Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 15.01.2021 14:22 

Viestit: 141
Nyt sitten rekisterikilpitelineeltä lisävaloa yön pimeyteen.

Näyttäisi olevan hieman kennorakennetta kilven takana joten päädyin kilpitelineeseen. Kaksikoppaisen puskurihan olikin ontto ja sille oma kiinnikeratkaisu.

Mitenkäs olette kiinnittäneet kilpitelineen? Kilpihän on parilla harvakierteisellä ruuvilla kiinni joten jatketaanko samalla linjalla vaikkapa kuudella harvakieteisellä lisäruuvilla.

Vaihtoehtoina ruuville tulee mieleen niittimutteri tai sitten proppu joka kiinnitetäänkin paisuvalla polyuretaaniliimalla.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 15.01.2021 15:20 

Viestit: 516
Paikkakunta: Sipoo
Oliko naapuri foorumin tarinat tuttuja:

https://citroen-foorumi.com/index.php?topic=21199.0


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 17.01.2021 23:11 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Xaateri kirjoitti:
Nyt sitten rekisterikilpitelineeltä lisävaloa yön pimeyteen.

Näyttäisi olevan hieman kennorakennetta kilven takana joten päädyin kilpitelineeseen. Kaksikoppaisen puskurihan olikin ontto ja sille oma kiinnikeratkaisu.
X7:aan ei kilpitelinettä oikein mitenkään fiksusti saa, ellei laita kilven alle ja sitähän pyritään toki välttelemään, kun pyritään kuitenkin valo(t) saamaan mieluiten mahdollisimman ylös. Yläpuolelle jos laittaisi, ottaisi kiinnityshuuli varmaankin kiinni puskuriin. Ulospäinhän sitä ei ainakaan laiteta, koska silloin valot jäisivät niin, että häiritsisivät kilvenlukijoiden toimintaa ja pesukoneet repisivät ne. Meillä päädyttiin laittamaan näin:
Liitteet:
C5_X7_Ripple_530.jpg
C5_X7_Ripple_530.jpg [ 100.68 KiB | Katsottu 4783 kertaa ]

Kiinnitys on puskurin sisällä olevan palkin ympärille nimim. Cituning ideoinnin mukaisesti.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 18.01.2021 16:11 

Viestit: 141
Juurikin maskiin upotus on mielessä. Ei pesukone tee muuta kuin pesee lampun.

C5 II:lle tein lattaraudasta sitä kiinnityssysteemiä mukaillen ripustuksen puskuripellin yläreunasta ja asensin Seeker Ultima 20:n rekisterikilven alle.
Itse puskurin poraileminenhan lienee laitonta. Ei kilven alle asennetusta ole ollut mitään ongelmaa

C5 X7:lla on ongelmana saada se muovilevy syylärin päältä irti puskurista mitään hajottamatta.
Jos sen saisi pois, niin sitten voisi tehdä lattaraudasta lenkin/ripustuksen sen puskuripalkin ympärille.
Ainakin ensivilkaisulla näytti ihan palkilta eikä pelkältä profiililta.

Seeker on sen varran lyhyt että sen voi kiinnittä päistään jolloin suuntaus on helppo korjata.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 19.01.2021 10:50 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Xaateri kirjoitti:
Ei pesukone tee muuta kuin pesee lampun.
Kerro se sille valolle, mikä meillä on varastossa palasina ja sille kilpitelineelle, joka meni "mukavasti" mutkalle.
Xaateri kirjoitti:
C5 X7:lla on ongelmana saada se muovilevy syylärin päältä irti puskurista mitään hajottamatta.
Jos sen saisi pois, niin sitten voisi tehdä lattaraudasta lenkin/ripustuksen sen puskuripalkin ympärille.
Ainakin ensivilkaisulla näytti ihan palkilta eikä pelkältä profiililta.
En muista, tuliko missään vaiheessa irrotettua kokonaan vai tehtiinkö siitä välistä osittain irrottamalla. Ainakin osa alta menevästä tavarasta tuli irrotettua. Pitäisi katsoa valokuvista, mitä kaikkea purettiin edestä pois - mutta mahdollisimman vähän. Sisänamiskan johdotus on sitten näppärä tuoda kuskin jalkatilasta, jos ei ole vaihteistoöljyjä, joita pitää käsin sekoitella ajaessa - eli siis kytkinpolkimen paikalla olevasta läpiviennistä.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 19.01.2021 12:53 

Viestit: 141
Eihän se mitään lisäkytkintä kaipaa. Eikä sulakettakaan kun laittaa kytkentämokkulan joka kestää sen 24 V:nkin. Se saa ohjauksen konehuoneen sulakerasiasta pitkän valon sulakkeen haroittimelta.

Eli juotetaan vain ohjausjohtoon tuo sulakehaaroittimen johto. Virtajohdot suoraan akulle. Silloin lisäpitkä toimii suoraan pitkien valojen kanssa.
Ref. summa kannattaa tietysti tarkistaa ennen lisävalon hankintaa.

Ikävästi näyttää siltä että melkein helpommin saa koko puskurin irti kuin sen kiinni napsautetun mustan levyn.

Kyllähän siitä maskiin tehtävästä upotusreiästäkin sentään on apua asennusrautojen yhteen ruuvaamisessa jos sellaiseen ryhdyn.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 19.01.2021 13:34 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Xaateri kirjoitti:
Eihän se mitään lisäkytkintä kaipaa.
Pysähdyt siis vain tien sivuun, jos esimerkiksi sattuu sakea lumipyry tulemaan ja odotat, että se menee ohi vai ajat niin hitaasti, että lyhkäsillä pärjää?
Xaateri kirjoitti:
Eli juotetaan vain ohjausjohtoon tuo sulakehaaroittimen johto.
Ei juoteta. Tehdään puristusliitos.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 19.01.2021 14:27 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1709
Paikkakunta: Kuopio
Se maskin päällä oleva musta levy lähtee suht helposti irti kesäkelissä... kylmällä tuppaa halkeamaan se etureuna kun klipsejä avaa. Aika paljon pystyy kyllä ruuvaamaan kun vaan avaa takareunasta kiinnityksen ja taivuttaa ylöspäin. W-Light Wave 500 kestää hyvin maskiin upotettuna (parit pystyevät katkaistu) ja takakiinnitys kulmaraudoilla jotka ruuvattu siihen palkkiin päältäpäin. Ei heilu, eikä tärise, ja pystyy suuntausta säätämään.



C5 HDi 240 Tourer
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 07.02.2021 14:56 

Viestit: 141
Nyt on rekisterikilpiteline kiinnitys tehty.
Seeker Ultima 20:een oli jollakin myyjällä rekisterikilpiteline jossa olisi valmiit korvakkeet päätykiinnitykselle. Itse päädyin Seekeriin koska se on 5000 K eli ei niin luonnottoman valkoinen kuin useimmat.

Tein upotukset rst levyyn että voin valita riittävän harvakierteisen uppokantaruuvin. En raaskinut porata puskuria ihan täyteen reikiä eli vain n. joka toiseen tuli ruuvi.
Ihan tukevalta vaikuttaa varsinkin kun konehuoneessa vaihdoin ne mustan levyn 3 reunanastaa oikeiksi M ruuveiksi.
Maskin muovit olivat ihan pehmomuovia ja upotusaukko kilven alle syntyi helposti.

Valon herätevirta olikin sitten kinkkisempi. Ensi yritin sulake kaapparia mutta eihän se juuri noille kaukovalojen sulakkeille mahdu mitenkään. Ei kirveelläkään :oops:

No sitten sieltä valolle menevästä punaisesta johdosta, ei sieltäkään, suoraan akulta kyllä muttei sieltä.

No googlaamaan ja Radioduon ohjelmassa olisikin juuri sellainen sulakerosvo jossa lähtee kaksi ohuempaa johtoa suoraan sulakesovittimelta ja itse sulake ja lisäjohto ovat sielä johdoissa.
Valitetettavasti sitään ei ollut kuin tilaustavarana joten se siitä.

Mutta ratkaisu olikin naurettavan helppo.
USA:ssa olivat keksineet viritellä sulakkeen jalkaan messinki liuskalla Abiko urosliittimen sulakeen päälle. Vähän kaukana tuokin.

Eli ratkaisuna ohjaus johdosta vain kuorta pois ja 1/3 säikeistä käyttöön. Kiepaisu sulakkeen jalan ympäri josta sulakkeen päälle kiertäen takaisin johtoon punoen. Vähän tinaa ja kutistesukka päälle. That's it :D


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C5X7 lisävalon kiinnitys
ViestiLähetetty: 07.02.2021 20:51 

Viestit: 323
Paikkakunta: Kalafornia
Tuohon sisälle katkaisimen laittoon minä laitoin pariin autoon tämmöiset: https://www.aliexpress.com/item/32864773308.html?spm=a2g0o.detail.1000023.2.39815fa2oE8HRC

Ei jaksanut könytä jalkatiloissa 5€ takia :lol:

12v-heräte ja com samasta pitkien valojen piuhasta, niin ei vie virtaakaan kuin valot päällä. Kaukkari sitten kabiiniin.

Hyllyssä vielä parit jos tarvii muuhunkin käyttöön...

Edit: kuvassa vähän isommalle jännitteelle - laitoin kuitenkin 12V systeemin.



EX - C6 2.7 HDI Exclusive vm.-07
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: