|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: C5 X7 Lähetetty: 29.10.2021 21:35 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
Eipä ole enää hinnan kiroissa kolmoskorinen tuolla Norjassa.. On nahkapenkkiä ynnä muuta...Suurin homma varmaan jarrujen kunnostus ja alapalloa(Laakeria) Meidän rahassa saisi noin tonnilla. https://www.finn.no/236569270Eikä ole hydevuotoja.. 
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 00:26 |
Viestit: 2666 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
|
Kuka nyt 1.6:a haluaa.. ja mitäs EU:n ulkopuolelta tuonti vaatii lisäpaperityötä jos kilpiin haluaa verrattuna siihen että ostaa muista naapureista?
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 10:03 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
Kaapelimies kirjoitti: Kuka nyt 1.6:a haluaa.. ja mitäs EU:n ulkopuolelta tuonti vaatii lisäpaperityötä jos kilpiin haluaa verrattuna siihen että ostaa muista naapureista? Aika moni on halunnut,esimerkiksi Norjassa 1.6Hdi on ollut suosittu,vaikka surkea esitys onkin. Myös monissa Euroopan maissa,varsinkin niissä missä autoverotus kova,on ollut suosittu. Kulut auton tuomisesta tuolta syntyvät seuraavasti:Vakuutus tarrakilville,Autovero(Ei liene kovin paljoa tuon ikäiselle,pienillä päästöillä),sekä rekisteröintikatsastus (Vaihtelee paljon eri konttoreilla,koska ei ole kilpailtu kuten määräaikaiskatsastukset.Halvimmillaan n.150€, mikäli autolla voimassa oleva katsastus lähtömaassa,muuten n.250€)
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 12:01 |
Viestit: 4093
|
xs2jammu kirjoitti: Tossa kotimainen joka lähte varmaan vähän päälle neljän eikä tartte maksaa veroja, tulleja, rekisteröintikatsastuksia ym.. ja suoraan ajoon https://www.nettiauto.com/citroen/c5/12465584Tuo sun hakemasi kotimaan verrokki on sikäli realistinen vertailukohde, että kilsat ovat suunnilleen samaa luokkaa. Usein vertailuun otetaan satkun ajettu ulkomainen ja neljäsataa ajettu kotimainen. Itse hain X7:n Ruotsista ja opin sen, että vikoja ja puutteita on verottajalle ihan turha dokumentoida: veroihin ne eivät vaikuta mitään.
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 12:15 |
Viestit: 4093
|
Kaapelimies kirjoitti: Kuka nyt 1.6:a haluaa.. ja mitäs EU:n ulkopuolelta tuonti vaatii lisäpaperityötä jos kilpiin haluaa verrattuna siihen että ostaa muista naapureista? Ei kai Norja noin oikeasti ole EU:n ulkopuolinen maa? Sehän on itse valinnut ETA-jäsenyyden eli noin 75% EU:n säätelystä on suoraan voimassa myös Norjassa ja norjalaisilla on vastaavat oikeudet työntekoon jne. kuin EU-kansalaisillakin. Äänivaltaa EU:n jutuissa Norjalla ei ole, mutta aika vähän sitä olisi pienellä maalla jäsenenäkin; menetys on norjalaisille aika pieni. Suomen kannalta olisi tietenkin hyvä, jos Norjalla äänioikeus olisi: Pohjoismaiden ääni kuuluisi vähän paremmin. No, Norja tavallaan äänestää lompakkonsa voimalla, tukemalla asioita, joita kannattaa. Sotilaspuolella Norja on taas vähän Suomea edellä, tiukemmin integroitunut Eurooppalaisiin puolustuskuvioihin. Siellä se on Suomi, joka on puolittain ulkona, puolittain sisällä.
|
|
|
|
 |
|
jotunen
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 13:11 |
Viestit: 350 Paikkakunta: Nakkila
|
|
Kuvan yksilöstä kyllä tonnia maksaisi,edes suomessa.Pari vuotta odottaa niin saa 500€,jos moista välttämättä haluaa.
Iso mies ja pienet sitruunat.
|
|
|
|
 |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 18:25 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
pvalila kirjoitti: Kaapelimies kirjoitti: Kuka nyt 1.6:a haluaa.. ja mitäs EU:n ulkopuolelta tuonti vaatii lisäpaperityötä jos kilpiin haluaa verrattuna siihen että ostaa muista naapureista? Ei kai Norja noin oikeasti ole EU:n ulkopuolinen maa? Sehän on itse valinnut ETA-jäsenyyden eli noin 75% EU:n säätelystä on suoraan voimassa myös Norjassa ja norjalaisilla on vastaavat oikeudet työntekoon jne. kuin EU-kansalaisillakin. Äänivaltaa EU:n jutuissa Norjalla ei ole, mutta aika vähän sitä olisi pienellä maalla jäsenenäkin; menetys on norjalaisille aika pieni. Suomen kannalta olisi tietenkin hyvä, jos Norjalla äänioikeus olisi: Pohjoismaiden ääni kuuluisi vähän paremmin. No, Norja tavallaan äänestää lompakkonsa voimalla, tukemalla asioita, joita kannattaa. Sotilaspuolella Norja on taas vähän Suomea edellä, tiukemmin integroitunut Eurooppalaisiin puolustuskuvioihin. Siellä se on Suomi, joka on puolittain ulkona, puolittain sisällä. Täällä Suomessa on ehkä hieman väärä uskomus pohjoismaista jonkinlaisena homogeenisena alueena,koska olemme maantieteellisesti rajanaapureita. Se käsitys ainakin minulle muodostui asuttuani Norjassa sen 10 V..Jossain pohjoisessa tietysti käydään rajakauppaa,ja ollaan tekemisissä,mutta muuten maiden kulttuurit ja tavat eroavat huomattavan paljon toisistaan.Sanoisin että Skandinavian maat (Joihin emme kuulu) on ehkä yhtenäisempi alue,kuin pohjola muuten.
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
Kaapelimies
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 30.10.2021 19:09 |
Viestit: 2666 Paikkakunta: Päijät-Häme
|
Northstar kirjoitti: Kulut auton tuomisesta tuolta syntyvät seuraavasti:Vakuutus tarrakilville,Autovero(Ei liene kovin paljoa tuon ikäiselle,pienillä päästöillä),sekä rekisteröintikatsastus (Vaihtelee paljon eri konttoreilla,koska ei ole kilpailtu kuten määräaikaiskatsastukset.Halvimmillaan n.150€, mikäli autolla voimassa oleva katsastus lähtömaassa,muuten n.250€) Ja ALV osto-ja tuontikulujen päälle. Tullia ei taida Norjasta tuodessa mennä.
2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 01.11.2021 22:51 |
Viestit: 4093
|
Kaapelimies kirjoitti: Northstar kirjoitti: Kulut auton tuomisesta tuolta syntyvät seuraavasti:Vakuutus tarrakilville,Autovero(Ei liene kovin paljoa tuon ikäiselle,pienillä päästöillä),sekä rekisteröintikatsastus (Vaihtelee paljon eri konttoreilla,koska ei ole kilpailtu kuten määräaikaiskatsastukset.Halvimmillaan n.150€, mikäli autolla voimassa oleva katsastus lähtömaassa,muuten n.250€) Ja ALV osto-ja tuontikulujen päälle. Tullia ei taida Norjasta tuodessa mennä. Miksi ALV? Sehän tulee vain EU/ETAn ulkopuolelta tuotaessa (ainakin yksityishenkilö saa tuoda vapaasti EU/ETAn alueelta). Sveitsistä tuotuja autoja koskevat kai jotkin erityismääräykset. Jekkeri olisi osannut niistä kertoa mutta häntä ei täällä enää näy. En jaa Jekkerin kaikkia ajatuksia ja arvoja, mutta kaipaan hänen kirjoituksiaan.
|
|
|
|
 |
|
betaromeo
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 02.11.2021 07:34 |
Viestit: 2164
|
pvalila kirjoitti: Kaapelimies kirjoitti: Northstar kirjoitti: Kulut auton tuomisesta tuolta syntyvät seuraavasti:Vakuutus tarrakilville,Autovero(Ei liene kovin paljoa tuon ikäiselle,pienillä päästöillä),sekä rekisteröintikatsastus (Vaihtelee paljon eri konttoreilla,koska ei ole kilpailtu kuten määräaikaiskatsastukset.Halvimmillaan n.150€, mikäli autolla voimassa oleva katsastus lähtömaassa,muuten n.250€) Ja ALV osto-ja tuontikulujen päälle. Tullia ei taida Norjasta tuodessa mennä. Miksi ALV? Sehän tulee vain EU/ETAn ulkopuolelta tuotaessa (ainakin yksityishenkilö saa tuoda vapaasti EU/ETAn alueelta). Sveitsistä tuotuja autoja koskevat kai jotkin erityismääräykset. Jekkeri olisi osannut niistä kertoa mutta häntä ei täällä enää näy. En jaa Jekkerin kaikkia ajatuksia ja arvoja, mutta kaipaan hänen kirjoituksiaan. ALV:ihan maksetaan aina EU:n sisälläkin, joko lähtömaassa, tai täällä. Aikanaan ainakin oli jopa Ahvenanmaalta tuodustakin maksettava ALV manner Suomeen. Jekkerihän kuvitteli tietävänsä, joka usein osoittautui olevan aivan puutaheinää. Harmi ettet ollut silloin vielä näin aktiivinen viestitteliä, kuin nyt, kun jekkerin ajatelmia olet täällä lueskellut, olisi ollut mielenkiintoista tietää, mitä ajatuksia pvalila olisi hänen kanssaan jakanut? Kuka onkaan pvalila nimimerkin takana, kun en ole osannut häntä kehenkään yhdistää Citroen harrastajista. 
BX16Valve88 C5V6-02 CEE-5 C62.7Hdi06ja07 CX2000 Pallas-79 CX25Prestige-87,Turbo-87 4xD-malli68 Pallas,DSuper70,DS23IE73,D-Super5-74 Dyane4-72 museo,2CV4-74 GSA Spesial-83aj.13tkm museo Jumpy2.0Hdi 80kw pitkä XM V6 12V 156tkm,2.0iBreakY4-96 ZX1.9Vol-92 ym.
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: C5 X7 Lähetetty: 02.11.2021 09:28 |
Viestit: 4093
|
betaromeo kirjoitti: ALV:ihan maksetaan aina EU:n sisälläkin, joko lähtömaassa, tai täällä. Aikanaan ainakin oli jopa Ahvenanmaalta tuodustakin maksettava ALV manner Suomeen. Jekkerihän kuvitteli tietävänsä, joka usein osoittautui olevan aivan puutaheinää. Harmi ettet ollut silloin vielä näin aktiivinen viestitteliä, kuin nyt, kun jekkerin ajatelmia olet täällä lueskellut, olisi ollut mielenkiintoista tietää, mitä ajatuksia pvalila olisi hänen kanssaan jakanut? Kuka onkaan pvalila nimimerkin takana, kun en ole osannut häntä kehenkään yhdistää Citroen harrastajista.  Kun ostan käytetyn auton Suomesta, niin sen hinnassa on tietenkin laskennallisesti mukana ripaus autosta uutena maksettua alvia. Mutta erillisenä menoeränä tuo muinainen alv ei tietenkään näy, se on osa kauppahintaa. Nykyisin tilanne on sama EU:sta käytettynä (tai miksei uutenakin) yksityiskäyttöön tuotavan tavaran osalta: hinnassa on kyllä mukana alkuperäisen ostomaan uutena perimää alvia, mutta mitään uutta alvia ei rajalla tarvitse maksa. Autojen kohdalla autoverosta perittävä alv (meillä siis tosiaan halutaan periä veroa verosta) on oma poikkeuksensa, ja siitähän on väännetty kättä kovasti. Tuo verosta maksettava alv tunnetaan nykyisin lempinimellä elv, se ei tullin version mukaan ole lainkaan alvia vaan ei-alvia eli elviä. Toin X7:n itselleni Ruotsista eikä verottaja (autojen tuontiverotus siirtyi juuri noina päivinä Tullista verottajalle) edes halunnut tietää kauppasummaa; paha siinä olisi siis ollut multa alvia periäkään (poislukien siis tuo elv, jonka perusteena on autosta maksettava autovero). Tapaus Jekkeri on aika ristiriitainen. Kyllä hänellä lahjoja ja tietämystä on, mutta melkoisia ovat myös monet miehen asenteista. Toki minä sinun ja Jekkerin välisen jännitteen ehdin huomata ja ymmärrän hyvin, ettet Jekkeriä tänne ihan valtavasti kaipaa. Minulle Jekkeri oli vaudikas kirjoittaja, jonka teksteissä oli paljon minua kiinnostavaa sisältöä. Jekkerin oikean nimen ja ammatillisen taustan selvitin vasta, kun hän oli jo poistunut tältä palstalta. Mun tieni Sitikan luo kulki yhden Rellun ja kolmen Pösän kautta (605, 306, 308). Sitten erehdyin koeajamaan ekan mehujousisen: viimeiset kymmenen vuotta mulla on ollut takamuksen alla C5 ja suhteeni sen jousitukseen lähentelee riippuvuutta. Kunnioitan kyllä Citroenin teollista historiaa, mutta olen merkille myös hieman näreissäni: oliko firman ihan pakko luopua Hydractivesta? Beta, sinä synnyit Kättärillä ja minä Naistenklinikalla: voipi olla, etteivät tiemme ole ristenneet, vaikka samalla alueella olemmekin pitkään vaeltaneet. Tai tietämättämme olemmekin ehkä tavanneet, Artikkelin tiskin luona? Mun merkkiharrastukseni nimittäin keskittyy lähinnä vain käyttöautoni liikkuvana pitämiseen, kovin syvällisenä harrastamisen muotona sitä ei ehkä voitane pitää... 
|
|
|
|
 |
|
|