Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: CX normi öljynpaineet?
ViestiLähetetty: 28.05.2016 09:30 

Viestit: 142
Paikkakunta: Kangasala
Millaisissa lukemissa mahtaa tyyppillisesti CX turbo 2 (-87 bensa) öljynpaineet liikkua? Riippuu öljyn paksuudesta, moottorin harvuudesta yms, mutta suunnilleen.

Mun yksilössä tehdasmittari ei toimi ja kun puoli risan 2-näyttöisen digimittariston tilalle tein uuden niin samalla laitoin painenäytön sinne. Laiskuuksissani ei tullut selvitettyä miten ohmit vastaa paineita, laiton käyrän (suoran) vähän fiilispohjalta. Nyt kesäkylmä kone tyhjäkäynnillä näyttää noin 3,1 ja lämmin tyhjäkäynnillä noin 1,1. Onko havaintoja mitä noissa olosuhteissa oikeasti?

Jos sen nyt kalibroisi oikeaan suuruusluokkaan ja sitten joskus tarkemmat mittaukset...

K-a-r-i


Liitteet:
piuhat_kiinni.jpg
piuhat_kiinni.jpg [ 48 KiB | Katsottu 4641 kertaa ]
digi_disp_ohjain.jpg
digi_disp_ohjain.jpg [ 93.91 KiB | Katsottu 4641 kertaa ]
digi_disp.jpg
digi_disp.jpg [ 52.3 KiB | Katsottu 4641 kertaa ]
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: CX normi öljynpaineet?
ViestiLähetetty: 28.05.2016 11:32 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1722
Paikkakunta: Korpilahti
Ei nuo kaukana oikeasta ole, itsellä on käytössä se GTI Turbon "oma" painemittari, eli sehän näyttää 0-4-8 ja vajaa 4:n kohdalla on hahlo, joka ilmeisesti merkaa OK-kohtaa 8-) .

Kuva

Saako tuohon valittua useammasta anturista tietoja? eli alunperinhän on öljyn lämpötila, jäähdytysnesteen lämpötila,kello ja ulkolämpötila.
Kuva

välillä itseänikin kiinnostaisi oikea öljynpaine ja latausjännite... ja tietty ahtopaine, sitävarten tosin laitoinkin tarvikemittarin.



CX 25 TRD Turbo2 Break "TummaTRD", CX 25 GTI Turbo2, XM V6 "MustaKuukka", MG ZS Luxury -22
Varalla: CX 25 Break "UA2", CX 25 GTI Turbo2, CX 25 TRD Turbo2 Break "UA"
Veturi: Discovery2
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: CX normi öljynpaineet?
ViestiLähetetty: 28.05.2016 13:28 

Viestit: 142
Paikkakunta: Kangasala
cxtb2 kirjoitti:
Ei nuo kaukana oikeasta ole

Haa, veikaten saattaa ehkä sittenkin voittaa...

cxtb2 kirjoitti:
Saako tuohon valittua useammasta anturista tietoja? eli alunperinhän on öljyn lämpötila, jäähdytysnesteen lämpötila,kello ja ulkolämpötila.

Mun yksilössä oli vain kello ja jäähdytysnesteen lämpö. Kellokin oli rikki. Ilmeisesti jossain vaiheessa vaihdettu 2-näyttöinen 4-näyttöisen tilalle. Halusin nuo muutkin lämmöt siihen. Nyt se on tehty niin että toi käy suoraan siihen auton johtosarjan päähän. Lisäksi piti normimittaristoon menevä paineanturin piuha tietty ohjata uuteen paikkaan.

Latausjännite luetaan "digital displayn" käyttöjännitekarvasta. Moottori käynnissä se saa suoraan samaa mitä akku saa mutta sammuksissa jostain syystä sinne tulee voltti vähemmän. Ton kompensoin softalla; jos alle 13 niin tuunataan korjauskertoimella.

Saisi sinne muidenkin antureiden näyttöjä. Vaatisi kaapelointia ja softamuutoksia. Laitoin siihen tarpeettoman "ison" mikrokontrollerin että jäi vapaita jalkoja ja vapaata muistia jos tarve ja inspiraatio joskus iskee. Ja LCD:ssä on vielä tilaa, se "ok" tieto on siellä vähän turhaa, mutta en halunnut sitä reunaa jättää pimeäksi ;). Kertoo vain että lämpötilat on sallituissa rajoissa. Numeroiden vilkuttelu ja varoitusvalot normimittarista riittäisi. Jos näyttötila uhkaa loppua kesken niin voihan sen tietty muuttaa niinkin että jostain napista voi valita mitä näkyy tms.

cxtb2 kirjoitti:
ja tietty ahtopaine, sitävarten tosin laitoinkin tarvikemittarin.

Joopa. Tota ahtopainetta olen hieman pohtinut. Mulla se virallinen mittari heiluu kyllä kun kaasua polkaisee, mutta sen käytös/näyttämät ei oikein tunnu järkeviltä. Lienee vähän särki. Painetieto näyttää tulevan sytytys eculta. Mitenköhän se kertoo asioista; jännitteen tasolla vai pulsseilla vai miten?

K-a-r-i


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: CX normi öljynpaineet?
ViestiLähetetty: 28.05.2016 13:59 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Korpilahti

Profiili WWW
Joskus tuli mittailtua paineilman kanssa GTi Bx:n antureita, ja niistä löytyi lineaarisesti lukemat 0-400 ohmin väliltä..:

0bar 400 ohmia
1bar 350 ohmia
2bar 300 ohmia
3bar 250 ohmia
4bar 200 ohmia
5bar 150 ohmia
6bar 100 ohmia
7bar 50 ohmia
8bar 0 ohmia

Käsittääkseni sama anturi on myös Cx:ssä..?



Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2
Series -LantikanPätkä
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: CX normi öljynpaineet?
ViestiLähetetty: 28.05.2016 14:20 

Viestit: 142
Paikkakunta: Kangasala
jasu kirjoitti:
Joskus tuli mittailtua paineilman kanssa GTi Bx:n antureita, ja niistä löytyi lineaarisesti lukemat 0-400 ohmin väliltä..:
...
Käsittääkseni sama anturi on myös Cx:ssä..?

No jopas ja kiitos. CX:ssä on esim. FAE 14500 (jollaisen taannoin hain siihen motonetista), ja näyttäisi internetin mukaan sama olevan yhdessä jos toisessa BX:ssä. Laitan siis tuollaisen suoran sinne.

K-a-r-i


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: CX normi öljynpaineet?
ViestiLähetetty: 30.05.2016 10:24 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
cxtb2 kirjoitti:
Ei nuo kaukana oikeasta ole, itsellä on käytössä se GTI Turbon "oma" painemittari, eli sehän näyttää 0-4-8 ja vajaa 4:n kohdalla on hahlo, joka ilmeisesti merkaa OK-kohtaa 8-) .
Se hahlo saattaa olla myös mittarin kalibrointia ja anturin testausta varten. Korjaamolla voitiin mittari ja johdotus testata helposti laittamalla testivastus konehuoneessa johdon päähän ja katsomalla, että neula nousi merkkien väliin.

Esim. 80-luvun VDO:n mittareissa on monesti kehyksen taakse piiloon jäävä merkki, johon neulan pitää osoittaa kun se nostetaan 0-kohdan pinnin yli niin, että viisarin jousi ei ole jännityksessä.

-89 Audissa bensamittari ja ajotietokone säädettin laittamalla tankkiin tarkasti 10 litraa polttoainetta ja mittarissa suojatulpan alla olevasta reiästä neula käännettiin pienellä 6-koloavaimella osoittamaan pientä pistettä. Ajotietokoneen näyttämä polttoainemäärä voitiin samoin säätää litran tarkkuudella.



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: