|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
masa51
|
Viestin otsikko: C5 puhaltimen nopeuskytkin Lähetetty: 10.12.2017 23:18 |
Viestit: 80 Paikkakunta: Toijala
|
|
Moi taas, murheita riittää tosin nyt ei niin vakavaa. C5 1.8 bensa vm -02 ilmastointi ei automaattinen. Puhaltimen katkaisija toimii muuten, mutta kun sammutan auton niin puhallin jää puhaltaan viimeksi säädetyllä nopeudella, eikä sammu kuin laittamalla katkaisija asentoon off. Jos ei huomaa illalla kääntää puhallinta pois niin aamulla akku tyhjä. Olisko hyviä ideoita saada se toimimaan normaalisti, onko siellä esim. rele jossain välissä joka ei reagoi auton sammutukseen?
|
|
|
|
 |
|
ealab
|
Viestin otsikko: Re: C5 puhaltimen nopeuskytkin Lähetetty: 11.12.2017 08:20 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
|
Koetapa irrottaa sulake F18. Samassa sulakerasiassa on myös rele, jonka kautta puhallinsähköt (F18:lta) menee. Olisiko reles jumissa. Releen käämi saa suoran plussan virta-avaimelta ja miinusta annetaan boxilta. Vika voi hyvin olla boxeissakin.
|
|
|
|
 |
|
masa51
|
Viestin otsikko: Re: C5 puhaltimen nopeuskytkin Lähetetty: 11.12.2017 16:15 |
Viestit: 80 Paikkakunta: Toijala
|
|
Sulakkeen F18 irrotus kyllä sammuttaa puhaltimen.mutta rele taitaa olla siellä BSM:n sisällä valettuna. Taitaa tulla halvemmaksi unohtaa koko juttu.
|
|
|
|
 |
|
ealab
|
Viestin otsikko: Re: C5 puhaltimen nopeuskytkin Lähetetty: 11.12.2017 20:53 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
|
Tuli nyt vaan mieleen, että voisiko releen korvata ulkopuolisella. Virtalukolta plus harmaalla(GR) alkuperäisjohtimella releen käämille. Miinus jostain suoraan. F18 jos saisi lähdön(releen pistokkeesta lattaliittimellä?), se releen koskettimelle edelleen kosketiparilta beige(2 xBE)-johtimia myöten säätöyksikölle, kuten alunperinkin. Voisiko tämä sotkea ohjelmia? Ainakin puhallin voisi toimia suoraan, ilman, että kone käy.?
|
|
|
|
 |
|
taneaho
|
Viestin otsikko: Re: C5 puhaltimen nopeuskytkin Lähetetty: 12.12.2017 08:59 |
Viestit: 222
|
|
Se relehän on juotettu kortille. Voit tinaimurin ja juottimen avulla irroittaa viallisen releen ja juottaa uuden tilalle. Varmistat tietenkin ensin että rele on viallinen.
|
|
|
|
 |
|
ealab
|
Viestin otsikko: Re: C5 puhaltimen nopeuskytkin Lähetetty: 12.12.2017 12:46 |
Viestit: 4467 Paikkakunta: Paimio
|
|
Mikä vika olisi releessä. On mahdollista ankkurin "liimautuminen"*. Siihen auttaa rakonastojen putsaus. Näkeekö releen toiminnan käytössä. Päästääkö se silloin, kun pitää, vai jääkö vetäneeksi*. Voiko relekäämin jännitteen mitata, myös kun on puhallin pysäytetty*. Jos vielä jännitettä, rele ok, mutta systeemissä vikaa. Tämä on normaalia vianhakuproseduuria, mikäli mahdollista.
|
|
|
|
 |
|
|