Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]




 Sivu 2/2 [ 29 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2
Kirjoittaja Viesti
 Viestin otsikko: Re: dieselöljy
ViestiLähetetty: 06.12.2010 15:06 

Viestit: 91
Paikkakunta: Loppi
Niin tuo "kesälaatu" ei ole ihan yksiselitteinen termi. Osa kauppiaista myy vain kesä ja talvlaatua, jollon kesälaadunkin suodatettavuus voi olla -15C. Osa myy jopa neljää eri laatua, eli arktinen, talvi, kevät/syksy ja kesä. Jolloin kesäisimmän suodatettavuus on vain 0C.

Se parafiinihan siellä kiteytyy, ja ensinnä hiukkaset tukkii suodattimen.
Joissain vanhemmissa dieseleissä oli suodatin vesikierrolla lämmitetty. Eli jos käyntiin sai saattoi toimia oikein hyvin kesäisellä polttoaineella.
Uusissa yhteispainevehkeissä on tiemmä jopa polttoaineen jäähdytin, joka ei varmasti talviominaisuuksia paranna.

Moottoripetroolia ei enään tehdä, ei ilmeisesti edes idässä. Öljy-yhtiön toimesta suosittelivat korvikkeeksi mineraalitärpättiä. Maatalous-masinisti ovat tätä ilmesesti ihan hyvällä menestyksellä käyttäneetkin. Ja on kuulemma 200l astioissa bensiiniä halvempaa.


Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: dieselöljy
ViestiLähetetty: 06.12.2010 18:41 
Käyttäjän avatar

Viestit: 1183
xantiano kirjoitti:
Vajaa kymmenen vuotta dieselillä ja ainoastaa ST1 tankatun polttoaineen kanssa on esiintynyt ongelmia, silloinkin vain pari kertaa hälyytteli, että jokin mättää. Näiden tapausten jälkeen en ole ko asemalla tankannut kuin pakon edessä. Saas nähdä kun menen kaivamaan auton lumen alta esiin. Lähteekö käyntiin vaiko ei?
Edellinen Xantiani ei kuukauden ajamattomasta ajasta piitannut mitaan mutta nykyinen on vielä arvoitus.

Meillä vaihdettiin töissä 2009 alusta Teboilin polttoainekortit ST-1 kortteihin. 2009 loppusyksystä lähes kaikki autot ja koneet hyytyivät. Niitä hinattiin halleihin lämpiämään ja toisiin suodatin rumba päälle. Koskaan aikaisemmin ei moista ilmiötä ole ollut. 2010 alusta vaihdettiin Teboilin polttoainekortteihin takaisin. Enää ei ainoatakaan hyytymistä.

Tätä eroavuutta selvittelin vuosi sitten. ST-1 kesälaadun suodatettavuus 0 astetta ja Teboilin kesälaadun suodatettavuus -15 astetta. Nyttemmin on ST-1 myös muuttanut suodatettavuuttaan.
Lopputulos. Ei koskaan ST-1 dieseliä tankkiin, muuta kuin kesällä. Silloinkin vain jos takuuvarmasti se on poltettu pois syksyyn mennessä.



Citroën 2CV AZ Berline -56
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: dieselöljy
ViestiLähetetty: 06.12.2010 19:10 
Käyttäjän avatar

Viestit: 4073
Paikkakunta: Eteläkärki
Sokeri_Sakari kirjoitti:
Uusissa yhteispainevehkeissä on tiemmä jopa polttoaineen jäähdytin, joka ei varmasti talviominaisuuksia paranna.
PSA:n DW sarjan moottoreissa on sekä lämmitin, että jäähdytin. Polttoainetta lämmitetään termostaattikopan yhteydessä olevalle lämmittimellä, jos sen lämpötila on alle 25 astetta.

Paluulinjassa tarvitaan jäähdytintä, koska raju paineen korotus pumpulla (max 1350 bar) kuumentaa nestettä siinä missä kaasujakin. Jakotukilta tankkiin palaava polttoaine voi olla jopa sata-asteista.

Jos hodarin siis saa käyntiin ja lämpimäksi, sen ei käsittääkseni pitäisi kovinkaan helposti kärsiä pakkasesta jos tankissa on edes välilaadun ainetta.



"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Poissa
   
 
 Viestin otsikko: Re: dieselöljy
ViestiLähetetty: 06.12.2010 19:48 

Viestit: 108
Eurajoen Olkiluodon polttoöljy kesälaatua , vaikka merkintä
talvilaatu.


Poissa
   
 
Näytä viestit ajalta:  Järjestä  
 Sivu 2/2 [ 29 viestiä ]  Mene sivulle Edellinen  1, 2


Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 6 vierailijaa


Kaikki ajat ovat UTC + 2 tuntia [ DST ]


Et voi kirjoittaa uusia viestejä
Et voi vastata viestiketjuihin
Et voi muokata omia viestejäsi
Et voi poistaa omia vestejäsi
Et voi lähettää liitetiedostoja.

Etsi tätä:
Hyppää: