|
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 20:13 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
eskere kirjoitti: Olen ottanut molemmat rokotteet joiden uskon ehkäisevän Koronaa kun niin monesta suusta vakuutellaan ja olen jo ikäni puolesta riskiryhmäläinen. Naapurin tytär laittoi paikalliseen keskusteluun linkin tiedemiehistä jotka ovat asiasta toista mieltä. Ehkä 10 vuoden päästä tiedämme varmasti mikä taho oli oikeassa...  Videon kesto on 1h20min. https://rumble.com/vqhgut-erilainen-nke ... M9gHoPu4DIKiitos linkistä.Hyvä video.
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 21:12 |
Viestit: 4000
|
Teuski kirjoitti: pvalila kirjoitti: Minkä virheensä Marin on myöntänyt? Kuppaamisen koronapassin kanssa? Sen, että Suomi on täysin tarpeettomasti menossa kohti raskaita sulkuja, koska valtiojohto hölisi avautumisesta kun olisi pitänyt miettiä fiksuja, hyvin kohdistettuja rajoituksia? Puhelimen myönsi kyllä jättäneensä kotiin ja hassuinta on, etten aivan sataprosenttisen varma ole edes siitä, että luuri tosiaan kotiin jäi. Voi voi kun kaikki olisikin noin mustavalkoista, olisi se poliitikonkin elämä helppoa. Ennusteita ja spekulaatioita tulee sieltä ja täältä, puolet kansasta on kurkussa kiinni jo niiden "hyvin kohdistettujen rajoitustenkin" kanssa. Taustalla on vielä perustuslaki ym. jotka rajoittavat sitä hyvää kohdistamista monella tapaa. Ja oppositio hannaamassa vastaan. Mietipä itsesi tuohon asemaan, vielä kun siihen sotketaan puoluepolitiikka joka käänteessä mukaan ja kaveritkin kyräilee selän takana. Sama pätee kaikkeen muuhunkin politiikassa. Kaikkia ei voi miellyttää vaikka kaikkia pitäisi miellyttää. Vielä kun nykypäivän ihmiset eivät osaa tuijottaa omaa napaansa pitemmälle ja tehdä kompromisseja. Käsittäkseni ainoa ohje, jota Marin suoraan rikkoi, oli puhelimen mukanapitämättömyys. Altistumiseen reagointi toteutettiin saatujen ohjeiden mukaan. Jumankekka, tämän kohun ansiosta itse isä Jumalasta ja Allahista seuraava (vielä toistaiseksi) jumaluus Eelon Muski on peukuttanut SUOMEN PÄÄMINISTERIÄ twitterissä! Siinä on boomerit ihmeissään kun nykynuoriso ja sähköautouskovaiset tarttuvat tähän kiinni ja ryntäävät uurnille. Jaa mutta onko siellä vaalipaikoilla kaikille latauspiste Tesloille ja iPhoneille? Asiaan löyhästi sivuten; tiukkis pikkuvanha-Marin on kummasti tämän vuoden aikana muuttunut bile-Sannaksi. Onko se onnistunut PR-temppu, se nähdään vaaleissa. Vaikuttanee paljon myös se, onko korona silloin jo taakse jäänyttä elämää. Rokotekriittisten määrä sentään siihen mennessä laskee, eikä vain sen vuoksi että osa tulee järkiinsä  Ei kai pääministerin homman helppo kuuluisi ollakaan? Jos mulla olisi pöydällä nappi, jota painamalla voisin pääministerin vaihtaa, olisin hyvin haluton sitä painamaan. Voisi muuttua Sanna Marinia huonommaksikin. Sama juttu perustuslaimmekin kanssa. Varovainen olisin sen muuttamisen kanssa, vaikka jotain on tässä nykyisessä kyllä pielessä: sen kun ainakin sanotaan estävän toimenpiteitä, jotka ovat onnistuneet aivan yhtä demokraattisissa naapurimaissamme. Meillä on enemmistöhallitus, ihan kauheasti ei kannata hidasta etenemistä opposition toimien piikkiin laittaa. Varsinkin, kun oppositio on ollut loppujen lopuksi aika vaisu. ************* Sulkutoimilla on kansan enemmistön kannatus mutta ei Sanna Marinin äänestäjäkunnan enemmistön kannatusta. Sehän se on se, mikä tässä asian hankalaksi tekee.
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 21:19 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Otsikkoon vastauksena voidaan todeta että rokotepsykoottiset jyräävät valtamediassa.Saman paskan toitotus jatkuu 24/7/365. Ja tartuntamäärät vaan nousee sitä mukaa mitä rokotemäärät. On tämä kummallista. Varmaan korjaantuu ottamalla lisää rokotteita. 
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
Northstar
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 21:44 |
Viestit: 1417 Paikkakunta: Porvoo
|
torneol kirjoitti: Northstar kirjoitti: Mielenkiintoista seurata täällä miten moni puolustaa Sanna Marinia. Vaikka Marin on sen hallituksen kärkihahmo joka surutta rokottaa yksityisautoilua,haalii ulkomailta sosialitoimelle asiakkaita ja halveksii kansallisvaltiota. Mutta ehkä kyse onkin jonkinlaisesta "masokismista"?On näköjään ihmisiä jotka saa turpaansa,ja pyytävät vielä lisää... Jotkin Marinin toilailut kapakassa tai aamiaispöydässä on aivan olemattomia "mokia" verrattuna moneen muuhun asiaan. Mitä Sannasta muuten tulee mieleen?No,joskus pitkäksi menneen Lauanta-illan jälkeen,Sunnuntai-aamuna olisi hyvinkin voinut olla hänelle käyttöä.. Sinä näet sen noin. Joku toinen voi nähdä sen niin, että yritetään yksissä tuumin taistella ilmastonmuutosta vastaan ja autetaan hädässä olevia. Mihin viittaat, kun puhut kansallisvaltiosta? Määritelmiä on useampi. Yhtä lailla mielenkiintoista on se, että joku kokee tarvetta puolustella persuja, kepulaisia, vihreitä, kokoomuslaisia jne. Mutta tuo sun viimeinen heitto on kyllä lähinnä säälittävä. Kertoo aika paljon. Northstar kirjoitti: Mitä Sannasta muuten tulee mieleen?No,joskus pitkäksi menneen Lauanta-illan jälkeen,Sunnuntai-aamuna olisi hyvinkin voinut olla hänelle käyttöä.. Jos aikuinen (minun käsityksen mukaan naimisissa oleva, lapsia omaava) mies kirjoittaa noin, niin lienee parempi että keskustelet sen rouvasi kanssa. Jos ei auta, niin käy ostamassa vaikka Jallu (lehti, ei pullo) ja aikuistu. Niin,itse kallistun aika vahvasti Max Weberin näkemykseen kansallisvaltiosta https://fi.m.wikipedia.org/wiki/KansallisvaltioJa jos maltat lukea hänen määritelmänsä,niin uskon (Ja toivon) että sinäkin saatat havaita tiettyjä ristiriitaisuuksia verrattuna nyky-hallituksen politiikkaan. Ja tottakai,kirjoitan omista näkemyksistäni,toivottavasti sinäkin?Kannatan muuten myös sananvapautta,myös sinun..Vaikka en ole samaa mieltä näistä asioista kanssasi. Olisin muuten aika varovainen arvioimaan toisten ihmisten ikää,perhesuhteita tai keskustelun tarvetta,varsinkin jos ei tunne toista.Helposti tekee virheellisiä arvioita,kuten sinunkin tapauksessasi on päässyt käymään. En myöskään saa kovin suurta nautintoa pornolehdistä,sen vähän mitä joskus sellaista selaillut..Pidän enemmän ihan aidosta tavarasta,mutta en pahastunut ehdotuksestasi,ymmärrän kyllä että se tuli ensimmäisenä mieleen. Jos sinä tykkäät "hakata lapaseen" Jallua katsellen,niin siitä vaan.
"Sell the house Sell the cars Sell the kids I am not coming back"
|
|
|
|
 |
|
torneol
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 22:40 |
Viestit: 516 Paikkakunta: Sipoo
|
|
Minäkin kannatan sananvapautta. Myös sinun. Tästä ollaan samaa mieltä.
Anteeksi väärästä arviosta, mitä tulin ilmeisesti perhesuhteen tai muun vastaavan osalta tehneeksi.
Kuitenkin tyyli, jolla aikaisemmin kirjoitit, on toista sukupuolta (ja ihmistä) loukkaavaa eikä se ole enää oikein nykypäivää.
Mitä tuohon kansallisvaltion Weberin mukaiseen näkemykseen tulee, niin mikä nyky hallituksen touhussa on sinusta sen kanssa kovin ristiriidassa?
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 23:48 |
Viestit: 4000
|
Xantippa kirjoitti: Otsikkoon vastauksena voidaan todeta että rokotepsykoottiset jyräävät valtamediassa.Saman paskan toitotus jatkuu 24/7/365. Ja tartuntamäärät vaan nousee sitä mukaa mitä rokotemäärät. On tämä kummallista. Varmaan korjaantuu ottamalla lisää rokotteita.  Tuo on minulle uusi käsite, tuo rokotepsykoottinen. Tiedät oikein hyvin, ettei rokottaminen epidemiaa aiheuta. Ja tiedät senkin, ettei rokottaminen epidemiaa poista. Myös rokotetut tarttuvat itse ja myös he tartuttavat tautia eteenpäin. Vähän matalamman virustason ansiosta rokotetut tartuttavat koronaa vähän vähemmän eteenpäin, mutta tartuttavat nyt kuitenkin. Oleellinen ero on siinä, että rokotetut sairastavat koronan erittäin paljon harvemmin vakavana versiona. Sairaanhoidon ja tehosairaanhoidon tarvetta rokottaminen vähentää oleellisesti. Ja kaiken tämän sinä tiedät oikein hyvin. Olettettavasti olet lukenut erilaisia tarinoita rokotteen kauheudesta. Ehkä uskot niihin oikeasti, ehkä et. Ehkä sua vain nyppii, että sua pakotetaan johonkin. En tiedä. Rokotteen ottamiseen liittyy aina oma riskinsä. Mikään rokote ei ole täysin vaaraton. Koronarokotteet todella valmistettiin nopeasti. Xantippa, onko se riski oikeasti niin iso, et sä et uskalla sitä ottaa? Oma riskinsä on ottaa rokote ja oma riskinsä on olla ottamatta se, jonkin kokoinen riski on otettava aina. Mut jos unohdetaan oma rakas persaus, niin koko yhteiskunnan kannalta rokottaminen on hemmetin fiksua: vaikka joku rokotteisiin kuolisi, niin koronan kutistuminen influenssan tasoiseksi sairaanhoidon kuormaksi on muutaman ruumiin arvoista. Ja ihan oikeasti, noita rokoteruumiita on aikuisten oikeasti hemmetin vähän.
|
|
|
|
 |
|
Aapeli
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 14.12.2021 23:50 |
Viestit: 1180 Paikkakunta: Jyväskylä
|
Xantippa kirjoitti: Ja tartuntamäärät vaan nousee sitä mukaa mitä rokotemäärät. On tämä kummallista. Varmaan korjaantuu ottamalla lisää rokotteita.  Tässä on just se ongelma. Tartunnat kasvaa, vaikka rokotteita on annettu ja passit käytössä. Siitä rokotevastaiset tekee tulkinnan, että rokotteista ja passeista ei ole hyötyä. Katsokaas kun nykyhetkestä puuttuu verrokki miten asiat olisi, jos ei olisi ensimmäistäkään rokotetta annettu. Hyvin yleinen ongelma monessa muussakin asiassa. Puuttuu se vaihtoehtoisen polun tuoma verrokki ja sitten olevinaan järkeillään asiat fiksusti.
MB W204 -11, Peugeot 106 gti -98, Fiat Ducato -05, Tunturi Super Sport -83
|
|
|
|
 |
|
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 00:57 |
Viestit: 4000
|
eskere kirjoitti: Olen ottanut molemmat rokotteet joiden uskon ehkäisevän Koronaa kun niin monesta suusta vakuutellaan ja olen jo ikäni puolesta riskiryhmäläinen. Naapurin tytär laittoi paikalliseen keskusteluun linkin tiedemiehistä jotka ovat asiasta toista mieltä. Ehkä 10 vuoden päästä tiedämme varmasti mikä taho oli oikeassa...  Videon kesto on 1h20min. https://rumble.com/vqhgut-erilainen-nke ... M9gHoPu4DITuo oli mielenkiintoinen video, mutta olen katsonut siitä vasta alun. Perusajatus heillä on se, että riskiryhmiin kuulumattomien pitäisi heti palata normaaliin elämään; korona ei tilastojen perusteella ole niin vaarallinen kuin annetaan ymmärtää. Kuulemma pahempiakin ja tappavampia tauteja on ollut ja mennyt, ilman tällaista meteliä. Suuri enemmistö sairastaa taudin harmittomana flunssana. ************** Jo jonkin aikaa on tiedetty, ettei koronaa välttämättä koskaan saada hävitettyä. Sen sairastaminen tuottaa vain lyhytaikaisen ja osittaisen immuniteetin, kuten myös rokottaminen. Ainakin toistaiseksi taudin kanssa tullaan vain elämään ja taudin raivoamista yritetään pitää sulkujen avulla sellaisella tasolla, että sairaat voidaan hoitaa. Tarkoittaako tuo herraklubi sitä, että ajoittaisista suluista pitää siirtyä vapaasti raivoavaan koronaan? Annetaan taudin vain vahvistua, vaikka kaikille ei enää sairaalahoitoa ole tarjolla? Ovatko miehet edes karkeasti haarukoineet, kuinka paljon ruumiita sitten saa syntyä? Eikä hoitamattomuus pelkästään ruumiita tuota, se tuottaa ison määrän eläviä ruumiita: ihmisiä, joilla on rajuja koronan tuottamia aivovammoja, ruoansulatuselimistön vaurioita ja tietenkin keuhkovaurioita. Tuon herrakerhon puheista syntyy vaikutelma, että nykylinjan mukaan sulkuja jatketaan huvin vuoksi silloinkin, kun korona on helpottanut. Oikeasti, nehän puretaan aina pois heti kun mahdollista on ja erityisesti ne halutaan pois aloilta, joilla syntyy raskaita taloudellisia tappioita. Nuo ovat kuitenkin tosi fiksuja ukkoja. Täytyy katsoa tuo video loppuun. Mä kuitenkin luulen, että pohjimmiltaan noiden harha on se, että he kuvittelevat, että korona sairastetaan vain kerran ja että kuolleita on aina sama prosentti, riippumatta siitä, millaista hoitoa ihmisille voidaan antaa. Tai sitten takana on ajatus, että ne ihan tavalliset ihmiset kyllä joutavat kohtuullisessa määrin kuolemaankin. Ruotsissakin myönnettiin ajat sitten, ettei koronaa vastaan voi syntyä laumasuojaa.
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 09:31 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
pvalila kirjoitti: Tiedät oikein hyvin, ettei rokottaminen epidemiaa aiheuta. Ja tiedät senkin, ettei rokottaminen epidemiaa poista.
Mistäkö tiedän? Siitäkö että asia kerrotaan näin YLE-uutisissa? Sielläkö kaikki on aina 100% totta? Miksi ihmeessä koronatartuntojen ja kuolemien sekä hoidossa olevien määrää seurataan päivätasolla hyvinkin tarkasti, ja siitä uutisoidaan päivittäin joka tuutissa? Vastaavasti koronarokotteen haitoista julkaistiin Fimean sivuilla yhteenveto ensin viikottain, sitten kahden viikon välein, ja nyt vain kuukauden välein? Taitaa olla nyt reilu 130 haittailmoitusta jossa epäily rokotteen aiheuttamasta kuolemasta Suomessa. Onko kaikki vääriä ja aiheettomia ilmoituksia, ja jos on niin mistä sen tietää? Varmaankin osa ilmoituksista tulee yleisestä epäilystä rokotteita kohtaan, mutta silti haittailmoitusten määrä on valtava, kokonaisuudessaan jo yli 20000.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 09:57 |
Viestit: 7827 Paikkakunta: Eurajoki
|
Xantippa kirjoitti: [Varmaankin osa ilmoituksista tulee yleisestä epäilystä rokotteita kohtaan, mutta silti haittailmoitusten määrä on valtava, kokonaisuudessaan jo yli 20000.
Taitaa olla nyt reilu 130 haittailmoitusta jossa epäily rokotteen aiheuttamasta kuolemasta Suomessa. Onko kaikki vääriä ja aiheettomia ilmoituksia, ja jos on niin mistä sen tietää? Olisko lähdettä? Fimean mukaan 16.11. Ilmoituksia oli 5686. https://www.fimea.fi/tietoa_fimeasta/koronavirus-covid-19-/koronarokotteiden-haittavaikutusilmoituksetLisäksi tuolla mainitaan: "Fimeassa on 16.11.2021 mennessä käsitelty 132 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joissa kerrotaan potilaan menehtyneen. 11 potilaista oli saanut Spikevaxin, 18 Vaxzevrian ja loput 103 Comirnatyn. Kuolemantapauksissa haittavaikutusilmoituksen tekeminen ei tarkoita syy-seuraussuhdetta rokotteen ja kuoleman välillä. Kuolinsyyn määrittää hoitava lääkäri tai tietyissä tilanteissa oikeuslääkäri (Laki kuolemansyyn selvittämisestä)." Ethän nyt tee itsestäsi pelleä vääristelemällä faktoja? 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 10:25 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Teuski kirjoitti: Xantippa kirjoitti: [Varmaankin osa ilmoituksista tulee yleisestä epäilystä rokotteita kohtaan, mutta silti haittailmoitusten määrä on valtava, kokonaisuudessaan jo yli 20000.
Taitaa olla nyt reilu 130 haittailmoitusta jossa epäily rokotteen aiheuttamasta kuolemasta Suomessa. Onko kaikki vääriä ja aiheettomia ilmoituksia, ja jos on niin mistä sen tietää? Olisko lähdettä? Fimean mukaan 16.11. Ilmoituksia oli 5686. https://www.fimea.fi/tietoa_fimeasta/koronavirus-covid-19-/koronarokotteiden-haittavaikutusilmoituksetLisäksi tuolla mainitaan: "Fimeassa on 16.11.2021 mennessä käsitelty 132 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joissa kerrotaan potilaan menehtyneen. 11 potilaista oli saanut Spikevaxin, 18 Vaxzevrian ja loput 103 Comirnatyn. Kuolemantapauksissa haittavaikutusilmoituksen tekeminen ei tarkoita syy-seuraussuhdetta rokotteen ja kuoleman välillä. Kuolinsyyn määrittää hoitava lääkäri tai tietyissä tilanteissa oikeuslääkäri (Laki kuolemansyyn selvittämisestä)." Ethän nyt tee itsestäsi pelleä vääristelemällä faktoja?  Pellejä on monenlaisia. Positiivinen koronatesti ei myöskään tarkoita syy-seuraussuhdetta koronan ja kuoleman välillä. "Tällä hetkellä tarkempaa käsittelyä odottavia ei-vakavia koronarokoteilmoituksia on noin 14 900." <-- Jos vähän osaa yhteenlaskua niin tajuaa aika äkkiä että yhteensä haittailmoituksia on yli 20000. https://www.fimea.fi/tietoa_fimeasta/ko ... oituksista
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
sitikkaporo
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 10:53 |
Viestit: 1114
|
|
Niin, lukuja on monenlaisia. Ensimmäisessä liitteessä skaalaa haittavaikutuksista (joista käsitellyistä puolet ovat ei-ammattilaisten ilmoittamia).
Sivustolla Fimea määrittelee vakavat haittavaikutukset osin ristiriitaisesti, taulukon alla ne on määritelty näin:
"Lääketurvatoiminnassa haittavaikutus katsotaan vakavaksi, jos se on johtanut kuolemaan, hengenvaaraan, sairaalahoitoon tai sen pidentymiseen, aiheuttanut pysyvän vamman, toimintakyvyn laskun tai synnynnäisen epämuodostuman. Kaikki haittavaikutusten ilmoittajat eivät seuraa näitä kriteereitä, vaan saattavat tehdä vakavuusarvioinnin omaan kokemukseensa ja näkemykseensä perustuen."
Aivan sivun alussa on koostetusti ilmoituksista:
"Ilmoitukset ovat painottuneet työikäisiin rokotettuihin ja useimmiten on ilmoitettu rokotteiden tunnettuja haittavaikutuksia, kuten kuumetta, päänsärkyä, lihaskipua ja väsymystä."
Kuolemaan liittyneistä haittavaikutuksista:
"Fimeassa on 16.11.2021 mennessä käsitelty 132 koronarokotuksiin liittyvää haittavaikutusilmoitusta, joissa kerrotaan potilaan menehtyneen. 11 potilaista oli saanut Spikevaxin, 18 Vaxzevrian ja loput 103 Comirnatyn.
Kuolemantapauksissa haittavaikutusilmoituksen tekeminen ei tarkoita syy-seuraussuhdetta rokotteen ja kuoleman välillä. Kuolinsyyn määrittää hoitava lääkäri tai tietyissä tilanteissa oikeuslääkäri (Laki kuolemansyyn selvittämisestä). Alle 50-vuotiaiden ikäryhmiä ei eritellä vähäisten ilmoitusmäärien takia.
Ja edelleen:
"Kolmasosalla potilaista ei ilmennyt rokottamisen jälkeen selkeitä oireita, ja menehtymisen arvioitiin liittyvän ensisijaisesti muihin sairauksiin. Kolmasosalla potilaista ilmaantui oireita, kuten kuumetta tai yleisvoinnin heikkenemistä rokottamista seuraavina päivinä. Vaikka heidän katsotaan menehtyneen pitkälle edenneisiin perussairauksiin tai niiden komplikaatioihin, rokotteen mahdollista myötävaikuttavaa roolia ei voida täysin poissulkea. Useammasta ilmoituksesta odotetaan lisätietoja tapahtumien kulusta ja potilaan perussairauksista.
THL:n seurannassa on todettu, että rokotettujen kuolleisuus rokotuksen jälkeisinä viikkoina on pienempää kuin rokottamattomilla, kun huomioidaan muun muassa henkilöiden ikä, sairaudet ja sukupuoli. Kuolleisuuden seurantaa jatketaan rokotusten edetessä.
Ajallinen yhteys rokotuksen ja kuoleman välillä ei tarkoita, että rokotuksella ja kuolemalla olisi syy-yhteys. Suomessa menehtyy vuosittain noin 55 000 ihmistä. Koronarokotteita annettiin ensimmäisten joukossa muun muassa hoivakodeissa asuville ikääntyneille, joiden riski menehtyä perussairauksiinsa on lyhyelläkin aikavälillä korkea. (THL:n tiedote 27.8.2021)"
Asioista voi olla montaa mieltä kun tulkitaan lukuja nopeasti ja tarkoitushakuisesti.
| Liitteet: |

fimea rokotehaittavaikutusilmoitukset 16112021.png [ 108.2 KiB | Katsottu 4698 kertaa ]
|
C4 e-HDi 115 Premium ETG6 -15, Dyane -68 (ikurojekti), Mitsu Outlander PHEV 2016
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 12:01 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
sitikkaporo kirjoitti: Niin, lukuja on monenlaisia....
Asioista voi olla montaa mieltä kun tulkitaan lukuja nopeasti ja tarkoitushakuisesti. Haittailmoitusten määrä on kuitenkin ennennäkemättömän suuri. Toki piikkejäkin on jaettu paljon.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 12:21 |
Viestit: 7827 Paikkakunta: Eurajoki
|
Xantippa kirjoitti: sitikkaporo kirjoitti: Niin, lukuja on monenlaisia....
Asioista voi olla montaa mieltä kun tulkitaan lukuja nopeasti ja tarkoitushakuisesti. Haittailmoitusten määrä on kuitenkin ennennäkemättömän suuri. Toki piikkejäkin on jaettu paljon. Eikä koskaan ennen ole ollut tällaista skeptikkohörhöjen massaa niitä tehtailemassa. Toki myös koko rokotteen näkyvyys vaikuttaa, enkä kiistä sitäkään, etteikö tuolla voisi olla enemmän haittavaikutuksia kuin muilla rokotteilla. Paljonkohan influenssapiikkejä on tyypillisesti pistelty vuodessa?
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 12:26 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Teuski kirjoitti: Xantippa kirjoitti: sitikkaporo kirjoitti: Niin, lukuja on monenlaisia....
Asioista voi olla montaa mieltä kun tulkitaan lukuja nopeasti ja tarkoitushakuisesti. Haittailmoitusten määrä on kuitenkin ennennäkemättömän suuri. Toki piikkejäkin on jaettu paljon. Eikä koskaan ennen ole ollut tällaista skeptikkohörhöjen massaa niitä tehtailemassa. Toki myös koko rokotteen näkyvyys vaikuttaa, enkä kiistä sitäkään, etteikö tuolla voisi olla enemmän haittavaikutuksia kuin muilla rokotteilla. Paljonkohan influenssapiikkejä on tyypillisesti pistelty vuodessa? Mistäs ne skeptikkohörhöt on yhtäkkiä ilmaantuneet? Hallitsematon maahanmuuttokaan ei taida tätä selittää.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 12:49 |
Viestit: 5877 Paikkakunta: Lahti
|
Xantippa kirjoitti: Haittailmoitusten määrä on kuitenkin ennennäkemättömän suuri. Toki piikkejäkin on jaettu paljon. Töissä on rokotettu muutama sata, rokotetuista yksi oli muutaman päivän saikulla kuumeen takia, rokottamattomista joita on vähemmistö 2 on ollut teholla, rokotetuista tartunnan saaneista useammalla oireet on olleet lähes olemattomia.
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
|
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 12:51 |
Viestit: 5877 Paikkakunta: Lahti
|
|
|
|
 |
|
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 12:58 |
Viestit: 7827 Paikkakunta: Eurajoki
|
Xantippa kirjoitti: Mistäs ne skeptikkohörhöt on yhtäkkiä ilmaantuneet? Hallitsematon maahanmuuttokaan ei taida tätä selittää. Sen kun tietäisi. Kaipa ne valmiiksi olleet vaan ovat onnistuneesto saaneet masinoitua mieleltään heikot ja medialukutaidottomat mukaan houreisiinsa  Rajoitteet ja niiden tuomat vaikeudet sekä mielekkään tekemisen puute ovat myös varmasti olleet omiaan altistamaan tietyt, esim. edellämainitut ryhmät huonoille vaikutteille.
Viimeksi muokannut Teuski päivämäärä 15.12.2021 13:12, muokattu yhteensä 1 kerran
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 13:05 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Teuski kirjoitti: Xantippa kirjoitti: Mistäs ne skeptikkohörhöt on yhtäkkiä ilmaantuneet? Hallitsematon maahanmuuttokaan ei taida tätä selittää. Sen kun tietäisi. Kaipa ne valmiiksi olleet vaan ovat onnistuneesto saaneet masinoitua mieleltään heikot ja medialukutaidottomat mukaan houreisiinsa  Rajoitteet ja niiden tuomat vaikeudet sekä mielekkään tekemisen puute ovat myös varmasti olleet omiaan altistamaan tietyt, edim. edellämainitut ryhmät huonoille vaikutteille. Valtamedian / THL:n sokea usko ja kaiken muun tiedon pitäminen täytenä huuhaana ovat mielestäsi paras osoitus vahvuudesta ja hyvästä medialukutaidosta? 
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
Teuski
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 13:12 |
Viestit: 7827 Paikkakunta: Eurajoki
|
Xantippa kirjoitti: Teuski kirjoitti: Xantippa kirjoitti: Mistäs ne skeptikkohörhöt on yhtäkkiä ilmaantuneet? Hallitsematon maahanmuuttokaan ei taida tätä selittää. Sen kun tietäisi. Kaipa ne valmiiksi olleet vaan ovat onnistuneesto saaneet masinoitua mieleltään heikot ja medialukutaidottomat mukaan houreisiinsa  Rajoitteet ja niiden tuomat vaikeudet sekä mielekkään tekemisen puute ovat myös varmasti olleet omiaan altistamaan tietyt, edim. edellämainitut ryhmät huonoille vaikutteille. Valtamedian / THL:n sokea usko ja kaiken muun tiedon pitäminen täytenä huuhaana ovat mielestäsi paras osoitus vahvuudesta ja hyvästä medialukutaidosta?  Periaatteessa kyllä ilman noita (kieltämättä tyypillisen skeptikkohörhömäisiä) kärjistyksiä kuten "sokea usko" ja "kaiken muun tiedon" 
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=- -=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
|
|
|
|
 |
|
olli__o
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 15.12.2021 15:00 |
Viestit: 5128
|
Teuski kirjoitti: ... Periaatteessa kyllä ilman noita (kieltämättä tyypillisen skeptikkohörhömäisiä) kärjistyksiä kuten "sokea usko" ja "kaiken muun tiedon"  Lisäisin listaan termin valtamedia. Ja en tarkoita että ihan kaikki on totta tai oman maailman katsomuksen mukaista jos ne on kirjoittettuna isoissa medioissa, mutta ihan sama pätee kaikkiin medioihin ja joillain netistä löytyvillä medioilla on varsin vahva oma mielipide siitä miten maa makaa ja värittävät kaiken julkaisemansa materiaalin sen mukaiseksi (ja jotkut levittävät ja puskevat sitä samaa paskaa joka kanavaan johon pääsevät). Osa uskoo vaikka valtamedian julkaisemiin horoskooppeihin, tse olen tulkinnut ne viihteeksi vähän kuin sarjakuvat, mutta tiedän että jotkut niihin ja astrologiaan uskovat kovinkin ja vaikuttivatpa ne jopa suurten valtioiden päämiehiin. Mutta olisiko horoskooppi sen uskottavampi jos sen julkaisee youtubessa joku hörhö joka ei usko valtamedioihin, minusta ei.
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 16.12.2021 14:42 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
Otsikko muuten siinä mielessä valheellinen, että youtubestakin on paljon "rokotevastaista" sisältöä sensuroitu. Eli hankala siellä on jyrätä kun youtube päättää mikä on totta ja mikä ei. Sama toki facebookissa ja twitterissä. Demokratia ja sananvapaus voi hyvin kun alamme olla näiden yritysjättien armoilla. 
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
XM-Hannu
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 16.12.2021 17:48 |
Viestit: 2767 Paikkakunta: Koria
|
Tätä keskustelua seuranneena totean, että olen pitkälti teuskin ja pvalilan kanssa samoilla linjoilla. Yksi poiminta uutisvirrasta, omin kommentein: Lääkefirma Pfizerin joku nokkahenkilö kertoi omikron-variantin olevan entisiä herkemmin tarttuva, ja siihen tarvitaan 3. rokoteannos ( haa, taas 50 000 000 000 taalaa  ) ja myös neljäs (siis sata miljardia lisää voittoa  ) annos. (Puhtaasti, pyyteettömästi ihmiskunnan parhaaksi.)
|
|
|
|
 |
|
Xantippa
|
Viestin otsikko: Re: Rokotevastaiset jyräävät Youtubessa Lähetetty: 16.12.2021 19:38 |
Viestit: 1709 Paikkakunta: Kuopio
|
|
Pfizerillä menee kertomansa mukaan 75v julkaista tiedot rokotteestaan. Melko hidasta etten sanoisi.
C5 HDi 240 Tourer
|
|
|
|
 |
|
|