|
Kirjoittaja |
Viesti |
Dsharrastelija
|
Viestin otsikko: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 18.07.2015 23:19 |
Viestit: 555 Paikkakunta: potsLojo
|
Ajelussa: Citroën C6 Exclusive 2.7 Hdi -06 Exiä: 2x Bx, Xantia, Xsara, C5 break, -02 ja -03, 2x ID20 vm. -70 ja DS21 M5 vm. -75 Kortin saamisesta lähtien sitikalla menty ja ehkä jo aikasemminkin....
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 19.07.2015 09:07 |
Viestit: 1941 Paikkakunta: Helsinki
|
Moneskohan "aloite" tämäkin kpl on jo sarjassaan Köyhään vaan kustaan taas linssiin oikein urakalla näillä "aloitteilla" kun autoverokertymästä 80% muodostuu 20% myydyistä autoista. Eli ei, se kertymä ei tule siitä Skodilacista tai Tojopoposta, vaan noista 100k€ ja yli hintaluokan vermeistä, joihin ei todellakaan sillä Tuulipuku Terolla ole varaa ikinä, oli autoveroa tahi ei. Ja kukaanhan ei pakota ostamaan sitä 100k€ autoa jos 20k€ auto hoitaa tasan saman kuljettamisen tarpeen = autoveron maksaminen on siis täysin vapaaehtoista, sen määrään voi vaikuttaa hyvin oleellisesti ihan vain omilla valinnoillaan. Ja jos se ego ei sitten halvempaan mahdu, niin maksakoon törkysuuren veronkin siitä hankinnastaan ja näin hyödyttää myös yhteiskuntaa moisella valinnallaan jos kerran varaa moiseen hankintaan on. Siltä otetaan kellä on mistä ottaa, simple as that  Ja jos se pari tonnia sitten lähtee autoveron poistumisen myötä pois jostain 20k€ Skodillacistakin, niin onko se yhtään mitään siihen vrt. että S-Mersusta lähtee 50k€ pois? Tuoko tuo 2k€ sen uuden Skodillacin hankintaa Terolle yhtään sen alemmas jos autobudjetti on max. 10k€. Tuohon jää vielä 8k€ ilmaa väliin joka jostain pitäisi ksaan haalia, niin onko sillä yhtään mitään merkitystä onko tuo rako 8k€ vaiko 10k€ jos kerran se on joka tapauksessa mission impossible? Ja jostainhan se valtio tulee sen 1 mrd autoverokertymän kasaan haalimaan jos tuo autovero poistetaan. Maksatko sen mieluiten ajoneuvoverona ja/tai polttoaineveroina, kun otetaan huomioon että se Teron wanha katiska syö sen 10 sadalle = sen CO2-arvo on korkea ja polttoainettakin kuluu. Kun taas se jolla sitä varaa olisi, iskee sen yli 100k€ uuteen autoon jonka CO2 on alle 80g ja polttoainettakin kuluu siis melko naftisti. Tällöinhän se Tero maksaa koronneissa ajoneuvo- ja polttoaineveroissaan myös tuon varakkaan hankkiman kulkineen nykyisen autovero-osuuden hänen puolestaan omissa veroissaan (Teron katiskan ajoneuvovero on selvästi korkeampi kuin rikkaan eco-kulkineen, polttoainelaskusta nyt puhumattakaan). Ja sitäkö muka oikeasti Tero tällä "aloitteellaan" haluaa? 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 19.07.2015 19:56 |
Viestit: 624
|
Erittäin hyvin Hitec vastasi aiheeseen! Koko autoverotuksen alentamisen taustalla saattaapi olla ne ahneet ihmiset jotka ovat päässeet vallankahvaan, sillä ahneus on sairaus jossa sairaalle tuottaa suurta tuskaa jos menettää euron ja siksi jotakin tulisi tehdä ettei köyhtyisi kun oman econ pönkitys vaatii uutta kallista autoa niin jos mahdollista maksakoon köyhät hänen verot vaikka ahneen omat varat olisivat kuinka suuret hyvänsä. Elävässä elämässä on lukemattomia esimerkkejä kun ahne ihminen vie köyhältä leivän sairautensa vaatimuksissa, ja tällainen ihminen uskoo tekevän oikein, mutta on myös niitä jotka kuolinvuoteellaan lahjoittavat sitten suuria summia kirkon jaettavaksi tyynnyttääkseen kalvavaa omaatuntoa.
|
|
|
|
 |
xs2jammu
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 20.07.2015 08:05 |
Viestit: 983 Paikkakunta: Vihti
|
Jos tuo autovero halutaan pois niin ensin pitää kertoa kansalle mistä nuo puuttuvat rahat saadaan kasaan. Voi olla että moni maksaa mielellään sen autoveron ennemmin kuin kaikesta muusta nousevia veroja. Rahathan täytyy saada jostain kokoon tai lopetetaanko kaikki valtion ylläpitämät palvelut ja toimet ?
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 00:46 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
Voisin kyllä laittaa aloitteen autoveron nostamiseksi. Yksityisautoilu kun on edelleen liian halpaa, Suomessakin. Aika näköalatonta muuta väittää.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 06:15 |
Viestit: 624
|
Parempi olisi koko verojärjestelmän poistaminen niin joutuisi ministerit virkamiehineen ihan oikeasti töihin jotta leipä pysyisi pöydässä, ei olisi työttömyyttä kun kukaan ei vastaisi toisesta vaan oma napa olisi silloin tärkein, tuloerotkin tasaantuisi ja kaikki olisi samalla viivalla tarkoittaa pelkkää tasa-arvoa.
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 07:04 |
Viestit: 7819 Paikkakunta: Eurajoki
|
Jos ei olis veroja, niin tuskin olis ministereitä ja virkamiehiäkään. Saati lakia ja valtiota. Sitäpaitsi eikö toi oma napa-meininki ole vähän ristiriidassa sen paljon mainostamasi satukirjan kanssa? 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
cxtb2
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 14:29 |
Viestit: 1722 Paikkakunta: Korpilahti
|
Autovero ylös, ja polttoainevero alas, sekä dieselvero ja käyttömaksu pois, kun ei kuitenkaan tehdä enään CX:n ja XM:nkään veroisia uusia kulkineita 
CX 25 TRD Turbo2 Break "TummaTRD", CX 25 GTI Turbo2, XM V6 "MustaKuukka", MG ZS Luxury -22 Varalla: CX 25 Break "UA2", CX 25 GTI Turbo2, CX 25 TRD Turbo2 Break "UA" Veturi: Discovery2
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 18:51 |
Viestit: 624
|
Jos Teuski tutustut syvällisemmin kristinuskon periaatteisiin niin huomaat kyllä et siellä käsitellään ihmisiä tasa-arvoisesti ja neuvotaan myös elämään niin. Tänäpäivänä uutisoidaan ja haastatellaan aiheesta mihin se johtaa kun politiikassa suositaan tiettyä pientä eliittiä, historia kertoo siitä meille myös sillä jos tämä nyky suuntaus jatkuu niin eliitin elämä muuttuu kaikkea muuta kuin ruusuiseksi. Eikä tarvitse olla mikään provessori kun katselee Suomen työttömyyden kasvua ja samalla tuodaan lisää ihmisiä maahan elätettäväksi, vaikka tiedetään ettei olisi rahaa nykyisienkään elättämiseen, poliitikkojen touhu ottaa lisää velkaa velan päälle jotta Kreikkalaisille oli myös lainata rahaa johtaa myös siihen et maksun aika kun tulee olemme pahemmassa tilanteessa kuin Kreikka tällähetkellä.
|
|
|
|
 |
Cikatti
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 21:46 |
Viestit: 5854 Paikkakunta: Tuusula
|
"Jos Teuski tutustut syvällisemmin kristinuskon periaatteisiin niin huomaat kyllä et siellä käsitellään ihmisiä tasa-arvoisesti ja neuvotaan myös elämään niin." Röhönaurut Lues nyt Citax se iso aapinen uudestaan. Hirveintä alistamista saa hakemalla hakea. Uskonnot, nuo pahuuden alut... Ziisushan oli nähtävästi olemassa ja hänellä oli tasa-arvon periaatteet mutta ei hän nyt sentään jumalan poika ollut. Ei ole jumalaakaan... Ziisus oli sen ajan tosihörhö joka sattui olemaan tasan sopivasti viisas ja seko yhtäaikaa. Olisko niin että hän oli nykyajan ensimmäinen turha julkkis 
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 22:40 |
Viestit: 624
|
Kuolema vaanii joka askeleella sillä jokainen hengenveto voi olla viimeinen ja helvetti odottaa ihmistä joka ei käänny tieltänsä tasa-arvoisesti jokaista ihmistä!
|
|
|
|
 |
Dsharrastelija
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 21.07.2015 23:38 |
Viestit: 555 Paikkakunta: potsLojo
|
Dille dong. Oliks iha pakko tulla taas saarnaamaan ja jeesaustamaan? Oli hauska lukea mielipiteitä, mutta sivuraide kutsui eräällä kommentoijalla ja kujalle losahti komeasti, T A A S kerran. Suu kiinni jos ei ole mitään nättiä sanottavaa, opastaa anoppikin lastenlapsiaan meillä. Autoilun verotus on mielestäni edelleen vääristynyttä, veroa kannetaan vakuutusmaksuissa, bensassa, käyttövoimassa jne. Ei tosin mullakaan ole ideoita mistä ne rahat sitten revittäis? Mulla ei varmaan ole asiaan ihan selkeätä kantaa, laitoin vain aloitteen framille ja tsekkasin mitä siitä seuraa. Oen periaatteellisen päätöksen tehnyt, etten osta ikuna uutena koslaa kaupasta. No, mielipide tuokin.  Jatketaan, Hallelujah!
Ajelussa: Citroën C6 Exclusive 2.7 Hdi -06 Exiä: 2x Bx, Xantia, Xsara, C5 break, -02 ja -03, 2x ID20 vm. -70 ja DS21 M5 vm. -75 Kortin saamisesta lähtien sitikalla menty ja ehkä jo aikasemminkin....
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 04:54 |
Viestit: 624
|
Mitä nättiä siinä on kun yleisesti valehdellaan ihmisille kuoleman jälkeen tapahtuvista asioista? Petosta vain ei ihmiset yleensäkään näe ja sitä kuvataan sokeudeksi! Kuvataan myöskin sokeita sokeiden taluttajia.
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 05:23 |
Viestit: 624
|
Vai onko se tosi nättiä kun näet kanssaihmisen toimivan väärin joka aikaan saa hänelle vahingon niin pidät suusi kiinni? Vaikka kuoleman jälkeen odottaakin jokaista ihmistä helvetti jos hän ei käänny tieltänsä on toki ikäänkuin kylmää suihkua niskaan, mutta tosiasia on monastikin raskasta tietää ja kakilla on mahdollisuus kuitenkin välttää helvettiin meno, harvatpahan kuitenkin haluavat välttää sen.
|
|
|
|
 |
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 09:10 |
Viestit: 7819 Paikkakunta: Eurajoki
|
Dsharrastelija kirjoitti: Autoilun verotus on mielestäni edelleen vääristynyttä, veroa kannetaan vakuutusmaksuissa, bensassa, käyttövoimassa jne. Ei tosin mullakaan ole ideoita mistä ne rahat sitten revittäis?
Pitäiskö se kaikki autoilun verotus ottaa yhdesta ja samasta paikasta? Autovero,käyttömaksu, käytövoimavero sun muut pois ja bensalle hintaa 5€/litra? Olis ainakin 100% käytön mukaista verotusta ja suuresta kulutuksesta rokotetaan. Millä tapaa se verotus on mielestäsi niin kovin vääristynyttä? Kuitenkin kun haja-asutusalueilla se auto on käytännössä pakko olla ja joillain sen pitää olla isompi ja enemmän kuluttava, on ihan oikeudenmukaista periä osa verosta kiinteänä. En oikein näe järkevänä alueellista verotustakaan, siitä se vasta kikkailu alkaisi. Tienkäyttömaksut siellä, missä on oikeasti toimiva julkinenkin liikenne olisi ehkä ainut järkevä ratkaisu, on se sitten GPS-perusteinen tai esim. kameratoiminen. Edelleen, jos koko maa halutaan pitää asuttuna, ja kuten sanottu se auto tai pari pitää syrjäseudulla (Pääkaupunkiseudun, Turun ja Tampereen ulkopuolella) aika usein omistaa, on nykyinen malli hyvä. Sehän mahdollistaa kenelle tahansa auton hankkimisen, kelpo pelin saa viidellä sataa. Verot ja vakuutukset on suurinpiirtein samat auton iästä riippumatta. Samalla tuetaan pienyrittäjiä, jotka mielellään korjaavat ja huoltavat niitä vanhempia autoja. Autoilun ylläpitokustannuksia nostamalla saadaan tehokkaasti aloitettua maaseudun autioituminen. Dsharrastelija kirjoitti: Mulla ei varmaan ole asiaan ihan selkeätä kantaa, laitoin vain aloitteen framille ja tsekkasin mitä siitä seuraa. Oen periaatteellisen päätöksen tehnyt, etten osta ikuna uutena koslaa kaupasta. No, mielipide tuokin.  Meinasinkin jo ekassa vastauksessa ehdottaa, että voisko tehdä aloitteen koko kansalaisaloitepelleilyn lakkauttamiseksi  EIhän siinä mitään tolkkua ole, että niitä tehdään vaan huvikseen... Niin, ja citax voisi ottaa lääkkeensä 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 09:36 |
Viestit: 1941 Paikkakunta: Helsinki
|
citax kirjoitti: Vai onko se tosi nättiä kun näet kanssaihmisen toimivan väärin joka aikaan saa hänelle vahingon niin pidät suusi kiinni? Oikeudenmukaisuus, tasa-arvo ja avunanto ovat "hieman" eri asioita kuin joku kuolemanjälkeinen "elämä", joten pidetäänpäs nämä erillään. Oma käsitykseni tästä tuonpuoleisesta "elämästä" on että sitä ei ole, ei ole koskaan ollutkaan eikä koskaan tule olemaankaan, kellään vaikka kuinka kiihkeästi jonkun ns. uskonnon perässä juoksisikin. Matojen ruokaa se ruumis on, eikä mitään "korkeampaa henkistä" ole olemassakaan. Ihmiskunnalla vaan on jokin sisäänkirjoitettu perversio hakea jotain "kuolemanjälkeistä" vaihtoehtoa, milloin se on jokin uskonto, milloin joku alien-avaruusalus joka ohittaa maan ajanhetkellä X. Ei siinä mitään, uskokoon ken mihin haluaa, mutta pitäköön sen omana tietonaan, kiitos Mutta mitä tulee itse otsikkoon, niin miksei voisi Suomeen muodostaa kaksia markkinoita. Toiset jo autoveronsa maksaneille ja toiset niille jotka haluavat maksaa sen "pätkällä" korotetussa ajoneuvoverossaan. Kutsutaan tätä korotusta vaikka ajoneuvoveron "rekisteröintivero-osuudeksi", josta siis autoveronsa köntässä maksaneet ovat vapautettuja (vrt. bensa-autojen vapautus käyttövoimaverosta). Näin ei synny markkinahäiriöitä ja silti uudet autot saa autoverottomina niin halutessaan = EU:nkin vaade tavaran vapaasta liikkuvuudesta toteutuu näin myös autojen kohdalla 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
rundvik
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 12:05 |
Viestit: 884 Paikkakunta: Naantali
|
Kauhee meuhka taas autoverosta,sehän on jo luvattu poistaa.On oikeastaan hyvä että sitikkapalstan vannoutuneet ateistit joutuvat herranpelkoon citaxin kirjoitusten takia.Se on sitä tiesuolaa.Minustakin olisi parempi jos se taivas löytyisi jokaiselle jo nyt maanpäältä.
PS.Jos Jeesus ajaisi autoa nyt maanpällä olisi hänellä varmaan vanha rättisitikka.
|
|
|
|
 |
rundvik
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 15:54 |
Viestit: 884 Paikkakunta: Naantali
|
Teuski kirjoitti: uskotko sä tosiaan niihin lupauksiin?  Kyllä;Jumalaan ja lähes yhtäpaljon Timo Soiniin. PS.Lukekaa myös Timon blogia sieltä löytyy viisaus autoverossakin.
|
|
|
|
 |
TRD Turbo
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 19:18 |
Viestit: 260 Paikkakunta: Tohmajärvi
|
Kannatan verotuksen nostoa ja pois pitäisi saada nämä käyttömaksut jotka on jo nyt useita satoja.
Citroen C5 2,0 2007 Xantia 2,0 16v exclusive berline
|
|
|
|
 |
Dsharrastelija
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 19:48 |
Viestit: 555 Paikkakunta: potsLojo
|
Teuski kirjoitti: Millä tapaa se verotus on mielestäsi niin kovin vääristynyttä? Niin, ja citax voisi ottaa lääkkeensä  No mietitään hetki. Autoilun sivukuiluista maksat veroa. Esim. katsastuksen maksusta maksat veroa. Vakuutusmaksuista maksat veroja tai "veroluonteisia maksuja", tälläiseenkin ilmaisuun törmäsin jossain autoiluun liittyvässä jutussa. Puhumattakaan esim. polttoaineen toimittavan yrityksen verotuksesta, nämä kaikki asiat ja moni muu mua risoo. Montako välillistä veroluonteista maksua tai suoraan verotusta autoilemiseen liittyy? Useita. Valtio nettoaa ihan täyttä puhdasta kunhan kansa vaan autoilee. Verot ovat siitä ihana maksumuoto, että niitä voidaan keksiä ihan mistä aiheesta tahansa ja yksityisautoilu on yksi parhaista, autoilun verottamisessa on verottaja onnistunut täysin. Ihmiset maksavat kiltisti, koska autoja tarvitaan. Mekin asutaan hieman sivummalla ja auto on työssäkäynnin ehto. Milloinkohan keksitään verottaa auton maalista tai ulkonäöstä? Ompas sulla kulahtanut maalipinta sun kotterossa, 80,- kiitos. Vähä on erikoinen Petterin maali, 150,- kiitos. 
Ajelussa: Citroën C6 Exclusive 2.7 Hdi -06 Exiä: 2x Bx, Xantia, Xsara, C5 break, -02 ja -03, 2x ID20 vm. -70 ja DS21 M5 vm. -75 Kortin saamisesta lähtien sitikalla menty ja ehkä jo aikasemminkin....
|
|
|
|
 |
Sitruunasafööri
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 22.07.2015 23:03 |
Viestit: 155 Paikkakunta: Suomenmaa
|
Porukalla on joku ihme vinoutunut käsitys, että vanhoilla autoilla pärjätään yksinomaan ja niitähän voi korjata vaikka hamaan loppuun asti. Joo, voidaan toki leikkiä Kuubaa ennen autotuonnin vapautusta, mutta käytettyjenkin hinnat ovat Suomessa suhteellisen korkeat juuri autoveron vuoksi.
Olen jo aiemmin jankuttanut, että kysynnän ja tarjonnan laki pätee käytettyihin täällä. Isoistakin mittarilukemista saa maksaa sievoisia summia. Ja jos auton autovero on ollut korkea, niin sekin tuntuu hinnassa käytettynä. Autokannan (siis käyttisten, ei harrasteiden) järkevä tekninen kunto vaatii sen, että uusia autoja ostetaan ja mieluiten mahdollisimman laajasti eri hintasegmenteistä. Tällöin päästään pikkuhiljaa Ruotsin ja Saksan käytettyjen autojen markkinoiden tasolle, eli sivistys saapuisi tännekin.
Olen katsellut monesti pakua Suomesta ja kyllä maar hintapyynnit ovat hupaisia, eritoten VW Transporterille. Ja syy? Autovero ja kysyntä vs. tarjonta.
Lisäksi autovero rokottaa niiden uittoautojenkin tuontia, eli olisi se käytettyjenkin kannalta hienoa kun koko tullaushärdelli loppuisi. Aivan liikaa on sitä kateellisuudesta kumpuavaa vastakkainasettelua, kun todellisuudessa ongelmana on tieliikenteen näivettyminen kautta linjan.
Rahat revittäisiin sitten yleistason säästöistä. Polttoainetta voisi ehkä hivenen tiukemmin verottaa, mutta maassamme on vain ongelmana tuo maantiede, eli kepuleimattakin totean sen aina vaikuttavan logistiikan ja pelkän työreissaamisen kautta yleiseen kustannustasoon. Niinpä lähtisin siitä, että revitään raha muualta.
"Tavanomaisiin ajokkeihin tottuneille CX on kuin jonkin tieteiselokuvan rekvisiittaa." - TM 6/1975
|
|
|
|
 |
citax
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 23.07.2015 04:57 |
Viestit: 624
|
Jos ja kun ihan oikeasti haluttaisiin kansan kukkarossa tehdä säästöä jotta ei tarvitsisi näpelöidä auton verotuksen kimpussa, tulisi mammuttimaiseksi kasvanut virkamies-porukasta turhat laittaa työttömyyskortistoon nauttimaan peruspäivärahaa jos eivät olisi liiton päivärahalla. Tämä kahdenkertainen "asioiden hoitajien" porukka, omanmaan ja Brysselissä istuva on se joka maksaa ja siksi kaikenlaisin verukkein lypsetään autoilijalta lisää euroja.
Meillä on monta presidenttiäkin elossa samaan aikaan ja vaikka virka oli määräaikainen niin väitän et etuisuudet ovat pysyväisiä, sillä ei istuva presidenttikään maksa tuloveroa, miksi eläkkeellä olevatkaan maksaisi, mutta veroraha otetaan kuitenkin jos ei keneltä kuuluisi, niin autoilijalta eri muodoissa.
Jos asioita hoidettaisiin rehellisesti ei meillä välttämättä olisi autoveroa lainkaan, vaan pikemminkin tuettaisiin kansalaisia hankkimaan uusi auto.
|
|
|
|
 |
HiTec
|
Viestin otsikko: Re: Aloite autoveron poistamiseksi. Lähetetty: 23.07.2015 08:35 |
Viestit: 1941 Paikkakunta: Helsinki
|
Sitruunasafööri kirjoitti: Olen katsellut monesti pakua Suomesta ja kyllä maar hintapyynnit ovat hupaisia, eritoten VW Transporterille. Ja syy? Autovero ja kysyntä vs. tarjonta. Jos autovero olisi tähän syynä, olisi asuntoautojen hintataso jo aikaa sitten ollut Suomessa Saksan tasolla, noissa kun ei ole autoveroa koskaan ollutkaan. Vaan kuinkas se tilanne on? Maksaako se asuntoauto täällä saman kuin Saksassa? No ei lähelläkään! Eli autoveron syyttäminen Suomen korkeista käytettyjen hinnoista on täyttä pas...aa! citax kirjoitti: Jos asioita hoidettaisiin rehellisesti ei meillä välttämättä olisi autoveroa lainkaan, vaan pikemminkin tuettaisiin kansalaisia hankkimaan uusi auto. No siitä vain porukkaa äänestämään tuonne betonipilareiden taakse duunin, jotka ajavat tätä autoilun tukemisen ajatusta. Niinhän tuo "ongelma" ratkeaa. Vaan taitaapa tässäkin käydä kuten Persujen mediatempuissa, luvataan sitä ja tätä vaan kun tulee se tekojen aika, niin...  Autovero pitäisi poistaa, vaan mistä rahat? Nyt ehdotetaan jopa autoilun tukemista, vaan taaskin mistä rahat? Ja kun otetaan vielä huomioon paljonko tässä maassa on autonvalmistusta, saati kotimaisia automerkkejä, niin uuden auton ostaminen = varallisuuden valumista ulkomaisille suur-yhtiöille - ja sitä pitäisi sitten muka jopa ihan valtionkin taholta tukea!?! 
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20 Weinsberg CaraOne 550 UK -24 Suzuki GSF1250SA GT Bandit -08
|
|
|
|
 |
|
|