Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 2/2 [ 34 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 21.10.2018 18:15 

Viestit: 5857
Paikkakunta: Lahti
Hyvinhän se isku osuu jos 34 vuotta jurppii :lol:



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 21.10.2018 19:06 

Viestit: 307
Jekkeri on taas tuonut eloa palstalle. Mielestäni tämä on hyvä asia. Myönnettäköön etten
kuitenkaan vaivaudu lukemaan keskusteluissa kaikkien kommentteja.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 22.10.2018 14:28 
Käyttäjän avatar

Viestit: 633
Paikkakunta: Helsinki
Citroënharrastus ja onnistunut kommunikointi sitikkakaverien kanssa tuottaa paljon vitsikkäitä mieli- ja kielikuvia joita voi sitten sopivissa tilanteissa käyttää hyväntuulen tunteen luomiseksi.



BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 27.10.2018 17:58 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2666
Pete H kirjoitti:
Ylivoimaisesti paras vastaisku on vain kehua henkilöä, tuotetta + muuta mitä keksii. Ei liikaa, vain totuuden mukaisesti. Jos toisella on taidot heikot, minä, tai esim kohteen kunnostus on kestänyt vuosia, kehuu vaikka sitkeyttä ja ihailee tuotetta ilman kettuilua.


Paljon hyviä näkemyksiä ja kommentteja on tässä ketjussa, ja tietysti monet paljastavat huomaamattaan todellisen karvansa. Virtue signalling on termi, joka nykyisenä NPC-aikana on tullut yhä tutummaksi. No se siitä.

Pete H:n sinänsä hyvä ja yleiskristillinen kommentti herättää monenlaisia ajatuksia. Minua on aina harmittanut, jos väärin tai epäkohteliaasti käyttäytyneet ihmiset pääsevät ilman rangaistusta hölmöilyistään, varsinkin kun väärinkäytökset kohdistuvat usein ihmisiin jotka eivät syystä tai toisesta voi puolustautua. Ettäkö tällaisia öykkäreitä pitäisi vielä kehua, tai heille pitäisi antaa anteeksi ja unohtaa? Eihän silloin maailma parane, eikä paha saa palkkaansa.

Joku lainasi Seppo Rädyn lausuntoa "mitään ei anneta anteeksi, mitään ei pyydetä anteeksi". Siinä on selkärankaa.



Miehellä on elämässään yksi suuri valinta; harrastaako huonoja naisia vai huonoja autoja.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 28.10.2018 09:37 

Viestit: 1242
Vastaiskun merkitys omaan henkilöbrändäykseen ei kokemukseni mukaan ole ollut minulle sopivaa, olen huomannut vastaiskujen jakelijoiden jäävän muiden silmissä jollekin tasolle oman henkilöbrändinsa kanssa. Brändihän syntyy muiden silmissä, niin ihmisen kuin tuotteen kohdalla. Nyt puhutaan brändi-sanan alkuperäisestä merkityksestä "lunastus", millaisena ulkopuolinen jonkin asian kokee - eli mm. liike-elämässä; kuinka hyvin täytetään asiakkaan odottama ja olettama laatu, toiminnan taso, lopputulos -asikastyytyväisyys. Monen B-luokan tuotteen brändi voi olla varsin hyvä, kun se on juuri sitä, mitä ostaja tiesi saavansa, se ei petä, se ei jätä, ja siitä jää kaikin puolin hyvä maku.

Kenties korkeimmin arvostettu ominaisuus ihmisten välisessä kanssakäymisessä on myötätunto, minkä osoittaminen on kovaa valuuttaa henkilöbrändäyksessä. Se havaitaan herkästi ja siihen liitetään niin paljon muita odotuksia, että henkilön hankkima arvostus ja muiden hyväksyntä edesauttaa kaikkia toimimaan kypsästi ja rakentavasti tilanteissa, jotka muutoin päättyisivät - monesti - vastaiskujen jakeluun. Hyvän käyttäytymisnormiston rakentaminen hidastuu vastaiskuja jakelemalla, yksilöllä on siitä vastuu. Miten vajotaan henkiseen taantumaan - siitä Eduskunnan nykyinen vastaiskukulttuuri on hyvä esimerkki, minkä näkyvyyttä hakevat populistit ovat toinen toistaan sparraten vieneet uudelle, suurimmasta suurimman suurvallan valaisemalle tasolle.

Rädyn monesti Niiralassa tavanneena sana selkäranka on klassisessa merkityksessään varsin harhaan johtavaa tähän saumaan. Haitko kenties "selkärankainen" tai muuta primitiivisempää ilmaisua?



Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 28.10.2018 10:02 
Käyttäjän avatar

Viestit: 633
Paikkakunta: Helsinki
Kiitos näistä viisaista sanoista, sitruunaseppä. Uskoni sitikkaihmiseen vahvistui entisestään.
;)



BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 28.10.2018 12:56 

Viestit: 5857
Paikkakunta: Lahti
Sitruunaseppä kirjoitti:
Vastaiskun merkitys omaan henkilöbrändäykseen ei kokemukseni mukaan ole ollut minulle sopivaa, olen huomannut vastaiskujen jakelijoiden jäävän muiden silmissä jollekin tasolle oman henkilöbrändinsa kanssa. Brändihän syntyy muiden silmissä, niin ihmisen kuin tuotteen kohdalla.


Henkilöbrändihän kusi alleen jo ensimmäisen citikan ilmestyttyä pihaan :lol:



Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 28.10.2018 19:38 

Viestit: 217
Hei!
Pitää kirjoittaa muutama rivi tähän ketjuun. Olen käsittänyt koko aloituksen olevan pelkkää haastamista, jota kirjoittaja varmaan pitää älykkäänä sanailuna. Tässä on yritetty olla jollakin tavalla hauska, mutta tulos onkin naurettava.
Escortista keksitty "vittuilu-iskukin" on kaluttu ajat sitten lihattomaksi.
Kirjoittaja asettuu teksteissään muiden osallistujien yläpuolelle tuomaroidessaan vastauksia. Ikäänkuin hänellä olisi jotakin salattua viisautta asian suhteen. Ehkä onkin, mutta sitä ei näytetä.

Kirjoitellaan mieluimmin jostakin edes hiukan järkevästä.Ttätä riidan kylvöä löytyy vaikka "suomi24" autoarvostelijoiden palstoilta tarpeeksi. Missä lie aloittaja opetellut?

Tämä meni henkilökohtaisuuksiin, mutta niinhän aloittaja arvelikin tapahtuvan!

Hakapajamies


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Vastaiskun jalo taito
ViestiLähetetty: 28.10.2018 20:10 
Käyttäjän avatar

Viestit: 633
Paikkakunta: Helsinki
Hakapajamies kirjoitti:
Kirjoitellaan mieluimmin jostakin edes hiukan järkevästä.
Hakapajamies


Tälle linjalle en sentään lähtisi. Kirjoiteltaisiinko Citroën merkkisistä autoista ja niihin liittyvistä asioista?
:roll:



BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 2/2 [ 34 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: