|
Kirjoittaja |
Viesti |
Jusa
|
Viestin otsikko: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 18.05.2019 11:19 |
Viestit: 14
|
Auto Citroen C5 III vm 2008 farkku.
Purin eilen verhoilun apparin puolelta pois ajatellen vian olevan ilmastoinnin poistovesiletkussa mutta se oli ok. Kävin sitten pesettämässä auton ja vettä valui runsaasti. Jo aikaisemmin kaatelin vettä tuulilasille ja silloin vesi valui eturenkaiden kohdillta pois kuten pitääkin. Sekin pitää testailla vielä uudestaan kun näkee paremmin valuuko vesi sisään.
Onko mitään ideaa mistä vikaa etsiä? Tänään suunnitelmissa irroitella tuulilasinpyyhkimet ja muovipaneli. Onko niiden irroittamisessa mitään ihmeellistä?
Yksi kohta mitä mietin veden sisääntuloksi on kattokaide. Passateista kuulemma usein fuskaa sieltä vettä mutta kaide oli ainakin joissain malleissa irroitettavaa mallia.
|
|
|
|
 |
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 18.05.2019 15:11 |
Viestit: 2764 Paikkakunta: Koria
|
Arvaus: tuulilasin liimaus jostain kohtaa irti... entä onko kattoluukkua?
|
|
|
|
 |
Jusa
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 18.05.2019 15:25 |
Viestit: 14
|
|
|
|
 |
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 18.05.2019 17:03 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Olisko "viemäröinti" tukossa, tuulilasin alakulmista veden pitäisi valua pyöräkoteloon, näin hiljattain youtube-videon jossa näytettiin miten toi tukossa ja rassattiin auki. Sisälokasuojan (huovan takaosa) irti, kaada vettä tuulilasille ja katso valuuko sitä sieltä lokasuojan sisältä. Jos ei, rassaa vedenpoistoreikä auki.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 18.05.2019 17:38 |
Viestit: 2764 Paikkakunta: Koria
|
Kokeile, varovasti ja omalla vastuulla, kämmenellä painaen tuulilasin yläkulmista, joustaako lasi yhtään korin kulmiin nähden. Jos joustaa, niin silloin liimaus ei ole tiivistänyt lasia kunnolla. Eli vesi voisi valua katolta yläreunasta sisäpuolelle, ja A-pilarin verhoilua pitkin alas jalkatilaan.
Eihän lämppärin kenno vuoda?
|
|
|
|
 |
kaseva
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 18.05.2019 20:08 |
Viestit: 1878
|
Ne ripat siinä katolla istuu kattopelliin tehdyissä kuopissa, eli vesi joka niiden juureen menee pysyy siellä kunnes haihtuu pois.
__________________________________________________________________ G11 730d xDrive -16 | V60 D3 Inscription -19 | 96 V4 1980 | Goldwing 1200 Interstate 1986
|
|
|
|
 |
Jusa
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 19.05.2019 19:03 |
Viestit: 14
|
Kiitokset neuvoista, eipä mitään varmaa syytä löytynyt.Yritin painella mutten huomannut mitään liikkumista tapahtuvan. Teippasin ikkunankarmit kokeeksi kiinni jos sieltä vesi pääsee. On ollut tarkoitus vaihtaa tuulilasi muutenkin naarmujen takia. Jos tuosta teippauksesta on iloa niin vaihdossa sekin lopullisesti korjautuu.
|
|
|
|
 |
yason
|
Viestin otsikko: Re: Citroen C5 III apparin jalkatilassa vettä Lähetetty: 19.05.2019 19:37 |
Viestit: 1220 Paikkakunta: Turku
|
Niin oliko "akvaarion" (eli sen tuulilasin alapuolella ja tulipellin vieressä olevan kaukalon) poistoputket auki?
Niillä tuppaa olemaan luonteenpiirteenä se, että poistoputket tukkeutuvat lehdistä ja neulasista, mutta vetävät silti -- hitaasti. Sitten, kun tulee rankkasade tai autopesula, vettä alkaakin kertyä kaukaloon ja jos vedentuloa jatkuu tarpeeksi pitkään, sen pinta nousee ja vesi valuu ensimmäisestä mahdollisesta reiästä kabiiniin.
|
|
|
|
 |
|
|