Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 2/3 [ 53 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3  Seuraava
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 04.07.2009 02:28 
Käyttäjän avatar

Viestit: 5854
Paikkakunta: Tuusula
"Moniko jääkaappi altistuu 50-60 asteen lämpötilanvaihtelulle? "

Joo näitä vehkeitä EI saa verrata jääkaapeihin ja ILP- ja MLP-vehkeisiin. Korjaan sen verran että autossa kylmäkompuran delta T (lämmönvaihtelu) on luokkaa 100 - 140 astetta eli kylmästä pakkasyöstä aina kuumimpaan hellepäivään + moottorin tuottama lämpö + jatkuva vaihteleva värinätaso.

Jos jääkaappikompuralaitteisto lämmönvaihtimineen asetetaan tasan samoihin olosuhteisiin käy niin että jokin putki murtuu reilusti alta vuoden käytön jälkeen.



Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 04.07.2009 11:07 

Viestit: 10
Eli rasittavien olosuhteiden vuoksi nämä vehkeet pitäisi tehdä paremmiksi kuin vaikka ILP-vehkeet mutta ovatkin huonompia kun on esim tuommonen jptcool mainitsema avokompura käytössä. Kiitos hyvästä selvityksestä jptcool. Ei taida kovin moni tietää tuota talvikäytön merkitystä.

Olikos joku EU-direktiivi tulossa tähän vuoto-ongelmaan. Nythän olisi semmoiselle tilaa kun se kurkkudirektiivi poistuu. :lol:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 04.07.2009 13:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1654
Paikkakunta: Lappeenranta
einomiesporkkakoski kirjoitti:
tuuletuksen suuttimesta tarvittaessa/halutessani puhkuisi 0-asteista ilmaa :geek:

Pistä puhallin ykköselle niin saat kylmempää ilmaa. Tässähän on semmoinen fysiikan juttu vastassa ettei sitä kylmennyskennoa voi vetää alle 0 C tai se peittyy jäähän. Jotta ilma saataisiin kennossa kylmennettyä yhtä kylmäksi niin ilman virtausnopeus pitäisi olla pienempi tai kennon paksuus suurempi. Auton saa kylmimmäksi kun sisäkierto on päällä ja puhallin täysillä. Tällöin ei tuoda koko ajan uutta kuumaa ilmaa tuulilasin edestä ja lämpöenergian siirtyminen ilmasta kennoon on tehokkainta joskin puhallusilma olisi ykkösnopeudella kylmempää. :shock:



Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 18.05.2010 14:51 
Käyttäjän avatar

Viestit: 118
Herätelläänpä vanhaa ketjua alkaneiden helteiden kunniaksi.

Tuossa aamulla työmatkalla mittailin (digitaalisella paistomittarilla) C4:n manuaali-ilmastoinnin ulospuskemaa lämpötilaa. +5C oli alhaisin lämpö, jota laite +19C ulkolämmössä pystyi tuottamaan.

Joskus kovemmalla helteellä olen itsekin tuskastellut ilmastoinnin heikkoa jäähdytystehoa. Saapa nähdä tuoko täyttöhuolto lisää voimaa laitteeseen. Käsittääkseni tuohon esiomistettuun 2007 kulkineeseen ei ole tehty vielä kertaakaan ilmastointihuoltoa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 18.05.2010 15:13 
Käyttäjän avatar

Viestit: 169
Paikkakunta: Sastamala
Itse taas yllätyin hieman tuosta C4:n ilmastoinnin tehosta. Viime viikonloppuna auton mittari näytti +33 astetta, mutta kummasti se kabiini viileni jo parin kilometrin matkalla mukavan raikkaaksi! Tohotin kylmimmälle mahdolliselle, 3 teholle ja "kasvoille" niin kyllä toimi! Pidemmällä matkalla piti jo vähentää tehoja ettei vallan vilustuisi matkan aikana :) Ja epäilen vahvasti, onko tuotakaan huollettu sitten vuoden 2005 kun kuljin on tehtaalta lähtenyt. Ainakin joka kerta, kun ilmastoinnin pistää pois päältä, tulee se makean mukava tuoksu ... Kun saisi aikaiseksi sen(kin) huollattaa ....


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 18.05.2010 16:47 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1654
Paikkakunta: Lappeenranta
Vaikkei C-sitikka olekaan (niistä kun ei tuosta Autodatasta löytynyt tietoa) niin pistän tähän listan X2-Xantian ilmastoinnin tekemästä kylmyydestä. Alle 40 asteen lämpötilassa testataan 2500 rpm:llä ja yli 40 asteessa 2000:lla. Lämpötilasäädin täysin kylmällä, sisäkierto pois, puhallin täysille, konepelti ja ikkunat ja takaluukku kiinni, kaikki suunnattavat räppänät auki ja keskimmäisestä mitataan vähintään kolmen minuutin käytön jälkeen:
Ulkoilma 15, puhallusilma 6-10
Ulkoilma 20, puhallusilma 7-11
Ulkoilma 25, puhallusilma 8-12
Ulkoilma 30, puhallusilma 10-14
Ulkoilma 35, puhallusilma 14-18
Ulkoilma 40, puhallusilma 17-21

Eli ei sieltä ihan nolla-asteista ilmaa tule, puhallin täysillä, mutta kyllä tuommoinen 20 asteinen ilmakin on viileän tuntuista jos ulkona on se 40 lämmintä.

Omani kävin tänään täyttämässä ja hyvin tuntuisi taas peuhaavan. Kytkinremontissa pääsi kompurassa putket sen verran pyörähtämään että pois imetty määrä oli tasan nolla grammaa mutta painetta siellä silti oli vielä jäljellä. Vuototesti näytti 25 minuutin jälkeen OK.

Vielä tuosta tehon riittämättömyydestä. Jos on tosiaan kuuma ja tuntuu että auto pitäisi saada vielä kylmemmäksi niin pistää sen sisäkierron päälle niin ei tartte koko ajan uutta ilmaa jäähdyttää. Ilma säilyy yllättänkin kauan siedettävänä kun kenno kuivattaa ilman ja hajut valuvat kondenssiveden mukana pois.



Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 19.05.2010 07:53 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1590
Paikkakunta: Lappeenranta
Ramsi kirjoitti:
Tohotin kylmimmälle mahdolliselle, 3 teholle ja "kasvoille" niin kyllä toimi!

Tämä on minusta niin C4:n kuin Xsarankin ongelma, eli se automaatti-ilmastointi ei olekaan niin kauhean automaattinen. No joo, Xsarassahan sen ei kuulukaan olla, mutta C4:n kohdalla olen hieman hämmästynyt siitä, ettei se pelaa niin hyvin kuin voisi.

Pitänee varmaan koputella puuta, mutta vielä ei ole Vitosesta tarvinnut säätää muuta kuin lämpötilaa... :roll:



C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 11.07.2010 15:13 

Viestit: 1999
Paikkakunta: JKL
Itse taas itseäni kommentoin :) Nyt kun saatiin tännekin kunnon kesä, niin tuli tuo nelkun jäähdytysteho esille. Näillä helteillä kesäloma-ajoa on tullut reilut pari tonnia ja kas kummaa, ilmastointi tuntuu toimivan ihan hyvin. Viileyttä piisaa ainakin kolmelle hengelle, kunhan vaan naputtelee 18-20 astetta säätimiin. Kolmenkympin ulkolämmössä ja säätimen valinta 18-asteessa tuntuu olevan hyvä yhdistelmä.

Kulutukseen ei näytä ilmastoinnilla olevan suuremmin vaikutusta. Tankillisen keskikulutus asettuu 4.3-4.4 litran lukemiin (ajotietokoneen mukaan). :P



"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 11.07.2010 16:44 

Viestit: 6
Vielä kylmentimistä ja vähän tuoleistakin.

Huomasin juuri tuon saman ilmiön, että jos ilmastointia käyttää päivittäin kuten nyt kuumalla, niin aina ajoon lähtiessä alkaa puskea oikeastaan heti kylmää. Kevään ensi lämpimillä tuntuu aina, että eihän tästä ole mihinkään ja että pitääkö viedä täyttöön. Tämä ilmiö on minusta ihan sama omassa japanialaisvehkeessä kuin huoltamassani Xantiassa. Eli jostain syystä vetreytyy käytön myötä. Ja kyllä on molemmissa tapana käyttää myös talvella toisinaan. Mutta kyllähän ranskiksessa on japanialaista kipakampi kylmälaite, eipä tuosta mihinkään pääse.

Xantiaan, johon minulla on siis vapaa huoltoetu (saan huoltaa exän autoa miten paljon vaan ilman että minun tarvitsee maksaa siitä ilosta mitään...!), tehtiin ensimmäinen täyttö vasta seitsemän vuoden iässä eikä tehokas viilennin kyllä oikeastaan tuosta paljoa paremmaksi tullut. En enää muista, paljonko ainetta meni, mutta oikein huollossa ihmeteltiin täytön vähäisyyttä. Ja hyvä on ollut ennen ja jälkeen.

Japanialaiseni tilalle on nyt etsinnässä C5 II ja muutamia on tullut koeponnistettuakin. Ensimmäinen havainto on ollut, että eipä ole kylmäkone Xantun tehoinen. Enempi tuota japanialaisenglantilaista tasoa. Tai sitten kyse on juuri tuosta käytön puutteesta, mistä alussa kirjoitan.

Niistä ketjun alun tuoleista vielä, vaikka menee ohi kylmänjauhannan. Miksi ovat laittaneet C5 kakkoseen ne vähän höpöt säämiskätuolit? VTR:n kangas olisi kivempaa, mutta taitaa automaattilaatikko viedä silti voiton...


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 11.07.2010 18:00 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2929
Paikkakunta: Varsinainen Suomi

Profiili WWW
ZX ja vuosi sitten korjattu & huollettu AC. Ulkona virallisesti +31°C ja autossa mukavan raikasta. Kuulemma sandaaleissa varpaat liiankin kylmät :mrgreen:
Ilmasuunnat säädetty: konsolin jako "ylös ja alas" normaaliasennossa sekä kojelaudan suulakkeet noin 30% auki matkustajia päin. Puhallin noin 30% teholla on sopiva. Ja tietty kattoluukku raollaan parantamassa ilmanvaihtoa 8-)
Ongelma onkin kotona sisällä ja ulkona pihalla :oops:



Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 11.07.2010 20:08 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
tuskin maltan odottaa että ensi viikolla vaihdan käsijarruvaijerin ja käyn hakemassa kilvet tuohon ilmastoituun xantiaan jossa mielestäni automaattinen ilmastointi pelaa hyvin. sen huomasin että ei kannata säätää täysille tuota ilmastointia koska tokihan se puhallin hönkii täysillä mutta ilmaa ei ehdi jäähdyttää tarpeeksi nopeasti.hiljaisemmalla kierrolla tulee todella kylmää ilmaa ja kabiini jäähtyy hetkessä kuin se että huudattaisi täysillä puhallinta ilman sen suurempaa merkitystä



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 11.07.2010 20:48 

Viestit: 284
Paikkakunta: Turku/Raisio
omassani c4 vts:ssä ilmastointi pelaa todella hienosti. eli jäähdyttää todella nopeasti kopin.

tänään menin autolle ja lämpötilamittari näytti varjossa +32 :o vielä ku nelkku oli seissyt auringossa koko päivän :evil:

löin auton käyntiin ja ilmastointi alkoi todella kovaa puhaltaa(kampaus kärsii ;) ) varmaan meni se 2-3min koppi oli kylmä.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 12.07.2010 08:22 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1590
Paikkakunta: Lappeenranta
Alpo Kieppi kirjoitti:
Japanialaiseni tilalle on nyt etsinnässä C5 II ja muutamia on tullut koeponnistettuakin. Ensimmäinen havainto on ollut, että eipä ole kylmäkone Xantun tehoinen. Enempi tuota japanialaisenglantilaista tasoa.

Hmh, minä taas olen vähän eri mieltä... Minusta vitosen ilmastointi toimii hyvin, kun ruuvaa lämpötilan sinne 18:aan ja jättää muuten automaatille. Tosin, suora vertailu Xantiaan on nyt vähän epäreilu, kun meillä Santtu hönkii kuskin puolella ilmat jonnekin kojarin sisään... Mutta siis kaiken kaikkiaan molemmissa on minusta hyvä ilmastointi.

Sellainen ominaisuus on tullut huomattua vitosen ilmastoinnista, että sisäpuhallin lähtee pyörimään vasta sen jälkeen, kun kompressori on naksahtanut päälle ja käynyt pari sekuntia, kylmää alkaa tulla liki välittömästi. :)



C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 12.07.2010 13:22 

Viestit: 6
Tuossa kokemassani voi olla juurikin syynä tuo, että jos kylmennintä ei käytetä, niin havaintojeni mukaan vasteaika on pitempi. En tiedä onko asia noin vai onko se pelkkää luuloa. Tuo nimittäin tukisi sitä seikkaa, että jotkut koeajamani yksilöt olivat viettäneet vaihtoautotarhoissa viikkoja, jopa parikin kuukautta ajamattomina. Samaten hidas herääminen keväällä talviunesta.

Tämä nyt on vähän tällaista akateemista pohdintaa. Pitää olla tyytyväinen, että nykyään saa pienellä rahalla viileitä autoja. Kun muistelee lapsuuden mökkimatkoja 70-luvun alussa, niin vieläkin aharistaa. Huvittaa muistella, kun viilennintä tarjottiin lisävarusteena hintaan 30 kilomarkkaa! Vanha tuotantotaloudellinen fakta tulee tuossa hyvin ilmi: mitä vaan voi rakentaa, jos sarjat ovat tarpeeksi isoja.

Kylmälaitteita vähän tuntevana maallikkona järkeillen asia kai on niin, että kenno ei voi (tai saa mennä) pakkasen puolelle ainakaan pitkäksi aikaa jäätymisen takia joten tehoon vaikuttaa siis kennon koko (pinta-ala), kompressorin teho ja se, kuinka tehokkaasti laite kykenee siirtämään lämmön konesalin puolelle eli ajoviima tai puhallin. Mutta kertokaapa tietävämmät, onko tuo käyttö / käyttämättömyys jotenkin yhteydessä laitteen heräämisnopeuteen?

Vaikka tuossa tulikin kritisoitua viitosta, niin kyllä noissa maantiellä koppi äkkiä viileni eikä matkalla autotarhoihin tarvinnut Japanian aaveessakaan hikoilla. Kunhan vain sai vauhtia eli ajoviiman tohisemaan ja kompuraan kiekkoja!


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 12.07.2010 13:35 

Viestit: 84
Paikkakunta: Loimaa
Minkä maan rahayksikkö oli 70-luvulla kilomarkka? :evil:


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 12.07.2010 13:49 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1654
Paikkakunta: Lappeenranta
Alpo Kieppi kirjoitti:
maantiellä koppi äkkiä viileni eikä matkalla autotarhoihin tarvinnut Japanian aaveessakaan hikoilla. Kunhan vain sai vauhtia eli ajoviiman tohisemaan ja kompuraan kiekkoja!

Tuo vauhdin tarve saattaa johtua samasta kuin omassa Xantiassa eli flekti ei pyöri. Kannattaa tarkistaa, ilmastointi päällä sen pitäisi pyöriä koko ajan.



Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 12.07.2010 14:35 
c-viikka kirjoitti:
Minkä maan rahayksikkö oli 70-luvulla kilomarkka? :evil:

Kyseessä on varmaan sama maa, jossa pituuden mittayksikkönä on megametri. :roll:


   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 12.07.2010 22:46 
Käyttäjän avatar

Viestit: 170
Paikkakunta: Kotka
Tuossa ajomatkalla ihmettelin, kun rupesi tuo C5 II:en puhalluksen voima hiipumaan pikkuhiljaa ja kopissa lämpö nousemaan. Vaikka puhaltimen väänti täysille, niin eipä sieltä muuta tullut kun ääntä. Nopea pohdiskelu ja valikosta ilmastointi pois käytöstä ja parin minuutin kuluttua rupesi taas ilma liikkumaan. Eli ilmastoinnin patteri pamahti jäähän. Eipä ole ennen näin päässyt käymään. Olihan tietty todella lämmin ja kostea päivä.

Muuten tuo C5:en kylmästöinti minusta pelaa ihan kivasti ja kyllä pysyy kabiini viileänä. Ainoa ärsyttävyys on tuo taipumus jalkojen paistamiseen "Auto"-asennossa... Mutta sen onkin ominaisuus ja samaa vaivaa on muunkin merkkisissä autoissa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 15.07.2010 10:44 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1654
Paikkakunta: Lappeenranta
Kpt. Hans Sauber kirjoitti:
ilmastointi pois käytöstä ja parin minuutin kuluttua rupesi taas ilma liikkumaan. Eli ilmastoinnin patteri pamahti jäähän. Eipä ole ennen näin päässyt käymään. Olihan tietty todella lämmin ja kostea päivä.

Melkoista! Jos ottaa tavaksi tuollaisen niin kannattanee Lexialla katsoa mitä auto ilmoittaa höyrystinkennon lämpötilaksi ja tehdä siitä johtopäätöksiä tarvitseeko lämpöanturi mahdollisesti huomiota osakseen.



Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 18.08.2010 22:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1114
Terve.. Jatkan tätä vanhaa ketjua.. Daamilla olisi tarve huollattaa ooppelin ilmastointia. Muistelen joskus lukeneeni patonkipalstalta, jotta autokorjaamot, jotka tekevät myös ilmastointilaitehuoltoja, eivät olisi parhaita paikkoja teettää em. työtä. Onko näin vai kuvittelenko omiani? Jolla kulla käytännön kokemuksia oikeista ilmastointilaitehuolloista vrt autopajojen ilmastointilaitteen täyttö tms..??



C4 e-HDi 115 Premium ETG6 -15, Dyane -68 (ikurojekti), Mitsu Outlander PHEV 2016
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 18.08.2010 23:33 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2929
Paikkakunta: Varsinainen Suomi

Profiili WWW
Hangossa, Utsjoella vai Pariisissa, profiili kun ei kerro...



Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 19.08.2010 00:39 
Käyttäjän avatar

Viestit: 3152
Paikkakunta: Nummela
kyllä tuntuu olevan x mallinkin sitikoiden ilmastoinnin teho olla sen verran hyvä että kolmas päivä kärsitty ilmastointiflunssasta kuumeen kera. välillä toivoo ettei olisi niin kylmä



Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 19.08.2010 07:37 

Viestit: 4467
Paikkakunta: Paimio
Vältän kylmän ilman puhaltamista suoraan päin. Kyllä se tulee mutkan kauttakin. Xantiassa on harmittavaista kylmän tuleminen varpaille, jos ei sitten laita vipstaakia "kaikki tuulilasille"-asentoon.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 19.08.2010 08:45 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1114
Joo ooppeli sijaitsee Keravalla...



C4 e-HDi 115 Premium ETG6 -15, Dyane -68 (ikurojekti), Mitsu Outlander PHEV 2016
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: C-sitikoiden ilmastoinnin teho
ViestiLähetetty: 19.08.2010 09:42 
Käyttäjän avatar

Viestit: 2929
Paikkakunta: Varsinainen Suomi

Profiili WWW
Huh. PK-seutu ei ole helppo, siellä on 14 pikatäyttäjää tusinassa, mutta mistä löytää se oikea huoltokorjaamo... Raisio taitaa olla liian kaukana?



Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 2/3 [ 53 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2, 3  Seuraava


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 5 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: