Sitikkabasisti kirjoitti:
Autossani tulee syksyllä vastaan tuo 2v jarrunesteen vaihdosta, mikä tosiaan ohjekirjan mukaan joka 2. vuosi kuuluisi vaihtaa. Onko todella näin? Nestettä ei näytä kuluvan, eikä sen väri tunnu muuttuvan. Meneekö neste tosiaan huonoksi ns. näin pian?
Tää on niitä juttuja, joissa seuraukset eivät ole välittömiä, mutta vaihtovälille on ihan hyvä syy. Jarruneste imee itseensä kosteutta, mikä alentaa sen kiehumispistettä ja erityisesti altistaa jarrujärjestelmän osia korroosiolle.
Käytännössä samoilla litkuilla voi ajella vaikka viisi vuotta, jos eivät jostain vuoda pois ja jarrut sinänsä toimivat vielä ihan hyvin. Vaan ne seuraavat viisi vuotta voivatkin sitten olla ongelmallisempia.
Jarruputkia ruostuu muutenkin ja työsylinterit keräävät likaa ja ruostetta marinoiduttuaan siellä suolapaskassa talven yli, joten voi vaan kuvitella, mihin suuntaan jarrujen kunto menee, jos korroosioalttiutta on myös järjestelmän sisäpuolelta... Eli sitten päästään korjaamaan jarrusatuloita tai jopa vaihtamaan ne uusiin suunniteltua aiemmin. Ja sitä ennen menee yleensä muutamat jarrupalat ja ehkä jarrulevykin. Ensin ne alkavat kulua epätasaisesti tai laahaavat tai kuumenevat tai vinkuvat ja sitten ajatellaan, että pistetäänpä kulutusosat kerralla uusiksi, vaan kun ne jarruongelmat palaavat taas hetken päästä uusillakin osilla, jos satulat ja sylinterit ei ole kunnossa.
Itse olen C5:lla tilannut huolto-ohjelman mukaisesti jarrunesteiden vaihdot, ei niistä montaa kymppiä tule päälle kerran kahdessa vuodessa ja on vähän samanlainen ennakoiva vakuutus kuin öljynvaihto. Enkä nyt sanoisi, että vitosella on halpaa ajoa muutenkaan, mutta huonojen jarrujen kanssa tappeleminen on monin verroin ärsyttävämpää.