Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 20:30 

Viestit: 284
Paikkakunta: Turku/Raisio
kaksi päivää airbag valo paloi ja vein ritikoon. siellä luettiin vikakoodit ja vika oli airbagin avoimessa virtapiirissä pelkäjään penkissä :(

ritiko ei voinut tehdä mitään muuta kuin käskivät mennä vehoon tai autocenteriin. siitä kiroillen nousin autoon ja käynnistin nelkun. sitten c4 ilmoitti kaiken olevan kunnossa :o ei mitään vikavaloja. se todellakin kuuli kiroiluni ja ymmärsi "nyt ei kannata ärsyttää enempää" :D

kiitokseksi tästä pesin nelkun nesteen pesuhallissa 8-)


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 20:38 
Jos olisit puhunut kauniisti, kehunut, pitänyt hyvänä, taputellut hellästi ja lupaillut pesua ja vahausta mikäli nelkkusi käyttäytyy kiltisti, vika olisi varmaan korjautunut nopeammin kuin kiroilemalla :D


   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 20:43 

Viestit: 284
Paikkakunta: Turku/Raisio
olen kyllä kehunut sitä ystävilleni mutta en sen kuulleen. tästä lähtien lupaan pestä 1-2 viikon välein nelkun :D


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 21:10 

Viestit: 1073
Paikkakunta: Turku
Mullakin on ens viikon to aika Ritikolle, mun C4 tarvii uuden jakohihnan.



Ennen oli Sitikka, nyt vain Väärämmerkkinen Japaninmersu

Assumption is the mother of all fuck ups.
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 21:34 
Käyttäjän avatar

Viestit: 308
Kyllä, Chitroääneillä on herkkä ja haavoittuva sielu. Monesti vikaantuvat ihan pelkästä surusta, elleivät saa huolenpitoa. Toisaalta joskus pelkillä kauniilla ajatuksilla ja pienellä silittelyllä leppyvät ja vievät kuskin älleen kotin. Toki tätä voisi oikutteluksikin kutsua, mutta se on väärä tulkinta! Vika on poikkeuksetta Chitroäänin tulosvastuullisessa kuljettajassa, joka on jollain tavalla lyönyt laimin intiimin suhteen hoidon. Ainakin Chitroäänin mielestä, tämän tietävät ainakin kaikki ukkomiehet ihan toisesta kontekstista. ;)



2CV -65 "Poppaloora"
XM V6 -91 "Madame P"
Suzuki Savage LS650 -90 "Ieva"
Royal Enfield diesel -67 "Einari"
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 21:35 

Viestit: 909
Itsestään korjautuvat viat tulevat yleensä myös itsestään takaisin...


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 01.12.2010 21:54 

Viestit: 2000
Paikkakunta: JKL
Jos auto heittäytyy hankalaksi, voi kokeilla uhkailua: "Vien sinut KONELAAN, jos et ole kunnolla!" :o Yleensä auttaa :|



"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 02.12.2010 09:44 

Viestit: 555
Paikkakunta: Lahti
Uskomatonta, mutta uhkailu auttaa. Aikanaan oli alla Pösön 405 ja jotain se kenkkuili, en enää muista mitään. Tuumasin autossa, että "jos et nyt v*ittu ala toimimaan niin lähdet ja Lada tulee tilalle!" Ja kas kas, siihen päättyi se nikottelu. Toki sain jotain tilalle, mutta yksi vika korjaantui noin.



Skoda Superb combi 1.5 TSI DSG

"Sitikat on ihan yhtä hyviä, kuin muutkin huonot merkit"
Citikka Maken asentaja
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 02.12.2010 22:53 
Mies meni korjaamolle ja kyseli työnjohtajalta päteviä automekaanikkoja. Työnjohtaja vastasi, että kyllä täällä on pätevät automekaanikot! Työnjohtaja ja mies menivät sitten pihalle, jossa odotti DS. Työnjohtaja katseli hetken, tuumaili, nosti konepeltiä ja totesi: "Ei tämä mekaanikkoa tarvitse vaan psykiatrin".
-Citikka kerholehti 2/1992-


   
 
 Viestin otsikko: Re: c4 on on oikeasti elävä auto
ViestiLähetetty: 02.12.2010 23:20 
Käyttäjän avatar

Viestit: 5854
Paikkakunta: Tuusula
Airbägivaloista... Hyvin usein airbägi valo syttyy juurikin penkin johdotuksen vuoksi. Penkin alla kulkee piuhaa mm vyönkiristimen paukulle joka keskustelee airbäg-diagnostiikan kanssa.
No miksi se vika siellä niin usein piilee? Siksi että vuosien saatossa auton lattialla pyörii enenmän ja vähemmän roinaa ja varsin jos on lapsia niin siellä penkin alla voi pöyriä ihan mitä tahansa. No, sitten niitä penkkejä hassataan kiskoilla edes takas ja kamaa on alla ja töpselit saa kyytiä ja hankausta ja muljausta. Pahimmillaan johdin on alkanut uida ulos liitoksestaan.

Kaksi airbägiä olen pimentänyt möllöttämästä juuri noiden syiden takia. Yleisin vikakoodi taitaa olla melkein automerkistä riippumatta airbägin valon vilkkuminen neljän sarjoissa ja jos on juurikin tuo neljän sarja niin vika on takuulla jomman kumman penkin johdotuksessa. Siitä sitten pers pyrrylleen konttaamaan lattioita ja käymän joka töpseli läpi.



Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 1/1 [ 10 viestiä ] 


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 10 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: