|
Kirjoittaja |
Viesti |
Lauri
|
Viestin otsikko: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.02.2009 09:35 |
Viestit: 1496
|
Laitetaanpas aivoriihi pystyyn eli hyviä arvauksia otetaan vastaan. Kulkine on Xantia Hdi Break vm. 2000. Mittarissa 296 tkm. Xantiassa oli viime talvena ja myös tänä talvena seuraavanlainen vaiva. Sattumoisin kahtena vuonna peräkkäin tammikuussa parkkipaikalle kuskinpuoleisen eturenkaan taakse alkoi ilmestymään pieniä öljyläikkiä. Itselläni ei ole lämmintä tallia, jossa pääsisin autoa alta päin kurkkimaan. Pihalla moottorin alle ei näe pohjapanssarin vuoksi. Vein vuosi sitten talvella auton merkkihuoltoon katsottavaksi. Itse epäilin vuodon johtuvan löysälle jääneestä moottoriöljyn suodattimesta, jonka olin edellisellä viikolla vaihtanut. Korjaamolla/huollossa autoa tutkivat ja päätyivät diagnoosiin, että öljyn vaihto oli onnistunut aivan oikein eikä suodatin ollut löysällä. Mitään merkkejä vuotokohdista eivät merkkiliikkeen ihmiset huomanneet ja epäilivät "öljyvuodon" olevan poispyyhkimättömiä vanhoja öljyjä. Vähän aikaa huoltoreissun jälkeen öljyvuoto lakkasikin ja kaikki oli taas hyvin (ainakin autoilun osalta). No, aikaa kului melkolailla tasan vuosi ja taas öljyläikät ilmestyivät Xantian alle tammikuussa. Öljyt oli vaihdettu jo syksyllä tällä kertaa paikallisella huoltoasemalle, joten vaiva johtunee siis jostain muusta kuin öljyjen vaihdosta. Erikoista tilanteessa on se, että öljyä vuotaa vain silloin tällöin. Kerran lämpimässä parkkihallissa kurkin auton alle ja öljyä vuosi jostain pohjapanssarin päälle ja sen reunasta tippa kerrallaan maahan. Myöskin mittatikusta asiaa tarkastellessa huomasin, että öljyä on jossain vaiheessa tullut paljonkin ulos. Desin lisäsin koneeseen uutta öljyä. Aiemmin kone ei ole syönyt lainkaan öljyä. Autolla ajetaan nykyään pääasiassa lyhyitä ajoja kaupungissa, eli ajo on autolle pahinta mahdollista. Eli työntääkö kone liikoja paineita jostain heikoimmasta kohdastaan (=jokin tiiviste?) ulos? Vai onko Xantiallani kuten koirilla kerran vuoteen juoksut? 
|
|
|
|
 |
RPekka
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.02.2009 10:01 |
Viestit: 1654 Paikkakunta: Lappeenranta
|
Olin jo sanomassa että mittatikun kautta se varmaankin on ne "ylimääräiset" pullauttanut sinne pohjapahvin päälle jörnimään mutta tää olikin HDi-kone. Ei kai näissä samaa vaivaa enää ole?
Citroen e-C4, vm 2020. Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013. Citroen 2CV "Justiina", vm 1980 Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.02.2009 10:19 |
Viestit: 1496
|
Päältäpäin katsottuna moottoritila on siisti, eli ainakaan mittatikun yläpäästä ei öljyä ole tullut.
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.02.2009 21:00 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
onhan se mahdollista että jostain vuotaa moottoritilan tiivisteestä/stefasta ja öljy pääsee jotakin pitkin valumaan sinne. Altapäin voisi kenties nähdä mistäpäin vuoto tulee, tietty joutuu vähän näkemään vaivaa jos siellä on pohjasuojaa edessä
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
hese
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 07.02.2009 18:02 |
Viestit: 9
|
joo, itellä 97 xantia, siitä öljyä lattialle kuskin puolelle. vika vetoakselin stefa vaihdettiin eipä vuoda enää.
|
|
|
|
 |
thatsit
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 11.02.2009 14:46 |
Viestit: 12
|
Mulla myös -97 Xantia. Toissa kesänä vuoti kaikkea mahdollista. Suurin syy oli kumisissa letkuissa ja tiivisteissä. Ilmeisestisuunnittelijat ovat suunnitelleet, että tuossa iässä pitää ostaa uusi auto! Ne kumiosat vaan tulevat huomattavasti halvemmiksi, ja taas kestää 10 vuotta! 
|
|
|
|
 |
jd69dj
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 13.02.2009 12:02 |
Viestit: 56 Paikkakunta: Vantaa
|
Nythän puhutaan Ranskalaisesta leidistä, siinä kuuluukin olla hiukan kosteaa ...moottorin alla Bexi Santtu ja nykyinen Espace, kaikki ovat olleet alta kosteita ja tipauttaneet säännöllisen epäsäänöllisesti tipan silloin toisen tällöin. Rellussa on kytkin vivussa tippa, mutta ei se siitä putoa.
Kuvan Santtu kierrossa, nykyisin Relluillen. Sydänvertaitkien joudun nyt jo Ooppeloimaan.
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 16.02.2009 09:19 |
Viestit: 1496
|
No niin öljymystique on osittain ratkennut. Auto oli perjantaina huoltosedän hellässä huomassa ja öljyä oli valunut kuulema öljyn suodattimen tiivisteen välistä. Siellä huoltohallissa sitten miehissä pällisteltiin vuotanutta Fram -merkkistä suodatinta, muttei siinä päällisin puolin mitään kummallista näkynyt. Edellisessä öljynvaihdossakaan ei ilmeisesti oltu töpeksitty, koska kai löysälle jäänyt suodatin olisi vuotanut öljyä jo heti työn jälkeen? Suodattimen tiiviste ei ollut milläänlailla vaurioituneen näköinen, joten ihmetyttämään asia kuitenkin jäi. Pääasia, ettei itse autossa ollut mitään vikaa. No, onpa vaihdettu autoon nyt öljyt ja suodatin 4000 kilometrin vaihtovälillä  .
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 16.02.2009 09:28 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Tirehtööri kirjoitti: No niin öljymystique on osittain ratkennut. Auto oli perjantaina huoltosedän hellässä huomassa ja öljyä oli valunut kuulema öljyn suodattimen tiivisteen välistä. Siellä huoltohallissa sitten miehissä pällisteltiin vuotanutta Fram -merkkistä suodatinta, muttei siinä päällisin puolin mitään kummallista näkynyt. Edellisessä öljynvaihdossakaan ei ilmeisesti oltu töpeksitty, koska kai löysälle jäänyt suodatin olisi vuotanut öljyä jo heti työn jälkeen? Suodattimen tiiviste ei ollut milläänlailla vaurioituneen näköinen, joten ihmetyttämään asia kuitenkin jäi. Pääasia, ettei itse autossa ollut mitään vikaa.
Oliko suodattimen tiiviste muistettu voidella asentaessa? Se perinteinen tuoreen öljyn pyöräytys tiivisteeseen sormella siis. Itse olen myöskin Framia käyttänyt, eikä ongelmia ole ollut.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Lauri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 16.02.2009 09:39 |
Viestit: 1496
|
laakeri kirjoitti: Oliko suodattimen tiiviste muistettu voidella asentaessa? Se perinteinen tuoreen öljyn pyöräytys tiivisteeseen sormella siis. Itse olen myöskin Framia käyttänyt, eikä ongelmia ole ollut. En tiedä, koska en itse vaihtanut öljyjä edellisellä kerralla, vaan se tehtiin tässä samassa kyseisessä pajassa. Kyllä minä kohteliaan varovaisesti kysyin, että liekö vaihdossa sattunut jokin kömmähdys, mutta eihän sellaista ole tietenkään tapahtunut 
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 16.02.2009 13:32 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Tirehtööri kirjoitti: En tiedä, koska en itse vaihtanut öljyjä edellisellä kerralla, vaan se tehtiin tässä samassa kyseisessä pajassa. Kyllä minä kohteliaan varovaisesti kysyin, että liekö vaihdossa sattunut jokin kömmähdys, mutta eihän sellaista ole tietenkään tapahtunut  Niinpä tietenkin... luokkakaveri joskus ihmetteli, miksi Accordinsa katosi risteyksissä melko ikävän savupilven sisään ja muutenkin oli mystisen hämyisän ilmapiirin ympäröimänä. Oli käyttänyt pari päivää aiemmin riisikuppinsa öljynvaihdonsa, eikä ollut remonttimies vaivautunut putsaria kiinni asti kääntämään. Valutteli sitten putsarin välistä öljyt suoraan pakoputken päälle. 
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 03.08.2010 22:56 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
hese kirjoitti: joo, itellä 97 xantia, siitä öljyä lattialle kuskin puolelle. vika vetoakselin stefa vaihdettiin eipä vuoda enää. Tulevana viikonloppuna kyseinen vika laitetaan työnalle. Oli ruvennut xantia valuttamaan öljyä pihalle stefan kautta. Vasemmalle puolen. Haynes sanoo että abs anturin joutuu irrottamaan? onko tuo yhtä tiukassa kuin taka-anturi? Tutkin mm.sitrosen hinnastoa,sekä motonetin mutten löytänyt vetoakselin stefaa tuon ikäiselle xantialle :/
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 03.08.2010 23:27 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
black_van kirjoitti: Tutkin mm.sitrosen hinnastoa,sekä motonetin mutten löytänyt vetoakselin stefaa tuon ikäiselle xantialle :/ Nou hätä. Ainakin Auto-Suni myy niitä, ellei tilanne ole kovasti muuttunut viime aikoina. Ovat jossain välissä vaihtuneet vähän huonompaan malliin kylläkin.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 03.08.2010 23:46 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
laakeri kirjoitti: black_van kirjoitti: Tutkin mm.sitrosen hinnastoa,sekä motonetin mutten löytänyt vetoakselin stefaa tuon ikäiselle xantialle :/ Nou hätä. Ainakin Auto-Suni myy niitä, ellei tilanne ole kovasti muuttunut viime aikoina. Ovat jossain välissä vaihtuneet vähän huonompaan malliin kylläkin. Pitää ruveta tutkimaan huomenna mistä pk.seudulla saisi sellaisen tiivisteen,mieluiten oikeankokoisen  Viikonlopun aikana pakko saada vaihdettua,ducato menee kääntölaakereiden vaihtoon joten xantia pitäisi saada liikkeelle
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 04.08.2010 17:23 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
laakeri kirjoitti: black_van kirjoitti: Tutkin mm.sitrosen hinnastoa,sekä motonetin mutten löytänyt vetoakselin stefaa tuon ikäiselle xantialle :/ Nou hätä. Ainakin Auto-Suni myy niitä, ellei tilanne ole kovasti muuttunut viime aikoina. Ovat jossain välissä vaihtuneet vähän huonompaan malliin kylläkin. soittelin Auto-Artikkeliin Vantaalle vetoakselin stefasta. Myyjä katseli kirjasta,kuulemma ax,bx,yms on eritelty vetoakselin stefa kun taas xantiaan ei. Löytyi kohta missä luki vaan "citroen PSA" stefa,eli täytyy purkaa huomenna ja ottaa vanha malliksi. Tiedossa taas taistelua abs anturin kanssa,onko kellään kultaista vinkkiä miten sen saa varmuudella ehjänä irti vai onko tuurissaan?
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.08.2010 07:32 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
black_van kirjoitti: soittelin Auto-Artikkeliin Vantaalle vetoakselin stefasta. Myyjä katseli kirjasta,kuulemma ax,bx,yms on eritelty vetoakselin stefa kun taas xantiaan ei. Löytyi kohta missä luki vaan "citroen PSA" stefa,eli täytyy purkaa huomenna ja ottaa vanha malliksi. Eikö pääkaupunkiseudulta löydy mitään Auto-Sunia vastaavaa (eli Vehoa)? Luulisi sieltä löytyvän hyllystä. Ja Artikkelin myyjien tiedoissakin on vaihtelua, toiset tietävät paremmin kuin muut...
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
Tulsku
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.08.2010 08:03 |
Viestit: 1590 Paikkakunta: Lappeenranta
|
black_van kirjoitti: Tiedossa taas taistelua abs anturin kanssa,onko kellään kultaista vinkkiä miten sen saa varmuudella ehjänä irti vai onko tuurissaan? Taitaapi olla tuurista kiinni, joskin minusta se etuanturi irtoaa suhteellisen nätisti, kuulopuheiden mukaan kiinnitys ei ole samanlainen kuin takana (itse en ole siis taka-anturia koskaan irroittanut, edestä kyllä kahdesti).
C6 3.0 HDi ('09), C5 2.0 HDi Break ('05), CX 20 Pallas ('83)
|
|
|
|
 |
Jankos
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.08.2010 08:48 |
Viestit: 1229 Paikkakunta: Jokioinen
|
Noi vetarien stefat on ainakin tähän asti ollut ihan standardi kamaa, eli täälläpäin on aina löytynyt etra/etola hyllystä...
Ja kokokin taitaa löytyä service.citroen.com nettisivun kautta.
Saxo vts v1600, Peugeot 2008 E-hdi 115 allure, Ducato 2.3jtd retkis, Ducato 180 multijet huoltoautona, Saxo TU5JP4T projekti.
|
|
|
|
 |
laakeri
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.08.2010 15:29 |
Viestit: 7490 Paikkakunta: Taipalsaari
|
Ei ainakaan se vanha hyvä malli ollut standardikamaa. Toki siihen kävi standardimallikin tilalle, mutta ei ollut niin pitkäikäinen kuin alkuperäinen kunnollinen.
VW Passat B7
|
|
|
|
 |
black_van
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 05.08.2010 19:52 |
Viestit: 3152 Paikkakunta: Nummela
|
vetoakseli purettu. absi lähti irti ku ajatus,kiinnitys on erilainen,ei ollut reijässä vaan sellaisessa hahlossa mutta todennäköisesti on käytetty joskus aiemminkin irti. Puoli litraa oli laatikossa enää öljyä eli oli jo aikakin huomata vuoto. Huomen mallistefan kanssa kauppaan
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
|
|
|
|
 |
pekka karvonen
|
Viestin otsikko: Re: Xantia ja mystinen öljyvuoto Lähetetty: 17.05.2011 11:15 |
Viestit: 352
|
Eli vetoakselin poistossa pitää irroittaa myös absin anturi kö? Olis nimittäin xantiaan vaihdettava laatikon stefa kuskin puolelle. Lähteekö vanha stefa ihan vaan irroittamalla vai joutuuko kaivuu hommiin?
|
|
|
|
 |
|
|