Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Miten saan Webaston pois käytöstä C5 2008 hdi
ViestiLähetetty: 29.11.2024 11:29 

Viestit: 37
Paikkakunta: Riihimäki
Minulla on savuttava Webasto jossa on joku automaattinen kylmäkäynnistin. Tuolle savuttajalle ei ole käyttöä. Se vaan savuttaa silloin kun sitä huvittaa.
Poistin sen olettamani päävirran joka lähti suoraan akusta. Poistin siinä samalla sen sulakkeen (30A???) ja releen. Poistin koko sisälla olleen ohjausyksikön.
Luulin, että nyt loppui savutus.
Vaimo kuitenkin soitti, että savutus jatkui parkkihallissa hänen lähtiessä töistä. Sisälämpö hallissa ehkä 15C.
En edes uskonut. Starttasin aamulla parkkuruudussa auton ulkona ehkä 5C lämpötilassa. Savutus alkoi kohta startin jälkeen.
Siellä lienee joku salainen virtajohto joka saa tuon heräämään?
Onko ainut tapa hoitaa homma viemällä auto korjaamolle jossa nostavat sen ylös ja tekevät tarvittavat anti-Webasto voimisteluliikkeet?


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Miten saan Webaston pois käytöstä C5 2008 hdi
ViestiLähetetty: 29.11.2024 18:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2644
Paikkakunta: Päijät-Häme
Töpselin nokkaan ja ruksi pois jotta auto ei enää tiedä siinä olevan webastoa. Turhaan purit kaukosäätimen ja sisätilalämmittimen puhallinta ohjaavat kamppeet. Mutta nyt kun ne on irti niin voin kyllä ne sulta ostaa jos kaukosäädin on ehjä ;) .
Ja jos vaimo haluaa lämpimän auton, niin ovoko.fi (tai rrr.lt) löytyy lahden takaa edukkaita ja joskus vähänkin ajettua webastoja mitkä käy suoraan tilalle. Itselle osui 120h käynyt Puolasta..



2x C5HDi Break erikoppaset, 2x Xantia Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 3x BX 19 TZi Vaninaihio (2xAut), BX Van 18TD, BX4WD Break, BX Van D projekt, InvaBX 16TRS Aut; 3x2CV6. 2xVisa14TRS; XM 2,5TD Break; BX 18TD Break Aut + BX Van D Aut+XM 2,5TD BK
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Miten saan Webaston pois käytöstä C5 2008 hdi
ViestiLähetetty: 29.11.2024 21:19 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2764
Paikkakunta: Koria
Tällainen karvalakkikonsti on myös, ellei lierihattu ole ratkaisuehto... :roll:
Akun ja lokasuojan välissä on pystyasennossa yksi pieni sulakerasia hahlossaan, jotkut pienet lukituskynnet pitävät sitä paikallaan. Akku pois, niin tuon rasian saa näprättyä esille, ja auki. F8-paikasta 20A sulake irti, niin loppuu sekä savutus että lisälämpö. Omalle X7:lle tein noin reilu viikko sitten, ja vielä en ole autooni jäätynyt. Täälläpäin ei ole -7C kylmempää vielä ollut.

Edit. Lukaise vielä tämä ketju, siitäkin voi olla apua:
viewtopic.php?f=9&t=34172


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Miten saan Webaston pois käytöstä C5 2008 hdi
ViestiLähetetty: 30.11.2024 13:38 

Viestit: 37
Paikkakunta: Riihimäki
Tein sitten sen uusavuttoman ratkaisun. Olin lähdössä autolla jonka webaston virtapiuhan olin jo katkaissut käymään kaupassa.
Ekoissa liikennevaloissa alkoi konepellin alta tulemaan isosti savua. Avasin auton ikkunat jotten tukehtuisi.
Ajoinkin paikallisen korjaamon pihaan ja kyselin aikaa. Kertoivat, että ei aikoja ennen ensiviikkoa. Kun kerroi tilanteen, niin alkoivat nauraa, että tuo onkin eka tällä viikolla.
Soittavat heti kun tulee sopiva tauko.
Tauko tuli ennen kuin ehdin kaupasta kotiin.
Nostivat auton ylös ja ottivat vas edestä jonkin suojamuovin irti jotta sai käden sisään sinne ja vähän näkyvyyttä.
Siellä oli johto jossa webaston tarra. Ottivat liittimen irti ja teippasivat umpeen molemmat päät. Muovin ruuvit takaisin ja auto alas. Sanoin, että kirjoita tunnin lasku. Vastaus oli, että laitetaan seuraavan huollon laskuun mutta muistuta kun tuot auton huoltoon. Vastasin nauraen, että muista ihan varmasti....ellei vaimo sitten tuo tätä ;-)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: Miten saan Webaston pois käytöstä C5 2008 hdi
ViestiLähetetty: 30.11.2024 13:41 

Viestit: 37
Paikkakunta: Riihimäki
Vielä se, että kiitos teille viesteistänne. Juuri noita ohjeitanne olisin tarvinnut ellei tuo uusavuttomuus olisi iskenyt.
Tuolle webastolle ei ole juurikaan tarvetta kun lähes aina on tolppa johon saan auton tarvittaessa kiinni.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 5 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: