|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Tesla motor swap Lähetetty: 10.11.2019 21:05 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
Sitruunaseppä
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 10.11.2019 22:01 |
Viestit: 1242
|
|
"The guys over at East Bay Muscle Cars haven’t given out much info about the build, and that’s because it was a joke all along."
Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
|
|
|
|
 |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 10.11.2019 22:38 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
Heh,arvasinkin että täällä huolestuttaisiin..Tietysti luin jutun,ja kyseessähän oli vitsi,eli kokeiltiin mahtuuko se LS3 sinne keulaan. Pesukoneitakin on muistaakseni muutettu polttomoottorikäyttöisiksi.. Mutta tuon "Blenderi"moottorilla varustetun Teslan muuttaisin mielelläni bensakoneiseksi,ihan vaan kiusallani. Huom.laitteen nimi on "Easy" https://youtu.be/XO38GMQZ68U
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
Hessu
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 10.11.2019 22:48 |
Viestit: 1529 Paikkakunta: The City of Häijää
|
Miksi noin uusi moottori jos kerran 2-venttiilisellä tönärikoneella retroilemaan lähdettiin? Eikö joku lättäpää tai Stovebolt-kuutonen olisi kova? Olisi kyllä hauska nähdä kun joku asentaisi talonsa kattoon polttomoottorin käyttämän valta-akselin josta otettaisiin lattahihnalla käyttö kaikille kodinkoneille, myös jääkaapin mäntäkompressorille ym. Akseli vietäisiin huoneesta toiseen nurkan ympärin kulmavaihteella jne. kunnon Steampunk-meininkiä 
Have more than you show, speak less than you know.
|
|
|
|
 |
|
yason
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 10.11.2019 23:12 |
Viestit: 1225 Paikkakunta: Turku
|
Hessu kirjoitti: Olisi kyllä hauska nähdä kun joku asentaisi talonsa kattoon polttomoottorin käyttämän valta-akselin josta otettaisiin lattahihnalla käyttö kaikille kodinkoneille, myös jääkaapin mäntäkompressorille ym. Akseli vietäisiin huoneesta toiseen nurkan ympärin kulmavaihteella jne. kunnon Steampunk-meininkiä  Polttomoottori nyt on liian uusi innovaatio eikä siihen voi vielä luottaa. Höyrykäyttöinen maamoottori tietysti voimanlähteeksi. Samalla voisi ottaa lämpöä talon vesikiertoon ja lämmitysjärjestelmän vesipumppu pyörisi samalla käyttövoimalla... Ja hihnakäyttöinen sähkögeneraattori jonnekin komeroon, niin voi kirjoitella foorumille ja katsella youtubea. Yöllä nukkuu rauhassa, kun talon akselit nirskuttavat hiljaksiin.
|
|
|
|
 |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 10.11.2019 23:41 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
yason kirjoitti: Hessu kirjoitti: Olisi kyllä hauska nähdä kun joku asentaisi talonsa kattoon polttomoottorin käyttämän valta-akselin josta otettaisiin lattahihnalla käyttö kaikille kodinkoneille, myös jääkaapin mäntäkompressorille ym. Akseli vietäisiin huoneesta toiseen nurkan ympärin kulmavaihteella jne. kunnon Steampunk-meininkiä  Polttomoottori nyt on liian uusi innovaatio eikä siihen voi vielä luottaa. Höyrykäyttöinen maamoottori tietysti voimanlähteeksi. Samalla voisi ottaa lämpöä talon vesikiertoon ja lämmitysjärjestelmän vesipumppu pyörisi samalla käyttövoimalla... Ja hihnakäyttöinen sähkögeneraattori jonnekin komeroon, niin voi kirjoitella foorumille ja katsella youtubea. Yöllä nukkuu rauhassa, kun talon akselit nirskuttavat hiljaksiin. Höyrykone on mainio ajatus!Mutta mitä tulee näihin sähköautoihin: Niin,eikös nuo sähköautot ole nimen omaan sitä retroilua?Johan ne niitä aikoinaan yritti,mutta vaatimattomalla menestyksellä. Tämä "toinen tuleminen" voi olla onnistuneempi,kun markkinatalous ja kilpailu on kampitettu poliittisilla päätöksillä Neuvostoliiton malliin (Verohelpotukset,latauspisteiden rakentaminen verovaroin,pa-hinnan korotukset ym,ym skeidaa)Sekä pelottelu olemattomilla ilmasto-toimilla.. Sitäpaitsi,eikös melkein meidän jokaisen autoharrastajankin tallista löydy se...AGREGAATTI.. 
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
Igor
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 11.11.2019 14:13 |
Viestit: 1599 Paikkakunta: Tampere
|
Jay Leno's Garagessa on työn alla motor swappi sähköautoon. Ei tosin Teslaan, vaan sellaiseen Mummo Ankka -malliseen kärryyn. Ja ei, siihen ei tule LS, vaan Teslan moottori. 
- Xsara Break Exclusive 2001 (ja Corvette Z51 4+3 1985 & Cooper S JCW++ 2006) - ex-patongit: Saxo SX, Xsara Exclusive, Xantia Break HDi ja pari V6 Activaa
|
|
|
|
 |
|
Gonzales
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 11.11.2019 15:16 |
Viestit: 633 Paikkakunta: Helsinki
|
Northstar kirjoitti: eikös nuo sähköautot ole nimen omaan sitä retroilua?Johan ne niitä aikoinaan yritti,mutta vaatimattomalla menestyksellä.
No eihän tuo mäntämoottorikaan liene enää ihan viimeisintä hottia ole.  Autojenkin polttomoottorit mylläävät enenevissä määrin sähköä. Laivoissa ja vetureissahan on dieselkone ollut optimikerroksilla pyörivänä sähkövoimalaitoksena jo satakunta vuotta. "Viimeisen iskun sähköautolle antoi Yhdysvalloissa tehty päätös siirtyä sähkönsiirrossa vaihtovirtaan, mikä teki teknisesti vaikeaksi järjestää tasavirtaa käyttävien sähköautojen lataamisen." kertoo Vikipedia https://fi.wikipedia.org/wiki/S%C3%A4hk ... n_historia
BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...
|
|
|
|
 |
|
Gonzales
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 11.11.2019 15:18 |
Viestit: 633 Paikkakunta: Helsinki
|
|
Ja sitten odotamme häkäpönttö-Teslaa...
BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...
|
|
|
|
 |
|
Gonzales
|
Viestin otsikko: Re: Tesla motor swap Lähetetty: 12.11.2019 10:13 |
Viestit: 633 Paikkakunta: Helsinki
|
BX 16 TGS, BX Premier, BX Gti, Xantia, 2x ZX, Xsara, 2x C5, C5II, 2x C4, 2x C3, Berlingo...
|
|
|
|
 |
|
|