C5:ssa ei ole 1.9 dieseliä? 2.0 HDI 110 löytyisi dieselinä. Ulkomailta? kai myös HDI 90, mutta ei liene yleinen Suomessa. Tarkan koneen tiedon "moottorin koodi" löytää runkonumeron kirjaimista 6..8 tai syöttämällä oman auton rekkarin vaikka tuonne Bilteman palveluun:
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Onko auto ulkona ja käytäänkö lohkolämppäriä, onko yhtä pitkä vieteri kuumalla tai hetken seisoneella koneella?
Tuliko ongelma ilmojen kylmetessä vai jo aiemmin/myöhemmin, toimiko vanhalla akulla paremmin, onko kilometrejä kuinka paljon, hyvässä huollossa vai vasta sitten kun liike lakkaa?
Rikkinäiset hehkut tai joku ilmavuoto polttoaineletkuissa?
Uusikin akku voisi olla jotenkin viallinen, tai huono liitos, mutta en ekana uskoisi, koska akun kunto ei yleensä parane pitkällä pyörityksellä, pikemminkin HDI jättää vallan starttaamatta jos ei riittävää kierroslukua saavuteta?