Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Kaasuauton tuonti
ViestiLähetetty: 28.10.2017 10:18 

Viestit: 1180
Paikkakunta: Jyväskylä
Periaatteessa käytetyn kaasuauton tuonti ulkomailta ei pitäisi olla ongelma. Jostain vain muistan lukeneeni/kuulleeni, että tuontiin liittyisi jotain erityistä. Sehän siinä on, että kun muistikuva on hentoinen, niin ei muista oliko lähde vakuuttava vai höpöhöpö-osastoa.

Niinpä nojaankin teidän tietämykseen.

Entä onko kokemusta miten kaasulaitteet kestää ajan hampaan? Alkaako 10 vuotta vanha laitteisto olla joltain osin tiensä päässä?



MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Kaasuauton tuonti
ViestiLähetetty: 28.10.2017 11:04 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1945
Paikkakunta: Helsinki
Huomaa sitten että se tuotu kaasuauto on nimenomaan korkeapaineinen CNG-versio, eikä se yleisimmin käytetty matalapaineinen LPG tai Autogas, sillä noilla jälkimmäisillä ei Suomessa tee mitään koska niillä ei tieliikenteessä täällä saa ajaa ilman merkittävää, päiväkohtaista polttoaineveron maksamista (vrt. löpöllä vs. dieselillä ajaminen) 8-)
https://www.trafi.fi/tieliikenne/verotu ... oainemaksu



Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Kaasuauton tuonti
ViestiLähetetty: 28.10.2017 11:44 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
Verottaja torppaa tosiaan aika tehokkaasti nestekaasun käytön polttoaineena (=LPG, Autogas, propaani, butaani).
Maakaasun (CNG, biokaasu, metaani) käyttövoimavero on henkilöautolle 0,031€/ päivä ja pakettiautolle 0,009€/päivä.
Nestekaasun käytöstä määrätään polttoainemaksu, joka on esim. henkilöautolla vaatimattomat 330,00€/päivä.



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Kaasuauton tuonti
ViestiLähetetty: 28.10.2017 11:54 

Viestit: 5887
Paikkakunta: Lahti
Bensatankin koko vaihtelee, ainakin uusissa Astroissa se on 14 litraa, tuolla ei lapissa pääse huoltoasemalta toiselle, joissain sit täysikokoinen.

Mitenhän muuten kaasutankki, sehän on paineastia, tuleeko näissä jotain 10v tarkistuksia??



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Kaasuauton tuonti
ViestiLähetetty: 28.10.2017 14:29 
Käyttäjän avatar

Viestit: 375
Liittyykö tuo bensatankin koko jotenkin verotukseen? Kun CNG Sprinteriä on saatavana sekä 15l ja 100l bensatankilla. Tosin suomen hinnastosta ei löydy kuin 100l versio ja päästöt sillä on aivan bensa-auton suuruusluokkaa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Kaasuauton tuonti
ViestiLähetetty: 28.10.2017 14:46 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1945
Paikkakunta: Helsinki
INikki kirjoitti:
Liittyykö tuo bensatankin koko jotenkin verotukseen?

Kyllä. Esim. saksalainen verotus ei hyväksy suurempaa nestemäistä polttoainetankkia, jotta auto säilyy kaasuauton verolla 8-)



Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 6 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: aapo ja 11 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: