|
Kirjoittaja |
Viesti |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 22.03.2009 19:50 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
Do-diin. XM:n pura ja kokoa -sessio on sitten takana. Jotain on tässä matkan varrella opittu, sillä homma meni puolessa ajassa verrattuna edelliseen. Rupeamassa siis irroitettiin laatikko koneen perästä (5 cm) ja siitä välistä vaihdettiin koneen kampiakselin pään ja vauhtipyörän välissä majaillut 0,33mm paksu välilevy n. 2mm paksuun. Koneen lohkon valu oli kampiakselin pään ympäriltä sen verran ulompana (verrattuna vauhtipyörän luovuttajaan), että tuo ohut välilevy ei riittänyt. Kyllä oli nautinto heittää koeajolenkkiä, kun laatikko vaihtaa kuin unelma, eikä ylimääräiset kolinat vaivaa. 
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
Cibx
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 23.03.2009 09:41 |
Viestit: 338 Paikkakunta: Korpilahti
|
dieselflosse kirjoitti: Do-diin. XM:n pura ja kokoa -sessio on sitten takana. Jotain on tässä matkan varrella opittu, sillä homma meni puolessa ajassa verrattuna edelliseen. Rupeamassa siis irroitettiin laatikko koneen perästä (5 cm) ja siitä välistä vaihdettiin koneen kampiakselin pään ja vauhtipyörän välissä majaillut 0,33mm paksu välilevy n. 2mm paksuun. Koneen lohkon valu oli kampiakselin pään ympäriltä sen verran ulompana (verrattuna vauhtipyörän luovuttajaan), että tuo ohut välilevy ei riittänyt. Kyllä oli nautinto heittää koeajolenkkiä, kun laatikko vaihtaa kuin unelma, eikä ylimääräiset kolinat vaivaa.  Onneksi olkoon...työtä siinä riitti, mutta varmasti sen arvoista myös 
Tallissa:Citroen Bx 16 valve 4wd, kesällä BMWR1250 GSA-19 käyttis: Transitcustom2.2tdci..☺️
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 23.03.2009 11:07 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
Meni varmaan 160 tuntia, mutta jos uudestaan tekisi, niin 40 riittäisi... Jotain on matkalla opittu. Ps. Ihmettelin lussua suorituskykyä edellisen vauhtipyöräsession jälkeen, kun siis ensikerran ajelin automaattisesti. Syy taisi löytyä tällä toisella purkukerralla. Irtosi coolerille tuleva paineputki aika helposti, suorastaan putosi käteen. Nyt kulkee aivan toiseen malliin, ei jää jalkoihin. 
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 21.04.2009 09:57 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
Statustiedote: Kuten tuolta Jasun koneen vaihtotopicista voipi päätellä, tämä projekti ei vielä ole ohi. Olen ihmetellyt tyhjäkäynnillä ja parilla muullakin kierrosalueella tulevia värinöitä. Viikonloppuna huomasin, jotta vauhtipyörä vatkaa tyhjäkäynnillä sellaiset 5mm. Asiaa selvitellessä tuli esille, että kampiakselin päässä olevassa kolossa pitää olla nylonholkki, johon turbiinin keskitappi keskittyy. Holkki unohtui ja nyt edessä on laatikon neljäs irroitus Muista kiireistä johtuen, homma kuitenkin menee muutaman viikon päähän. Siihen asti rättäristä tuli arkiauto.
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
niko
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 21.04.2009 10:04 |
Viestit: 996 Paikkakunta: Nokia
|
Täällä Nokialla nostellaan hattua. Melkoinen koettelemus se on tuo projekti ollut, mutta ehkä jo alkaa aurinko osakasaan paistaa?
// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti # 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 21.04.2009 10:07 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
Juu, olisihan tuo homma voinut hieman helpommallakin mennä. Noh, ainakin tästä voi oppia jotain... niin mitä Jotta kannattaako käyttöcitikkaa huoltaa 
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 28.05.2009 13:30 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
On tö rout ökein! Viimeyönä puoli neljä oli Xm taas saatettu ajokuntoon holkkeineen päivineen! Tällä kertaa homma meni taasen astetta helpommin, vaikka laatikko hieman laittoikin hanttiin irroituksessa. Kyllä se vain mukavaa kyytiä antaa, vaikka kone olikin aamulla vapaastihengittävää mallia. Jäi yksi turbolta coolerille tulevan letkun klemmari löysälle ja irtihän letku lähti heti, kun turbo ensimmäisen kerran heräsi. Kotimatka pitäisi sujua ripeämmin, kun kävin juuri letkun paikalleen palauttamassa ja klemmarin kiristämässä. Olisikohan projetki "automatisointi" nyt vihdoinkin paketissa 
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
niko
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 28.05.2009 13:33 |
Viestit: 996 Paikkakunta: Nokia
|
dieselflosse kirjoitti: Olisikohan projetki "automatisointi" nyt vihdoinkin paketissa  Älä nuolaise ennen kun... Tai onhan se  Mitäs ajattelit seuraavaksi säätää? 
// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti # 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 28.05.2009 13:35 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
niko kirjoitti: Mitäs ajattelit seuraavaksi säätää?  Kyllä säätely lienee tuolla 2cv-puolella seuraavaksi. Mikäli Xm ei sitten halua tulla säädetyksi 
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
Putkimies22
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 28.05.2009 21:40 |
Viestit: 3537 Paikkakunta: Espoo
|
dieselflosse kirjoitti: niko kirjoitti: Mitäs ajattelit seuraavaksi säätää?  Kyllä säätely lienee tuolla 2cv-puolella seuraavaksi. Mikäli Xm ei sitten halua tulla säädetyksi  Sopivasti tulee uudet kynkät bexiin lauantaina  Eino, kyl mä ne itse ajattelin yrittää vaihtaa. Kenties vois talkoita yrittää..
Volvo V70 D4 -15 A Citroen Xantia Berline 1,8-16V -95 Citroen Xantia Berline 1,8-16V -97 (purkuun) Citroen Xantia Berline 1,8-16V -00 Peugeot 406 Coupe V6 Aut -99
|
|
|
|
 |
dieselflosse
|
Viestin otsikko: Re: XM '98 2.1td tyhjäkäynnin ohjaus kiukuttelee Lähetetty: 29.05.2009 09:00 |
Viestit: 755 Paikkakunta: Nurmijärvi
|
Putkimies22 kirjoitti: Sopivasti tulee uudet kynkät bexiin lauantaina  Eino, kyl mä ne itse ajattelin yrittää vaihtaa. Kenties vois talkoita yrittää.. En uskalla ihan äkkiseltään uskalla luvata talkoita, kun olen juuri ja juuri saanut 'maksetuksi' tähän astiset talliajat laittamalla niitä pompuloita vaimon polun varteen. Vasta puoli kuutiota on leveänä 5,5 vielä kasassa... Tallia voin sinulle lainata... Ja jossain työvaiheessa käydä tarjoamassa lisäkäsiä..
Terveisin Tero, Taaborin tuunaaja, vintage-autoilija
|
|
|
|
 |
|
|