Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C3 ajovalojen korkeuden säätö
ViestiLähetetty: 13.08.2018 13:29 

Viestit: 2
Tervehdys toverit!
Hankimme pari viikkoa sitten autoilu historiamme ensimmäisen Citroäänin,2004 mallin c3 tuli talouteen.
Hyvin huollettu ja oikein näppärä peli tarvitsi ainoastaan umpioiden vaihdon, jotta Suomen katsastus viranomaisetkin olisivat tyytyväisiä. You Tuben ohjeilla umpiot vaihtuivat käden käänteessä, mutta toinen valoista näyttää tallin seinässä varmaan 40cm alemmaksi kun toinen.
Nyt pyytäisinkin ammatti apua, mistä tuon C kolmosen ajovalot säädetään manuaalisesti? Siinä korkeuden säätö moottorissa olisi kuusiokoloavaimen paikka, mutta kerrankin ajattelin kysyä apua etten heti särje uusia umpioita. :D


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C3 ajovalojen korkeuden säätö
ViestiLähetetty: 14.08.2018 07:38 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Onhan lyhdyt hyvin kiinni. Toimiiko korkeudensäädöt, kabiinista käsin. Ja polttimot oikein paikoillaan. Jos nämä ok, sitten lyhdyn yläsivuilla on säätökohdat korkeus-ja sivuttaissäätöjä varten. Onko auton manuaali tallessa, siitä voisi löytyä jotain. Eikä autoa ole kolhittu, että keulan ao. rakenteet ovat mitoissaan. Tässä oli jotain peri aatteellista.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C3 ajovalojen korkeuden säätö
ViestiLähetetty: 14.08.2018 12:10 

Viestit: 2
Kyllä kaikki esiksi mainitsemasi asiat on ok. Pystytkö tarkentamaan säätöjen paikkaa, koitin kyllä sieltä ylhäältä paikkaa löytää, mutta ilmeisesti pientä hätäisyyttä on ollut matkassa. Millä avaimella säätö muuten tehdään?
Manuaali löytyy, pitääpä tutkia sitäkin uudemman kerran kun vaimo saapuu auton kanssa kotiin.
Kiitoksia avusta!!
Ja meinasi unohtua, autoa ei ole kolaroitu :)


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 3 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: