alka kirjoitti:
Mitähän tuolle ovelle vielä osais tehdä (vetäiskö silikonilla koko oven kiinni).
Alkuun onnittelut hankinnasta!
Tuosta kilvestä päätellen kyse on ilmeisesti takaluukusta eikä takaovesta... Et kerro, onko kyse Berlinestä vai Breakista, oletan kuitenkin että Breakista.
Vanhakoppaisessa Breakissa vesi tulee sisään mm. takaluukun alareunan ja tiivisteen välistä. Toki muitakin reittejä on... Puskuri on muotoiltu siten, että vesi valuu tiivistettä kohti, eikä poispäin, kuten tuntuisi järkevältä. Kun lisäksi luukun ja puskurin välistä puuttuvat vedenpoistorei'ät (Xantia II:ssa siinä on luukun aukon levyinen rako), ei tarvita muuta kuin hieman kulahtanut tiiviste, niin vettä on tavaratilan maton alla ja pahimmillaan takapenkin jalkatilassa asti maton alla useita litroja. Kannattaa tarkistaa... Puolen auton kuivauksen jälkeen kannattaa porata isot rei'ät ko. tiivisteen viereen, että vesi pääsee valumaan puskurin kautta auton alle.
Kuten mainitsin, muitakin reittejä vedelle on (ikkunan tiiviste, pyyhkijän akseli...), mutta niistä määrät eivät ole niin suuria. Tietysti vuosien mittaan vähästäkin kertyy paljon.