Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 14.09.2017 11:28 

Viestit: 1729
Paikkakunta: Nousiainen
2014 vm C4 ja kilsoja vasta 25 tkm. Helmikuussa oli vuosihuollossa. Ei tarkempaa tietoa mitä tekivät / tarkastivat.
Nyt havaitsin että kylmänä ennen käynnistystä paisuntasäiliössä oli jäähdytysnesteen pinta hieman alla MIN merkinnän.
Pitäis varmaan lisätä, mutta mitäs tavaraa tuonne uskaltais valuttaa??? Luotankon vain värianalysiin jonka mukaan hankin täydennyskannun?
(hölmö kysymys, mutta kun ein näin uutta autoa ole koskaan ennen ollut alla, niin ei ole ollut "väliä")



Ai mää vai...
1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 14.09.2017 15:40 

Viestit: 5125
Vuodesta 2001 alkaen oli pääosin joko Glysantin G33 (tai revkogel 2000), en tiedä onko vielä noin uusissa. Mutta esimerkiksi G33 oli eri valmistajilla eri värisenä.
Itse tungin vanhan joukkoon Valvolinen sitä versiota joka oli "pitkäikäistä" "sopii sekoitettavaksi kaikkeen*". "VALVOLINE MAXLIFE COOLANT AF CONCENTRATE", mutta tuota ei taida enää saada Motonetistä, varmaan joku myy. Eikö muuten ole mitään tarraa tai huolto-ohjekirjassa suositusta nesteistä, kai merkkihuolto ainakin osaa kertoa?

(*Muihin paitsi propyleeniglykoleihin, mutta niitä ei käytetä normaaliautoissa ensiasennusnesteinä, eikä siitäkään taida muuta suurempaa haittaa olla, mutta kun on niin erilaiset ominaispainot että muuttuu pakkaskestävyyden mittaaminen mahdottomaksi)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 14.09.2017 17:49 

Viestit: 5125
Onko tuossa muuten vielä takuu voimassa?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 14.09.2017 19:02 

Viestit: 1729
Paikkakunta: Nousiainen
Hmm... en tiiä takuusta. Rekisteröintipäivä on vuoden 2014 huhtikuussa. Oli vm. 2013 esittelyauto.
Outoa on ettei olis tuota pinnan alhaisuutta helmiuussa 2017 vuosihuollossa nähty ja jos ei silloin vajausta ollut, niin vielä oudompaa, miksi nyt on vajausta...!! Kilsoja kummin vasta 25 tkm paikkeilla.



Ai mää vai...
1. Citroen Xsara 1.6 -05, 2. Cactus -14, 3. Chrysler GV 3.3 -04 (remontissa), 4.Citroen Xsara 1.6 -00 (remontissa), 5. XM V6 -92, 6.Saxo 1.4i -01, 7. BX 1.9 GT -85 (Proj) 8. 2 x 2CV6 ( proj) 9. Opel Kadett 1.2 -72 (Proj)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 14.09.2017 20:34 

Viestit: 5125
Eikös noissa ole kolmen vuoden takuu, ehkä se selittää miksi ei helmikuussa huollossa huomattu :) Eli ei enää takuu voimassa.

Citroenin (tai kenen tekemää onkaan?) Glysantin G33 lienee sini-vihreää ja "Valvolinen" yleismalli taisi olla punertavaa (vai väritöntä - ei muista), mutta mainittu Valvoline räyttää Citroen (PSA B 71 5110) speksin, joka lienee vaatimuksena?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 15.09.2017 14:48 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1654
Paikkakunta: Lappeenranta
Hassua, G33 tai tuo 5110 merkintä ei tuota Motonetistä enää yhtään hakutulosta. Siirryttävä vaihtoehtoisiin myymälöihin etsimmän sopivaa nestettä.



Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 15.09.2017 16:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
olli__o kirjoitti:
Citroenin (tai kenen tekemää onkaan?) Glysantin G33...
Glysantin on saksalaisen BASF:in tuotemerkki.
http://www.glysantin.de/en/products/product-finder.html

Heidän sivut tarjoavat Citroeneille vm.- 93 alkaen G30 nestettä, joten myös näidenkin pitäisi olla sopivia:
https://www.motonet.fi/fi/tuote/609860/ ... nen-1l-100
https://www.motonet.fi/fi/tuote/609884/ ... navioletti

Noissa merkinnöissähän on taustalla lähinnä perusglykolin lisäaineistuksen sopivuus ja riittoisuus moottorin metalleille. PSA:n käyttämä G33 eroaa G30:stä todennäköisesti joidenkin ominaisuuksien painotuseroilla.



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C4 1.4 VTi oikea jäähdytinneste?
ViestiLähetetty: 15.09.2017 16:59 

Viestit: 5125
Jos tuota G33 haluaa (ja jos sitä kuuluu?), niin eiköhän lähes jokaisesta Citikka/Pösö merkkihuollosta/varaosamyynnistä tuota saa, tietänevät myös varmemmin mitä sinne kuuluu, eikä se konkurssiinkaan vie, vaikka kalliimpaa taitaa olla kuin tarvikeliikkeissä. Joskus maksoi litran purkki merkkiliikkeessä 7...9 € laimentamatonta? Googlen eka oli joku pohjoisen verkkokauppa: http://www.porhokauppa.fi/moottorivoima ... p-260.html
Kamin suunnassa ainakin Raisiossa on kolmekin merkkihuoltoa aika likekkäin Veho, V-S autocenter ja pösollä Autokeskus, varmaan pikahuollossa voisivat kaataakin johonkin hintaan, mutta eivät ehkä mielellään avaa heti kuumana, eikä varaosamyyjä laskuta työajasta?

Mutta kyllä noissa nesteissä jotakin erojakin lienee, Citroen C1/Pösö 107/pikkuTojotasta peräisin olevassa koneessa erikseen kiellettiin tuon G33 käyttö, mutta enpäs tiedä mitä sinne kuuluu ja on pohjalla.

Minulla on mielikuva että G30 ja G33 on melko samantyyppisiä, mutta ehkä G30 on longlife ja G33 superlonglife, eli vaihtoväli on isoin ero, mutta voin olla ihan väärässäkin... Onko muuten tuossa määritelty huoltokirjassa joku suositus vaihtoväliksi, esimerkiksi 5 tai 10 vuotta? (muistelen silloin lukeneeni että Valvolinen suositus oli 7 vuotta)


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 8 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: