Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 2/9 [ 208 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 10.12.2009 16:12 
Käyttäjän avatar

Viestit: 98
Nautiskellen ajelin C5 faceliftilla turussa. Kiihdyttelin rauhallisesti ja vähän jarruttelinkin. Rutistelin nahkaistaohjauspyörää ja unelmoin ensikesää. Porukkaa kertyi taakse jonoksi asti, taustapeilistä katselin että bemarihan se siellä kurkki takaspoilerini takaa. No ajelin rauhallisesti kunnes välähti ajattelin että ukkostaako nyt keskellä talvea ja valkeaa lyö. Hieman pelästyin ja nopeasti nopeusmittaria vilkaisin, tais näyttää jotain viittäkymppiä. Niinpä hieman sekavassa mielentilassa siinä aprikoin en kuitenkaan ollut humalassa enkä muitakaan nautintoaineita nauttinut. Ajatusten sekamelskassa siinä mietin, että nyt tuli pojalle kiva joululahja, voisi jopa vankilaan joutua. Minä tunnollinen veronmaksaja nyt tällaista suurta rikosta tehneenä. Vähän hävetti ja nolotti koko tilanne. Mietin miten selittäisin tämän kotona. voi sitä päivittelyä mitä siitä voisi syntyä.
Aikaa kului puolitoista viikkoa eteenpäin ja kirjekuori saapui kotiini. Avasin jälleen sekavassa mielentilassa kirjekuoren. Jännitys tiivistyi, kunnes laukesi melkein samantien. Luin kirjeen toistamiseen ja totesin. Olin saanut kirjallisen huomautuksen! Niin olin ajellut 40 alueella 44 ja oikeutettu saamaan huomautuksen virheestäni.

No ajelen edelleen tyytyväisenä pieni hymyn vire suupielessä C5:lla ja odottelen sitikkatapahtumia ja tapaamisia.



[size=150][/size]ID 19 Fami-62,2cv6-77 Gs 1220-74, GS X3-80, Gs Pallas-78, Cx 25 Gti Turbo-85, Cx 25 Prestige Turbo-86, Bx 14-85, Visa Gti x2 musta ja valk-87, Xantia 1,8 Sx-95,Xantia 2,0 tct Brea-96, Xantia V6 Exl A-98, ,Pösö 607 3,0 V6 A-01 Black´n Roll-08+3 itäaut.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 10.12.2009 17:38 

Viestit: 400
Ensinnäkin kerron, että autolla saaliini on vain yksi pysäköintivirhemaksu 80-luvulla. Kameravalvontaa vastaan olen aina ollut ja tulen olemaan
Sillä ei saada liikenteen todellisia "sankareita" eli suuria ylinopeuksia ajavia, ohituskieltoalueeella ohittavia, rattijuoppoja tai muita huumeita käyttäviä, liian lähellä takana hiostavia, muiden autoilijoiden "kouluttajia" tai isoilla pyörillä ylinopeutta ajavia kiinni.
Suurin osa kameravalvonnasta sakon saaneita on kuitenkin tavallisia autoilijoita joilta on ehkä jäänyt huomaamatta nopeusrajoituksen muuttuminen, nopeus on vahingossa hiljakseen ylöspäin hivuttautunut tai kuten itselläni oli lähellä käydä aikoinaan, mummeli ajeli 80 alueella alle seitsemääkymppiä ja tietenkin koko ajan vastaantulijoita. Lopulta tuli tyhjä rako jolloin tein ohituksen ja kaistalle palatessani huomasin kameratolpan edessäni nopeutta oli kai hieman yli yhdeksänkympin, no onneksi oli tyhjä lintupönttö sillä kertaa ;)
Lisäksi nuo pöntöt aiheuttavat haitariliikettä kun normiautoilijat varmuuden vuoksi hidastavat pöntön kohdalla
Kannatan siis näkyvää ja "näkymätöntä" valvontaa ts. tunuksellisia ja tunnuksettomia poliisiautoja/pyöriä liikenteessä, ne eivät yleensä nipota pienistä ja saavat noita listaamiani tapauksia kiinni
Jostain syystä hymyni on varsin herkässä kun näen esim. Skoda ja Audi kuskit tien laidassa keskustelemassa konsernituotteiden paremmuudesta :D
Niin ja täällä stadissahan valvotaan myös bussikaistoja kameroilla, mikä sinänsä ok, mutta viime valvontaiskun yhteydessä näin Mannerheimintiellä kuinka kaveri koukkasi kylmästi heti kamera-auton jälkeen bussikaistalle ja jatkoi siitä sitten eteenpäin niin kuin mitään valvontaa olisikaan
:?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 11.12.2009 13:11 
Käyttäjän avatar

Viestit: 294
Scrat kirjoitti:
...Niin ja täällä stadissahan valvotaan myös bussikaistoja kameroilla, mikä sinänsä ok, mutta viime valvontaiskun yhteydessä näin Mannerheimintiellä kuinka kaveri koukkasi kylmästi heti kamera-auton jälkeen bussikaistalle ja jatkoi siitä sitten eteenpäin niin kuin mitään valvontaa olisikaan
:?

Loistavaa toimintaa. :mrgreen: Kyllä ....tuttaa jonottaa kehä I:llä typötyhjän
bussikaistan vieressä aamu-/iltaruuhkassa. :evil:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 11.12.2009 19:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 941
Paikkakunta: vihti
Tänään tuli postia polliisilta.
En vieläkään saanut ylinopeussakkoa. Jumpy on vaimon nimissä ja Häntä siinä moitittiin lievästä ylinopeudesta ja kehoitettiin vaimoa välttämään ylinopeutta. Olosuhteet huomioon ottaen rikkomus oli vähäinen, jolloin POLIISIMIES voi antaa kirjallisen varoituksen. Poliisinainen ei siis voi antaa kirjallista varoitusta.
Välähdyshetkellä mittari näytti karvan verran yli 90, eli mielestäni 91. Mulla on mittarivirhe tuossa nopeudessa - 2. Siitä poliisi antaa anteeksi -3.Siitähän se 86 tulee.
Mites Black_ van Sulle kävi? 8-)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 18:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
sahtivaari kirjoitti:
Mites Black_ van Sulle kävi? 8-)


Toistaiseksi ei pohjois-savon poliisista kuulunut mitään,tosin etukilpi olikin aika likainen ja pieni jääkerros joten katsotaan nyt vielä,varmaan viikon päästä jos mitään ei kuulu niin asia on haudattu.
Jännityksen aikaa elämme :)



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 19:48 
Käyttäjän avatar

Viestit: 941
Paikkakunta: vihti
Kuuleman mukaan aika paljon epäonnistuu kuvia. Naapurikin jäi ilman sakkoa. 8-)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 21:00 

Viestit: 140
tässä keskustelua seuraneena ajattelin kysyä että paljonko kelläkin kertyy kilometrejä tuolla tienpäällä vuosittain?
Muuten tuo dementia kun iskee..niin mikä se oli sotavuosina se kaveri..mikä se oli..kun ilmiantoi ihmisiä...kotireino...vai mikä se oli?

semmonen istumaan kyytiin niin raportoi joka rikkeen poliisille. Eipä tarvi kenenkään tuolla kylmässä pöntttökameraan filmiä vaihtaa tai tienpielessä kytätä...kun pakkasiakin lupaavat.

sr


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 22:16 
Käyttäjän avatar

Viestit: 941
Paikkakunta: vihti
Eteenpäin en tiedä, mutta takana on yli kolmemiljoonaa. 8-)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Paskeri sentään
ViestiLähetetty: 12.12.2009 22:45 
Tänään koulusta tullessani Kuopio-Ovensuu välillä välähti. Plagiaattori näytti rajoitukseksi 80, mutta oikea taisi olla 70...
Rakkaan ranskalaiseni nopeus oli navikaattorin mukaan 83.
Vankilatuomio taitaa tulla, sekä putkaa, linnaa ja vaihtoehtoisesti vankeutta. Jännityksellä odotan tuomiota.


   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 23:04 
Käyttäjän avatar

Viestit: 941
Paikkakunta: vihti
Voi tulla jalkapuutuomio kirkon pihalla .;)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 23:10 
Vittukuvituttaajoetukäteen.


   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 23:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1183
Natero kirjoitti:
Vittukuvituttaajoetukäteen.


Lehdessä luki, että ehdottoman vankilatuomion saa kohta suorittaa kotonakin. :shock:



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 12.12.2009 23:41 

Viestit: 2699
Aakku kirjoitti:
Lehdessä luki, että ehdottoman vankilatuomion saa kohta suorittaa kotonakin.

Kenen kotona? :twisted:



Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 04:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 119
Mikä siinä nopeusrajoituksen noudattamisessa on niin vaikeaa???


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 06:13 

Viestit: 2699
txk kirjoitti:
Mikä siinä nopeusrajoituksen noudattamisessa on niin vaikeaa?

Ihanko tosissas tuota kysyt, vaiko saadaksesi ainoastaan jutun juurta? "Natero"n viestistähän (12.12.2009 21:45) se vaikeus käy ilmi. Pidemmällä matkalla, varsinkin pimeään aikaan, nopeusrajoitusten vaihtumisen seuraaminen on melkoisen työlästä, tai miltei mahdotonta täysin aukottomasti. Muuta liikennettäkin kun pitäisi seurata. Tien kunto, ympäristö, tai mikään muu kuin se nopeusrajoituslätkä siitä ei kuljettajalle kerro. Vaikka kuinka tarkasti koetat noudattaa rajoituksia, niin pidemmän päälle narahdat. Ennemmin tai myöhemmin. Tekniikkakaan ei näköjään ole aukoton, kuten esimerkistä käy ilmi.

Eikös kysyjälle koskaan ole sattunut tilannetta oudolla tieosuudella, vaikka havaitsetkin ajoissa kamaratolpan niin epävarmuus iskee: Mikähän tässä on rajoitus? Ajankohan nyt liian lujaa? Onkohan minulta jäänyt edellinen nopeusrajoitusmerkki huomaamatta? Mitään muuta täysin varmaa keinoa ei sakon välttämiseen ole, kuin hiljentää nopeutta ns. varman päälle. Se taas haittaa muuta liikennettä.

Vielä olen noilta pönttösakoilta välttynyt, hyvällä tuurilla tosin.



Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 06:43 

Viestit: 2699
Tuon edellisen: Ihanko tosissas tuota kysyt, vaiko saadaksesi ainoastaan jutun juurta? Paremmin ehkä näin: Ihanko tosissas tuota kysyt, vai ainoastaanko jutun juurta antaaksesi?



Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 08:43 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1183
txk kirjoitti:
Mikä siinä nopeusrajoituksen noudattamisessa on niin vaikeaa???

Niinpä..
Tuskin kukaan pystyy ajaessaan kertomaan joka kohdassa mikä on rajoitus.
Esim. Pöytyän Riihikoskella oli tieosuus, jossa alle 10km matkalla rajoitus muuttui seitsemän kertaa. Nyttemmin on kaiketi yksi rajoitusmerkki vähennetty. Samalla tavalla rajoitukset muuttuu pääteilläkin. 100 -> 80 -> 60 -> 100. Nyt on alettu harrastaa vielä 70 rajoituksiakin.
Tämän sekamelskan takia pidän talvirajoituksista. Lähden 5 minuuttia aikaisemmin ja saan ajaa tasaisemmin.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 13:26 

Viestit: 140
Niinpä..
Tuskin kukaan pystyy ajaessaan kertomaan joka kohdassa mikä on rajoitus.
Aakku puhuu asiaa!

Suomalaiset nopeusrajoitukset on muuhun eurooppaan verrattuna erikoiset. Monessa muussa maassa nopeusrajoitukset on yhtenäiset tieluokituksen mukaan. Mutta meillä niitä veivataan ylös ja alas lyhyenkin matkan aikana erisuuntiin. Ajoin itse pönttötutkaan työmatkalla viime syksynä 04.00 aikaan vaskikellon risteystä lähestyttäessä. Vakionopeussäädin oli päällä nopeutta pilkulleen rajoituksen verran 100 km/h. Näin hämärässä vastassa olevan nopeusrajoituksen ja pudotin kahdella vivun heilautuksella vakkarin nopeuden 80 km/h. Kuinka ollakkaan kun silmät havaitsivat vielä nopeuden
muuttuvankin 60 km/h ! Vakkari äkkiä 60 km/h ,mutta ei nopeus vakkarin avulla enää kerinyt laskemaan ja ainoa keino olisi ollut paina äkkiää jarrua! No yli meni ja lamppu välähti!
Ehkä tässä olisi auttanut se että olisi ollut edes liikennettä niin olisi ajanut muun liikenteen perässä kun köyhän talon porsaat.Risteyksen jälkeen olikin sitten jo 80 km/h rajoitus ja taas olisi pitänyt kaasuttaa.

Toinen mielenkiintoinen paikka on kun Kouvolasta lähestytään Kausalaa ja 80 km/h nopeus pudotetaan 60 km/h ja kamera tulee kohdalle alamäessä mutkan takana! Olen monesti ajanut autoilijoiden perässä ketkä tätä ei ole tienneet ja niin välkkyy. Vakkarilla ajettuna tähän alamäkeen ei jarruttamatta nopeus kerkiä hiljenemään. Ja hauskinta ko. paikassa on se että nopeus on pienenetty sen takia että siinä kohdalla OLI koulu. Silloin kun siinä oli koulu siinä sai ajaa
80 km/h. Byrokratia kesti vaan niin kauan että koulu kerittiin lopettamaan ennenkuin rajoitus saatiin. Nyt se siinä sitten on se kuudenkympin rajoitus, kaikkien autoilijoiden turvana.)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 15:34 
Käyttäjän avatar

Viestit: 5854
Paikkakunta: Tuusula
"Suomalaiset nopeusrajoitukset on muuhun eurooppaan verrattuna erikoiset. Monessa muussa maassa nopeusrajoitukset on yhtenäiset tieluokituksen mukaan. Mutta meillä niitä veivataan ylös ja alas lyhyenkin matkan aikana erisuuntiin. "

Juuri näin ja näin on muuallakin Maapallolla. On jonkin verran haihattelua väittää että mikä siinä on vaikeaa.



Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 13.12.2009 17:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
citromes kirjoitti:
Toinen mielenkiintoinen paikka on kun Kouvolasta lähestytään Kausalaa ja 80 km/h nopeus pudotetaan 60 km/h ja kamera tulee kohdalle alamäessä mutkan takana! Olen monesti ajanut autoilijoiden perässä ketkä tätä ei ole tienneet ja niin välkkyy. Vakkarilla ajettuna tähän alamäkeen ei jarruttamatta nopeus kerkiä hiljenemään. Ja hauskinta ko. paikassa on se että nopeus on pienenetty sen takia että siinä kohdalla OLI koulu. Silloin kun siinä oli koulu siinä sai ajaa
80 km/h. Byrokratia kesti vaan niin kauan että koulu kerittiin lopettamaan ennenkuin rajoitus saatiin. Nyt se siinä sitten on se kuudenkympin rajoitus, kaikkien autoilijoiden turvana.)
Taitaa olla sama paikka, missä Vanilla väläytin edelliseen Morvaan mennessä. Ei moottorijarrutus heti merkin nähdessä riittänyt. Vielä kun ihmettelin vähän sitä ennen ollutta liikennemerkkiä, josta oli kyltti tipautettu maan tasolle ja pohdin, oliko ihan oikein vai ilkivaltaa/vahinko. No välähti kuitenkin ja valittaahan ei kannatta, kun valittaminen maksaa enemmän, kuin sakko... Näin meillä täällä Suomessa.



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 14.12.2009 09:28 

Viestit: 1496
Talvella aika usein näkee vielä kaiken kivan lisäksi aurauslumeen peittyneitä liikennemerkkejä. Arvaa siinä sitten miten kovaa saa ajaa...


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 14.12.2009 09:30 
Käyttäjän avatar

Viestit: 7490
Paikkakunta: Taipalsaari
Tirehtööri kirjoitti:
Talvella aika usein näkee vielä kaiken kivan lisäksi aurauslumeen peittyneitä liikennemerkkejä. Arvaa siinä sitten miten kovaa saa ajaa...
Kyllä ne näkee liikennesääntöjen mukaan ajaessa, ellei kyseessä ole moottoritie. Peittynyt liikennemerkkihän pitää pysähtyä puhdistamaan. :oops:



VW Passat B7
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 14.12.2009 09:39 
Käyttäjän avatar

Viestit: 866
Paikkakunta: Janakkala
Tirehtööri kirjoitti:
Kaksi tapausta tiedän, joissa kamera on näpsäyttänyt kuvan ylinopeutta ajavasta kännykkään puhuvasta kuljettajasta. Sakot tulivat heille vain ylinopeudesta, mutta kännykkään puhumisesta huomautettiin. Liekö käytäntö edelleen sama?

Pari-kolme vuotta sitten olivat jossain päin Itä-Suomea laittaneet kameran laukaisurajan pari kilometriä tierajoitusta alemmas, jolloin räpsähti käytännössä kaikille. Kertoivat kyttäävänsä turvavöitä... :lol:



Ducato 3.0 ComfortMatic '08
Clio TCe 90 Dynamique '13
207 1.6 16V '07
Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Br. '00
Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Bl. '00
Visa 1.4 GT '83
AX First 1.4 Diesel '93
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 14.12.2009 09:56 

Viestit: 1496
laakeri kirjoitti:
Kyllä ne näkee liikennesääntöjen mukaan ajaessa, ellei kyseessä ole moottoritie. Peittynyt liikennemerkkihän pitää pysähtyä puhdistamaan. :oops:


Uskaltaisin olla laakerin kanssa eri mieltä tuosta merkkien näkemisestä, vai saatteko te muut esim. liitteenä olevasta merkistä selvää?


Liitteet:
rajoitus.jpg
rajoitus.jpg [ 27.35 KiB | Katsottu 8917 kertaa ]
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: automaattinen liikennevalvonta
ViestiLähetetty: 14.12.2009 10:05 

Viestit: 2699
Tirehtööri kirjoitti:
Uskaltaisin olla laakerin kanssa eri mieltä tuosta merkkien näkemisestä, vai saatteko te muut esim. liitteenä olevasta merkistä selvää?

Niin niin. Sä otin kuvan ennen kuin kävit sen merkin puhdistamassa. Meillä perässätulijoilla oli sitten jo helpompaa.



Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 2/9 [ 208 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Seuraava


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: