|
Kirjoittaja |
Viesti |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 27.01.2025 01:07 |
Viestit: 3645
|
Taas on kaapeli poikki Itämerellä. Niin kauan kun Venäjän ja Ukrainan välillä on avoin sota on vastaveto helppo: lahjoitetaan vain Ukrainalle jotain kauaskantavaa ja paukkuvaa ja ukrainalaiset hoitavat toimituksen ihan mielellään. Sitten menee vaikeaksi, kun sota menee tauolle.
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 27.01.2025 10:46 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
C-17 on lentänyt jo viikon putkeen Israelin ja Puolan väliä, löytötavaraa Ukrainaan vai ihan uutta?
Jotain Ukrainalle millä tuhota Putingradin alueen satamat, loppuu toi turha laivaliikenne...
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 27.01.2025 20:56 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Siellä jo valmistaudutaan Putlerin jälkeiseen aikaan ehdottamalla Stalinin kuoppaamista muualle. Lainaa: "Putinin mausoleumia on mahdollista palvoa. Ja kun hän päättää maanpäällisen matkansa, hänen arkkunsa luo on jonot. Tuomme tänne niiden Euroopan valtioiden liput, jotka valloitamme tulevina vuosina ja vuosikymmeninä. Ja länsimaisia tankkeja otettu vihollisiltamme", Dugin lisäsi.
Persketti kun enään mistään löydä sitä videota jossa tuhannen päissään olevaa Kekkosta talutetaan mausoleumin katolla 2 turvamiehen voimin.
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 28.01.2025 12:24 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Venäläissotilaat on katkeria kun Pohjois-Korealaiset varastaa heiltä kaikki heidän itse aiemmin varastamat arvotavarat Kännykän valolla saa muuten mielenosoitukset näyttämään paljon komeammalta, kiiltomadot marssii Serbiassa. https://x.com/ForeignpolicyWB/status/1883975231490122001
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 29.01.2025 09:23 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Xari kirjoitti: Siellä jo valmistaudutaan Putlerin jälkeiseen aikaan ehdottamalla Stalinin kuoppaamista muualle. Lainaa: "Putinin mausoleumia on mahdollista palvoa. Ja kun hän päättää maanpäällisen matkansa, hänen arkkunsa luo on jonot. Tuomme tänne niiden Euroopan valtioiden liput, jotka valloitamme tulevina vuosina ja vuosikymmeninä. Ja länsimaisia tankkeja otettu vihollisiltamme", Dugin lisäsi.
Persketti kun enään mistään löydä sitä videota jossa tuhannen päissään olevaa Kekkosta talutetaan mausoleumin katolla 2 turvamiehen voimin. Jurpele, pelarguunia, se Manun muistisairaus, Lenin se pitää kuopata muualle, mut Kstovo palaa komeasti, Venäjän neljänneksi suurin jalostamo, kolmanneksi suurinhan on palanut jo viikon. https://x.com/bayraktar_1love/status/1884370334175891795
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 01.02.2025 03:09 |
Viestit: 3645
|
Xari kirjoitti: Jurpele, pelarguunia, se Manun muistisairaus, Lenin se pitää kuopata muualle, mut Kstovo palaa komeasti, Venäjän neljänneksi suurin jalostamo, kolmanneksi suurinhan on palanut jo viikon. https://x.com/bayraktar_1love/status/1884370334175891795Putinille tuo varmaankin raportoidaan positiivisesti: Ukraina alkaa selvästi väsyä, räjäyttävät meiltä yhä pienempiä ja pienempiä jalostamoja...
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 01.02.2025 14:30 |
Viestit: 3645
|
Noita Trumpin tullijuttuja ihmettelen. Ihmettelen ja ihmettelen, enkä ymmärrä.
Luultavasti hän ajattelee, että ne ovat hyvä juttu, koska tullien kohteeksi joutuvat maat niitä kovasti vastustavat. Trump kai elää nollasummamaailmassa, jossa kumppanien tappio on automaattisesti itselle hyvä juttu.
Läpi vuosikymmenten Trump on vältellyt win-win -tilanteit: hän on tunnettu niistä tappioista, joihin hänen kumppaninsa ovat ajautuneet.
Konkurssi konkurssin perään, sitä on ollut Trumpin yrittäjyys.
Lähinnä mietin jenkkilää, sitä kannattaa miettiä ensin. Millä aikataululla tullit tulevat myyntihintoihin? Tulevatko ne heti, ja nouseeko hinta vähemmän vai enemmän kuin tullin verran? Trump varmasti uskoo, että kilpailun takia hintoja ei ole vara nostaa; jenkeille on kuitenkin kamat myyty tähänkin asti superhalvalla, joten minä aavistelen monille tuotteille ihan toisenlaista hintakehitystä.
Eli uskon, että katteitansa leikkaavat firmat pystyvät tappiota tekemällä pitämään myyntiä yllä jokusen kuukauden. Ja sitten ne alkavat poistua markkinoilta. Jäljelle jäävät yritykset, jotka käyttävät tulleja tekosyynä nostaa hintojaan jopa tulleja enemmän. Niillä on tiukkaa jonkin aikaa, ne menettävät markkinaosuutta, mutta ne kuitenkin selviävät hengissä vaikkakin laihtuneina.
Toki yleisin ratkaisu lienee se, että firmat perustavat jenkkilään väliyhtiön, jolle kamat myydään sikahalvalla ja tuo välifirma myy sitten kamat todellisille asiakkaille. Mutta ei tuotteita voi myydä ihan ilmaiseksi edes omalle tytäryhtiölle ja kaikkinaiset yritysjärjestelyt tulevat nekin hintoihinsa.
Monet jenkkiyhtiöt ovat sitoutuneet tiettyihin ostoihin. Mitä ihmettä niille käy, nyt kun niille pamahtaa odottamaton menoerä? Trumputtaja varmaankin antaa jonkin asetuksen, joka vapauttaa nämä jenkkiyhtiöt velvoitteistaan.
Jenkeissä on tapana erotella laskussa VAT omaksi eräkseen. Kannattaisi ehkä tehdä näistä ylimääräisistä tulleista oma rivinsä kuitille, niin menisi ostajille perille, kuka ne tullit oikeasti maksaa.
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 01.02.2025 20:20 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Mitenhän tuo jenkeissä menee, voiko presidentin julistaa oikeustoimikelvottomaksi vai pitääkö odottaa täydellistä sekoamista. 25% tullit naapurimaille, aika iso osa noiden autotehtaista taitaa olla Meksikossa, no itsehän ovat päällikkönsä valinneet 
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 01.02.2025 20:49 |
Viestit: 3645
|
Xari kirjoitti: Mitenhän tuo jenkeissä menee, voiko presidentin julistaa oikeustoimikelvottomaksi vai pitääkö odottaa täydellistä sekoamista. 25% tullit naapurimaille, aika iso osa noiden autotehtaista taitaa olla Meksikossa, no itsehän ovat päällikkönsä valinneet  Eiväthän nuo kyenneet viskaamaan vankilaan edes entistä presidenttiä, joka teki rikoksensa koko kansakunnan silmien edessä ja jonka syyllisyydestä ei ole mitään epäilystä. Ei Trumpia pysäytä kuin korkeintaan satunnaisen salamurhaajan ampuma luoti.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 01.02.2025 20:51 |
Viestit: 3645
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 04.02.2025 13:28 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Mielenkiintoisia jorinoita, Trumpin kanssa pitäisi saada diili jolla saadaan Baltit pois Natosta, Liettualta pitäisi saada vähän maata (Suwalkin käytävä) eikä noille oikeastaan kuulu itsenäisyyskään, tsaarin venäjän romahtamisessa käynyt vahinko joka pitäis korjata, Suomea ei mainittu mut samassa romahtamisessa mekin itsenäistyttiin! takuulla oltaisiin seuraavia. https://www.youtube.com/watch?v=XywU8pqgM5Q
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 04.02.2025 14:44 |
Viestit: 4679 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
kokemjne kirjoitti: pvalila kirjoitti: kokemjne kirjoitti: pahus kun unohin ilmoittaa että tankkasin taas TB:llä kahella kympillä ysivitosta . 1.66 /litra . no nyt on ilmoitettu , että siitä vaan taas kommentoimaan. Ei hätää, ihan hyvin tuo riemuviestisi tuli vähän myöhässäkin perille. Onnittelen juhlapäivän johdosta! Sun aatesuunnallasi menee hyvin, venäläiselle fasismille Trumppi on enemmän kuin lottovoitto. kiitän pvalila . yrittäkää nyt keksiä jotakin että voisitte jatkaa vanhalla linjalla no niin . meinasin jo unohtaa tiedotuksen , että kävin taas tankkaamassa TB:llä kahella kympillä ysivitosta . 12 litraa sillä sai
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 04.02.2025 18:06 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Naapurikylässä Teboilin pitäjä meni konkurssiin, omituisinta tosin minusta oli että avasi vielä jo vuosia suljettuna olleen toisenkin aseman, eikö yhdellä tullut tarpeeksi tappiota?
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 04.02.2025 20:43 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Se olisi Bingo, Astrakhanin kaasulaitoksella sai rivin täyteen, voittoa odotellessa.
Liitteet: |

russia40.jpg [ 95.61 KiB | Katsottu 3649 kertaa ]
|
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 04.02.2025 20:49 |
Viestit: 3645
|
kokemjne kirjoitti: no niin . meinasin jo unohtaa tiedotuksen , että kävin taas tankkaamassa TB:llä kahella kympillä ysivitosta . 12 litraa sillä sai Onneksi muistit sentään!
|
|
|
|
 |
Aakku
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 04.02.2025 21:53 |
Viestit: 1146
|
kokemjne kirjoitti: no niin . meinasin jo unohtaa tiedotuksen , että kävin taas tankkaamassa TB:llä kahella kympillä ysivitosta . 12 litraa sillä sai Minulle on hiukan epäselvää, onko kyseessä venäjällä sijaitseva Teboil. Sinnehän niitä on nyt tupsahtanut sinne tänne. No 20 ruplalla ei tosin taida saada 12 litraa, jos saa ollenkaan.
Citroën 2CV AZ Berline -56
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 05.02.2025 00:50 |
Viestit: 3645
|
Xari kirjoitti: Mielenkiintoisia jorinoita, Trumpin kanssa pitäisi saada diili jolla saadaan Baltit pois Natosta, Liettualta pitäisi saada vähän maata (Suwalkin käytävä) eikä noille oikeastaan kuulu itsenäisyyskään, tsaarin venäjän romahtamisessa käynyt vahinko joka pitäis korjata, Suomea ei mainittu mut samassa romahtamisessa mekin itsenäistyttiin! takuulla oltaisiin seuraavia. https://www.youtube.com/watch?v=XywU8pqgM5QEihän Baltiaa olisi pelastanut mikään, jos Ukrainan sota olisi mennyt, kuten sen Venäjän näkökulmasta piti mennä. Ja Suomen oli tarkoitus suomettua taas. Ei Putin olisi meiltä muodollista itsenäisyyttä vienyt, todellisen vain. Hirmuisen oleellinen tieto, kun ennustetaan Venäjän toimintaa jatkossa: Venäjän liikepankit ovat tsaarin käskystä myöntäneet holtittomasti halpoja lainoja sotatuotantoa harjoittaville yrityksille. Vaikka Ukrainan sota loppuisi kuin seinään, niin Venäjä ei millään voi palata sellaiseksi maaksi, joka se oli ennen sotaa. Rahastot on hummattu ja maasta muokattu iso, velkainen asetehdas. Reittiä takaisin siviilituotantoon ei ole, muutokseen ei ole rahaa. Onko ainoa realistinen vaihtoehto jatkaa sotimista? Ainakin niin kauan, kuin maata johtaa nykyinen johto?
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 05.02.2025 01:42 |
Viestit: 3645
|
Aakku kirjoitti: kokemjne kirjoitti: no niin . meinasin jo unohtaa tiedotuksen , että kävin taas tankkaamassa TB:llä kahella kympillä ysivitosta . 12 litraa sillä sai Minulle on hiukan epäselvää, onko kyseessä venäjällä sijaitseva Teboil. Sinnehän niitä on nyt tupsahtanut sinne tänne. No 20 ruplalla ei tosin taida saada 12 litraa, jos saa ollenkaan. Tsot, tsot, eihän se Koke Venäjälle ole muuttanut vaikka uskookin täysillä Venäjän totuuteen. Suomi aloitti talvisodan, Venäjä ei ole koskaan hyökännyt, itäisessä Ukrainassa teurastettiin ja rääkättiin venäjänkielisiä, amerikkalaiset ovat vain kieltäytyvinään ottamasta Ukrainaa Natoon mutta oikeasti järjestivät Maidanin verilöylyn jne. saadakseen Ukrainan hakeutumaan Natoon jne. Kaikki, mitä Venäjän televisio kertoo ja ex-vaimo tulkkaa, on totta. Ei Koke yksin ole. Toisenkin tiedän, hänenkin vaimonsa seuraa Venäjän uutisia. Vaikeaa on elämä, jos mies ja vaimo elävät eri todellisuudessa. Ei tuollaisessa tilanteessa kannata liikaa vääriä ajatuksia mieleensä päästää, niiden aika on ehkä sitten joskus paljon myöhemmin. En minä Kokea tunne, mutta aika usein näissä kuvioissa on mukana myös syvä jenkkiviha. Sille on perusteita muutoinkin, mutta yleisintä jenkkiviha Suomessa on poliittisen kentän vasemmassa laidassa. Trumpin takia uutta syytä vihaan ja katkeruuteen syntyy juuri nyt ennätysvauhdilla...
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 05.02.2025 02:16 |
Viestit: 3645
|
Näitä tekoälyjuttuja olen miettinyt myös.
Muistanette Isaac Asimovin ensimmäisen lain vuodelta 1942?
Robotti ei saa vahingoittaa ihmistä.
Ukrainassa tuo ensimmäinen laki on hyvää vauhtia menossa rikki, ja perässä menevät ne seuraavatkin.
Tekoälystä on puhuttu valtavasti koko mun aikuisuuteni ajan, ja ironista on, että juuri puhe (siis kieli ja kielimallit) ovat nyt räjäyttäneet pankin.
Ei tuo kauhean yllättävää oikeastaan ole: kielihän se oli juuri se, joka nosti ihmisen aivan eri tasolle muihin eläimiin verrattuna.
Väistämättä tulee kuitenkin mieleen se, että onko tässä menossa oikein raamatullinen luomistyö: raamatun mukaanhan Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, itsensä kaltaiseksi.
Eli käykö tässä nyt niin, että kun tekoälyn pohjalla ovat ihmiskielen mallit ja tekoäly opetetaan ihmisten tuottamilla teksteillä, niin tuleeko tekoälystä samanlainen paskiainen kuin ihminenkin on? Ja jos tekoälyjä on kehittymässä useita rinnakkaisia, niin jääkö niistä eloon se, joka innokkaimmin laajenee ja tappaa pois kilpailevia tekoälyjä?
Yleinen tekoälyihin liittyvä harha on se, että jokin henkilö, yritys tai valtio hallitsisi tekoälyä. Eihän se noin mene: eihän onkimadonkaan katsota omistavan kalastajaa.
Ihmisen suuri ongelma on äärimmäisen hitaasti uudistuva hardware ja aivan olematon tiedonsiirtonopeus kahden yksilön välillä. Tekoälyllä noita rajoitteita ei ole.
No, ehkä se tekoäly ystävällisesti jättää tämän maapallon meille ihmisille ja itse siirtyy valloittamaan avaruutta: siihen meidän ihmisten kroppa ei nimittäin tule ikinä sopimaan.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 05.02.2025 03:07 |
Viestit: 3645
|
Voi jessus, Suomea kiertää venäläinen balettiryhmä, joka esiintyy ukrainalaisena Grand Kyiv Balletina. https://www.ts.fi/uutiset/6560522Grand Kyiv Balletin virallisten verkkosivujen mukaan ryhmä on oikeasti toukokuuhun asti jatkuvalla kiertueella Yhdysvalloissa. Suomea kiertää ryhmä, jonka mainoskuvissa esiintyvät Venäjän valtionbaletin tanssijat.
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 07.02.2025 15:02 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
Polttoaine ja muiden huolto-ogelmien johdosta maailman "toiseksi" voimakkain armeija on siirtynyt varmistamattomien lähteiden mukaan varmempaan kuljetuskalustoon, enään ei tarvita Teboilia, hätätilassa kuljetuskalusto käy myös ravinnoksi. Aasikuvia pyörii enemmänkin ettei toi ihan vitsi pitäisi olla  olisko lopun alkua?
Liitteet: |

russia41.jpg [ 86.19 KiB | Katsottu 3336 kertaa ]
|
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
kokemjne
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 07.02.2025 18:48 |
Viestit: 4679 Paikkakunta: 05460 Hyvinkää
|
 eikä pelkästään kuvina vaan kirjoitettuna tekstinäkin aasit esiintyy 
|
|
|
|
 |
Xari
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 08.02.2025 01:22 |
Viestit: 5690 Paikkakunta: Lahti
|
pvalila kirjoitti: Ja Suomen oli tarkoitus suomettua taas. Ei Putin olisi meiltä muodollista itsenäisyyttä vienyt, todellisen vain. Saisimme varmaan säilyttää autonomian, ehkä, jos olisimme kiltisti ja kenraalikuvernöörille mieliksi. https://x.com/JohannaNyman5/status/1887909315337478601 se on kyllä varmaa että Puolasta noi ei enään yli kävele.
Kunniajäsen BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 08.02.2025 03:17 |
Viestit: 3645
|
kokemjne kirjoitti: ;) eikä pelkästään kuvina vaan kirjoitettuna tekstinäkin aasit esiintyy  Tarkoitatko, että Venäjä-mielisessä mediassa kerrotaan aasien käytöstä? En usko, että noita olisi tuolla kovinkaan paljon. Toisessa maailmansodassa hevosilla oli vielä merkittävä rooli, mutta silloin löytyi hevosten lisäksi valtava määrä miehiä, jotka osasivat hevosta ohjastaa. Aasimaisia kirjoituksia Ukrainan sodasta riittää. Hulluimmissa väitetään, että jos Ukraina annetaan Venäjälle, Venäjä ei enempää maata ja vaurautta varastaa halua. Siis sitä samaa soopaa, jota viime kerralla puhuttiin Hitleristä ja Sudeettialueista. Hyvä, että britit ehtivät rakentaa sen JEFin NATOn rinnalle.
|
|
|
|
 |
pvalila
|
Viestin otsikko: Re: Tankkaatko Teboililla? Lähetetty: 08.02.2025 03:21 |
Viestit: 3645
|
Venäjän suurlähettilään mukaan suomalaisia vaivaa sotapsykoosi: https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/7ca ... ede75d5de1Suomalaiset kuvittelevat, että Euroopassa olisi käynnissä sota ja se sota voisi muka levitä Suomeenkin. Hassua, mulla on juuri tuo psykoosi. Ja monella muulla. Mutta onneksi Koke tietää, että mitään sotaa ei oikeasti ole ja Venäjäläiset ovat oikeasti tosi reiluja ja kilttejä. Erityisesti ukrainalaisille, joita pitävät oikein veljinään.
|
|
|
|
 |
|
|