy niitä tulee kärrättyä monta kottarillista kompostiin ja silti jää vielä kerros ruohon sekaan pudokkaita. Ei ole ollut aikaa eikä viitseliäisyyttä edes hilloja niistä tehdä.. Onneks yksi tuttava hakee syksyisin muutaman kassillisen hilloa varten. Eli jos on Calvadokset jo kypsymässä niin seuraavaa erää varten sais 2010 syksyllä meiltä omenoita...
Ai mää vai... 1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
|
|
|
|
 |
r_a_n_u
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 15.03.2010 22:29 |
Viestit: 2699
|
Mustamarja-aronia, kuten tuolla edellä jo kerroin, on mainio viinin raaka-aine. Siitä olen muutamana syksynä viinit tehnyt. On vielä helpompaa teko, kuin omenoista.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
|
|
|
|
 |
£orenzo
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 16.03.2010 00:26 |
Viestit: 166 Paikkakunta: Helsinki / Jämsä
|
Viime Mobilistissa oli kuva hevosvetoisesta tislaamosta, jota väittivät konjakkitislaamoksi mutta melko varmasti kiertävä, bretangelainen Calvadostehdas.
Tislauslaitteiston keskeinen osa on kolonni, joka aiheuttaa sen, että kertakeitolla saadaan useampia tislautumisia. Täytekappalekolonnissa taitaa normaali olla noin 3-4-kertainen tislautuminen, kellopohjakolonnissa tasan yksi lisätislaus per kellopohja. Kehittelin systeemin, jolla yksinkertaisen jigin avulla voi vaivatta tehdä nopeasti näitä kellopohjia. Kymmenkunta pohjaa ja laitteisto tekee pirtua.
Tislautuminen on erittäin helppo laskea etukäteen, tai ratkaista graafisesti vesi-alkoholi-tislauskäyrältä. Tosin panostislauksessa raaka-aineen pitoisuus laskee koko ajan, ja tislaustapahtuma muuttuu siksi koko ajan. Jos on 10 kellopohjaa, ei tällä ole juurikaan merkitystä.
£orenzo Pamfletti il Artisto rheumatismo, erotomanimo i Darra Catastrofala Citroen C3, Renault Megane Cabrio, Sunbeam Alpine Series 4 Roadster, AJS 18S, Norton Commando
|
|
|
|
 |
Jouko
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 16.03.2010 00:31 |
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Liikaa omenoita? Lähetetty: 16.03.2010 00:35 |
Viestit: 4695 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
 kiitoksia Ranu tarjouksesta. Muistan edellisen näytteen erinomaiseksi. Kuitenkin vaikutta siltä ,että lumet ehtii sulaa ennen beksin noutoa ja maistiaisen maistamista, tosin tuo kaupantekijäinen varmasti aiheuttaa paineita noudon suunnitteluun. Nyt on vain muut asiat etusijalla. En ole kuitenkaan hylännyt ajatusta ,mutta kuten aiemmin on todettu ,jos joku ehtii ennen minua ,niin se on minun tappioni. 
|
|
|
|
 |
|
|