Aattelin nyt laittaa selventävän ohjeen tuohon, kun tuli moinen vaihdettua...
Eli: Ensin auto ylös hydrauliikalla, sitten tunkilla apparin etupuoli ylös, ja rengas irti. Pukki varmistukseksi apurungon alle, sisäloksu irti. Useammalla muovinastalla kiinni, tasapäämeisselillä irtoavat kampeamalla.
Automaattikiristin on alin, siihen 3/8" räikkä kiinni, kampeaa jousta vastaan, ja 4,5mm poranterä lukitukseksi reikään kiristimessä. Nyt hihna löysä, automaattikiristimestä kaksi kuusiokolopulttia irti, kiristin pois, niin hihnan saa myöskin irti. Hihnan takaisin laitto täysin käänteinen toimenpide edelliseen.
Yläkiristimen kaksi kuusiokolopulttia on ahtaassa välissä, mutta L-avaimella sain kylläpultit auki, kunhan oli kärsivällisyyttä.
Nuo kiristimet saa uutena mm. Motonetistä, 30-0559 automaattikiristin, 30-0553 kiinteä. Jos rissat rikki,niin tuosta jälkimmäisestä saa molempiin kiristimiin uudet vaihdettua. Itse vain avasin rissat irti, purin laakerit, pesin ja kasasin uusilla rasvoilla. Laakereista kun irroittaa pölysuojat, niin kuulia pitävän spiderin voi tökätä irti, niin kuulat saa pois. Vanhat rasvat oli aivan kuivuneet, mutta laakeripinnat vielä täysin ehjät ja kiiltävät. Rissat kiinni T40 torxilla.
Itsellä oli siis mennyt kampuran siiva rikki, värinäkumi porsinut välistä. Lähtee irti, kun laittaa käppärin päälle, vitonen silmään, 22mm lenkki pulttiin ja lekalla koputtelee avainta. kiinni samalla tekniikalla, oikea momentti lienee joku 135Nm. Halvin ja nopein uusi löytyi Auto-Artikkelista, kaksi tarjousta käytetyistä tuli foorumilta, kiitos niistä, mutta oli todella kiire, niin uuden hain.
Alla muutama kuva, jotka toivottavasti selventää asiaa...
